michaella03 michaella03 komentáře u knih

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

"Blaze těm, kteří dovedou být někdy dětmi, zvláště o Vánocích, vždyť na jejich začátku vlastně bylo také dítě."

"Copak nemám už žádnou naději, dobrý duchu? Proč jsi mě zavedl právě sem a proč mi neukážeš žádný lepší cíl? Dobrý duchu, ujisti mě, že ještě můžu změnit stíny, které jsi mi ukázal, změním-li svůj život."

"Jak říká Timíček o Vánocích: 'Bůh požehnej nám všem.'"

14.12.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

"Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."

03.01.2022 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

"Zradou dětských let je skutečnost, že není třeba něčemu porozumět, aby to člověk vnímal. A když rozum dokáže pochopit, co se děje, rány v srdci jsou již hodně hluboké."

Nádherná obálka. Spletitý, tajemný a krásně smutný příběh nejen o knihách. Skvěle odvedná práce pana Zafóna i paní překladatelky. Jen tiše vstřebávám krásu Barcelony a děkuji.

Těším se na další díl.

20.09.2021 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Krásná a smutná knížka. Poprvé, co mi u čtení knihy k maturitě vyhrkly slzy. Určitě se k ní ještě vrátím.
A těsím se, až zhlédnu film s Johnem Malkovichem a Garym Sinisem v hlavních rolích.

21.05.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Začala jsem číst s pochybami, ale ty se hned po pár stránkách rozplynuly. Útlá, napínavá a moc hezká knížka.
Dokonce jedno z nejlepších děl, které mám na seznamu přečtených knih k maturitě.

17.02.2021 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

No, knížku jsem si koupila hlavně kvůli nádherné obálce a mnoha kladným hodnocením. A nebyla jsem zklamaná. Děj ubíhal sám, prostředí, postavy a zvraty super. Vidím tu trochu podobnost s Pýchou a předsudkem :D.
U téhle knihy by mi (přímé) pokračování vůbec nevadilo, ba ani film!

Dlouhé sukně, knihy, viktoriánská Anglie a pan Reed. Co víc si přát!

20.11.2020 5 z 5

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

"... Nebe je jako knihovna se spoustou pohodlných křesel, dobrým osvětlením a všemi knihami, co kdy byly napsány."

Vtipná, žhavá i smutná jednohubka. Podle anotace a obálky jsem čekala něco jiného, přezdívka "Netvor" mě dost odrazovala, ale nakonec jsem koupila celou sérii a určitě nelituju. Knihu určitě doporučuji, už jen minimálně kvůli chemii mezi hlavními postavami a Biančiným skvělým hláškám.

"Poslouchat, jak pláče muž, je jedna z nejděsivějších věcí na světe. Jejich slzy působí mnohem drtivěji než slzy žen. Možná proto, že je prolévají zřídkady."

13.08.2022 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Kniha mi ležela v knihovně už pár let, stále jsem se k ní nějak nedostala. Když jsem ji zhruba před rokem začala číst, zasekla jsem na nějaké stodvacáté straně a odložila ji. Zhruba před měsícem jsem objevila filmovou adaptaci z roku 2005 a já se následně do díla (i filmu) zamilovala. (Velké díky Keiře i Matthewovi :D)
Líbí se mi tehdejší život, kdy mezi každodenní starosti patřilo dobře se provdat, chodit na plesy a žít tak bohatý společenský život :D. V knížce sice bylo pro mě pár nezajímavých míst, ale jinak převládala zvědavost, co bude dál. Mrzí (a štve) mě snad jen jedna věc - tam kde bych moc ocenila dialogy, máme jen nepřímou řeč (nejvíc snad právě mezi Elizabeth a panem Darcym).
Je to moje nejvíc polepíkovaná a vyznačená knížka, určitě se k ní ráda vrátím.

05.11.2020 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Po přečtení zdejších komentářů jsem se čtení bála, kniha mi ležela v knihovně pár let a moc jsem od ní raději neočekávala. Byla jsem ale velmi mile překvapena, knížka byla velmi čtivá a vždy jsem se těšila na další kapitolu. Autorka umí líbivě popisovat nejenom prostředí, postavy vykresluje v mnoha podobách - od těch, které byste nejradši přerazili až po ty, které si zamilujete a oblíbíte, a přitom nikdo není černý nebo bílý. Já jsem si začátek příběhu o rodině Melzerových užila, moc ráda si přečtu další pokračování této ságy.

