Marsí5 Marsí5 komentáře u knih

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Filmová adaptace je jednou z mých nejoblíbenějších ze všech případů Poirota.
Kniha se čte dobře, myšlenky jsou zde pěkně ucelené, logické a vysvětlují každý čin, což ve filmové verzi není vždy tak jasné :-)

10.04.2019 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Přečteno téměř na jeden zátah. Popis tohoto světa je opravdu děsivý, ale závěr knihy mě opravdu silně dojal.

29.11.2016 4 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

(SPOILER) Moje první setkání s autorkou hlavně díky obálce, která mě nalákala, a tématu.
Nemůžu říct, že by se mi kniha úplně nelíbila, ale jisté nedostatky to mělo....
Hlavní postava mě vytáčela pořád stejnými úvahami dokola... Dále některé části "pátrání" byly takové nijaké.... Ani jsem vlastně nepochopila, co jimi chtěli zjistit.

Dále se omlouvám, že budu velmi konkrétní:
Závěrečné rozuzlení mělo jednu dle mého závažnou chybu.... Po objevení chodby je Audrey přesvědčená, že našla místo, kde Rozparovač dívky mučil. Nicméně tato úvaha je úplně scestná, protože Rozparovač zabil všechny dívky na místě nálezu těl v uličkách!

Dám šanci dalšímu dílu, protože Drákula mě zajímá vždycky, ale pokud se styl psaní neposune na trochu vyšší úroveň, nemyslím si, že bych věnovala pozornost kompletní sérii.

20.02.2024 3 z 5

Aurora plane Aurora plane Amie Kaufman

(SPOILER) Tak jo, tohle byla zase skvělá jízda :-)
Na začátku knihy se mi líbilo shrnutí předchozího dílu (Magellan je boží "postava" :-D - ale nejlepší mi přijde Fin :-) ). Do děje skočíme rovnýma nohama a hned musíme utíkat, abychom jednotce 312 stačili :-D
Plány se vymýšlí za pochodu a mění podle dané situace, i když se pak zjistí, že to až tak za pochodu nejspíš nebylo a pěkně to naší jednotce i čtenáři zamotá hlavu :-D
V průběhu dílu je skupina rozdělena, ale svého cíle se nevzdávají a stále se snaží o záchranu galaxie. Podle hesla "v nejlepším se má přestat" skončíme v nejvíce napínavé chvíli a v hlavě vám běží jen myšlenka, kde splašíte další díl :-D

Mírně ubírám body za zápletku s Kalem, protože mi ty emoce okolo přišly trochu přehnané. Ano, lhal jim a nechci tvrdit, že lhát je správné, ale některé lži jsou přece jen... pochopitelné. A zrovna Scar by se se svými "schopnostmi" měla dokázat vcítit do jeho situace.
Říká se, že je jedno, co vám někdo řekne, dívejte se na jeho činy... A myslím, že Kal jim dal velmi důrazně najevo, že mu na nich záleží... ;-)

06.10.2023 4 z 5

Střípky z ložnic Střípky z ložnic Simona Monyová (p)

(SPOILER) Je to taková příjemná jednohubka, kterou zhltnete za jeden deštivý den :-)
První chlapovo "uražení se" mi sice přišlo trochu přehnané, aby se kvůli tomu stěhoval na gauč, ale nakonec se knížka dobře četla a dostanete vlastně dva příběhy v jednom :-)

03.02.2023

Sebevraždy panen Sebevraždy panen Jeffrey Eugenides

(SPOILER) Ach bože....
Asi tu budu za černou ovci nebo bílou vránu, ale tohle se mi vůbec nelíbilo... Já vlastně nevím, proč tohle někdo napsal.... :-/
Hned na začátku se dozvíme, že se všechny sestry nakonec zabijí. Stejně je to i s informací, že nikdo neví, co k tomu dívky dohnalo (když opomenu, jak se o ně nestarala ani vlastní matka). Popisy byly zdlouhavé a kromě několika okamžiků, kdy se v životě dívek něco dělo (např. maturitní ples), nezáživné a připadalo mi, že se opakují.
Film jsem viděla kdysi dávno a přišel mi o stupeň lepší než předloha... Pokud někdo měl potřebu něco takového psát, vystačila by dle mého povídka a nebylo třeba tak obsáhle rozebírat to NIC, co se v knize dozvíme...
S čistým svědomím bych tuhle knihu nemohla doporučit...

