martina.culik martina.culik komentáře u knih

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Zápletka i styl psaní mi plně vyhovoval. Jedná se o další z řady severských (a tedy trochu drsnějších) detektivních příběhů.
Bohužel mě poměrně dost rozčiloval hlavní hrdina - chvílemi by zasloužil vylískat.

12.02.2020 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Knihu jsem si vůbec nechtěla přečíst, protože jsem nejprve viděla film a musím přiznat, že mě moc nezaujal. Nakonec mě ale někdo přemluvil, ať dám knize přeci jen šanci.
Musím mu poděkovat, protože kniha je mnohem lepší (jako ostatně většinou) než filmové zpracování. V podstatě jsem ji přečetla celou na jeden zátah, protože je velmi dobře napsaná, zajímavá a napínavá. Pointu jsem tušila, i když jsem několikrát byla na vážkách a nedávalo mi to úplně smysl, ale na konec se všechno vysvětlilo, přesně tak, jak mělo.
"Všechno zmlklo, nejhlasitějším zvukem bylo ticho."

04.02.2020 4 z 5

Lední medvídku, znáš cestu? Lední medvídku, znáš cestu? Hans de Beer

Ilustrace trochu překonávají příběh, ale stejně jsem si knížku s chutí přečetla a nebyla jsem zklamaná.

25.01.2020 4 z 5

Lední medvídku, kam pluješ? Lední medvídku, kam pluješ? Hans de Beer

Příjemné ilustrace a jednoduchý, ale přesto nenudný příběh. Knížka se mi moc líbila a hned jsem šla pořídit další díl.

25.01.2020 5 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Mé první setkání s autorem a asi to nebyla úplně ideální volba, protože povídka mě nijak nenadchla a nemám ani pocit, že bych si od Murakamiho chtěla přečíst něco dalšího.

24.01.2020 2 z 5

Noční pláč Noční pláč Mary Higgins Clark

Autorka patří mezi mé oblíbené a opět nezklamala.
Příběh je dost znepokojující, ale právě proto stojí za přečtení.

24.01.2020 5 z 5

Krejčí z Osvětimi Krejčí z Osvětimi Martin Greenfield

První polovina knihy mě bavila, ale od té chvíle, kdy se začalo psát o samotném krejčovství, nějak to přestalo mít spád. Měla jsem docela problém knihu dočíst.

24.01.2020 2 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Četla jsem v rámci výzvy - zajímavé (ačkoli do Ostravy to mám daleko, neměla jsem problém rozumět), ale je to prostě jiný typ humoru, než mě baví.

22.03.2019 2 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Autorka opět nutí čtenáře zamyslet se nad sebou a svými životními postoji. Jak je autorčiným zvykem, rozebírá nelehké a rozporuplné téma z pohledu několika osob.
I když si někdo může myslet, že dnes již rasismus (a s ním spojená diskriminace) nemusí být aktuálním tématem, není tomu tak. Stačí se pořádně zamyslet a možná si i vy uvědomíte, jaké skryté předsudky o druhých máte. A jak ukazuje autorka, skrytý rasismus (u lidí, kteří jsou sami o sobě přesvědčeni, že rozhodně rasisty nejsou) může být někdy ještě horší, než ten otevřeně přiznaný.

Malý postřeh z knihy: Když si koupíte náplasti, na kterých je nápis "skin = barva kůže" - jakou barvu ta náplast má? Možná, že je to barva vaší kůže, ale není to barva všech.

"Není nic sobečtějšího než snažit se změnit něčí mysl, protože ten druhý neuvažuje jako vy. Jen proto, že je něco jiný, neznamená to, že to nemá být respektovaný."

"Když nemůžete dělat velké věci, dělejte velké maličkosti velkým způsobem." M. L. King

22.03.2019 5 z 5

Návrat z minulosti Návrat z minulosti Martina Kolísková

Kniha je určena mládeži, takže úplně jiné věkové skupině, než jsem já.
Knihu jsem si původně koupila pouze, abych podpořila autorku v její tvorbě a hlavně záměru vydat knihu, která pomůže dětem s rozštěpem.
Nelituji ovšem této koupě a jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst. Námět je velmi zajímavý a dobře propracovaný. Dětští hrdinové jsou normální a jejich chování uvěřitelné (i když jejich znalosti by se mi hodily). Nádech fantasy i historie mám v příbězích ráda, takže se mi autorka trefila do vkusu.
Za zmínku určitě stojí i velmi hezké ilustrace, které vyprávění doplňují.

22.03.2019 4 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Autorka se nebojí rozebírat témata, která nejsou úplně jednoduchá a jednoznačná. Nejedná se o první knihu, kterou jsem od této autorky četla a byla jsem opět spokojená.
Vyhovuje mi styl psaní, kde je příběh vyprávěn z pohledu několika osob. A dozvěděla jsem se také spoustu informací o vlcích, o kterých jsem netušila.

