Únava materiálu

Únava materiálu

Hrdinou románu je bezejmenný dospívající chlapec. Ocitá se v cizí zemi uprostřed Evropy, která v jeho očích vypadá jen jako systém plotů, dálničních nadjezdů, železničních koridorů a logistických skladišť. Neznámé území, které se vůči němu staví zcela odtažitě a nepřátelsky. Putuje chladným zimním světem, skutečný život je mu zapovězen, pohybuje se jako stín na periferii krajiny i společnosti. Pokouší se dostat do města na severu, kam mířil se svým starším bratrem Aamirem. Během cesty se vinou převaděčů rozdělili, kluk zůstal sám a ze všech sil se snaží nalézt k bratrovi – poslednímu blízkému člověku – cestu. Svět, v nějž dříve doufal, vidí už jen jako nekonečný koloběh výroby, ve kterém člověk a lidství nemá místo: produkce automobilů, produkce masa v jatečních továrnách, strojová produkce zábavy a informací, instantní vytváření obrazu světa, produkce strachu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314319/unava-materialu-i4y-314319.jpg 3.6185
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Odeon

douchová
dnes

Velmi čtivé, celou dobu jsem byla " v knize ". Mám ráda příběhy z mezních situací. Problém pro mě je: lidsky mám samozřejmě se všemi lidmi v takovýchto situacích soucit, ale řešení nemám, místo pro všechny zde asi není...Ale jak autor sám řekl, tohle jeho kniha řešit nechce, jen nabízí vhled do prožitků prchajících. To se, myslím, povedlo, jen nevím, jestli to stačí....

micha-ella
včera

Příběh o strastiplné cestě.
Věta z anotace: ,,Svět, v nějž dříve doufal,vidí už jen jako nekonečný koloběh výroby, ve kterém člověk a lidství nemá místo."
Ale v Evropě, u nás - jsme lidští! Jde o důvod těch strastiplných cest! A taky o to místo, hlavně o to místo, v Evropě není tolik místa, aby se tam vešla celá Sýrie, Afghánistán, Afrika...

Terinka-ka

Krásná kniha. Miluju Šindelky poetický jazyk, který dělá knihu zajímavější než samotný příběh.
Místy mi vadily dlouhé popisy, ale i tak stojí určitě za přečtení a patří mezi moje oblíbené.

Hlavata26

Kniha se mi četla těžce, musela jsem ji číst pomaleji, občas se mi stalo, že jsem se v ději ztratila a byla jsem nucena se vrátit o odstavce zpátky, nebo jsem to vzdala a začala číst znovu od začátku celou kapitolu. Jsem zvyklá děj a řádky přelétávat, ale tady jsem se musela hodně soustředit, protože styl psaní nebyl zrovna můj šálek kávy.

Musím ale přiznat, že v druhé polovině knihy se mi párkrát stalo, že jsem se začetla a děj začal dobře plynout, ale skončila kapitola a jela jsem zase na novo.

Knihu nezavrhuji, možná se k ní ještě později vrátím a zkusím přečíst znovu.

outlonice

Naproste pohlceni dejem - popisovanou uzkost jsem sdilela s hlavnim hrdinou natolik, ze jsem chvatala, abych byla uz na konci knihy a prozivany pocit tez ukoncila. Marek S. nabidl naturalisticky styl psani, ktery ja mam opravdu rada. Diky moc za tento literarni pocin, jiz se zaradil mezi me doporucovane knihy.

makoni
29.12.2017

Ikdyž mám Šindelkův styl psaní moc ráda, tahle knížka na mě byla možná až moc abstraktní. Každopádně je to uchopení aktuálního tématu jiným způsobem, než by se dalo očekávat a pořád ji řadím mezi moje neoblíbenější knížky vůbec :-)

Medovnice
17.12.2017

Zajímavý pohled na uprchlíky, ale trochu schématický. Sem tam klišé, ale ve výsledku docela povedená kniha

Alma-Nacida
13.12.2017

Velmi hutný, až minimalistický text popisující hrůzy tak zcela bez emocí, jak je asi může vnímat člověk na pokraji zkázy a vlastních sil. Poněkud snový konec mi nevadil, ostatně myslím, že ráj má každý z nás docela jiný.

