memphisz memphisz komentáře u knih

Hodný, zlý a ošklivý Hodný, zlý a ošklivý Brian Edmund Posehn

Prozatím nejlepší Deadpool v sérii. Super děj i kresba, a hlavně konečně fungující týmovka (oproti minulému dílu), Cap a Wolverine prostě potěší. Není to na nějaké rozbory, ale je to to, co od Deadpoola očekávám - akční komedie s trefnými hláškami a vtipnou brutalitou (ano, i to lze).

22.04.2018 4 z 5

JLA: Spravedlnost: Kniha druhá JLA: Spravedlnost: Kniha druhá Alex Ross

Navážu na komentář u první knihy. Líbí se mi nápad s Lanternem, který musí čelit uvržení do nicoty, ve které si stvoří vlastní svět, o kterém ale ví, že nikdy nebude skutečný. Tento nápad by vydal na celou knihu, tady je ale, jako další linie, nedostatečně rozpracovaný. Osudy ostatních mě příliš nezasáhly. Konec je klasická limonáda. Celkem průměrný děj, ze kterého Ross udělal legendu.

13.04.2018 4 z 5

JLA: Spravedlnost: Kniha první JLA: Spravedlnost: Kniha první Alex Ross

Malba Alexe Rosse je samozřejmě úchvatná a vytváří neuvěřitelnou poctu estetice stříbrného věku, ta by byla za jasných pět hvězd. Ale pak je tu ještě scénář a ten už tak zářný není, respektive nabírá si více, než může unést. Počáteční premisa je skvělá, ale poté to sklouzne do typické linky, kdy hrdinové dostávají na frak, jen aby se těsně před porážkou zvedli a zvítězili.

13.04.2018 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Vše, co jim řekli, není pravda. Vše, co vidí, není jaké se zdá. Vše, co se děje, nemusí být skutečné. V Oblasti X se ocitnete v totální dezorientaci: hranice jsou zkreslené, čas není stabilní, rozum se pomalu vytrácí a nahrazuje ho paranoia. Vše kolem je organismus, který by neměl existovat. Vše je jednota, totalita.

Atmosféra knihy by se dala krájet a na konci knížky si je čtenář vším méně jistý než při vstupu do Oblasti X.

18.03.2018 5 z 5

Prokleté zvony Prokleté zvony Mike Mignola

Upírobijec lord Baltimore pokračuje ve svém honu za pomstou. Jeho svět se začíná zvětšovat a přibývá mytologie. Vedle vcelku obyčejných upírů Mignola přidává okultismus a čarodějnice, což knihu oproti prvnímu dílu vylepšuje. Líbí se mi kam příběh směřuje, no a kresba je vymazlená.

13.03.2018 4 z 5

Morové lodě Morové lodě Mike Mignola

Má to vše, co dělá Mignolu Mignolou, ale stejně tomu cosi chybí. Na vrcholy tvorby u Hellboye (sága v knihách 8, 9 a 12) to zatím nemá, uvidíme, jak se lordu Baltimorovi povede dál.

11.03.2018 4 z 5

Elektra Elektra Frank Miller

S Elektrou se odkrývá další kousek Millerova runu u Daredevila a je to zase pecka. Osmdesátá léta byla Millerův golden age a Daredevil mu po Batmanovi šel jasně nejlépe. Je super vidět tu retro kresbu, kterou u ostatních autorů většinou doprovází naivní scénář, čekat na něj a přitom dostat nejvyšší kvalitu. Miller tehdy musel být neuvěřitelný úkaz, který zahájil revoluci superhrdinského komiksu.

11.03.2018 5 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Hodně podobné pocity jako u první knihy. Je z toho silně cítit určení pro mládež, což není výtka. Oproti první knize mě tu spíše bavila první část - do spálení mostu. Druhá - bitevní - mi přišla zbytečně uspěchaná. Ale pořád je to "prima" fantasy dobrodružství.

