Michalka98 Michalka98 komentáře u knih

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Co říct? Snad jen to, že je to výborně napsaný příběh, který kritizuje lidskou touhu po moci, válce a penězích. Ukázka společnosti, která zavrhne inteligentního a vysoce morálního doktora je smutná o to víc, že v dnešní době je to pořád stejné. Karel Čapek napsal úžasné drama, které má světu co říct i dnes. Jen škoda, že v době svého vzniku nakonec nepomohlo odvrátit hrůzy druhé světové války. Kéž by se alespoň dnes lidé poučili.

09.04.2017 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Skvělý protiválečný román. Čtení této knihy ve mně vyvolávalo neskutečně silné emoce. Válka je prostě nesmyslná věc a jen stěží si dokážu uvědomit, že takové hrůzy mají na svědomí lidé.

24.01.2017 5 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Závěr první části série se mi moc líbil. Ransom Riggs stvořil opravdu originální svět, podivné děti mě moc bavily, i když mým největším oblíbencem se stal neohrožený pes s britským přízvukem Addison. Doporučuji a těším se na další díly.

09.09.2021 5 z 5

Nejtemnější úsvit Nejtemnější úsvit Aly Martinez

Od této série jsem měla vysoká očekávání, která se naštěstí naplnila. Aly Martinezová mě od prvního slova vtáhla do děje, postavy jsem si oblíbila a prožívala jsem s nimi každou radost a každé trápení. Autorka často používá ostřejší výrazy, ale v tomto typu příběhu mi to nevadilo (vulgarismy zde měly své místo). Závěrem musím říct, že autorčina schopnost popsat emoce (kladné i záporné) je opravdu neuvěřitelná.

22.07.2020 5 z 5

Větrná hůrka rodiny Brontëových Větrná hůrka rodiny Brontëových Hana Parkánová-Whitton

Tuhle knihu si musí přečíst každý milovník sester Brontëových! Příběh je čtivý a paní autorka se drží historických skutečností. Když jsem knihu četla, měla jsem pocit, že jsem součástí děje, že se procházím s Charlotte, Emily, Anne a Branwellem po vřesovišti. Chtělo se mi zakřičet na Branwella, aby se konečně probral a nemrhal svým talentem. Kniha pro mě, jako pro milovnici sester Brontëových, byla neskutečným čtenářským zážitkem, často i slzička ukápla. Doporučuji!

21.06.2018 5 z 5

R. U. R. R. U. R. Karel Čapek

Opět skvěle napsaný Čapkův příběh. Obdivuji jak dokázal předem analyzovat scénáře, které mohou vlivem techniky nastat. Obávám se, že jednou takto opravdu dopadneme, protože již dnes je spousta lidí otroky svých mobilních telefonů a jiných vymožeností. Další dílo, které nás má varovat před apokalypsou.

07.05.2017 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

(SPOILER) Rekonstrukce je pro mě bohužel jedno z největších zklamání tohoto roku. Na knihu jsem se díky zajímavé anotaci těšila a předpokládala jsem, že příběh trumfne Houbařku. Nestalo se tak. Z celého příběhu mám dojem, že autorka nejprve vymyslela začátek a konec, přičemž následně tyto krajní póly potřebovala vyplnit prostřední částí, která však (alespoň za mě) absolutně nevedla k vytouženému cíli. Místo toho, aby vše na konci zaklaplo a já byla ze závěru paf, došlo k rozpadu celého narativu. V průběhu čtení jsem postupně ztrácela o děj zájem a konec působil dojmem, že k prostřední části příběhu vůbec nepatří. Mrzí mě, že se autorka nedržela detektivní linie - opravdu jsem čekala, že většina knihy se bude točit kolem pátrání hlavní hrdinky po své minulosti a na konci se dočkáme rozzuzlení. Možná proto jsem i tolik zklamaná - zkrátka jsem nedostala to, co jsem očekávala. Kniha je dobře napsaná, příběh má zajímavý námět a své silné momenty. Celkově však musím říct, že Rekonstrukce měla na víc.