08.01.2023

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Další kniha od oblíbeného autora :-)
Tentokrát musím říct, že se mi příběh zdál o něco slabší. Zápletka byla až moc zamotaná. Pořád jsme se točili jako korouhvička od jednoho motivu k druhému a zase zpátky.
Nicméně tím ubírám pouze jednu hvězdu, ale jinak to nemění můj celkový názor na autora :-)

24.11.2022 4 z 5

Rande s knihomolkou Rande s knihomolkou Emma Hart

Za knihomola se už nějakou dobu považuju, takže tohle mi v "přečtených" nemohlo chybět :-)
Knížka je příjemná oddechovka s vtipnými hláškami a dost předvídatelným dějem. Neřekla bych, že je to úplně na škodu, protože zpracované je to dobře, ale zvolená zápletka má jen dvě možná řešení a nic jiného prostě nevymyslíte :-D
Trochu mě autorka vytočila, když hrdinka hodila knížkou. Sama bych to nikdy neudělala! (Někoho s ní praštit by mi zase na druhou stranu nevadilo.) V komentářích jsem se tu však dočetla, že to tak někdo má, takže asi existují dva různé tábory :-D
Pokud si chcete odpočinout od něčeho náročnějšího a pobavit se, můžu doporučit :-)

13.11.2022 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Od knihy jsem čekala trochu větší napětí, děj byl pro mě docela předvídatelný. Upřímně mi není úplně jasná role Tessiny dějové linky, přijde mi, že by tam ani moc nechyběla. :-D
Příběh má lepší a horší části. Připodobnila bych to k lepšímu a horšímu dni autorky při tvorbě tohoto díla. Úplně nejlepší část je závěrečný epilog - ten se velice povedl :-)
Hodnotím jako lepší průměr, ale čekejte spíše klidnou oddechovku ;-)

19.04.2021

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

NÁDHERA!
Autorce skládám hlubokou poklonu za způsob myšlení, obrazotvornost i styl psaní. Nevycházíte z překvapení. Druhý díl má jen malou nevýhodu, že po přečtení první části už víte, co máte od postav čekat a Kazovy plány už vás přímo neoslní, ale vyžadujete je :-D

Za mě osobně plný počet bodů. Jedna z nejlepších fantasy, co jsem četla ;-)

19.05.2020 5 z 5

Pan Pondělí Pan Pondělí Garth Nix

Od autora jsem už četla Sabriel. Tohle dílo je úplně jiné a musím velice ocenit propracovanost světů, které Nix tvoří. Představuji si ty složité myšlenkové mapy všude po bytě, aby se v nich vyznal a špendlíky představující jednotlivé postavy, aby neztratil přehled, kde se kdo nachází :-D
Dům, ve kterém je možné úplně všechno, je skvělý pro dětské čtenáře a jejich fantazii. Oproti tomu jsem měla problém s určitými krutostmi a zraněními v soubojích, protože mi sem úplně neseděly. Nebyla jsem si chvilkami jistá, jestli by to pro děti nebylo už moc...
Děj knížky se mi v podstatě líbil, u některých postav si nejsem jistá, na čí straně vlastně stojí, závěr měl to správné napětí a gradaci.
Nicméně přiznávám, že nejsem cílová skupina a tento svět ve mně nevzbudil tak silnou zvědavost, jaké bude pokračování, takže další díly pravděpodobně vynechám. Pro mladší čtenáře je určitě vhodnější a doporučila bych jim celou sérii ;-)

10.04.2020

Počátek Počátek Dan Brown

Určitě se jedná o zajímavé téma, ale myslím, že se ono typické napětí při odhalování finále ztratilo v množství informací, které prezentace v příběhu na diváka vychrlila. Průběh děje byl rychlý, sled událostí byl napínavý, chvílemi jsem skoro nedýchala. Objev samotný už tuhle atmosféru postrádal, jakoby se vyčerpala v průběhu.

Je to kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Oproti ostatním dílům mi však závěr tohoto příběhu bohužel "nevyrazil dech" jako ty předešlé (s výjimkou Ztraceného symbolu - ten se moc nepovedl). Doporučuji všem čtenářům tohoto žánru, ve sbírce by rozhodně neměla chybět, jen počítejte s vlažnějším závěrem, než jste u Browna zvyklí ;-)

16.02.2020

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Tohle bylo mé již čtvrté setkání s autorem a opět nezklamal! :-D
Pokud si chcete užít pořádnou detektivku, dozvědět se pár nových informací a nechat si pěkně zamotat hlavu, tak musíte sáhnout po Deaverovi!
Opět jsem se nechala zmanipulovat autorovým uměním, informace mezi řádky jsem si vyložila, jak chtěl, z čehož nakonec vyšlo mé překvapení, když došlo na rozuzlení a mně zapadly všechny kousky skládačky pěkně do sebe ;-)
Detektiv rozhodně nebudu a rozhodně se těším na další příběhy Rhyma a Amélie ;-)
Vřele doporučuji, nesáhnete vedle ;-)

15.10.2019 5 z 5

Téměř jedním dechem. Krásně napsáno.

