memphisz memphisz komentáře u knih

Zdvojnásobení sázek Zdvojnásobení sázek Andy Diggle

Tuctový námět elitní jednotky CIA, kterou vedení odepsalo, ale která se rozhodně nehodlá vzdát.

18.06.2016 3 z 5

Lex Luthor: Muž z oceli Lex Luthor: Muž z oceli Brian Azzarello

Asi nejlepší komiks ze světa Supermana za hodně, ale opravdu hodně dlouhou dobu. Civilní příběh, který se zaměřuje na Luthora a jeho motivace. Navíc úchvatná a velmi zajímavá kresba. Konec ale trochu pod očekávání.

18.06.2016 4 z 5

Dcerka: O poznání cesty pravé k spasení Dcerka: O poznání cesty pravé k spasení Jan Hus

Slyš, dcerko, a viz, a přichyl ucho své, že nemáš hřešit ani na těle, ani na duši a ani v představách. Miluj Boha, a miluj ho ze všech nejvíce. Kaj se a zamýšlej se, zda jsi ve všem, jak to chce Bůh. Žij v útlumu, neboť čím více rozkoše nyní, tím více mučení v království nebeském. - Tak by se dal shrnout obsah této středověké protestantské knížečky.

"Též v jiných stavech, které záletů, tanců, žertů, pomluv, her, vystřihování roucha a jiných zlých obyčejů za hřích nemají, a tak svědomí sobě z nich nečiní!"

"Dcerko vyprázdni rozum od marných myšlení a vůli od marných žádostí, a tak pozdvihni rozumu i žádosti, a vejdi v radost Pána svého."

"A tak i chudobu i pokušení, i nemoc i smrt, když Bůh připustí, má mile člověk vše trpěti; nebo přijde jemu ku prospěchu konečně."

17.06.2016 3 z 5

Africká filosofie Africká filosofie Alena Rettová

Přehledová útlá knížka, ve které autorka skáče z místa na místo a chce stihnout co nejvíce na co nejmenším prostoru. Celkově rychlý průlet africkou vědeckou filosofií, ze kterého uvíznou jen útržky.

14.06.2016 3 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Milá novela o... rybaření? Na první pohled to tak vypadá, ale více jde o samotu, nostalgii stáří a zromantizovanou představu o životě chudého rybáře. Aktuálně nevidím důvod číst to někdy znovu, ale jednoho přečtení rozhodně není třeba litovat.

09.06.2016 4 z 5

Daredevil: Rok jedna Daredevil: Rok jedna Frank Miller

Perfektní komiks Franka Millera, který podrobně popisuje origin Daredevila a především civilní léta Matta Murdocka předtím, než oblékl kostým strážného ďábla Hell's Kitchen. Smrt Mattova otce, oslepnutí, studia práv s Foggym, setkání s osudovou Elektrou i boj s Kingpinem. Miller zahrnul vše podstatné a pojal to po svém, tj. naturalisticky a realisticky. Kresba Romity Jr. je mimořádně vyvedená a k Millerovi se hodí.

29.05.2016 5 z 5

Avengers: Korvacova sága Avengers: Korvacova sága Bill Mantlo

Epická sága,ve které se Avengers postaví bohu. Závěr je úžasný a kniha rozhodně stojí za přečtení. Kresba na svou dobu kvalitní. Naivita scénáře je přítomná, ale nijak zásadně.

29.05.2016 4 z 5

Želvy Ninja: Menu číslo 2: Jedinečný originál Želvy Ninja: Menu číslo 2: Jedinečný originál Kevin Eastman

Nový komentář z roku 2023: Při druhém čtení jsem úplně zapomněl, že předtím už jsem knihu někdy četl. Oproti dřívějšímu pohledu knihu teď více cením. Znám příběh stojící za Želvami a je to celé více působivé. Dějově je to akční nářez se skvělou dobovou atmosférou.

Starý komentář z roku 2016: Želvy Ninja ve vesmíru mezi emzákama... Musím říct, že mě to nijak nechytlo.

28.05.2016 4 z 5

Secret Avengers: Mise na Mars Secret Avengers: Mise na Mars Ed Brubaker

Mainstreamový příběh i kresba, ale oboje na slušné úrovni. Příběh nenudí, akce je přehledná, námět sice nijak originální, ale také neuráží. Celkově dobrá kniha, která sice není výjimečná, ale rozhodně ani špatná.