22.03.2019 5 z 5

Znám tajemství Znám tajemství Tess Gerritsen

Jde o první knihu, kterou jsem od autorky četla. Napínavé, neotřelé, zajímavé. Ikonografie svatých mě vždy zajímala, proto mi byla kniha doporučena a nebyla jsem zklamaná. Jediné mínus vidím v tom, že autorka počítá s tím, že čtenář zná postavy z předchozích knih a občas se (sice jen v náznacích, ale přece) odkazuje na události, které nejsou v knize vůbec rozebrány, takže se jedná jen o takové prázdné narážky. Věřím ale, že pro čtenáře, kteří četli i předchozí romány se jedná o zpestření.

22.03.2019 4 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Musela jsem se dost přemáhat, abych knihu vůbec dočetla. Nápad napsat knihu od konce je zajímavý, ale musím přiznat, že mi to dělalo dost problémy.
Kniha mě začala trochu bavit tak kolem strany 300, takže těsně před koncem, kdy začalo být jasné, že je všechno trochu jinak, než se zdá.
Jednalo se o první knihu, kterou jsem od Deavera četla, ale nejspíš to nebyla ta nejlepší volba.

22.03.2019 2 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Musím říct, že Zeměplocha prostě není mým šálkem čaje.
Příběh Otce prasátek se odehrává ve více dějových linkách - mě nejvíce bavila ta se Smrtěm a Zuzanou. Filozofické rozhovory mágů mně naopak moc nesedly a spíše zdržovaly od děje. Ani Časnačajovi a jeho najaté bandě jsem nepřišla moc na chuť.
Každopádně nápad a zpracování výborné a některé hlášky jsem si prostě musela zapsat.

29.01.2019 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kniha se velmi dobře četla, určitě si od autorky přečtu i něco jiného.
Autorka dokázala velmi věrohodně vykreslit pohled na věc z hlediska různých osob. Chvílemi to nebylo příjemné čtení. Ne proto, že by autorka něco špatně napsala, ale proto, že nutí čtenáře vidět věci i z druhé strany.

12.01.2019 5 z 5

Pokání bratra Cadfaela Pokání bratra Cadfaela Ellis Peters (p)

Nečetla jsem ostatní knihy ze série, takže možná proto jsem měla z počátku problém zorientovat se ve všech postavách. Po chvíli se to ale srovnalo.
Historické příběhy mám ráda a zde byly dobře popsané způsoby vyjednávání a dobývání sídel. Bylo zajímavé pozorovat, jak i s nepřítelem se jedná se ctí a respektem.
Je dost pravděpodobné, že se podívám i po ostatních dílech.

12.01.2019 5 z 5

Paní Grimmová a případ mrtvého lichváře aneb Zimní případ Paní Grimmová a případ mrtvého lichváře aneb Zimní případ Josef Bernard Prokop

Čekala jsem oddechovou knihu (poté co jsem si přečetla i první díl) a přesně taková kniha byla. Je pravda, že by neškodilo, kdyby děj ubíhal rychleji, ale hlavní postava je starší paní, takže tempo je podle toho přizpůsobené.

08.01.2019 4 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

Sérii Eriky a Patrika jsem si hodně rychle oblíbila a vzhledem k tomu, že ji čtu i proto, abych věděla, jak se vyvíjí jejich vztah a život jejich blízkých, rozhodně mi tato dějová linka v knize nepřekáží (jako některým jiným čtenářům) a naopak jsem za ni ráda.
Vyšetřování mě bavilo zhruba stejně jako první díl série, což je o trošku méně než předchozí dvě knihy.
Již u ostatních jsem psala, že mi velice vyhovuje styl autorky. Krátké kapitoly, které ukazují vyšetřování a život hlavních postav z různých úhlů včetně historické linky, která vysvětluje motiv zločinu, je přesně podle mého gusta.

08.01.2019 4 z 5

Až se mě dcera zeptá Až se mě dcera zeptá Halina Pawlowská

Myslím, že některé praktické rady z knihy vyzkouším. Co se ale týče zbytku, trochu jsem se pobavila, ale nebylo to zase tolik vtipné, abych dala vyšší hodnocení.

08.01.2019 3 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Tak u téhle knihy jsem se opravdu hodně bavila.
Ďábel je padlý anděl, tím pádem není tak nepochopitelné, že se z anděla a démona mohou stát přátelé (nebo alespoň něco na ten způsob). Oba hrají důležitou roli v nastávajícím konci světa, i když asi jinou, než bychom čekali.
Níže pár (nespoilerových) citátů:
"Tak je to vždycky, jeden si myslí, že je na vrcholku světa, a najednou vám oznámí, že bude Armageddon. Velká válka. Poslední boj. Nebe versus Peklo, tři kola, jeden pád, zajatci se neberou. A to je všechno. Už žádný svět. To je to, co znamená konec světa, Už žádný svět. Jen nekonečné Nebe, nebo - to záleží na tom, kdo zvítězí - nekonečné Peklo. Crowley si nedokázal představit, co by bylo horší. (...) Nuda která vládla v Nebi, byla skoro tak strašná jako všechno to vzrušení, které jeden podstupoval v Pekle."
"Ale až zvítězíme, bude život mnohem lepší," zakrákoral anděl. "Jenže zdaleka nebude tak zajímavý..."

07.01.2019 5 z 5