30.07.2018 5 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

(SPOILER) Musím říct, že tohle bylo více než dobré! :-)
Moc se mi líbilo vyprávění pokaždé z pohledu jiné postavy (i když jsem se občas zapomněla podívat a pak jsem byla chvilku zmatená, ale to byla moje chyba :-D ). Také vysvětlení některých pojmů od unikomu velice cením :-)
Díky odlehčenému stylu psaní se spoustou hlášek a vlastních myšlenek jednotlivých postav (včetně skvělých, téměř pubertálních poznámek) stránky rychle ubíhají. Pořád se toho dost děje, účastníci odhalují svůj charakter, abyste si mohli vytvořit oblíbence - všechny :-D - a dozvíte se toho akorát tolik, abyste byli zvědaví, jak to bylo dál :-)
Osobně mi členové týmu nepřišli jako takoví outsideři, všichni byli skvělí ve svém oboru a sedli by mi povahově i ve skutečném životě :-D
Malé mínus mají autoři za Kala... Postava je opět sympatická, fascinující atd., ale bohužel i dost povědomá... Až příliš věrně mi připomíná Jeřába (Rowana) ze série Skleněný trůn - jak vzhledem, tak schopnostmi a poutem ke své vyvolené.
Nicméně se rozhodně v brzké době chystám na pokračování, protože se mi to opravdu líbilo ;-)

04.09.2023 4 z 5

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

No... Tak tohle byla teda rodinka k pohledání...
Levanin příběh je krátký, ale vhodně doplňuje některé informace ze série. Nedokážu Levanu ani pochopit ani litovat, protože to byla mrcha a husa už od dětství. A pak ještě psychopat.
Uznávám, že nemít tak krutou sestru, možná by dopadla jinak...
Knížka do série Měsíčních kronik, kdy na přečtení postačí jedno studené podzimní odpoledne :-)

21.10.2021 3 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

To jako vážně?!
Víte, jak dlouho budu čekat na další knížku?? :-D
Autorce skládám velikou poklonu, protože takhle mě napínat a vždycky vynervovat umí málokdo :-D
Aelinina cesta opravdu není jednoduchá, velice obdivuji, jak se s osudem pere a jak jí to myslí. Její pouto s Jeřábem je opravdu dechberoucí.
Líbí se mi různorodé postavy a měnící se charakter - Elide je skvělá, Lorcan se mi začínal líbit, ale na konci to pěkně pos.... pokazil :-D
Co si budeme povídat - Maeve nebude nejoblíbenější postava příběhu :-D Fenrys je pro mě velká záhada a nevím, co od něj čekat a jak chápat jeho vztah k Aelin.
Občas mi přijde, že se někteří aktéři až příliš urážejí (že Aedione :-D ), na druhou stranu jsou jednotlivé části z pohledu různých osob, dozvíme se tedy všechny jejich motivy a pohnutky, i když oni sami navzájem si je neprozradí (toho si u autorky cením).
Na můj vkus bylo na konci až příliš dramatických událostí ve velmi krátkém úseku. Nestíhala jsem je úplně vstřebat a některé scény jsem četla dvakrát, aby mi neunikla návaznost.
Kniha měla spád, několik nečekaných situací a závěr, po kterém chcete ihned sáhnout po dalším díle. V každé části série se stane něco nového a ještě důležitějšího, nedokážu si představit, jak se to dá ještě více vystupňovat :-D
Za mě prostě super a jsem zvědavá, jak to celé dopadne ;-)

20.10.2021

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Nejsem nadšenec do temných thrillerů, v tomto případě jsem však byla velice spokojená :-)
Kniha má zajímavý děj, několik nečekaných zvratů a odhalení, nechybí ještě napínavější konec a závěrečné osvětlení několika situací z pohledu "za scénou" :-)
Čtenář podle mě nemá velkou šanci uhodnout pachatele, protože se mu nedostává všech informací a myšlenek Claire. Možná autor ani nezamýšlel, aby se to "divákovi" podařilo :-)
Knihu doporučuji, rozhodně překvapí ;-)

06.04.2021

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Velmi zvláštně pojatá kniha.
Přistupovala jsem k ní dost skepticky (když víte, že hlavní hrdinka trpí nějakou duševní nemocí, nečekáte moc optimistické dílo...).
Eleanor si mě nezískala v pravém slova smyslu. Dost mě šokovala a rozčilovala její neschopnost chápat běžné situace a slovní obraty. Postupné náznaky jejího neveselého dětství si však udržely mou pozornost a nakonec jsem knihu přečetla nečekaně rychle.
Je to náhled do mysli člověka, který zažil velkou bolest a nefunguje stejně jako ostatní. Přesto je děj odlehčený, čte se velmi dobře a nechybí ani závěrečné překvapení. Řekla bych, že je dílo podáno nenásilnou formou. Nejdříve si říkáte, o čem se bude psát na všech těch stránkách a pak zjistíte, že jste na konci.
Zvláštní, ale za mě docela dobré ;-)

26.04.2020 3 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Nejdříve jsem v kině viděla film a až teď jsem měla tu čest si přečíst knížku. I přesto, že jsem děj v podstatě očekávala, mě úplně pohltil a několikrát překvapil.
Části textu, u kterých si nejprve jen domýšlíte, k jaké postavě v příběhu patří, jsou úžasné a přiznávám, že mě dokonale zmátly a přiřadila jsem je někomu jinému. Tím více jsem byla překvapená, když se vše vysvětlilo.
Knížka opět vede díky doplňujícím historickým odkazům.
Ale budu spravedlivá: Film je zpracovaný krásně, i když konec hodně upravený a akčnější, což se k filmové verzi hodí víc.
Po mírném zklamání se Ztraceným symbolem má Brown zase plný počet bodů ;-)

22.02.2019 5 z 5