26.02.2018 4 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Škoda, že jsem se k sérii nedostal, když mi bylo náct. Takhle je děj knihy pro mě předvídatelný, průhledný a tak nějak naivní. Přesto jsem se - zvláště v druhé polovině - přistihl, že příběh napjatě hltám a postavám fandím. Takže literární veledílo to není, ale i tak je zvláštně podmanivé a určitě se pustím i do dalšího dílu.

25.02.2018 4 z 5

Nejlepší kandidát Nejlepší kandidát Stanislav Biler

Je Nejlepší kandidát politickou a společenskou satirou, nebo kritikou politicky a idealisticky netečné společnosti? Knihu jde pravděpodobně číst oběma způsoby.

Kniha obsahuje poměrně hodně humorných, často až absurdních, pasáží a situací. Kandidát, velkopodnikatel, se zblázní a myslí si, že celá republika je jen jeho další drůbežárna; asistentka (vypravěč) bojuje se světem cynismem a nihilismem, přičemž záblesk štěstí (nebo spíše apatického uvolnění) nalézá jen na dně sedmičky bílého; kandidát nazve voliče lopatami, děti ze Sudet chce rozemlít na separát, ale voliči na návsích tleskají a preference rostou...

Podstatou však je, že apatie zůstává. Biler si pokládá otázku, kam až může nezájem lidí zajít. Může volby vyhrát šílenec, který v kampani jen blábolí o slepicích? Vejdou lidi dobrovolně do tlamy lva?

Nejlepší kandidát je sociologický román varující před všeobecnou rezignací formou absurdního žánru. Jako takový je velmi aktuální a trefný. Nicméně lze ho číst také jako satiru, která ma nadhled. Tento způsob pomáhá uniknout od absurdity reality (především lidem nespokojeným se současným politickým vývojem), a tím se kniha stává nástrojem, který sama kritizuje.

10.12.2017 5 z 5

The Amazing Spider-Man: Smrt Stacyových The Amazing Spider-Man: Smrt Stacyových Stan Lee

Shrňme všechny ty emoce v jednom zásadním slovu/zvuku a nechme ho znít - Snap!

23.01.2017 4 z 5

Avengers: Kree-Skrullská válka Avengers: Kree-Skrullská válka Roy Thomas

Vcelku roztříštěný příběh, ve kterém se toho děje hodně, než se vůbec dojde k samotné válce (posledních několik sešitů). Stejně tak se vystřídá celá řada postav. Vzhledem k datu vzniku je tento komiks dosti naivní, přesto se najdou velice silné sešity (především s postavou politika Craddocka (č. 92), který jasně odkazuje na J. R. McCarthyho a jeho hon na rudé čarodějnice) a dále i velmi nápadité sešity (hlavně Cesta do středu androida (č. 93). Kresba ve vesmíru je super, především scény s flotilou Skrullů.

22.01.2017 4 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Velice zvláštní kniha spojující Nietzscheho, Schopenhauera a groteskní romaneto. Manželka, Daemona, vidící v knížeti, manželi, největší hnus, sama opovrhující lidmi a světem mimo své já, hledající jen silnou vůli a poražení morálnosti. Kníže, starý a vzhledem odpudivý, ale arogantní a nabubřelý, nechápající nic, se po hrůzném činu propadá do šílenství způsobeného svou slabostí a slabým svědomím, nakonec povstane v něco víc, a to díky překonání slabosti, svědomí i šílenství.

14.01.2017 4 z 5

Mnichovský komplex Mnichovský komplex Jan Tesař

Kniha obsahuje čtyři Tesařovy spisky, z nichž je nejlepší první, i když chronologicky poslední, titulní Mnichovský komplex z roku 1989. Poutavě pojatá a originální studie událostí roku 1938 zabírá půlku knihy, ale přečetl jsem ji během dne, ostatni mi zabralo déle. Prostřední dva spisky jsou zajímavé, ale nepřišly mi nijak zvlášť čtivé. Naštěstí knihu uzavírá velmi zajímavá studie o E. Moravcovi.