14.07.2022 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Jako první jsem viděla film a pak se s očekáváním pustila do knihy.
Co dodat? Kniha je skvěle napsaná, čte se sama. Na konci jsem slzy zadržet nedokázala, a vlastně ani nechtěla. Kniha se mi moc líbila a určitě ji doporučuji. Za nějakou chvíli se pustím do druhého dílu, tak uvidíme...

03.06.2018 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Holky německý to prostě umí, tohle totiž bylo skvělý.
Velmi dlouho jsem kolem ní stále chodila, u předobjednávky si říkala, že žádnou další nepotřebuji, a hle, jakmile vyšla, neodolala jsem a knížka letěla do košíku :D.
Nic světobornýho tu sice není, ale je to lehký, čtivý, příjemný, na nic jiného není třeba myslet. Lena byla sympatická, Ryan zase protivný a k nakousnutí :D.
Já jsem spokojená, těším se na další díl :).

20.09.2021 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Jelikož film žeru, musela jednou na řadu přijít i knižní předloha :D.
Jako divadelní hra se to četlo velmi lehce, hodně rychle to ubíhalo a velmi se líbil jazyk, kterým je hra napsaná. A mile mě překvapilo, že do již zmiňovaného filmového zpracování byly přeneseny (skoro do písmene přesně :D) repliky postav. Za mě super.

17.02.2021 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Komentář přidávám s odstupem času, musela jsem to v sobě ještě nějak dozpracovat :).
Kniha mě velmi zaujala svou anotací - abych pravdu řekla, o dějinách Španělska mám mizerný přehled, tedy i o situaci po 2. světové válce (abych byla úplně upřímná, domnívala jsem se, že přijalo Marshallův plán - ale ouha). Přesně o tomhle by se ale mělo ve školách mluvit.
Silný, neuvěřitelný a krásně smutný příběh.
Od této autorky to byla má první kniha, ale asi se porozhlédnu po dalších jejích dílech. Četla se úplně sama, zatajený dech jsem měla snad třičtvrtě knihy. Hlavní hrdinové mi byli velmi sympatičtí, vedlejší postavy stejně tak; charaktery vykresleny skvěle.
Tenhle typ knížek miluju. Tahle ve mně kus něčeho zanechala, a já se k ní určitě vrátím.

10.01.2021 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Vřelé díky za tu románovou podobu!
První dva díly, které byly psané formou povídek, jsem louskala týdny. Teď, když jsem se dostala k prvnímu románu o Geraltovi a Ciri, už je to úplně jiné kafe - přečteno během pár dní (a kdybych neměla jiné povinnosti, bylo by to mnohem dříve).
Jinak, kniha se mi líbila moc, hltala jsem doslova každou stránku. Víc rozepsat to asi nedokážu, začala bych rovnou vyzrazovat to, co se odehrálo v románu :D.
Mimochodem, ocenila bych v knize nějakou mapu - díky neustálemu přesouvání a mluvení postav o různých místech by se nějaká dost šikla. Vím, že na internetu je dokonce několik verzí, ale mít ji přímo v knize... ;)

11.07.2020 5 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

I já patřím k té skupině, která se nechala zlákat seriálem (na který jsem se mimochodem nechtěla koukat VŮBEC), ale jeden volný den a moje zvědovost udělalo své a NETFLIX jel celý den :D.
Na knize jsou opravdu nejlepší ty dialogy - vtipné, trefné a duchaplné, i když někdy zdlouhavé. Miluju tuhle austenovskou dobu, takže (pro mě) další plus. Hlavní postavy byly sympatické a uvěřitelné, a Simona už jsem si také nedokázala představovat jako modrookého muže :D.
Děj je možná základní a předvídatelný, ale také nesmírně čtivý a hlavně návykový. Pokud ještě přihlédnu k televiznímu zpracování, až mě zaskočilo, že v knížce se autorka drží skutečně jen hlavního páru - žádné "vsuvky" ohledně sourozenců Bridgertonových, rodiny Featheringtonových apod.
Pokud by nebylo seriálu a nové obálky, o knihu bych nezavadila ani pohledem (když koukneme na obálky vydané před téměř dvaceti lety).
Nicméně, já si knihu užila, všem bych ji doporučila a hodně se těším na další řadu seriálu. Mezitím jdu číst dál - jak jsem říkala, je to návykové :D.

