marina4088 marina4088 komentáře u knih

Děti, které přežily Mengeleho Děti, které přežily Mengeleho Eva Mozes Kor

Ze začátku slibně začínající kniha (ve smyslu vykreslení tématu a skutečnosti). Je nám postupně ukazováno, jak se lidi přestávali chovat lidmi, postupné znechucení Židů, to, jak se k vám cizí lidé i ti, kteří jste považovali za přátele otočili zády. Rychle zjišťujeme i jak dopadl zbytek její rodiny. Celé to bylo z pohledu desetileté Evy, která jako jedna z mnoha dvojčat musela v táboře prožít muka a jestli to tak lze nazvat, byla společně se svým dvojčetem jedna z těch šťastných, které Mengeleho pokusy přežila. Kniha byla čtivá, hezky napsána, ale dle mého ji něco chybělo. Knih na toto téma nejspíš nikdy nebude dost, ale z tohohle příběhu jsem se asi nedozvěděla nic nového, ale i přes to se jsem rada, že jsem knihu přečetla a dozvěděla se i o jejich životě po a nějaké fotky, které byly taky velké plus.

22.02.2021 4 z 5

Snílek Neznámý Snílek Neznámý Laini Taylor

Snílek byl pro mě ze začátku trošku oříšek, protože se tam nic nedělo, nebylo tam nic zajímavého. Pak nastane totální zlom a během chvíle začínáte objevovat světy, o kterých jste si mysleli, že neexistují a knížka díky tomu nabrala správný spád. Lazlo je prostě od začátku sympaťák a to zůstane až do konce duologie a postupně nám společně s několika dalšími postavemi provádí tímhle světem. Jak Pláčem, tak citadelou, tak ostatními místy, která jsou neméně zajímavá. Jde vidět, že autorka to měla všechno krásně promyšlené, protože nám sice nabízí hodně otázek, ale na všechny postupně odpoví a nezůstane snad jediná nezodpovězená, což mi dělá neskutečnou radost a dává mi to pocit klidu, fakt. Děj vás vtáhne a nepustí, budete se cítit jako v pohádce, vše prožívat s hrdiny. Obrovské plus za naprosto krásnou obálku, protože to je fakt masterpiece.

18.02.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Je těžké o téhle knížce něco napsat, protože i přes to, že se to k tématu moc nehodí, byla neuvěřitelně čtivá. A k tomu byla smutná, až depresivní, děsivá, dechberoucí.. ale i tak byla vlastně nádherná a opravdu skvěle napsána.
Ze začátku příběh začíná nenápadně - z pohledu malé Miry, které v té době byl největším problémem pád do vody a odepření zákusku. Později se ukazuje, že co jí v té době přišlo tak nefér jí nakonec zachránilo život a i přes její strasti se dočkala šťastného života.
Chvíli na to se nám zde začíná ukazovat pohled Hany, v té chvíli ještě mladé, krásné a usměvavé dívky a popisovat všechny ty věci, které vedli k tomu, čím se Hana stala po návratu z koncentračního tábora. A třetí část je právě o pobytu tam, o událostech, co se tam staly a o dalších lidech, o které Hana přišla. Za celý její život viděla víc smrti cizinců a hlavně osob blízkých, než je prostě člověk schopný rozdýchat. Po jejím návratu z tábora se na ni každý díval jako na podivínku, zvláštní a šílenou a jediný, kdo ji držel při životě byla její sestra, kterou vzhledem k okolnostem postihla.. tragédie.Hano, jak já jsem ti přála aspoň kousek toho štěstí..

18.02.2021 5 z 5

Odměna z pekla Odměna z pekla Joe R. Lansdale

Tohle neříkám často, ale jsem rada, že knížka nebyla delší. Bylo tady tak akorát stran na to, aby se zbytečně kniha neprodlužovala, ale taky na to, aby nás to zasvětilo do příběhu. Pro mě to bylo jedno velké klišé. Klasika westernu, který se snažil spojit s peklem, nemrtvými a do toho ještě zakomponovat humor a nerovnoměrně rozloužené užívání sprostých slov mi přišlo zbytečně zmatené a překonponované. Kdyby se autoři drželi jen třeba dvou věcí z toho, udělali by dle mého líp. Samotný příběh byl docela čtivý, ale nepřinesl nic nového. Dokonce se hlavní zabiják, největší arogant v okolí neschopný jakýkoliv citů, naprosto změnil, protože se zamiloval do holky, které dřív nepomohl a ona kvůli němu přišla o oko. Když se vrátíme k Výplatě, která na začátku byla naprosto neschopná a po chvíli je z ničeho nic mister v zabíjení.. No nevím, možná nevyužitý potenciál, možná nechuť dokončil s zapracovat na knize tak, aby stála víc než za to, aby sama sebe nazvala brakem. Pozitivní na tom byla tak propracovanost pekla a ten indián, který pak jako většina postav nesmyslně umřelo.

