MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Matka Matka Karel Čapek

S hrůzou jsem zjistil, že z dob mých školních let jsem měl tuto knihu ne zrovna valně ohodnocenou. Musel jsem Matku přečíst znovu a již naplno si čtenářsky vychutnat tento naprostý skvost. Tímto bych se chtěl autorovi omluvit a zcela podtrhávám a s čistým svědomím se podepisuji pod zdejší popis, že drama "patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby". Kniha je neuvěřitelně silná, nejednou mi v jejím průběhu přejel mráz po zádech, a plná hlubokých myšlenek. A to to popisuji coby muž. Pro ženy bude mít Matka ještě úplně jiný nádech.
"My matky, synáčku, jsme nikdy žádnou válku nevedly; my jsme na ni jen doplácely svými dětmi."

15.11.2019 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Nebylo to nějaké krátké? Pár hodin čtení a je konec! Což jen ukazuje, jak čtivé a výborné to bylo. Souboj dvou geniálních mozků byl strhující a tzv. final battle tváří v tvář dlouho očekávaný a rozhodně nezklamal. Leč, ano, tato minisérie Robert vs. Lucien byla specifická, že vše bylo dáno a jasné od první strany, a tak se již těším na nový list a znovu Cartera v plné polní. "Hodně čtu." již legendární.

18.10.2019 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Velice čtivé, chytré a místo dost humorné, místy zase dost hluboké k zamyšlení, až záhadné a to vše na malém prostoru. Mně by to šlépěje taky nedaly spát. Pan Janík je ale můj osobní vítěz. Skvělé.

07.10.2019 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Sice bylo od půlky knihy poměrně jasné, jak to dopadne, ale o to tu přece nešlo. To není detektivka, kde hledáme a hádáme vraha. Amír jako kluk mi byl těžce nesympatický a Hasanův osud mě opravdu zasáhl, jako se to dlouho nikomu v knize nepovedlo. Několikrát to tu padlo a souhlasím s tím - silné.
A zajímalo by mě, do jaké míry je to autobiografické, protože podobností s autorovým životopisem je poměrně dost.

23.08.2019 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Tak za mě je tato kniha naprostá petarda! Nebýt toho trochu přeslazeného konce, měl bych pocit, že tímto pětihvězdičkovým hodnocením Cartera docela urážím, tak to bylo dobré. Trochu se ve mně při počínání a chování té kapsářky vařila krev a ne úplně jsem jí fandil :D Zato Robert Hunter, ten to zase jednou vyhrál na plné čáře. Carterovi se podařilo dát světu úžasnou postavu, takový obrovský sympaťák! (V této knize mi ale chyběla obligátní věta "Hodně čtu" ! Avšak zato mě pobavila věta jiná, když pochopil, kdo mu vlastně volá - "Ten má ale koule" :D) Už aby byl další díl, ač mě moc mrzí autorova osobní ztráta.

11.02.2021 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Hlavní detektiv této série patří mezi mé oblíbené, pro jeho styl i dost šílené pozadí jeho života a osud. To keplerovci vymysleli naprosto skvěle. Stejně tak skvěle dokáží psát akční pasáže a udržují čtenáře v napětí, to se od těch stránek pak opravdu těžko odtrhává. Uvažoval jsem o hvězdičkovém hodnocení a naplno to dát nemůžu. Sexuální scény jsou už asi folklorem této dvojice, ale mě to prostě nebaví. A samotný hlavní motiv, respektive zločin zase tak originální není. A nemusíme vlastně vůbec chodit k jiným autorům. Samotné rozuzlení a onen překvapivý moment to ovšem zase kompenzují. Čtenář vymýšlí různé scénáře, ale s tímto moc nepočítá. A prosím pěkně, ten závěr a anagram - to je ten jistý člověk nezničitelný nebo co? Jsem zvědavý na pokračování a doufám v jisté věci.

30.11.2020 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Sbírka začala docela humornou povídkou, u které jsem se upřímně pobavil, a nějak mě to nasměrovalo tímto směrem. Film jsem zatím neviděl, a tak jsem následující příběhy neznal a tedy mě překvapily, jak silné a někdy teda dost smutné byly. Úžasné je, jak je Ota Pavel napsal s takovou lehkostí a nádherným jazykem, ačkoliv se věnoval smutným záležitostem a popisoval smutné osudy. Obzvlášť pak, pokud vycházel ze svého dětství a života. I těch králíků na konci mi bylo hrozně líto. Takže takové to lehké těžké čtení, které ve vás nějakou dobu zůstane. A na film se určitě podívám, až se naskytne ta možnost. Chválený je tady pode mnou dost. Celkově tedy krásná kniha, a zcela jistě si vyhledám další sbírku nebo dílo od tohoto autora.

18.06.2020 4 z 5

Havran a jiné básně (33 básní) Havran a jiné básně (33 básní) Edgar Allan Poe

Musím přiznat, že na poezii vůbec nejsem. Ale Havran byl z této sbírky skutečný zážitek. V originále, nutno podotknout. Překlad je hodně povedený, taktéž nutno podotknout, ale Raven je prostě Raven.

