mi-380 mi-380 komentáře u knih

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Další kniha pro všechny, kteří rádi cestují a poznávají. Přes občasnou monotónnost je to kniha poučná, veselá (někdy dost drsně), bortící mnohé předsudky a přinášející optimismus v pohledu na člověka jako lidský druh. Kolik dalších má odvahu k takovéto výpravě? Já tedy ne, i když cestuji a poznávám strašně rád a země, které Ladislav prošel, jsem navštívil a povrchně prozkoumal také. Třeba se někde potkáme, za dva dny vyrážím po trase Krakov, Stockholm, Londýn, Barcelona. Ale s mnohem menším batohem, místo pěšky s Ryanairem, jídlo si budu muset kupovat sám a do cizích domovů se podívám jen s pomocí Airbnb.
80 % (996 čtenářů vygenerovalo aktuální průměr 89 %)

04.03.2018 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Léta dospívání; přátelé na noční tahy, studentské revolty, krásné dívky, hudba, sex a zase sex. A je jedno, jestli jsi Japonec, Ital nebo Čech, problémy dospívání jsou stejné. A také nezbytné a naléhavé uvědomování si skutečnosti, že k životu nerozlučně patří smrt.
95 % (2525 čtenářů dává průměr 86 %).

26.02.2018 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Bláznivé podobenství (a také trochu bajka, fantasy, magický realismus, pohádka, parodie, horor, apokryf, satira a kdovíco ještě), prostě neuvěřitelná a určitě nezapomenutelná směs a smršť nápadů a šíleného děje. A je tu nepříjemný pocit, že k správnému pochopení mám (i přes svých 1065 zářezů na DK) nějak málo načteno.
80 % (aktuálně 1543 hodnotících s průměrem 89 %).

11.02.2018 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Úspěšné využití několika x-násobně okopírovaných schémat: lidí, kteří dočasně ztratili paměť je v literatuře a filmu určitě víc, než ve skutečnosti, ekologické téma už je populární několik desetiletí, stejně jako klasické americké velkolepé finále. May jako účinné koření přidává svou specialitu - tajemné prostředí skotských ostrovů (kterým už nás párkrát okouzlil) a to vše dokáže smíchat do čtivého a zábavného napínavého thrilleru.
70 % (zatím 252 hodnotících s průměrem 87 %).

06.02.2018 4 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Vrah se silným motivem, kterému dá jistě za pravdu nezanedbatelné procento čtenářů a proti němu efektivní Torkelův tým, jehož členové se ale bohužel řítí do čím dál hlubšího zatracení.
75 % (zatím 202 čtenářů je na 92 %).

28.01.2018 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Další silný příběh z druhé světové. Autor účinně využívá metodu vyprávění příběhů tří válkou poznamenaných postav, nezávisle na sobě prožívajících krutá léta, jejichž cesty se v určitém bodu časoprostoru střetnou a v tom okamžiku nastává rozhodující zlom v jejich osudech. Všechny příběhy se čtou jako detektivka, popisují tvrdou válečnou realitu a i když několik částí působí skoro pohádkově, výsledný dojem je velice působivý, poučný a dojemný.
90 % (zatím 2067 hodnotících je na podobném průměru 88 %).

28.01.2018 5 z 5

Punisher: Vdovy Punisher: Vdovy Garth Ennis

Drsný příběh, průměrná kresba: 70 %. (Zatím 29 hodnocení s průměrem 77 %.)

19.01.2018 4 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Ďábel Sebastian se posouvá do centra dění a pokud si nedokázal v předchozích dílech najít u čtenářů sympatie, pak v tomto čtvrtém přichází jeho nejsvětlejší chvilky. A naopak, do problémů se dostává skoro celý zbytek jeho policejního týmu. R&H i tentokrát udrželi hodně vysoký standard.
90 % (237 čtenářů je na shodném průměrném hodnocení).

12.01.2018 5 z 5

Zkamenělá krev Zkamenělá krev Johan Theorin

Theorin a jeho Öland mě baví. A baví mě hlavně to, co spoustě čtenářů vadí: pomalost, komplikovanost, důkladnost, absence akce a klasického detektivního pátrání, náznaky nadpřirozena. Jeho knihy mají úžasnou atmosféru a není to jen zásluha prostředí ostrova. Theorin nám ukazuje Švédsko z té nejvšednější, nejobyčejnější strany a je to poučné. Prožíváme příběhy běžných lidí, jejich starosti a rodinné problémy, jejich tvrdé dětství, které se moc nelišilo od naší reality 20. století, a hlavně na rozdíl od jiných severských autorů neklade důraz na popisy drsného podsvětí a stejně drsných a neomylných policistů.
85 % (zatím 260 čtenářů s průměrem 78 %).

29.11.2017 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Zajímavý postkatastrofický svět s minimem děje. Přestože většinu textu zaplňuje vysvětlování, mnoho záhad zůstává pouze naznačeno. Asi se máme těšit na pokračování, chystá se pod názvem Faja.
65 % (zatím 559 hodnotících s neuvěřitelně vysokým průměrem 95 %).

20.11.2017 3 z 5

Rozbití andělé Rozbití andělé Graham Masterton

Druhé pozoruhodné setkání s komisařkou Katie a také druhá exkurze do jižního Irska. Kdyby detektivní zápletka nebyla tak překombinovaná a občas nechutně hororová, bylo by to setkání určitě příjemnější. Ti, kdo se živí psaním, neustále hledají "silné" téma. Naši dnešní novináři mají kauzu "máslo", Graham Masterton našel téma "ďábelská církev". Přál bych jim, aby našli něco zajímavějšího. Přesto ještě zkusím třetí díl.
65 % (jsem hodnotící číslo 146, aktuální průměr je 86 %).

