Pražský upír a další povídky

Již posedmé se do rukou našich čtenářů dostává knižní vydání osudů odpadlého démona, Hellboye. Kniha „Hellboy #7: Pražský upír a další povídky", obsahuje sedm fantaskních příběhů. Poprvé všechny nekreslil sám Mike Mignola, ale ke všem napsal scenáře. Titulní povídku Pražský upír (inspirovanou jeho pobytem v Praze během natáčení filmů Blade II a Hellboy) nakreslil P. Craig Russell, známý českým čtenářům z comicsového zpracování knihy Neila Gaimana Koralína. Znalci našeho hlavního města ocení velkou snahu o autentičnost, kdy Russell použil Mignolovy fotografie pro nakreslení různých pražských zákoutí a památek. Nejdelší povídkou v knize je povídka Makoma, kterou spolu s Mignolou nakreslil slavný Richard Corben. Poutavé zpracování africké legendy, vyprávěné starodávnou mumií jakoby předznamenávalo další Hellboyovy osudy a jak je u celé série Hellboy typické, zasazuje další dílek do velkolepé skládačky, kterou Hellboy je. Přestože Hellboy nepatří mezi díla řešící važné problémy a stále se tváří jako neškodná zábava, často se závažných témat dotýká. Trollí čarodějka, která k nám promlouvá v úvodu, poradí Hellboyovi jak na trolly, ghůl na hřbitově recituje anglickou poezii 18. století, Héraklés nám poodhalí svou duši a dozvíte se o podivném démonovi z malajských pověstí - Penanggalan....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83762/hellboy-7-prazsky-upir-a-dalsi-povi-gut-83762.jpg 3.786

Hellboy 7.

Literatura světová, Komiksy, Fantasy
Vydáno, Comics Centrum

Hellboy: The Troll Witch and Others, 2006

Kniha Pražský upír a další povídky

jirincz

Pro mě zatím asi nejhorší, co jsem četl z Hellboy univerza. Potěší Pražský příběh, ale jen tím, že je z Prahy...

sgjoli
23.09.2020

Hellboye obecně mám hodně ráda, ale musím se přiznat, že mně osobně více sedí delší příběhy z tohoto univerza než tyto krátké povídky. I v případě tohoto svazku platí, že některé povídky mne bavily více, některé méně. A především z toho pramení moje průměrné hodnocení, měla jsem to půl na půl.
Všechny povídky měly zajímavý námět, o tom žádná. Ale spíš bych uvítala detailnější rozpracování. Na mne to bylo někdy skoro až moc rychlé, skoro uspěchané. Příběh se sotva rozjel a už byl najednou konec.
Nicméně opět tu padlo pár skvělých hlášek, kresba stále na vrcholu a jako Pražáka mne potěšila ústřední povídka Pražský upír, podle níž se celý svazek jmenuje a která mne bavila. Teda až na tu nesrovnalost s ulomeným kopím na soše sv. Václava, který tam neměl co dělat. (Příběh se odehrává na Malé Straně u Karlova mostu a zmíněná socha se nachází na Václaváku, hehe... ale Mignolovi to nakonec stejně asi prominu. :))
Nejvíc se mi ale líbila Trollí čarodějka a pak Makoma. Skvělá zápletka a dost dobře propracované, hodně mne to chytlo!

jarynek
27.04.2020

Některé povídky jsou povedené, některé méně, ale celkově jsem z knihy odvázaný moc nebyl (což u Hellboye obvykle bývám). Více mi sedí delší příběhy, kdy to není jen krátké pojednání o tom, že Hellboy někam přijde, zjistí, kdo je příšera, ta na něj zaútočí a Hellboy ji vymlátí. Mignola v předchozích knihách nastavil tak vysoko laťku, že hodnotím asi přísněji, než pokud by to bylo mé první setkání s Hellboyem.

Eillen
17.01.2020

Všechny povídky měly své kouzlo. A poslední byla pro mě tou nejlepší.

Terva
10.12.2019

Žádné město v Evropě
není domovem
větší a děsivější sbírky zmučených duší,
duchů, zjevení a strašidel,
než je Praha.

Toto je sedmá kniha ze série Hellboy. Jedná se o povídkovou knihu a obsahuje sedm povídek. Povídky nejsou chronologicky seřazené a prostě si jen tak skákají a žijí, jak je napadne. Každou povídku jsem oddělil, napsal k ní obsah, přidal komentář, malou ochutnávku, citát a samolitr i samostatné hodnocení. Nejméně se mi líbila Trollí čarodějka a nejvíce Pražský upír a to nejen, že se odehrává v Praze. Více najdete v sekci povídky u této knihy a nebo zde:

Citát. A do hajzlu! (Použito v několika povídkách :-) )

Předmluvu v tomto svazku má Walter Simonson. Tento řečený malíř a scénárista, který má na svědomí třeba Thora z Marvel nebo něco ze série Star Wars, nazval jednou kdysi Magnolu „tupounem“ V této předmluvě se mu omlouvá a tvrdí, že je všechno, jen ne tupounem.
Možná by bylo na místě opět trochu připomenout, že logo Hellboy vytvořil Kevin Nowlan, další z těch uznávaných koloristů a lettererů narozených v USA.

Citát: Tak že půjdete se mnou po dobrým, nebo z vás musím vymlátit duši? (Ghúl)

Z celé knihy jsem vybral devatenáct citátů a vložil je Mike Mignolovi do jeho profilu a také jsem si je přidal do oblíbených v mém profilu. Na konci je ještě Skicář, ale ten je spíš pro pokročilejší kreslíře/čtenáře. Po celou dobu čtení a prohlížení abstraktních obrazů jsem poslouchal skupinu Savage Circus. Tato Německo – Švédská skupina vydala jen dvě studiová alba: Dreamland Manor (2005) a Of Doom & Death (2009). Obě alba stojí za poslech. Jedná se o Power Metal.

Citát: Anung un-rama. (Makoma)

TomketTom
04.06.2019

Zatím nejslabší Hellboy.

Atlantis
29.12.2017

Tohle prostě ne. Každá povídka se skládá z několika málo stran, kde se vždy monstrum představí, Hellboye přestane řečnění bavit, ubalí mu ze dvě rány a je konec. Nepřeháním. Bohužel. Světlou výjimkou je africká povídka, které masivně napomáhá změna kreslíře.

madonna6956
06.11.2017

Legendy mě velice zajímají.
Hellboy, týpek, který je z pekla.
Pracuje pro Úřad paranormálního výzkumu a ochrany. Je to dobrej chlapík. Ovšem k němu temnota promlouvá, neustále. Kdo je vlastně Hellboy a proč tu je?
Co je důležitější? Hellboyovo rozhodnutí o jeho životě, či otázky ohledně jeho předurčení vypustit armádu pekel?
Miluju Hellboye, postavy sympatické. Líbí se mi vždycky, jak na Hellboye mluví vždycky temná entita ''že svému osudu neunikne'' a Hellboy vždycky ''Drž hubu'' :D :D
Mimochodem příběh z Prahy je velice poutavý a zajímavý. Praha je sama o sobě dost okultní, alchymistická a tajuplná. Uvítala bych více příběhů z Prahy. :)