memphisz memphisz komentáře u knih

Hovory z rezidence Schlechtfreund Hovory z rezidence Schlechtfreund Džian Baban

Kdo pravidelně sleduje tento strip v A2 tak ho zde nic nepřekvapí, nicméně za souborné vydání těchto skvělých rozhovorů musíme být vděční, už proto, že je to jediné dílo slavného filosofa Hermanna Schlechtfreunda v češtině.

01.04.2015 4 z 5

Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Philip Zimbardo

Experimenty v 70. letech minulého století byly prostě super. Člověk si na začátku něco myslí (o sobě, o lidech, o situacích) a pak zjistí, že si nemá být tak moc jistý. Zimbardo poskytuje poutavý popis svého experimentu s mladými studenty, kteří se nejvíce chtěli bouřit a velmi opovrhovali bachaři a policisty. Nakonec se ukázalo, že stačí pár cílených podnětů a člověk podlehne své vlastní představě o zlu, kterou se následně i stane.

Ragemoor Ragemoor Jan Steven Strnad

Zajímavý černobílý příběh na rozmezí E. A. Poea a H. P. Lovecrafta, který splňuje všechny požadavky žánru a řadí se k těm lepším uzavřeným komiksovým minisériím, které v ČR vyšly.

Divoký hon Divoký hon Mike Mignola

Výborný díl série, která již funguje v podstatě jako jakási fantasy sága. Hellboy se v tomto druhém dílu epické trilogie střetává s artušovskou legendou ve spojení s tajnými přírodními kulty a atmosférou tajuplného honu. K tomu se otevírá mýtická válka mezi stvořeními dobra a zla. Nic víc není třeba psát, série i Mignola se neustále zlepšují. Škoda, že třetí díl trilogie je vydán až ve 12. svazku série.

Sémě zkázy Sémě zkázy Mike Mignola

Začátek skvělé komiksové série naznačil budoucí směřování (akce, humor, dobrodružství, atmosféra, spiritualita, legendy, mýty atd.). Kresba je ještě nedotažená, ale již má co nabídnout. Celkově se určitě vyplatí přečíst, ale pro mě osobně to není jeden z vrcholů série.

Probuzení ďábla Probuzení ďábla Mike Mignola

V podstatě jakési pokračování první knihy, které pomáhalo stavět základy hellboyovského světa. Nechybí akce ani dobrodružství, ale osobně mám raději jiné díly.

Spoutaná rakev Spoutaná rakev Mike Mignola

Příjemné dobrodružné povídky ze světa Hellboye, které mají především vysvětlit a doplnit zkratky z dřívějších knih. Povídka Vlci ze Svatého Augusta byla asi nejlepší.

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Na úvod řeknu, že zombie knihy nejsou mé oblibené a tato je první, kterou jsem dočetl. A ano viděl jsem film a ano čekal jsem, že kniha bude obdobná. Nicméně během čtení jsem pochopil, že se tam ten Pitt prostě neobjeví a že zombie nebudou v rychlém tempu a milionové mase přelézat zdi a podobně. Kniha naopak dávala mnohem větší smysl a byla mnohem více promyšlená a autor působil mnohem připraveněji. Na knize tak především oceňuji detailnost a rozsah popisu války. Byl jsem skutečně mile překvapen autorovou schopností neustále udivovat a popisovat i zcela originální situace (vrcholy jsou asi čínská ponorka, vesmírná stanice či katakomby).

01.04.2015 4 z 5

Martin Luther King proti nespravedlnosti Martin Luther King proti nespravedlnosti Marek Hrubec

Sborník příspěvků na téma "Martin Luther King Jr. a lidská práva" přináší první (což je ostuda) české pojednání o působení Kinga. Potenciál knihy je sice utlumen volností obsahujících příspěvků, které často opakují stejné historické momenty, ale po celém přečtení si z nich lze vyfiltrovat vcelku ucelený obraz působení M. L. Kinga. Když nic jiného, je nutné ocenit záměr autorů.

Pravá ruka zkázy Pravá ruka zkázy Mike Mignola

Asi nejlepší povídková kniha Hellboye. Povídky zde jsou neobvykle vtipné a úderné, což ukazuje již úvodní povídka z Hellboyova dětství, kdy se celým peklem nese zklamání a zoufání kvůli tomu, že Hellboy snědl lívance - ano, přesně tak!

Červ dobyvatel Červ dobyvatel Mike Mignola

Výborná atmosféra, které napomáhá výborná kresba. A konečně také výborný příběh, který nepotřebuje odbočky, ale kompaktně drží po celou délku knihy. Mignolův první vrchol v sérii Hellboye. Napínavé, dobrodružné, chytré a sympatické, co více si přát?

Pražský upír a další povídky Pražský upír a další povídky Mike Mignola

Zatím nejslabší Hellboy. Mám raději ucelené příběhy než tyto sbírky povídek, ale i tak je u Hellboye dokážu ocenit. Tato sbírka však začíná průměrnými příběhy, což se zcela završí v titulní povídce Pražský upír, kde je i průměrná kresba hostujícího kreslíře. Vše tak zachraňují především povídky Experiment dr. Carpa a hlavně Makoma.

Rasismus Rasismus George M. Fredrickson

Unikátní studie zabývající se historickým vývojem rasismu v Evropě, včetně přehledu teorií vědeckého rasismu. Důraz je kladen na "otevřeně rasistické" společnosti v jižanských státech USA, nacistickém Německu a během apartheidu v JAR. Krátký rozsah knihy nabízí nenudící příběh vývoje rasismu, který napomůže k pochopení zmíněných rasistických režimů.