Spoutaná rakev

Kniha Spoutaná rakev obsahuje sedm Hellboyovských povídek, které většinou vyšly v údobí mezi knihami Hellboy: Sémě zkázy a Hellboy Probuzení ďábla. Jedná se o scénáře Mikea Mignoly, který také ke všem povídkám připojil krátký komentář. Obsah: Mrtvola Železné boty Baba Jaga Vánoce v podzemí Spoutaná rakev Vlce ze Svatého Augusta Málem kolos...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/7041/hellboy-hellboy-spou.jpg 4.5111

Hellboy 3.

Literatura světová, Komiksy, Fantasy
Vydáno, Comics Centrum

Hellboy: The Chained Coffin and Others, 1998

Kniha Spoutaná rakev

jirincz
30.12.2020

No konečně mě to začlo bavit. Krátké povídky prostě Hellboyovi sedí. Mě se nejvíce líbila Mrtvola a Vlci. Ostatním povídkám jsem dal 4 hvězdy z pěti, takže taky super, tak nějak příjemně mě pobavila i Baba Yaga, jen škoda že byla krátká. Jediné co mě nebavilo tak byly Železné boty, ale to byla spíše jen výplň.

Ikkju
22.07.2020

Hellboy je klasika, není k tomu moc co dodat. Snad jen něco o mém vztahu k superhrdinům. Mám jenom já pocit, že mezi nimi vede ještě jedna, nevyřčená ale výrazná linie podle úplně jiného klíče než je láska k řádu a dobru vs zlu a chaosu? Mám na mysli oblečení.

Část hrdinů dává přednost moiře a podobným materiálům, upnutým upraveným dresům, svítivým barvám, část z nich bývá rozcuchaná, v oprané bavlně, oblečení volných tvarů. Snad to má něco společného s formou a obsahem, dojmem a charakterem.

Hellboyovo příslušnost je v tomhle směru jasná, jeho síla být svůj i navzdory předurčení je neskutečná, a přitom na to, aby dokázal nadlidskou silou posunout rozložení sil v boji mezi dobrem a zlem nemusí být Mirek Dušín. Obsah je pro něj víc než forma, bavlna víc než moira!

sgjoli
18.01.2020

Moje třetí kniha s Hellboyem a opět to naprosto miluju. Vynikající kresba (ty barevné kombinace jsou prostě boží!), skvělé hlášky, výborné příběhy, úžasné postavy. Tuto sérii komiksů zatím doporučuju všemi deseti a už se nemůžu dočkat, až se mi do rukou dostane další svazek.

Kate18
02.11.2019

Rakev
Matka má podezření, že její dítě není tak docela její. Někdo ho vyměnil. Naštestí její manžel přivede na pomoc Hellboye, který pro zachranu udělá cokoliv. Třeba pohřbí mrtvolu Tammieho na místo, kde by jako křesťan ležel rád.

Železné boty
Démon ze starých rozpadlých hradů, co má rád zvlášt ty s temnou krutou místností. A své železné boty. Jak se s ním Hellboy vyspořádá?

Baba Jaga
Hellboy je v Rusku a chystá se na pomoc vesnici, kolem které lidé viděli spoustu kostí, drobných dětských kostí. A slyšel spoustu zkazek o ukradených dětech. Utká se s Babou Jagou!

Vanoce v podzemí
Santa Hellboy jde splnit poslední přání umírající ženy. Musí se dostat přes blízký hřbitov do podzemí a tam se se vším vypořádat.

Spoutaná rakev
Hellboyovi se zdá sen, ve kterém se mu zjeví kněz a jeptiška. Pozoruje ženu na smrtelné posteli, jak se zříká ďábla a prosí boha o odpuštení a své děti aby tři noci strážily její rakev před ďáblem. Tento sen o svém původu Hellboy píše svému přiteli Abeovi.

Vlci ze Svatého Augusta
Do vesnice Griart přijde kněz Edward Kelly, Hellboyuv přítel. Chtěl by v místním kostele sloužit mše. Potk však neznámého muže, který ho zavede do hrobky rodiny Grenierů. Tato rosina byla kdysi prokleta a zavražděna hrozným způsobem. Byli napíchnutí na kovové kůly a později rozsekáni na kusy. To ale nebylo to nejhorší, prokletí budit se každých sedm let a měnit se ve vlky s lidskou duší trvalo i po jejich smrti.

