mila2411 mila2411 komentáře u knih

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Upřímně, kdybych se paralelně s četbou nedíval i na seriál, asi bych to NEDAL. Přijmout autorův "štýl", kde se vše hrozně, ale opravdu neskutečně TÁHNE mi chvíli trvalo. Seriál nechal autor daleko, daleko za (vlastně před) sebou... a ANO - dostal mě - následně jsem přečetl všechny díly a pana GRRM považuji za mého TOP spisovatele a za to, že si drží své "tempíčko" má můj veliký obdiv.

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tolik smutku, odporu, nenávisti a dalších nehezkých pocitů ve mě už dlouho žádná knížka nevyvolala. ALE. To vše jen proto, že je to SAKRA dobře napsané a neskutečně to funguje. Je to nemilosrdné, kruté až ošklivé čtení, ale NIC co by se - bohužel - nemohlo stát a co se třeba hned u nás na vsi za plotem DĚJE. Podruhé to ASI už nikdy číst nebudu, ale před autorkou opravdu klobouk dolů. Napsat a vydat takovouto "krutě hnusně dobrou" knihu bylo velice statečné!

Pyramida Pyramida Henning Mankell

Asi kdybych býval tu devítku nečetl, nic moc by se nestalo. Pár povídek z mládí, troška vysvětlení co kdy, kdysi bylo a nebylo, ale upřímně... Švédský autor asi švédskému čtenáři sděluje, jak se jejich milované země mění - a k lepšímu to zrovna není. Povídky mají naštěstí švih, nenudí, ale klasický příběh starého W ma celou knížku by mě potěšil víc.

30.10.2023 3 z 5

Firewall Firewall Henning Mankell

Osmý díl a zcela vyjímečně dávám o jednu * méně. Funguje to, baví, ale nějak mi ta všechna nová technologie ke starému Wallanderovi nejde.

O krok pozadu O krok pozadu Henning Mankell

Sedmička je hodně depresivní. Vraždy mladých lidí, Wallanderovi není dobře, má všeho plné tuby a času moc nezbývá. Vše opět tak jak se mi to líbilo už 6x. Osobní rovina (tatínek, dcera), vyšetřování s uvěřitelnými prostředky, krůček po krůčku. Sedmička je určitě co do kvality vyprávění šťastné číslo.

Pátá žena Pátá žena Henning Mankell

Šestý díl. Wallander byl s taťkou na dovče a hned pak to začne. Opět švédsko, opět začínající podzim, přituhuje a mrtvoly přibývají. I na po šesté autor jede, neubírá, tlačí to v tom rychlopomalém tempu nemilosrdně dopředu...

Ve slepé uličce Ve slepé uličce Henning Mankell

Pětka. Migrace dorazila, staré Švédsko končí. Sériový vrah to seká jako Baťa cvičky, chudák Wallander stárne a občas neví kam dál. Drsné, reálné, místy brutální čtení... opět super a opět - těším se na další díl.

Usměvavý muž Usměvavý muž Henning Mankell

Díl č. IV. Je to trošku jiné. Už ten začátek (viz. popis), pak tokové pomalejší, více osobní, méně podezřelých, málo mrtvých (bylo a bude hůř). Od začátku je to hodně mezi hlavním záporákem a Wallanderem a i takto to funguje na výbornou.

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Trojka. Hodně kruté, syrové, nemilosrdné. Čte se to ale opět báječně a inspektor Wallander baví, kousne a nepustí. Dostalo se mi toho co jsem žádal a co chci brzy zase.

Psi z Rigy Psi z Rigy Henning Mankell

Dvojka. Určitě přeskočila jedničku a mě se to MOC líbilo. Severské prostředí, zimu a temno HM prostě umí. Výborný námět a zajímavý popis vyšetřování od ničeho k něčemu. Těším se na další díl(y).

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

První Wallander, trošku pomalejší rozjezd, seznámení s teamem vyšetřovatelům, jižním Švédskem a hlavně s osobitým hlavním hrdinou. Příběh pro začátek poměrně jednoduchý (už vím, že to byla výjímka). Jak později komisař mnohokrát poznamená: "Švédsko se mění..." a to tady tak nějak začalo. Moc pěkná detektivka, nalákala mě dát pak v krátké době Wallanderovky všechny!

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Sqělé! Za mě naprostá bomba! Báječná kniha! Od začátku do konce skvělé čtení, výborně dělené na různé formy vyprávění. Styl "doku-drama" se mi hrozně líbil už u "Bohyní" a tady to opět báječně zafungovalo. Za měj jedna z NEJ knih (nejen) pro rok 2022.

Dámsky gambit Dámsky gambit Walter Tevis

Ano, ke knize mě přivedl povedený seriál a musím napsat, že knižní předloha je moc a moc PĚKNÁ kniha. Seriál sice nemusí "škrtat" tak moc jako film, ale i tak je v knížce o dost více. Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude tak MOC bavit knížka o šachu!

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Shrnu všechny čtyři knihy: pan Vondruška tyhle rozsáhlé eposy prostě umí. Spousty postav, míst, dějů... a vše to pořád výborně funguje! Asi žádný jiný spisovatel mě nikdy "nepřinutí" načíst tak ohromné množství textu :-) Díky za skleněné dobrodružství, bylo to moc a moc fajn!

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Další rozjezd další rozsáhlé "epopeje" páně VV. Karel je legenda, tady pomalinku poznává svět, hlavní hrdina knihy je spíše jeho tatínek. Opět pěkné historické vyprávění, kde je velmi milé zjištění, že i tito VELIKÁNI byli vlastně poměrně obyčejní lidí, kteří řešili běžné lidské starosti. Těším se na další díl.

30.10.2023 3 z 5

Zloději ostatků Zloději ostatků Vlastimil Vondruška

Martin (konečně?) naposledy. S hlavním hrdinou jsem toho zažil opravdu dost, na jeden život až neuvěřitelně. Teď je na čase zestárnout a rozloučit se... konec už bere autor opravdu hodně narychlo, vzhledem k předchozímu rozsahu skoro až překotně. No, Martin si trošku zafilozofuje, dovypráví, vše zhodnotí a KONEC. Ano, slzička i ukápla, toho společného času vzhledem ke čtyřem (tlusto) knihám jsme spolu strávili dost - a, Martine, byla to teda jízda.

Vládcové ostatků Vládcové ostatků Vlastimil Vondruška

Další část Martinovy štrapáce. Asi nejsmutnější díl série. Jinak pořád moc hezké počtení.

Sběratelé ostatků Sběratelé ostatků Vlastimil Vondruška

Můj první Vodruška. Zlomená klíční kost, spousta času. A ze "supermanem" Martinem jsme se hned sedli. Až záhy jsem zjistil, že začínám druhým dílem, ale nijak moc to nevadilo... tento je z celé sérii NEJ, hlavně proto, že se odehrává skoro celý v Čechách a za mě bych řekl, že nejlépe odsýpá.

Prodavači ostatků Prodavači ostatků Vlastimil Vondruška

Začátek velké a DLOUHÉ Martinovy cesty (jízdy) tehdejší Evropou. Multi talentovaný mladík studuje, zpívá a (hodně) sexuje. Ale také přemýšlí a snaží se, aby se tím středověkem nějak propletl. Hezké, oddychové historické čtení... nakonec přečteny všechny (tlusté) díly.