memphisz memphisz komentáře u knih

Projevy, články a listy Projevy, články a listy Gracchus Babeuf

Výbor utvořený z výňatků Babeufových projevů a článků, těžko říci, jak je reprezentativní. Babeuf se jeví občas jako teoretický myslitel, ale častěji jako praktikující radikál. Knížečka není nijak dlouhá a těžko tak soudit přesněji o Babeufově myšlení.

26.12.2015 4 z 5

Návrat ze SSSR a Poopravení "Návratu ze SSSR" Návrat ze SSSR a Poopravení "Návratu ze SSSR" André Gide

Krátké, ale výstižné svědectví o SSSR v roce 1936, které pravděpodobně překvapí svou trefností, jež se v celé působivosti vyjevila až při zpětné znalosti historických reálií. "SSSR není to, co jsme doufali, že bude, ani to, čím sliboval, že bude, a jak se snaží ještě teď vypadat; zradil veškeré naše naděje. Nechceme-li se jich úplně vzdát, musíme je upřít jinam. Ale svůj zrak od tebe neodvrátíme, slavné a bolestné Rusko. Nejprve jsi nám sloužilo jako vzor, ale nyní nám, bohužel, ukazuješ, do čeho může revoluce zabřednout."

25.12.2015 5 z 5

Závěť Závěť Jean Meslier

Vcelku zajímavé čtení názorů nevěřícího kněze 18. století, který již tehdy nastínil řadu sporných bodů Bible a křesťanství, jež se dnes znovu a znovu objevují v senzacechtivých knihách či dokumentech o iracionálních mýtech náboženství. Velmi zajímavá je i část o sociální nerovnosti a v podstatě jeden z prvních nástinů komunistické společnosti (ve smyslu utopického socialismu).

12.12.2015 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Děj nic moc, ale ty dialogy... naprosto skvělé, absurdní a vtipné.

30.10.2015 4 z 5

Tvář plná násilí Tvář plná násilí Jimmy Palmiotti (p)

Typické historky z divokého západu. Jonah Hex s tváří Clinta Eastwooda a se všemi klišé žánru. Svým způsobem to funguje jako krátké a nenáročné čtení, které se stále odvíjí ve stejném duchu. Průměrný, ale solidní westernový komiks, který má své kouzlo.

25.10.2015 3 z 5

Dříve známí jako Liga Spravedlnosti Dříve známí jako Liga Spravedlnosti J.M. DeMatteis

Vcelku zábavná parodie či satira superhrdinského DC komiksu. Avšak Alan Moore to zvládá o něco lépe (Top10).

Smrt - Nejlepší čas tvého života Smrt - Nejlepší čas tvého života Neil Gaiman

Typický Gaiman a jeho Smrt. Příběh stejně civilní jako i v jeho dalších knihách o Smrti. Postavy sympatické a celkově milé čtení.

Země Indiánů Země Indiánů Jason Aaron

Důstojný americký nástupce britské grim-n-gritty vlny u Vertiga. Nechybí nic z žánru: násilí, vulgarity, drsný antihrdina, chamtiví padouši, syrové a surové prostředí, ztracené existence... Navíc originální prostředí americké rezervace pro původní obyvatele. Zkrátka skvělá žánrovka.

Punisher: Na začátku Punisher: Na začátku Garth Ennis

Tuny mrtvol, propracované postavy a Punisher je ultimátní badass, co víc si od žánru přát? Perfektní příběh o Punisherovi jak vyvražďuje mafii jen proto, že by to někdo udělat měl.

MY3 MY3 Grant Morrison

Dynamický příběh o zneužití zvířat, útěku a dojemné cestě za hledáním domovu. Příběh má pouze 100 stran, což je hlavní nedostatek. K postavám si čtenář nevybuduje takový vztah, jaký by mohl na větším prostoru a přestože emoce fungují, dílko nepřináší k tématice nic nového. Čtení je to ale příjemné.

24.10.2015 3 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Skvělé, skvělé, skvělé. Tolkien zde stvořil něco výjimečného. Od Hobita obrovský krok kupředu jak dějem, tak literárně. Všechno v knize působí velmi opravdově a samozřejmě, a to i přesto, že se jedná o fantasy z fiktivní země. Prostě úžasné putování a dobrodružství. A to je teprve začátek...

08.09.2015 5 z 5

Kniha má určitě své kvality, zejména v literární dovednosti a odbornosti autora. Nicméně děj je ještě ne zcela dobře zvládnutý a dávkovaný. Přesto je to dobré a poutavé čtení. Druhá polovina knihy je lepší, a tak se vyplatí číst až do konce.

01.09.2015 4 z 5

Kacíři Duny Kacíři Duny Frank Herbert

Nedočteno, zbývalo sto stran do konce, ale už na to nemám vůli. Kniha se zabývá především náboženstvím duny a kvůli dalšímu tisíciletému posunu v čase již s předchozími knihami moc společného nemá. Popis je občas zbytečně zdlouhavý a postavy nejsou příliš zajímavé. Kniha není špatná, jen velmi průměrná a Dunu si chci pamatovat jinak, než jako ságu, která spadla do průměru.

27.08.2015 3 z 5

Hluk a vřava Hluk a vřava William Faulkner

Co ze začátku vypadá jako nepřístupná kniha, se postupnou změnou perspektiv vyprávění složí ve výborný román - kroniku jedné jižanské rodiny. Nápaditá a experimentální první polovina je výtečně doplněna jasnou a stylisticky skvělou druhou polovinou, která vše dovysvětlí. Jason ml. a madam Karolín jsou pro mě vrcholy zla v obyčejných lidech a věřím, že tento Faulknerův pohled na obdobné rody je platný i dnes. Kniha stojí za přečtení.

27.08.2015 4 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Pořád stejně milé a dětské fantasy. Stylem hodně podobné prvnímu dílu, i když dějem více epické. Přesto je první díl asi o něco lepší.

23.08.2015 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Milá krátká knížka s klasickou fantasy zápletkou. Potěší, že hlavním hrdinou nejsou děti samotné, ale lev Aslan. Alegorie s osudem Ježíše je zjevná, ale dětem zřejmě nedojde, pokud nejsou Bible znalé. Knihu bych si užil asi mnohem víc, kdybych ji četl jako dítě, škoda. Přesto stojí za přečtení i v dospělosti.

22.08.2015 4 z 5

Kniha je napsaná výborným stylem, jen místy zdlouhavá. McCarthy zvolil velmi realistické, a tím brutální, zpracování americko-mexického pohraničí 19. století, což vedlo k řadě nezapomenutelných momentů. Postavy, často vycházející ze skutečných postav, jsou zajímavé a živé. Postupné přechody a návraty perspektiv vyprávění jsou také vynikající. Celkově velmi kvalitní a zajímavé čtení.

22.08.2015 4 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Nevím, co přesně napsat. Kniha je čtivá a námět zajímavý, ale přesto zůstává na konci jistá pachuť.

18.08.2015 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Strhující kniha s perfektně vykreslenou atmosférou. Přečetl jsem ji jedním dechem a prožíval každý kousek cesty. Otec se synem nesou na své cestě malý zbytek lidskosti (nositelé ohně) uprostřed krutého a mrazivého světa plného strachu a beznaděje.

16.08.2015 5 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Nejdříve jsem viděl film, takže četba této knihy byla něco jako četba první verze scénáře k filmu, což se moc často nestává. I přes zvolenou zbytečně nepřehlednou formu to ale byla zdařilá kniha. Navíc o něco více vysvětluje poslední třetinu filmu, ve kterém se už v závěru hodně krátí.

16.08.2015 4 z 5