fusshoku
04.12.2017

Parafráze více povedené McCarthovy Cesty. Paralel mezi těmito díly jsem objevil nespočet, od detailů, které mi Cestu je připomněli, jako pomoc od neznámého člověka, který sám má málo, až po zásadnější věci, které mě utvrdili v názoru, že se autor McCarthym inspiroval, například "kult světové strany" - v Cestě jih, zde sever - jejíž dosažení však nepřinese očekávanou změnu, ale pouze zklamání. Nebo v obou případech lehce vnucená smrt jednoho ze dvou protagonistů, která trochu budí dojem, že je v knize "jen aby se neřeklo, že to je málo dojemný a depresivní". Také práce s jazykem velmi podobná McCarthymu.
Nicméně početl jsem si náramně, nebál bych se použít klišé výraz "přečteno jedním dechem". Otevřený konec nepřekvapil, ale stejně naštval.
Jo, mám tady spoilery, tak pozor.
Když na to ještě koukám zpětně, docela mi připadá, že si autor přihřívá polívčičku na ohni, co za chvíli zhasne. Zajímalo by mě, jak se na tuto knihu budou lidé dívat za dvacet let, nejspíš zmizí tak rychle, jak se objevila.

Jonny
27.11.2017

Krátká čtivá kniha, která se snaží čtenáři přiblížit jaké to je narodit se do nepříznivých podmínek. Abstraktní/ nejasný konec mě trochu zklamal.

Camri
28.10.2017

Šindelka si vybral aktuální téma, ale líčí ho z jiného úhlu pohledu, než je ten náš evropský - tenhle nápad je moc dobrý. Chybí mi ale trochu lepší zasazení do děje. I přes všechna ta popisovaná příkoří se mi nedařilo úplně vcítit do postav (což je zvláštní, protože jsem si jista, že podobné věci se dějí i ve skutečnosti, tím pádem by to mělo být o to depresivnější). Možná to však bylo cílem, vytvořit postavu nějakého "univerzálního uprchlíka".
Jsem na vážkách v tom, jak knížku hodnotit. Emoce, na které zřejmě autor cílil v první řadě, ve mě neprobudila tak, jak jsem myslela, že probudí. Na druhou stranu jde vidět, že "ví o čem píše". Zkrátka: imigrantů je mi líto, ale ne kvůli tomu, že by mi tahle kniha nějakým zásadním způsobem otevřela oči.

Janis97
14.10.2017

No,ještě dlouho po přečtení mě bolely zuby a kotník :) neuvěřitelně mě kniha vtáhla do děje a donutila ještě dlouho přemýšlet!

maki6607
12.10.2017

Kniha, která má podle mého potenciál. Začíst se pro mě problém nebyl. Autor se chopil aktuálního tématu, což se jeho současníkům moc nedaří. Propracované popisy děje a krajiny.
Víc takových knih od českých autorů!

Kif
23.08.2017

Knihu jsem sledovala na sociálních sítích už hodně dlouho. Byl kolem ní velký boom a odolávala jsem. Hlavním důvodem bylo také to, že ohlasy ze stran, na které spoléhám, nebyly až tak nadšené. A já jsem je asi pochopila.
Díky, že mám knihu z knihovny a neutratila jsem za ni peníze. Rozhodně to není nic, co bych nutně potřebovala v mých regálech. Na to, jak je knížka útlá, jsem se nemohla první polovinu skoro hnout z místa. Nemohla jsem se začíst. Nezáživné popisy, při kterých jsem dokonce přestávala vnímat, co čtu, a musela jsem se vracet. Postupně se sem tam objevily pasáže, u kterých už jsem tajila dech - ale nastalo to tak třikrát a na malou chvilku. Téma je lákavé, téma je aktuální. Ale když už je to tak útlounká knížka, mohl nám hrdiny autor trochu více přiblížit. Připadali mi cizí, hrozně vzdálení, což taky umocnil ještě fakt, že jeden z nich dokonce neměl jméno. Od knížky s takovým tématem bych čekala, že se bude "nám Evropanům" snažit přiblížit příběhy uprchlíků - touhle formou to ale nešlo. Nebyli mi sice úplně jedno, ale nedokázala jsem se jim nijak víc přiblížit.
A některé pasáže byly šíleně chaotické. Nevadí mi v knihách "tajemné" části, ale do téhle mi tolik nepasovaly.
Mohlo v tom být mnohem víc. Mělo v tom být mnohem víc.
Závěrem: Průměrná kniha.

zupri
17.08.2017

Knížku jsem si přečetla na doporučení. Po přečtení jsem dala 3 hvězdičky, protože mi knížka přišla průměrná. Teď je to pár dnů a ten příběh mi stále leží v hlavě - takže měním na 4 hvězdičky. Knížky, které z hlavy nezmizí s poslední přečtenou stránkou, miluji. Doporučuji všem nelhostejným lidem.