26.12.2016 4 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Šindelka v této kníze píše krásně o ošklivých věcech. Kniha vyčerpává z fyzických i duševních útrap protagonistů, trefně to shrnul sám autor v rozhovoru pro Radio Wave: „Mým cílem bylo zprostředkovat skoro až fyzický pocit z toho, co tito lidé zažívají, všechny starosti o tělo, které můžou nastat." Oproti předchozím knihám se Šindelka pustil do ožehavého společenského tématu, což může, i přes názorové souznění a učarování básnickým jazykem, znamenat místy problematické pasáže... Opět přenechám slovo autorovi: „Psát o něčem, co se děje v současnosti, je vždycky risk, není to dopečená, polarizovaná historie. Hrozí velké nebezpečí, že z toho vzejde něco naivního, povrchního." A s tím nelze než souhlasit.

23.12.2016 4 z 5

Batman: Soví město Batman: Soví město Scott Snyder

Po druhém čtení, od prvního uběhly takřka 4 roky, musím uznat, že Snyderův rozjezd byl skvělý. Tehdy mě zcela vtáhl do četby New 52. V této knize je nejlepší začátek - arc "Noc sov". Pak už to jde trochu dolů, aby celý případ vyústil v nepříliš uvěřitelný závěr. Kniha už je méně psychologicky zaměřená, oproti prvnímu dílu, a jde více o akci. Přesto pořád nadprůměrný komiks z New 52 univerza. Zahrnuté příběhy mimo hlavní linii jsou však zcela zbytečné.

09.12.2016 4 z 5

Batman: Soví tribunál Batman: Soví tribunál Scott Snyder

Když jsem to před cca 4 lety četl poprvé, byl tam velký wow efekt, tvořený především temnou stránkou příběhu a schopností Snydera vytvořil zcela novou, ale přitom hladce fungující, složku mytologie Gothamu. Po těch letech jsem to nyní četl podruhé (pro srovnání se současnou prací Toma Kinga) a musím uznat, že za ta léta příběh trochu vyčpěl, nicméně je Snyderův první story-arc to nejlepší, co s Batmanem v New 52 vyšlo.

Snyderův Batman je detektiv sužovaný minulostí. Strážce, který propadl svému poslání a kvůli tomu se uzavřel za hradby samoty. Čerpá tak především z této tradice chápání Batmana. Capullova kresba je nejsilnější při zobrazení ponurosti Gothamu a skvěle se hodí pro krimi. Civilní postavy jsou ovšem trochu přespříliš hranaté. Celkově jde ale v rámci moderního New 52 vesmíru o nadprůměrný komiks.

09.12.2016 4 z 5

Deník z cesty do východní Indie Deník z cesty do východní Indie Robert Chasles

Lodní deník z cesty z Francie do Indie. Kdo čeká zprávu o životě v Indii, tak bude nejspíše zklamán, kniha je totiž nejvíce zprávou o životě při plavbě na lodi. To, že jde o lodní deník rok a půl dlouhé cesty tam a zase zpátky znamená, že se čtenář dozví hlavně o počasí, urazené vzdálenosti nebo stavu zásob a nemocných na palubě. Opravdu zajímavých momentů - jako návštěvy ostrovů, lodní souboje apod. - je poskrovnu. Skutečně zajímavé jsou však mimochodem uváděné postřehy, které vypovídají o myšlení evropana konce 17. století - dominance bílé rasy, náboženské války, vnímání devítileté války...

01.12.2016 4 z 5

Šílený Šílený Gregg Hurwitz

Zajímavý nápad utopený v tvůrčí nudě. Batman se znovu obměkčí a pustí si do života novou osobu, kterou tím odsoudí k záhubě a sám propadne šílenství. Zní to dobře? Mohlo být, ale bohužel není, vše je příliš rychlé, umělé a podléhající akci a snaze o co nejméně konfliktní styl vyprávění končící v tuctovém klišé.

22.11.2016 3 z 5

Časohrátky Časohrátky Joe Hill (p)

Díl, ve kterém se vysvětlí celá historie Klíčova a postav. Zvláště druhá polovina knihy je super, napínavá a temná.

15.11.2016 4 z 5