10.09.2023 3 z 5

Tudorovci aneb skutečná Hra o trůny. Ve druhém díle série se autorka zabývá příběhem Anny Boleynové - mimořádné ženy, která byla osudovou manželkou Jindřicha VIII. Její příběh je pro mě jedním z nejzajímavějších ve světových dějinách. Jak je možné, že jedna dívka dokázala změnit krále a spolu s ním celou Anglii? Annu Boleynovou vnímám jako osobu, která se ocitla v nezáviděníhodné situaci, a tak se z ní alespoň snažila získat co nejvíc. Rozehrála proto hru, která jí mohla přinést titul královny a nekonečnou vděčnost a lásku krále. Chtíč a touha po synovi však byli Jindřichovými nejsilnějšími vlastnostmi, a tak bylo jisté, že Anna bude muset jít panovníkovi z cesty.
Alison Weirová je velká spisovatelka historických románů. Při čtení mám pocit, že danou královnu znám osobně. Doporučuji a těším se na další díly.

12.09.2022 5 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Poslední knihkupectví ukazuje druhou světovou válku zase z trochu jiného úhlu pohledu. Je to příběh o lidské odvaze, naději a lásce ke knihám. I když se odehrává ve strašném období, jedná se o milý příběh, který říká, že i obyčejný člověk může být hrdinou. Autorka skvěle vylíčila hrůzy bombardování Londýna a zároveň nezlomnost jeho obyvatel. Doporučuji.

13.05.2022 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Za největší přednost považuju způsob, jakým autorka dokázala zpracovat hlavního hrdinu - já jsem uvěřila tomu, že autorem je doopravdy muž/chirurg. Kniha je rovněž velmi čtivá, a i přes to, že se nejedná o veselé čtení, stránky mizí před očima. Nemůžu se ovšem zbavit dojmu, že se jedná o naprosto průměrný příběh, který ve mně nevzbudil výraznější emoce (byla jsem sice znechucená hlavním hrdinou - pro mě mizera, který se snaží stavět do role kladné ublížené postavy, ale hlouběji mě to nezasáhlo). Možná proto, že hlavní hrdina byl strašně nesympatický, možná proto, že se autorka nevyhnula některým stereotypům (např. manželka = saň a naopak "chápavá" milenka, která tvrdí, že po milenci nic nechce, ale přitom mu pomalu dává najevo opak) či proto, že ten příběh je až příliš ze života? Autorka svou knihou nevrhá na zdravotníky příliš dobré světlo, ale já stále doufám, že většině lékařů záleží na zdraví pacientek a ne na jejich fyzické atraktivitě a spodním prádle.

11.07.2021 3 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Milé a krásné odpočinkové čtení, které pohladí po duši milovníky Jane Austenové. Jen mne mrzí, že jsem si nedokázala vytvořit vztah k hlavním postavám. Hlavní hrdinka mi nebyla nesympatická, ale zároveň nemůžu říct, že bych si ji nějak zvlášť oblíbila. Pan Reed byl záhadný a zajímavý, ale bohužel jsem se do něj nedokázala zamilovat. Autorka ovšem píše opravdu čtivě, stránky mi mizely před očima a celkově jsem si čtení užila.

29.06.2020 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Jeden z nejlepších příběhů skvělé spisovatelky.

27.10.2019 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Nádherný vánoční příběh, který chytí za srdce. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

25.12.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Z této knihy jsem naprosto nadšená. Byla čtivá, napínavá a zároveň děsivá. Co když se něco podobného děje vedle nás? Dokázali bychom poznat, že něco není v pořádku? Nebo se necháme omámit zevnějškem a penězi? Knihu jsem zvládla přečíst za jeden večer. Doporučuji.