JAG
18.07.2017

Zpočátku mi trvalo se začíst, přecejen to není úplně oddechová četba. Obdivuji ale autorovu schopnost reálně popsat prostředí, postavy, pocity, což vás vtáhne do děje. Oceňuji skvělé uchopení velmi soudobého tématu a zejména jeho přiblíže z druhé strany (uprchlíka), které vede přinejmenším k zamyšlení.

Melanka
16.07.2017

Velmi působivá kniha, chvílemi mi bylo fyzicky nevolno, cítila jsem zimu, bolest, strach. Jo, svět tak může působit, stačí projet průmyslovou zónou - odlidštěně a bezútěšně.

Jolina
14.07.2017

Surovost a syrovost, člověk jako stroj, jehož kolečka se obrušují, jež překonává nástrahy snad automaticky, snad s pudem sebezáchovy - jen tak, jako tuhý, pevný a strojový materiál. Ale co když se ten materiál unaví? Možná než děj zaujaly obrazy, z tématu, které autor chtěl uchopit, jsem čekala víc, hlubší pohled, zde opravdu převládl spíše pocit z popisovaného, hrubého, drsného...

vlcka
27.06.2017

Nepřečetla jsem si anotaci ani žádné recenze a začínala číst s očekáváním něčeho úplně jiného.
Strohý přímý styl se mi četl velmi dobře. Chtělo to chvíli na uvyknutí, ale pro mě pak byl skvělý. Ano, některé části se mi zdály být tak nějak nadbytečné nebo oproti jiným příliš rozsáhlé. Jistě, že by šlo toto téma uchopit i jinak, jenomže bylo popsáno právě takto a já myslím, že velmi dobře. Autor předestřel aktuální téma velmi silným způsobem, ponechal mu trochu abstrakce a nedořečených míst i osudů. Nepustil se do politiky ani se nestavěl na ničí stranu. Popsal nepředstavitelné utrpení a to tak sugestivně, že ho čtenář mohl s postavami prožívat téměř fyzicky, mně byla zima, udělalo se mi špatně (popsaná otrava oxidem uhelnatým), z klaustrofobie jsem nemohla dýchat a četla s opravdu staženým žaludkem a zaťatými zuby. V téhle knize nešlo o problém nahlížený z hlediska území, náboženství, válečných konfliktů ani historie. Tohle byl osobní tragický příběh dvou bratrů. A není to celé nakonec zevnitř jen obrovská mozaika příběhů jednotlivých lidí? Osudů, o jakých se nám tu naštěstí ani nezdá?

Malachime
15.06.2017

Nebylo to vyloženě špatné, ale čekala jsem víc. Strašně mi vadilo, jak Šindelka opakuje ve vyprávění slova. Například slovo "řežavý" bylo v knize asi dvacetkrát.

jiri2737
14.06.2017odpad!

Opravdu strašné.

hynzek
12.06.2017

Už to tu bylo komentováno: je to Cesta, ale ne otce a syna, ale dvou bratrů (každého zvlášť) a ne krajinou apokalypsy, ale současnou Evropou. I když i tady minimálně jeden z nich zemře. Zlí Evropani! "Němci u Vás v Evropě začali zabíjet Židy. Židé utekli z Evropy, vzali nám zem a zabili moje prarodiče, tak jsme utekli do Sýrie. V Sýrii se začali zabíjet všichni navzájem, tak teď utíkám do Německa, čemu na tom nerozumíte?!" Pointa na závěr: Mír najdeme ve virtuální realitě, ve skutečném světě se zabíjí doopravdy. Anebo je ten virtuální svět jen metaforou smrti, ve které už podruhé zemřít nelze. Asi jsem se v tom ztratil.