Bezmála kolos
Opět se setkáváme s Homunkulem, kterého oživila Liz v Rumunsku, když mu předala svůj náboj. Tak se chtěla svého daru zbavit, že si neuvědomila, že je podstatnou částí jejího života. Liz je v nemocnici a pomalu umíra zatímco Homunkul potká svého bratra, který má plán na zničení celého lidstva. Hellboy musí zachránit nejenom Liz, ale take celé lidstvo.

Terva
12.08.2019

Kdysi jeden člověk
choval ve svém žaludku vlka
a ten ho pomalu žral zevnitř.
Vlk při tom rostl.
Nakonec už lidská kůže nedokázala vlka skrývat.

Mike Mignola je borec. Jeho největší vynález, nutno dodat, že patentovaný, je Hellboy. Hellboy je patentovaný borec. Jeho nástupy na scénu vás dokáží rozesmát nebo rozbrečet. Scénáře jsou vymazlené a kresba, kresba to je oku lahodící pastva. Jeho okna jsou prostě úžasná. Nikdy nepřekáží, nikdy nezabírají míň místa, než je nutné. Barvy jsou temné, jen sem tam prosvítá červená krev a Hellboy. A ne jinak je to v této knize. Tohle vlastně není svazek jako takový. Tato kniha obsahuje několik samostatných povídek s Hellboyem v hlavní roli.

Mrtvola
Tammie, ačkoliv indisponován, je nejlepší mrtvolou, co jsem v poslední době v komiksech viděl.

Železné boty
Přestože všeobecně platí, že železo odpuzuje víly, zahání zlo a duchy a maří čarodějné intriky a jiné zlé vlivy, i tady nalezneme do očí bijící výjimky.

Baba Jaga
(Poznámka pro Američany: Baba Jaga je nejznámější čarodějnicí ruských pohádek.)

Vánoce v podzemí
Tady musím Hellboye citovat. Má tu nelehký úkol s jednou malou skříňkou. Nebude to brnkača, ale jak on sám říká: Já se vrátím.

Spoutaná rakev
Hellboy se ocitá v troskách kostela ve Východním Bromwichi. Byl tam jen jednou, Je to místo, kde začal jeho pozemský život před padesáti lety. 23. prosince 1944. Ale co se tam doopravdy stalo?

Vlci ze Svatého Augusta
Pochmurné a mysteriozní. Povídka, kde zemře nejvíc lidí. Něco málo tomu chybí, ale jinak je to dobrý.

Bezmála kolos
Ten blesk do kříže – to byla bomba. Jinak bubliny zabírají moc místa, ale obsahově kolosální.

Většina příběhů je pěkně morbidních, krvavých a mnohé jsou i obsahově velmi povedené. Nejsou vlastně ani na sebe navazující. Každý ten příběh se odehrává v jiném čase a na jiném území. Příběhy samostatné jsem vložil do sekce „Povídky“ u této knihy, přidal jsem hodnocení, citáty a krátké komentáře. Na konci knihy je ještě osm nádherných obrazů. Galerie opravdu za to stojí. Vybral jsem devatenáct citátů a zakopal je Mike Magnolovi do jeho hrobu.

Komentáře k povídkám si můžete přečíst zde:

Citát: Přichází Bůh!

jarynek
19.07.2019

Tak tohle jsem si skutečně užil. Povídky, někdy opravdu krátké, rychle vtáhnou do děje, který rychle plyne, a vy nemůžete přestat, dokud nejste na konci. Má to atmosféru, má to emoce, je tam akce - prostě krásně nakreslená (a s výborně využitými barvami) lahůdka mnohdy vystavěná na starých legendách a pověstech. Některé povídky navazují a rozvíjejí děj, který byl v úvodních dvou knihách s Hellboyem, ale většina se dá číst bez nutnosti znalosti předchozích knih.

Eillen
21.04.2019

Přiznám se, že krátké povídky mě zaujaly víc, než předchozí dva "dlouhé" příběhy.
Pro mě nejlepším příběhem je Spoutaná rakev.

Vaceda
19.04.2019

Tato knizka je elementarni pro pochopeni noveho filmu od Marshala.