18.02.2021 3 z 5

Snílek Neznámý Snílek Neznámý Laini Taylor

18.01.2021 5 z 5

Večera s upírom Večera s upírom Abigail Gibbs

Autorky prvotina, kterou napsala v pouhých 16 letech a zároveň její nejlepší kniha (neberme v potaz, že napsala jen dvě..). Skvěle napsaná knížka o upírech, člověk se opravdu těch 480 stran nenudil, až na to, že ho hlavní postavy občas začali štvát buď svoji namyšleností ze strany Kaspara, nebo svoji naivností ze strany Violet. Objevujete se tu i spoustu dalších vedlejších postav, které jsou buď stejně naivní, namyšlené nebo egoistické a vlastně je tu málo takových "normálních postav". Autorce se to dá odpustit vzhledem k věku a k tomu, že příběh vyšel prvně na Wattpadu, ale mně to vlastně nevadí. Celý příběh se odehrává na více místech, ale není těžké se zorientovat. 4,5*

04.01.2021

Meč a ptáček Meč a ptáček Amy Harmon

Můj celkový dojem byl rozhodně pozitivní, bylo to laskavé, něžné a příjemné fantasy, takové to, díky kterému máte úsměv na tváři (ano, poprvé jsem se setkala s příjemným fantasy). Postavy byli lehko zapamatovatelné, drtivá většina byla příjemná, hned jste věděli kdo příjemný rozhodně nebude a opravdu do konce vám příjemný nebyl. I přes mírně předvídatelný děj nebyl nudný, byl rychle čtivý a hezký. Až mi přijde, že jsem z té knížky dojatá, hihi. Jen škoda, že většina příběhu se odehrává na hradě a není tu moc detailně popsané okolí (naopak o detailech hradu víme snad vše). 4,5*

04.01.2021 5 z 5

Napůl ztracený Napůl ztracený Sally Green

Třetí díl této série byl zároveň i nejlepším a nejvíce rozsáhlým a emočně založením z celé trilogie. Jde vidět, jak se nám tu pořádně promíchaly barvy - bílá, která by měla být znamením čistoty, je špína sama o sobě a černá strana naopak projevuje rysy netypické pro někoho, kdo je označovaný jako "zlá strana". Naplno se zde začíná projevovat Gabriel s Nathanem, což je prostě jeden z nejhezčích vztahů, které kdy kdo mohl vytvořit. Nathanova zoufalá touha pomstít se nakonec skončí lépe, než sám chtěl. No posledních 50-100 stran bylo moc silný kafe, emočně mě to složilo a to jsem knížku dočetla už delší dobu zpět, až teď mi o ní jde psát trochu odlehčeněji, protože kdybych o ní psala hned po dočtení, cítili by jste i vy, jak mě ta knížka poznamenala. Za mě je to nejvíce nedoceněná série vůbec.

27.12.2020 5 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Kočka na cestách byla celkem oddechová, moc hezká knížka, která se určitě zalíbí všem kočkomilům a čtenářům, které mají radši méně náročné knihy, které jsou takové pohlazení po duši, protože přesně tohle to je. Příběh byl hrozně hezký, člověk si hned zamiloval obě hlavní postavy, což je tu mladík Satoru a kocourem Nana. Postupně se nám tu ukazují jeho kamarádi, u kterých mi přišlo, že vždycky daný kamarád ukazoval nějakou vlastnost člověka - jeden byl lakomý a závistivý, druhý extrémně žárlivý a podobně, naopak Satoru byl stále usměvavý a optimistický, ikdyž měl ze všech nejmenší důvod k úsměvu. Konec jsem celý probrečela, ikdyž to vlastně nebyl špatný konec, jen mě to svým způsobem hrozně chytlo u srdíčka. 0,5 hvězdičky dolů dávám jen kvůli chybám v českém překladu a kvůli tomu, že tu prostě neexistovala skoro přímá řeč a někdy se nešlo vyznat v tom, co kdo povídá.