24.05.2018 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Moje první Verneovka. Důvod, proč jsem si vybrala Cestu kolem světa za 80 dní byl ten, že již od malička miluji animovaný seriál (úvodní znělku znám nazpaměť dodnes) a také jsem viděla dvě filmová zpracování. Příběh je to úžasný, napsaný s lehkostí a jemnou dávkou humoru. I když jsem dávno znala konec příběhu, fandila jsem anglickému gentlemanovi, aby sázku vyhrál. Ze své cesty si nakonec přivezl to nejcennější - lásku ☺

26.10.2017 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Úžasná, čtivě napsaná knížka, která mě rozhodně vzala za srdce. Silný příběh je ukázkou toho, že nejen válka sama o sobě, ale i doba po válce byla nesmírně krutá. Gerty mi bylo líto, bohužel v té době se poprávu rozzlobení Češi nezajímali o to, kdo byl a kdo nebyl nacista. Myslím, že kdybychom 2. světovou válku zažili ať už jako Češi nebo Židé, vnímali bychom Němce také jako zlo, kterého se musíme zbavit. Proto si myslím, že si dnes nedokážeme udělat objektivní úsudek. Jsem ráda, že nám tuto knihu zařadili do povinné četby a nám zbývá si jen uvědomit, jak dobře se máme dnes.

21.06.2017 5 z 5

Dlouhá cesta na malou rozzlobenou planetu byla opravdu DLOUHÁ. Příběh se zaměřuje spíše na různorodé členy posádky Poutníka, kteří spolu musí nějakým způsobem fungovat a spolupracovat. Z mého pohledu se bohužel nejedná o klasické sci-fi, ale spíše o autorčinu vizi lepší budoucnosti - pokud si tedy pod pojmem lepší budoucnost představujete pojídání hmyzu :). V knize nenajdete téměř žádné akční scény, vztahy mezi posádkou jsou téměř 100% ideální a vše je zalité sluncem. Autorka se rovněž veze na vlně současných trendů a měla potřebu do děje napasovat spoustu "populárních" témat a problémů, což místy dělala dost tzv. na sílu. Přesto jsem po dočtení měla pocit, že mi poutníci nějakým zvláštním způsobem přirostli k srdci a že to vlastně vůbec nebylo špatné čtení. Do dalšího dílu se patrně pustím, ale až za nějakou dobu.

01.01.2024 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

(SPOILER) Snad ještě nikdy se mi nestalo, že bych po dočtení měla s knihou morální problém. Začnu tím pozitivním: skvěle napsáno, aktuální téma a autorčina schopnost vyvolat ve čtenáři sympatie s hlavním hrdinou. ALE! Je správné, že v nás autorka tyto sympatie vyvolává? Tím si bohužel nejsem jistá. Ocenila bych, kdyby příběh dostal nějaké konkrétní rozzuzlení, ve kterém by Jarek například podstoupil léčbu - tak by sympatie k němu byly opodstatněné a hlavně by lidem s podobným problémem mohl ukázat nějaké řešení. V podání Petry Dvořákové jsem však měla dojem, že tzv. zápornými postavami jsou zde rodiče, kteří se pouze snaží chránit své děti. Stíhání bylo zastaveno, protože Jarek dosud "nic moc" nespáchal a ani spáchat nechce. Ale co když jednoho dne trestný čin spáchá? Celkové vyznění příběhu se podle mě autorce moc nepovedlo. Upřímně mě děsí představa, že si knihu přečtou oběti pedofila nebo rodiče dětí, které byly zneužity, nebo nedej bože dokonce zavražděny. Co by si asi z této knihy měli vzít? Že ten pedofil, který ublížil jejich dítěti, byl možná fajn chlap, jenom se zrovna v ten moment neudržel? Omlouvám se, pokud zním příliš tvrdě, ale toto téma je pro mě dost citlivé. Zvlášť v dnešní době, kdy si neustále čtete zprávy o pedofilech na školách, táborech, v kroužcích atd. mi pojetí autorky zkrátka nepřijde vhodné. Možná jsem knihu správně neuchopila, možná jen nevím, co tím chtěla doopravdy říct. Po dočtení mám rozporuplné pocity a nevím, co si se Zahradou počít. Možná to bylo autorčiným cílem?

18.10.2023 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Skvělá Ruta Sepetys! Víc netřeba dodávat.

29.12.2022 5 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Skvělá kniha, která ve mně vyvolávala smutek, lítost a vztek. Vojta Kaliba pro mě bude symbolem hodného a pracovitého člověka, který doplatil na lidskou faleš. Doporučuji.

27.03.2020 5 z 5