Únava materiálu

Hrdinou románu je bezejmenný dospívající chlapec. Ocitá se v cizí zemi uprostřed Evropy, která v jeho očích vypadá jen jako systém plotů, dálničních nadjezdů, železničních koridorů a logistických skladišť. Neznámé území, které se vůči němu staví zcela odtažitě a nepřátelsky. Putuje chladným zimním světem, skutečný život je mu zapovězen, pohybuje se jako stín na periferii krajiny i společnosti. Pokouší se dostat do města na severu, kam mířil se svým starším bratrem Aamirem. Během cesty se vinou převaděčů rozdělili, kluk zůstal sám a ze všech sil se snaží nalézt k bratrovi – poslednímu blízkému člověku – cestu. Svět, v nějž dříve doufal, vidí už jen jako nekonečný koloběh výroby, ve kterém člověk a lidství nemá místo: produkce automobilů, produkce masa v jatečních továrnách, strojová produkce zábavy a informací, instantní vytváření obrazu světa, produkce strachu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314319/unava-materialu-389-314319.jpg 3.5299
Romány, Literatura česká
Vydáno, Odeon

Kniha Únava materiálu

MíšaS.

Knihu jsem si spletla s jinou, takže jsem se divila, co jsem si to půjčila...
Nebavilo mi to. Asi od půlky jsem přeskakovala a dočetla jen z donucení.

peibl

Navnaděn četbou povídek Marka Šindelky jsem se i přes určitou nechuť k tématu rozhodl pro přečtení knihy. Je napsána brilantně, ale přesto si mě nijak zvlášť nezískala. Ne proto, co v příběhu je, jako spíš proto, co tam schází. Je až příliš spjata s konkrétní dobovou situací a nejsem si jist, že bude mít co nabídnout s delším odstupem.

Re@ding_9-wine

Nosné tema na povídku ano, na román podle mě ne.
Místy mě baví, jak autor píše, ale na 170 stránkách je to v tomhle případě too much.

Lucieve

Na Únavu materiálu jsem opravdu těšila, české autory moc nečtu, ale v tomto případě jsem se rozhodla udělat výjimku. Musím se přiznat, že se mi opravdu líbí, jak se autor nebojí značně komplikovaných témat, která aktuálně rezonují ve společnosti. Je to kniha, která se snaží upozorňovat na problémy současného světa, ale zároveň mi tam trochu chybělo to něco, co by mě donutilo se nad knihou více zamyslet.

Jorgito

čekla jsem více, to téma sem nějak úplně nazapadá, na jeden zátah to číst teda nešlo, nemělo to ten šmrnc..na druhou stranu závěr už byl výrazně lepší a na místní poměry nadprůměrný

Bramboračka007
19. březnaodpad!

Nechápu převratný úspěch tohohle autora... podle mě vrší klišé na klišé, občas prokládá jazykovou onanií pseudointelektuála... asi jsem na to moc... stará..? nebo mladá..? Nevim.

stagno
18.12.2019

Nelaskavá próza,jednorozměrná,literárně slabá.Emoční lynč téměř na každé stránce.A na konci opravdu únava čtenářova materiálu.

etranger
22.11.2019

Únava materiálu je kniha s úchvatným, poetickým jazykem, který místy geniálně souzní s vyprávěním. Utíká li hlavní postava, pak je to vyjádřeno kraťoučkými větami s ohromnou kadencí. "Je to marné. Někde v dálce štěkne pes. Zatmí se mu před očima. Nechá deku být. Běží pryč." Jediný velký nesoulad je právě mezi poetikou jazyka, vytržením příběhu z reálného světa (de fakto si lze jako dějiště představit jakoukoliv zemi) a tématem uprchlické krize - málo co je přeci dnes tak přesně situované jako příběhy uprchlíků.

Přítelkyně z domu smutku
Přítelkyně z domu smutku