27.12.2020 5 z 5

Růže podzimu Růže podzimu Abigail Gibbs

Na to, že knihu autorka napsala ještě před dovršením 18, je knížka skvěle promyšlená a celkově skvěle navazující, dobře se čte a vůbec bych neřekla, že to psala tak mladá. Hned na začátek ale řeknu jediný problém, co u knihy vidím a to, že nechala až moc otevřený konec a rozhodla se se sérii zatím nepokračovat a myslím, že už to ani nemá v plánu. Každopádně teď ke knížce. Vzhledem k tomu, že je to druhý díl (na první jsem ještě nevydala recenzi), tak bych řekla, že tenhle je trošku víc.. odfláklejší. Příběh sice dobře vymyšlený, postavy i zasazení nadpřirozených bytostí sem bylo fajn, ale chyběla tomu jakási šťáva, pohon, říkejte si tomu jak chcete. Někdy naprosto nesmyslné chování hlavní hrdinky se snaží přebít věčně úžasný princ, který se tam z ničeho nic zjeví a klasicky je terčem všech očí. I přes to se mi celkem líbila jejich společná linka, přece jen byli trošku rozumnější než pár z první knížky a nechovali se už jako děti (i přes jejich nízký věk). Ikdyž se teď zdá, že má kniha spíš mínusy, nenechte se zmást. Knížka se mi líbila jako celkem fajn oddechová fantasy.

27.12.2020 4 z 5

Radleyovi – Upíři odvedle Radleyovi – Upíři odvedle Matt Haig

Knížka je úplně o něčem jiném, než si představíte pod pojmem upíři, či podle anotace. Pojednává o rodině upírů, kde děti neví, že jsou upíři a rodiče se snaží ze všech sil abstinovat po krvi a chovat se jako normální lidi. To se však změní po tom, co Klára roztrhá člověka a na scénu také přichází strýček Will, naprosto klasický upír - charismatický, strašidelný, sobecký s krvelačný. Od jeho příchodu se změní hodně věcí a nedá se o něm říct, že je tak úplně vítány host, ale Will nemá v plánu odejít. Konec úplně nečekaný, všechno dopadlo úplně jinak, než k čemu to směřovalo. Styl psaní mi připomínal více dospělý, takže některé části byly hůře pochopitelné, řekla bych. Díky tomu si člověk po dočtení uvědomuje, že to nebyla klasická knížka o upírech, ale také o závislosti či abstinenci.. 3,5/5

27.12.2020 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Úžasná, dojemná a nepopsatelně citově založená kniha, která na mě udělala velký dojem..

30.10.2020 5 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Virginie Grimaldi

(SPOILER) Příjemně zábavný příběh o matce, která moc pracuje, má hodně dluhů a hodně málo času na své dvě dcery. Chloé je 17 let a jejím snem je žít v Austrálii, ale ví, že tu mamku nemůže nechat. Také si píše online blog, kde se pod anonymním profilem svěřuje se svými pocity a doufá, že aspoň takhle je bude někdo poslouchat a možná se něčemu od ní i přiučí. Lily je 12 a je jak se patří kouzelná a nechápavě vtipná. Píše si svůj deník, který pojmenovala Marcel (většina pasáží u kterých jsem se smála pocházeli práce od Lily), nemá se moc ráda s lidmi, ale nakonec si vytvoří krásný kamarádský vztah s autistou. Jo a taky má potkana, kterého bohužel potká špatný osud. Anna si vypůjčí karavan od svého otce a s děvčaty jsou procestovat Skandinávii. To, co se že začátku jeví jako špatný nápad, se na konci ukáže jako nejlepší nápad s krásnými vzpomínkami. Odpočinková, místy vtipná knížka, která mě i příjemně překvapila. 4,5*

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

(SPOILER) Často se nestává, že by druhý díl byl lepší než ten první, ale tady se to povedlo. V druhém díle bylo více akce, napětí, Kazových nepředvídatelných plánů a ujasnění některých vztahů. Jako první bych začala s Jesperem a Wylanem. Ti dva jsou totiž jeden z nejvíce roztomilých párů o kterých jsem kdy četla. Pak tu máme Kaze s Inej. Jejich vztah byl sice o dost rozdílnější, než jsou vztahy normálních lidí, ale i tak mezi sebou měli něco, co za celý život někteří nedokážou prožít. A pak je tu Nina s Mathiassem. V prvním díle jsem je tak ráda neměla, ale v druhém díle jsem si je naprosto zamilovala.. Bohužel se u konce stane to, co se stane (v tu chvíli jsem myslela, *SPOILER* že moje duše umřela společně s tím, když umřel Mathiass) *konec spoileru*. Takže celou sérii šest vran doporučuji přečíst tak na 101%.