28.05.2016 3 z 5

Daredevil: Na černé listině Daredevil: Na černé listině Frank Miller

Příjemné překvapení. Sám McKenzie užívá stereotypy a naivní scénář se šablonovitými charaktery, ale sílící vliv mladého Millera je znát každým dalším číslem. Postupně se tak otevírá cesta k realismu v komiksu a temným příběhům. Kresba Millera a Jansona je od začátku do konce perfektní. Nejlepší je jasně sešit č. 164 - Expozé.

26.05.2016 4 z 5

Batman: Rok jedna Batman: Rok jedna Frank Miller

Perfektní záležitost v typicky naturalistickém duchu Millera konce 80. let. V hlavní roli Gordon, ale Batman je rovněž využit skvěle. Výborná civilní sonda do prohnilého světa Gothamu.

Mrtvé matky Mrtvé matky Jason Aaron

Temný, realistický a syrový příběh vyšetřování vražd dvou matek. Emocemi nabitý a psychologicky skvěle zvládnutý popis chování postav. Za mě zatím nejlepší díl série. Kresba s využitím černých ploch se k příběhu skvěle hodí.

21.05.2016 4 z 5

Hloupý žert a jiné příběhy Hloupý žert a jiné příběhy Edward Gorey

Opět výborná sbírka páně Goreyho. Švestkouni, Nechutný pár, Osudový kosočtverec, Čtvrteční liják a Hloupý žert.

Octárna ... a jiné příběhy Octárna ... a jiné příběhy Edward Gorey

Octárna - Tři mravně didaktická pojednání: Rozšmelcovaná děťátka, Hmyzí bůh a Západní křídlo. Co více dodat?

Morbidní krátká knížka se surrealistickým stylem vyprávění.

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Stalo se toho hodně, ale posunul se nějak zásadně děj? Přibyly další postavy, další místa, další intriky. Geralt se v podstatě vytratil, monstra tam byla asi dvě. Zaklínač už nění zaklínač, ale hledání osudu vyvolené Ciri, dítěte starší krve. Přesto se kniha čte stále velmi dobře, až snadno. Autorovi se také daří držet pozornost čtenáře, což vzhledem k výše zmíněnému je takřka zázrak.

12.05.2016 4 z 5

Samotný strach. Část první Samotný strach. Část první Matt Fraction

Komiks jsem četl kdysi v angličtině a už se mi téměř vše z hlavy vykouřilo. Ale jedná se o klasický marvelovský event s Avengers, zde s důrazem na Thora a Asgard. Za mě nic extra.

08.05.2016 3 z 5

Black Panther: Kdo je Black Panther? Black Panther: Kdo je Black Panther? Reginald Hudlin

Dějově průměrný komiks popisující snahu béčkových padouchů dobýt Wakandu. Jako představení Black Panthera to ale funguje skvěle, protože komiks obsahuje všechny hlavní prvky s ním spojené (Wakandu, vibranium, rituály, mytologii, vedlejší postavy...). Ale Romitova kresba mě nikdy nebrala a ani tady to není jiné.

08.05.2016 3 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Strukturou stále dost připomíná povídky, i když dějově provázané. Celkově je kniha spíše úvodem většího příběhu a rozšířením světa. Ubylo monster, přibylo intrik, politiky a válek.

30.04.2016 4 z 5

Fantastic Four: Příchod Galactuse Fantastic Four: Příchod Galactuse Stan Lee

Strašně nabitá kniha. Annual se svatbou Reeda se Sue, první výskyt týmu a rasy Inhumans a především skvěle udělaný příchod Galactuse (a tím první výskyt Galactuse i Silver Surfera). Jeden z nejvíce zásadních superhrdinských komiksů od Marvelu (stříbrné éry). Stan Lee se tentokrát opravdu snaží, i když určitá míra naivity stále zůstává. Jediný opravdu velký problem je degradace Sue na ustaranou manželku a hospodyňku...

30.04.2016 4 z 5

Legendy o Magorovi I. Legendy o Magorovi I. František Stárek Čuňas

Kresba velice prostá až karikující. Scénář typicky undergroundově absurdní, přisprostlý a otevřený. Práce s médiem není nijak výjimečná. Přesto Legendy o Magorovi fungují ve svém zaměření, rozhodně nejde o četbu pro mainstream. Zkazky o tom, jak Magor za normalizace stopoval, po revoluci z Ameriky dovezl oblečení pro charitu a žil z rozsudků rehabilitačního soudu.

27.04.2016 3 z 5