Princezna z Marsu

Při potyčce s indiány se kapitán John Carter dostane do podivného stavu a zjistí, že „neznámá síla táhne ho k Marsu“. Když se probere, leží nahý v nepozemské krajině, která je opravdu Marsem. Vzhledem k tomu, že jeho tělo je navyklé vyšší gravitaci, předčí po fyzické stránce všechny domorodce a působí dojmem pravého supermana. S domorodci se setká záhy – je zajat kmenem zelených čtyřrukých Tharků a v jakémsi volném zajetí se za pomoci Tars Tarkase a Soly naučí marťansky a spoustu jiných užitečných věcí. Jednoho dne dojde ke střetu mezi Tharky a neznámými vzducholoďmi – jedna je sestřelena a vystoupí z ní krásná dívka rudé pleti – Dejah Thoris, princezna z Helia. Potká ji stejný osud jako Cartra, brzy se sblíží a zamilují …...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26349/princezna-z-marsu-26349.jpg 492

John Carter, pán Marsu (1.)

A Princess of Mars (1917)

Dobrodružné, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Paseka

ijcro

Je to knížka mého dětství, četl jsem jí, když mi bylo asi třináct a musím říct, že mě tehdy doslova nadchla, stejně jako Caprona. Četl jsem ji v překladu Jirky Macáka a s původními ilustracemi Václava Čutty, bylo to fakt úžasné.
Jaké ale bylo moje zděšení, když se mi dostala po letech tatáž kniha z nakladatelství Paseka s tím příšerným přebalem! Prostě hrůza, možná pro prvočtenáře zážitek, ale pro mne jen šok. Horší degradaci jsem snad ani nezažil. Možná je jen trendem doby co nejvíc šokovat, ale mě to od čtení odradilo, takže nedokážu ohodnotit úpravy překladu v posledním vydání od Ivana Beránka a možná i křivdím ilustrátorovi Zděňkovi Netopilovi, za což se mu omlouvám.

hanak_v_exilu
30.12.2018

K sérii Johna Cartera jsem se dostal relativně pozdě, až někdy kolem mých dvaceti let. Věděl jsem o ní už dřív, ale nesympatické obálky mě spolehlivě odradily. Netuším jestli je to byla výhoda, nebo škoda, ale když jsem si konečně otevřel první díl, úplně mě pohltil. Tenhle příběh má kouzlo pravověrného dobrodružství. Zápletka v dnešní době pochopitelně neobstojí, něco jako psychologie postav, nebo dokonce komplexnost je mu úplně cizí a některé díly by lecjaký horlivec označil za "rasistické" a "kolonialistické". Ne že by mi něco z toho vadilo. Příběh je krásně starosvětsky černobílý a nekomplikovaný. A pekelně čtivý. Bohužel později už trochu repetitivní.

minirock
07.08.2018

Jako kluk jsem kdysi četl to staré vydání z roku 1927 a samozřejmě se mi to moc líbilo a často jsem na ty knížky vzpomínal. Dnes po mnoha letech jsem tyto příběhy našel ve své čtečce a hned se do nich pustil. Chytlo mě to znova a dobře jsem se bavil.

Bebka
10.06.2018

Moje první seznámení se sci-fi literaturou. Celá série je velmi čtivá. I když už je to hezkých pár let, příběh Johna Cartera a Dejah Thoris si budu pamatovat.

sirojezkin
09.01.2018

Příjemná oddychovka - pohádka, vzpomínka na mládí a čtenářské začátky. Určitě budu číst další díly.

ludek.n
09.01.2018

Pro -náctileté čtenáře bezesporu bomba, pro nás starší příjemné a úsměvné čtení, které krásně pobaví. Není potřeba moc přemýšlet, jen se nechat unášet imaginací autora. A že je to "Pan spisovatel" je bez diskuse.

rm
12.06.2017

Wow, na to, jak je to starý, je to super. Zajímavá čeština :-)

stopař
05.02.2017

Po dlouhé době jsem náhodou narazila na autora mého dětství.Tenkrát jsem hltala knihy o Tarzanovi .Dnes jsem dočetla sérii o Johnu Carterovi a jako zázrakem se přenesla přes propast času zpět do svého dětství.Díky pane Burroughs .........