02.11.2017 3 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Když se někdo živí celý život psaním hororů, je pochopitelné, že jeho první detektivka bude náležitě krvavá. Když vraždy, tak samozřejmě sériové a neskutečně bizarní, skoro až na pomezí fantasy. Je tu obvyklá dávka napětí a tipování pachatele, ale větší plus má tentokrát něco jiného. Tím, čím mě autor okouzlil, je popis svérázných postaviček žijících v Corku a jeho okolí včetně jejich dramatických osudů, kořenících v drsné minulosti Irska.
80 % (zatím 259 hodnotících s průměrem 82 %).

26.10.2017 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Rowlingová tvoří svůj druhý svět. Po Harrym a jeho kouzelnické partě se jí podařilo vyčarovat další dvě sympatické postavy.
75 % (zatím 2464 hodnotících je na průměru 79 %).

08.10.2017 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kdybych mohl rozhodovat o seznamu povinné četby, tahle kniha by v něm nemohla chybět. Mám obavu, že současné lidstvo se opět začíná dělit na několik zcela nesmiřitelných, netolerantních, nekompromisních a agresivních skupin, fanaticky přesvědčených o své pravdě, a to nevěstí nic dobrého. Vypravěčka ukazuje, kam to vede.
95 % (v době mého komentáře 1784 hodnocení s průměrem 92 %).

05.09.2017 5 z 5

Večerní škola Večerní škola Lee Child

Opět ten starý, dobrý, tvrdý a nekompromisní vojenský policista Reacher. Nechybí nic z jeho světa, takže je to tu znovu: zběsilé akce, krásná femme fatale, věrná seržantka, brutální střetnutí s padouchy, napětí i černý humor. Technická poznámka: Jde o 21. Childův román s Reacherem, jeho děj (rok 1996) ale chronologicky patří na druhé místo (první je Nepřítel, vydaný v roce 2004 a odehrávající se v roce 1990, třetí je Poslední sbohem, vydaný v roce 2011 a odehrávající se v roce 1997, těsně před odchodem Reachera do civilu). Zbylých 18 dílů, počínaje Jatky, se Reacher potlouká (nejen) Spojenými Státy jako civil.
Tentokrát 85 % (zatím 31 hodnotících je na průměru 84 %).

24.06.2017 4 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Londýnské podzemí, podsvětí a žumpa, a to přeneseně i doslova. Častá otázka v komentářích: Je nebo není Tuesday stejná jako Lisbeth? Myslím, že každého zpočátku napadne, že ano, pak se nám ale odkrývá motivace, která je jiná, a jiné, to je razantnější, je i řešení, které zvolila Tuesday. Takže můj závěr: Tuesday není Lisbeth, ale určitě je to někdo z jejího příbuzenstva-:).
70 % (aktuálně 328 hodnotících je na průměru 75 %).

09.06.2017 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Jsem smířen se skutečností, že výjimečná u tohoto autora je trilogie z ostrova Lewis. Ale mám rád Mayův styl a i v méně atraktivních románech (čínská trilogie, Entry) jsem našel spoustu čtenářských zážitků. Takže právě otevírám Akta Enzo... Po šesti dnech: Příjemná pohádková skládačka. Náladou a atmosférou pravý opak tíživé severské detektivní nové vlny. Tady jde většinou o lehkou letní pohodovou francouzskou jízdu s vražednými, ale také úsměvnými šarádami ve stylu staré dobré klasické Anglie (Midsomer nebo Agatha).
70 % (zatím 241 hodnotících je na průměru 71 %).

30.05.2017 4 z 5

Zběsilost Zběsilost Karin Slaughter

Už dlouho se mi nestalo, abych knihu neustále odkládal a uvažoval o tom, že ji ani nedočtu. Proč?
1. Hlavní hrdinky a jejich chování: policistka, doktorka, vědkyně: hysterie, nelogika... nelogika, hysterie... atd.
2. Hlavní padouch, po kterém se tak klopotně pátrá, je jasný po první čtvrtině knihy.
3. Zločiny jsou asi tak pravděpodobné jako změna účesu Kim Čong-una.
S Grand County i s paní Karin jsem rychle skončil.
35 % (zatím 200 hodnotících je na nepochopitelném průměru 88 %).

30.05.2017 2 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Podivuhodná filosoficko-pornograficko-prognostická směs s občasnými humornými okamžiky. Autor je známý provokatér, takže jeho zajímavý popis celkem pravděpodobné vize islamizace Evropy v blízké budoucnosti je občas potlačován do pozadí drsnými choutkami vypravěče a bohužel ještě častěji jeho sáhodlouhými rozbory díla J. K. Huysmanse, francouzského spisovatele 19. století. Zhruba polovina knihy je věnována právě jemu, což působí víc jako autorova fóbie, než jako plnohodnotná součást výpovědi.
65 % (zatím 264 hodnotících je na průměru 76 %).

29.04.2017 3 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Autor se vyžívá ve zdlouhavých popisech, kniha je ale i tak zajímavá: jednak díky osudům klíčových postav a hlavně díky atmosféře ostrova. Theorin také umí krásně vyjádřit nostalgii po starých časech: venkov se vylidňuje a fungování ostrovní infrastruktury zajišťuje už jen cestovní ruch. Pointa je šokující.
75 % (486 hodnotících je aktuálně na průměru 82 %).

27.04.2017 4 z 5