Tozbee
10.06.2017

Do knihy jsem se pustil zcela nepřipraven, bez očekávání, bez přečtení anotace na přebalu (čemuž se preventivně vyhýbám u všech knih). A řekl bych, že mě autor dostal tam, kde mě chtěl mít. Příběh ve mně zanechal takřka fyzické prožitky. Oceňuji zvolené téma, neboť takovou volbou si autor s ohledem na vyhrocenou společenskou situaci spíše přitíží. Ztotožňuji se s mnohými výtkami na adresu přílišné popisnosti textu, na absenci dialogů a na plochost příběhu, ale zároveň si troufám odhadnout, že autorově volbě rozumím. Krátké popisné věty vycházejí ze způsobu vnímání jednotlivce v cizím prostředí, kde se cítí ohrožen. Dialogy chybějí zkrátka proto, že se hrdinové s nikým nevybavují (jazyková bariéra). A hloubku by příběhu dodal podrobnější popis postav, jejich minulosti, motivů, názorů, což by vyprávění rozmělnilo, vyžádalo by si změnu formy, odvedlo pozornost od "únavy materiálu těl hrdinů" a zavdalo příčinu k moralizování. Těsně za čtyři.

"Klukovi došlo, že se žena bojí. Měla z něj strach. Znovu se pokusil usmát, lehce pokrčil rameny a zavrtěl hlavou. Ale bylo to marné. Žena nic z toho nevnímala. Realita se mezi nimi náhle pokazila. Žena v něm, v celé té situaci viděla konkrétní, zcela přítomné ohrožení."

knih.sasa
07.06.2017

Od knihy jsem čekala víc. Neseděl mi způsob vypravování a nezaujalo mě ani uchopení tématu. Nakonec jsem trochu přeskakovala.

Pawlis
29.05.2017

McCarthyho Cesta ušitá na aktuální dění, jen možná trochu horkou jehlou.

KejmlP
24.05.2017

Chvíli mi trvalo zvyknout si na onen strohý styl, pak už se to četlo pěkně. Co se týče oné humanistické myšlenky, určitého vžití se do opuštěného člověka v neznámé zemi které nerozumí, to se rozhodně povedlo, byť si myslím, že potenciál tématu je mnohem větší. Pohled na Evropu "z druhé strany" byl také zajímavý, ale opět, bylo by to krásné téma na román. Takhle autor bohužel jen lehce klouže po povrchu, příběh postrádá hloubku, a i konec se mi zdál poněkud slabší, bez velké pointy. Za mě tedy průměr.

BrozaM
23.05.2017

Začátek pro mě nejistý, člověk si na krátké a strohé věty musí zvyknout. Není to jednoduché čtení, mění se časy, vypravěč, dějové linie se různě kříží... ale nakonec vás to dostane.
Přistupovala jsem ke knize skepticky, protože spousta mých známých ji odložilo. Pro ty, kteří váhají, neodkládejte a dočtěte, stojí to za to!

lenkaabooks
15.05.2017

Zajímavá kniha. Úsporné věty a strohý styl mi nevadil, jen se člověk musí více soustředit, nečte se to lehce, není to čtení na jeden zátah. Téma aktuální - běženci hledající nový domov. V tomto případě jde o dva rozdělené bratry. Popis naděje, beznaděje, sžíravého hladu a nekonečné zimy kdesi v Evropě opravdu mrazil. V tu chvíli si opravdu nelze nevážit teplé postele a plné lednice.

bee88maja
13.05.2017

Humanismus, a lidství obecně, ve mně probouzí tato kniha. Napumpovaná emocemi. Empatie je základ pro pochopení těch slov, té skutečnosti, toho boje o život a touhy po lepším životě. Bez této schopnosti může být pro vás kniha brakem, či snahou ulehčit ožehavé téma doby nynější.

Verrrunka
29.04.2017

Musím říct, že jsem ke knize přistupovala trochu skepticky. Protože nejdřív přišel ten obrovský boom a nadšení a pak jsem četla i pár ne moc pochvalných recenzí. Takže jsem si říkala, že to bude jen další marketingový tah.
Ale musím uznat, že jsem se docela zmýlila. Začtení do děje nebylo úplně jednoduché, strohý styl psaní byl kupodivu poměrně náročný. Ale děj mě docela pohltil, při některých scénách jsem byla dost znepokojená. Téma, které teď hýbe světem z lidského pohledu.