Pog
27.07.2016

Krásná kniha, ale spíš pro mladší generaci :)

Rilian
23.06.2015

Nostalgické dílo, které se velice dobře čte, a má co nabídnout jak dítěti tak dospělému. Samozřejmě, že děj je psán z dnešního pohledu naivně, ale mě osobně přitahují sci-fi staršího data. Pokud si někdo dokázal celou sérii Barsroom vymyslet v roce 1917, zasluhuje si určitě uznání, i přes později prokázané nepřesnosti.

jiri.one
21.04.2015

I přes stáří knihy jde o jedinečný příběh, který má i dnes co nabídnout. Je tam na můj vkus trochu moc náhod a John Carter má vlastně pouze neuvěřitelné štěstí, ale vlastně proč ne :).

Richie1
18.01.2015

Příběh na pomezí fantasy a scifi, který byl napsán před více než 100 lety, neztratil ani po tak dlouhé době nic ze své přitažlivosti. U takto starého románu nelze hodnotit určitou naivnost některých technických popisů - důležitý je především styl vyprávění. Děj plyne velice svižně, čtenář není zbytečně zahlcován podrobnostmi a dlouhými popisy cizího, marťanského světa. Burroughs na svou dobu prokázal velkou fantazii a svůj vymyšlený svět na Marsu nám přiblížil v dobrodružném ději se sympatickým hrdinou v hlavní roli.
Kdysi dávno jsem jako kluk hltal komiks o dobrodružstvích Johna Cartera na Marsu. Nyní jsem si konečně přečetl i literární předlohu a byl jsem neméně okouzlen. Jak píše ve svém komentáři Novinha, také si myslím, že Burroughsova sága o dobrodružstvích Johna Cartera byla pro mnohé pozdější spisovatele inspirací.
I přes mnohé nedostatky dám románu plné hodnocení. Je to pro mě zlatá klasika stejně jako třeba v žánru horor román Dracula.

peraj
17.10.2014

Palec nahoru za úžasný napad. Nádherná kniha plná akce, dej nepokulhává a to se cení. Jen snad co mi na knize dost vadilo je, že některé postavy nejsou vůbec popsány jak vypadají, např. Sabtan u něj jsem postrádala popis, taktéž u jeho otce a otce princezny. John a princezna byly popsány krásně tak mě to docela překvapilo. Nemůžu se donutit nesrovnávat knihu s filmem a musím uznat, že film mě bavil snad o něco víc než kniha. V porovnaní s filmem v knize nejsou vůbec zásahy thernů natož ve filmu se objevují neustále. Jinak ještě jednou krásná kniha nádherně popsaná scenérie to se musí uznat. Za to dávám 3 hvězdičky.

Alee
21.01.2014

Zajímavá kniha, dobře a rychle se čte. Je plná skvělých myšlenek, nápadů a fantazie, čtenář se seznámí s originální kulturou obyvatel Marsu (Barsoomu), zkusí si probít se nelehkým tamním životem. Škoda jen, že téměř všechny postavy jsou ploché a bez větší úlohy, že nejsou dostatečně vysvětleny některé události a vztahy jak mezi martskými městy, tak mezi postavami. Logika občas pokulhává a štěstěna číhá na hlavního hrdinu na každém rohu, ale člověk to většinou rád přejde. Jen na konci při závěrečné bitvě o Zodangu (vyvraždění Zodangy) dostane zdravý rozum a úsudek tvrdý zásah přímo do černého. Kdyby byla tato pasáž vynechána, byla by tato kniha dostala ode mě vyšší hodnocení, zvlášť pro skvělý konec, který je navzdory očekávání a zkušenosti s filmem spíš smutný. No vlastně my nevíme, jak to dopadne, happyend to ale určitě není. Ale prostě tu bitvu autorovi odpustit nemůžu, to pro mě John Carter skončil, ač ho na konci oslavují jako hrdinu za jeho skvělé činy, protože autor nadržuje jednomu ze dvou hlavních měst z důvodu, který nám není znám po celou dobu. zajímavá, leč průměrná kniha se spoustou velkých frází a přechodníků, které občas potěší, občas spíš překáží (zvlášť ty přechodníky).
Více v recenzích (Kreativity.blog.cz)

mi-380
11.03.2012

Ve čtrnácti jsem hltal Tarzany, v šestnácti jsem se setkal poprvé s Barsoomem Johna Cartera a další Burroughsova čtivá a napínavá dobrodružství mě pohltila. Princezna Dejah Thoris je první díl, po kterém jsem prostě musel sehnat, a také sehnal, další pokračování. Dnes je mi jasná naivita a stejně tak literární nedokonalost, ale u legendy z mládí se tohle prostě odpouští. Letos (2012) jsme se navíc dočkali důstojného a velkorysého filmového zpracování. 80%.