23.03.2021 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Už je to několik dní, co jsem knihu přečetla, ale sama pořád nevím, jak se k ní vyjádřit.
Knížka je prostě pecka, bála jsem se u ní, nemohla se odtrhnout - potřebovala jsem vědět, jak to bude dál (fakt mi hrála na nervy, až jse si občas říkala, že jsem paranoidní a že to moc prožívám). Celou dobu mi běželo hlavou, že to nemůže být pravda, a ehjle, přišel konec a já nevím co si vlastně myslet. Často si na knížku vzpomenu a dál o ní přemýšlím.
Líbilo se mi nahlédnutí do zákulisí Loweniny (celkově spisovatelské) práce, kladně hodnotím i spojení romantiky/erotiky s thrillerem.
Od Colleen to byla má první kniha, a určitě ne poslední.

05.11.2020 5 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Hodně povedené zakončení celé série - děj plynul, místy to bylo i napínavé, ani romantika nechyběla - zkrátka se mi to líbilo. Stejně jako autorka, mám i já ráda šťastné konce.
I film se (jako málokterý) vydařil.
Jsem ráda, že jsem si i přes (spíše) záporné hodnocení ságu přečetla a s teď už klidným srdcem můžu pokračovat dál :-D.

31.12.2019 5 z 5

Princezna z Marsu Princezna z Marsu Edgar Rice Burroughs

Vždycky se mi strašně líbil film "John Carter: Mezi dvěma světy" (2012). Po pár letech jsem si uvědomila, že ten svět a jeho fungování, ve kterém se s Johnem Carterem a jeho princeznou Dejah Thoris ocitáme, je až příliš složitý a promyšlený, než aby to bylo vymyšleno nějakým (i když třeba schopným) scénáristou v Americe. Tak jsem trochu pátrala a narazila nejen na jednu knihu, ale rovnou na mnohadílnou sérii. Tím větší byl můj údiv, když jsem zjistila, že kniha je už z roku 1912.
Velmi se mi líbilo vyprávění formou deníku (a tím tedy ich-formou) - kdyby autor psal v er-formě, jen stěží bych ji dočetla, spíše bych ji odložila, a to i přes její krátkost.
Svět Barsoomu má svůj vlastní chod, názvosloví, zvyky, historii...
I mé romantické srdce zapělo; jazyk je krásný a kniha obsahuje několik pěkných a zajímavých myšlenek. Tato knížka je taková pohádka pro starší čtenáře :).
Časem si určitě přečtu další díl.

"Kráčeli jsme po půdě umírajícího světa, leč v našich duších se rodil svět nový."

03.02.2022 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Bomba.
Prvních asi 150 stránek jsem si říkala, o čem ta bichle, která má sedm set stránek, proboha bude, ale na konci jsem si zoufale přála, ať je to delší. Bylo to opět neskutečně čtivé, děj neuvěřitelně rychle ubíhal a stránky jen lítaly pod rukama (až jsem se musela hlídat, abych to všechno nepřečetla najednou).
Rhysand a Feyre - ty dva úplně žeru. Když se teď dívám zpětně, ani já vůbec nechápu, co se mi na Tamlinovi tolik zamlouvalo. Zároveň mi přijde, že oproti tomuhle dílu se v tom prvním nedělo prakticky nic - ten spád tady je opravdu dechberoucí.
Postelové scény mi v knize nevadí, naopak, patří to k tomu a do té pětisté strany jsem jen čekala, kdy se to napětí mezi nimi konečně uvolní :D.
Podtrženo, sečteno, bylo to skvělé. Našla jsem další sérii z mála, která působí propracovaně a dokáže ve mně vyvolat smích i slzy. Ráda bych se vydala spolu s Rhysem, Feyre, Cassianem, Azrielem, Mor a Amren do Velarisu, procházela se jeho ulicemi, kochala se a užívala si s nimi života.

"Klekl na hvězdy a hory vytetované na kolenou. Nikdy by se před nikým a před ničím nesklonil.
Kromě své družky. Ženy, která mu byla rovna."

20.04.2021 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Na styl psaní jsem si musela chvíli zvykat, ale nakonec to bylo celkem vtipné a zajímavé čtení, pohled na minulou dobu očima jedné obyčejné rodiny. Na další autorovy knihy se (zatím) nechystám.
Minul mě i film (vybavují se mi asi dva útržky), tak to budu muset dohnat :D.

Čteno k maturitě.

19.03.2021 4 z 5