26.10.2020

Předurčený Předurčený Benedict Jacka

Předurčený byl v zásadě klasické fantasy, jenže jen v zásadě. Začnu s mínusy - občas byla kniha zmatená, vše se odehrálo v hodně krátkém časovém intervalu a když už autor vytáhl nějaký druh magie, z 50% nebyl vysvětlena a většinou už ani zmíněná. Teď k plusům, kterých kniha měla rozhodně víc - zajímavý příběh, super prostředí i postavy, které jsou celkem příjemné, hodně druhů magie a magických dovedností. Ale stejně tu ještě musím vyzdvihnout 2 věci, co jsou + a - zároveň. Tím první je snový svět s jménem Jinde, který má obrovský potenciál, i přes to se ale v knize ukázal jen na chvíli a pak zas nic. A ještě pavoučí žena - mohlo to být víc o tom, kdo to je, popřípadně přidat nějaký další druhy takovýhle postav. I přes to vše byla kniha dost čtivá a fajn.

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Prokletý rok je jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Sice nepojednává o hezké události, každopádně si můžete být jistí, že z hlavy ji nedostanete. Dívky jsou v šestnácti letech vyhnány na rok pryč, aby se zbavili své "magie", s jejíž pomocí svádějí starší muže - nebo tak si to aspoň muži vymysleli, aby měli větší nadvládu nad ženami. Máme tu hlavní hrdinku Tirney, která pro mě byla sice za začátku trošku oříšek, každopádně to trvalo jen chvilinku a její příběh jsem prožívala s ní. Ostatní holky prokletého roku jsou jak na střední škole - klasika - jedna holka, co si myslí, že je ve všem nejlepší, ovečky a dvě, které jsou tam tak nějak fajn. Některých holek mi tak bylo až líto, jaký byl jejich osud. O romantické lince můžu říct tak jen to, že měla být rozhodně delší - takhle byla celkem nepropracovaná a Ryker se tam ukázal jen párkrát, než autorka totálně odbila jeho smrt. Největším překvapením tu pro mě byl Hans, to jsem fakt nečekala. Ale jsem ráda, že nakonec skončil s tím, s kým skončit měla. Jinak, i měsíc po dočtení jsem z knížky jak na trní.

26.10.2020 5 z 5

Futurama-o-Rama Futurama-o-Rama Matt Groening

Komiks nejel pro srdcaře jako já, ale i pro čtenáře, co s komiksy nemají tolik zkušeností (taky já), Futuramu moc neznají nebo si jen chtějí přečíst něco vtipného, navíc jsou tu fakt skvělý a krásný ilustrace, což je jen jedno z dalších plusů. Jsou tu tři příběhy prokládané inzeráty z jejich novin. Akorát bych brala aby příběhy byly delší.

26.10.2020 5 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Vzhledem k tomu, že holky sleduji i na Instagramu, tak jsem věděla, do čeho tak nějak jdu a o co tu půjde - vtipné zobrazení v zásadě rozchodových vět, akorát přetištěné do knihy. Četla jsem spoustu názorů na to, jak je kniha jen plýtvání papírem, že se jí nedá říkat kniha a tak dále, ale s tímhle se ztotožnit nemohu. Ve většině případů se tu aspoň zasměje, což je hlavní účel a když mám chuť na chvíli vypnout mobil a nemám chuť na dlouhé knihy, je terapie sdílením naprosto ideální.

26.10.2020 3 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Sbírka moderní poezie od instagramového autora, se kterým jsem měla první "zkušenost" až s touto knihou. Knížku jsem vybrala kvůli krásné obálce a taky proto, že se mi líbí moderní poezie, ale knížka mi nesedla tak úplně, jak měla. Některé části v ní byly opravdu skvěle, člověk se dokázal ztotožnit a vybavit si něco, ale dalších minimálně 25% bylo pouze a Paříži a pro člověka, co tam nikdy nebyl to rozhodně nebyl žádný přínos, co si budeme. Některé strany byly doslova prázdné až na pár písmenek, což mi přišlo dost "suché" a nehezké, ale na několika stránkách byla kniha doplněna o krásně ilustrace i jiný typ písma. Přečteno asi za 30 minut +-.

26.10.2020 3 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Navzdory tématice čtivá, snad i "příjemně" napsaná kniha. Oproti jiným celkem oddechová, občas mi přišlo, že hlavní hrdina měl více štěstí než čehokoliv jiného. Avšak je tu krásně popsáno, jak to tu vlastně fungovalo a u knih s touto tématikou tu nalézáme něco, čím si nemůže být člověk jistý ani v této době, natož v koncentračním táboře - lásku. Je tu popsána Laleova láska ke Gitě, do které se zamiloval na první pohled, což knize dodává úplný jiný "směr", protože v tenhle době musela být láska něco, na co člověk neměl ani náladu pomyslet, natož se zamilovat na tomhle místě. Hodnocení není zas tak korektní, protože je těžší hodnotit knihu o něčím životě, když víte, že se toto doopravdy stalo (ikdyž se tomu nechce věřit). Závěr knihy byl krásně zpracovaný, dozvěděli jsme se dál o jejich životě a o tom, co pak dělali.