11.02.2020 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Celou sérii jsem začal Sněhulákem, a asi nejsem zdaleka jediný, a určitě se dá do toho takhle ponořit. Ale číst popořadě a dojít k tomuto, tak zážitek ještě větší. Výborně napsáno a vymyšleno a (!!! SPOILER !!!) já jsem opravdu rád, že konec nebyl takový ten klasický, kdy pachatel zemře, ale že musí trpět zavřený. Film jsem viděl a ten ignoruji, to se asi nemělo stát.

04.02.2020 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Žádné nadpřirozeno, žádná magie či duchařina, ale čirý psychologický thriller, který se vlastně může stát a ze kterého šla tím pádem ještě větší hrůza. Neskutečně čtivé a napínavé.

20.12.2019 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Bílou nemoc jsem četl kdysi na škole a už tehdy mě ohromila. Po letech jsem si knihu chtěl přečíst znovu a ohromila mě ještě víc než kdysi coby žáka. Obsah, formu i význam díla mohu po těch letech a zkušenostech ocenit mnohem více. Absolutně geniální.

15.11.2019 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Nejvíce mě dostala Kristina, nejmladší členka skupiny, když se jí starší, učení a zkušení páni zeptali, jestli by chtěla, aby lidé žili více než 300 let.
"Byli by šťastnější, kdyby tak dlouho žili?"

Geniální!

12.09.2019 5 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Ohledně operace Anthropoid toho mám přečteno už poměrně hodně, ale vždycky, opravdu vždycky když je popisováno dění v kostele a kryptě, to několikahodinové odolávání stonásobné přesile, tak se mi tají dech. A tak nějak tuším, že v tom tady nejsem ani zdaleka sám. Dále je mi vždycky nesmírně sympatické, když se této naší události věnuje člověk ze zahraničí (ať už jde o knihu nebo film). A obzvlášť, když tak činí s takovým nasazením, takovým obdivem a takovou vášní, kterou v této knize pan Binet předvedl. Tak bychom to měli vnímat my všichni. Dílo podal podivuhodným, originálním a čtivým způsobem.

12.06.2020 5 z 5

M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy Richard Hooker

Zcela a naprosto miluju jak filmy M*A*S*H, tak seriál, stejně tak postavu Hawkeye a jejího představitele Alana Aldu (to pak speciálně doporučuji jeho tři knihy). A tak jsem pochopitelně sáhl také po knížce, abych věděl, "jak to vlastně bylo doopravdy". A nemám co vytknout. Pobavil jsem se, přidal si další příběhy a intriky hlavních hrdinů do pomyslné sbírky, zafandil si během takticky zajímavého fotbalového zápasu, "zažil" i úplnou cestu z války domů... Knížka rozhodně splnila očekávání.
A vlastně ano, jednu výtečku bych našel - počet stránek. Moc rád bych si přečetl i další a další kapitoly a autorovy zážitky.
A musím také říct, že se mi dost líbil překlad.

02.05.2020 5 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Moc pěkná kniha, u které jsem se několikrát upřímně pobavil. Zde mi Poláčkův jazyk a humor naprosto sedly. Nejlepší pasáže předvedla paní Hedvička s panem manželem Načeradcem, to jsem se nasmál, jak autor jejich soužití popisoval. Celkově je knížka pohodová, odpočinková, nenáročná, která určitě potěší. Musím si pustit film s panem Haasem, to může být koncert.
A zcela a naprosto a totálně a naplno jsem rozuměl panu Načeradcovi, pokud šlo o fotbal a výsledky. Když se vyhraje, skáče se do stropu a tancuje se. Když se prohraje, svět přestává existovat :-))

06.03.2020 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Světe, div se - má první Agatha. Chviličku mi trvalo "dostat se" do knihy a navyknout si na autorčin styl a specifického a opravdu originálního Poirota. Nicméně pak to opravdu stojí za to. Vyšetřování zločinu je vedeno systematicky, logicky a někdy také poměrně nenápadně a to si mě získalo. Jak jsem psal, má první Agatha, ale rozhodně ne poslední.

13.02.2020 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Pro mě jednoznačně nejlepší díl celé série. Všechny díly jsem četl více než jednou, ale Ohnivý pohár přeci jen ještě o něco více. Někde jsem také četl, že Rowlingová je nejvíce pyšná na konec této knížky, a vůbec se nedivím. To mělo naprosto všechno. Ve filmovém zpracování navíc vše doprovodil perfektní soundtrack. 5 hvězd je zde málo.

06.02.2020 5 z 5

Nezbývá než smeknout před autorkou, jak všechno vymyslela a napsala, kdy je všechno propojeno a do detailu promyšleno. Scéna s Červíčkovým návratem vynikající, Lupin od první jeho scény obrovský sympaťák.

06.02.2020 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Klasický případ knihy, kdy čtete, čtete a prostě nemůžete přestat, i když je hluboká noc. Perfektní počin.

04.02.2020 5 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Páni. K jazyku a stylu Karla Čapka v této knize se snad nebudu ani vyjadřovat, to už není vůbec třeba, jak je text bohatý, vytříbený a plný všeho. Obsahově to je také slušná nálož. Já osobně tedy chápu a zároveň nechápu všechny zúčastněné strany (Hordubal vs. Polana a okolní svět), jestli mi rozumíte. Čapek navíc výborně vykreslil myšlení různých typů obyvatel vesnice. Nádherná kniha se smutným příběhem.

13.11.2019 5 z 5