marca_m marca_m komentáře u knih

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Tři rozsáhlejší povídky, každá jinak líčí destrukci soudobých mezilidských vztahů. Jako ostatní knihy od Soukupové i Zmizet vyvolává smutek, stísněnost, soucit s hrdiny. Přesto, nebo právě proto, pět hvězd, protože ty příběhy jsou napsané tak, že věříte, že se fakt mohly odehrát a dokonale pronikáte do nitra jednotlivých postav.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Když nad tím přemyšlím, byl to vlastně můj první kontakt se severskou literaturou, kterou mám dnes ve velké oblibě. Děti z Bullerbynu jsou jednou z nejkrásnější knih, které jsem jako dítě četla, a paní Lindgrenovou mohu klidně podezřívat z toho, že ze mě udělala knihomola :) Pocit, který si i po téměř dvaceti letech od prvního čtení pamatuju, je ten, že bych si přála být aspoň chvíli s dětmi v Bullerbynu a mít tak veselé a bezstarostné dětsví.

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Příjemná oddechová vztahovka. Příjemně mě překvapil celkem barvitý sloh, naopak děj byl banální a předvídatelný.

03.11.2022 3 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Lehce bulvárně laděná kniha, kde se autor poněkud drsně vypořádává s životním směřováním své manželky. S ohledem na pozdější rozpad manželství a mediální praní špinavého prádla je to celkem mrazivé čtení. Kniha se celá nese v duchu nadsázky a možná až přehnaného líčení, nicméně na mnoha situacích jsem si uvědomila, jak realisticky vlastně působí a kolik žen dnes propadlo různým ezo, bio, ženským kultům a takhle šíleně skutečně žije.

28.03.2022 3 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Vlastně nevím, jestli se jedná o soubor povídek, nebo originálně strukturovaný román. Kniha je však velmi čtivá, založena na vyprávění o vzájemně propojených životních příbězích několika běžných lidí. Přestože vazby mezi hrdiny jednotlivých povídek rozkrýváme postupně, tak jsou přehledné a srozumitelné. Je skvělé, že kniha založena na vzájemném propojení lidských osudů může být i kultivovaná. Mementem je, že osud každého člověka je zajímavým příběhem a nikdy nevíme, jaké jizvy a tajemství z minulosti si lidé nesou životem.

18.12.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Kraťoučké, svižné fejetony psané lehkým perem a s nadhledem. Obsahují Ebenův typický situační humor a smysl pro lehkou ironii. Ideální na oddych a pro zasmání.

18.01.2021 5 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Doupě jsem hodně dlouho odkládala - text na přebalu na mě působil dojmem, že půjde o ten typ současné literatury, který mě kvůli absurdnosti svého námětu nebude bavit. Jaké bylo překvapení po pár stránkách, kdy bylo jasné, že opak je pravdou a mám v ruce skvělou knihu. Hlavní příběh je na první pohled skutečně kafkovsky absurdní, ale díky tomu vlastně odkrývá hluboké bolesti a pravdivou podstatu postav. Ačkoliv se jedná o mikropříběhy celkem banálních postav, kniha je neskutečně napínavá a vyniká také krásnou češtinou.

08.04.2018 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Skutečně zajímavá kniha s originálním námětem, která potěší všechny anglofily a milovníky starých časů. Ukazuje, že i na první pohled nedůstojné zaměstnání sloužícího mohlo být pro někoho absolutním životním posláním.

15.03.2018 4 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Příliš nevyhledávám naučnou literaturu ani životopisy a i kvůli své velikosti a tloušťce tato kniha dlouho zůstala nedotčená v knihovně. O to příjemnější bylo překvapení, když jsem se k ní snad po roce dostala... Žantovský píše neskutečně čtivě, za nejlepší považuji pasáže z období, kdy sám působil v Havlově týmu a přináší tak spoustu zajímavostí ze zákulisí politiky.
Není sporu, že tato Havlova biografie je v první řadě komplexní, přináší opravdu ucelený pohled na různé stránky Havlovy osobnosti a každá z kapitol, které pokrývají různé etapy života, je nejen výpovědí o určitém životním období, ale také v jisté sevřenosti ukazuje jednotlivé specifické "dílky", z nichž se Havlův život skládal.

12.01.2016 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Stalker je velmi čtivá kniha, prostupuje ji skutečně napínavá až děsivá atmosféra od začátku do konce. Na druhou stranu právě to napětí a zvraty až do konce mi trochu zkazily celkový dojem z knihy, bylo to už trochu překombinované a přehnané.

01.06.2015 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Svěží vítr mezi občas lehce fádními detektivkami Agathy Christie :)

17.01.2015 4 z 5

Muž na dně Muž na dně Iva Procházková

Skvělá detektivka. Postava hlavního vyšetřovatele je napsána jako velký sympaťák, což mám na svých oblíbených detektivkách ráda. Kriminalisté i ostatní postavy jsou koncipovány tak nějak civilně, žádní superhrdinové nebo absurdní figurky, což k dobré detektivce taky patří. Pachatele jsem vůbec netipovala a odhalila jsem ho vlastně, až když se sám přiznal. Astrologické motivy v knize ani seriálu vůbec nepůsobí rušivě a mám podezření, že tam jsou jen proto, aby se Holina mohl kamarádit s astroložkou :)

17.01.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Geniální. Jen nevím, jestli ještě někdy najdu odvahu přečíst znovu.

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Z tohoto románu mám ambivalentní pocity. Na jedné straně je psán velmi čtivě, což je aspekt, který na knihách primárně oceňuju, ale na druhou stranu jsem prakticky od začátku měla pocit, že si autorka hraje na něco, na co nemá (vyprávět silný příběh o holocaustu, vině a odpuštění). Kniha je plná klišé a předvídatelných konců. Ano, vyprávění babičky je plné nepochopitelných hrůz, jaké museli zažívat lidé v koncentračních táborech, ale samo o sobě to k vytvoření silného příběhu prostě nestačí. Navíc mi příběh Minky přišel překombinovaný, což mu ubírá na uvěřitelnosti, a je vystavěn spíš pateticky a samoúčelně.

17.01.2015 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Dějiny 20. století v příbězích žen jednoho rodu. Hrdinkami jsou "jen" prosté ženy, kterých je kolem nás plno, přesto jsou jejich životy neobyčejné a plné periperitií. V podobném duchu je i kniha Druhý život Marýny G. Když spisovatel najde takto nosné téma, stačí jen vzít příběh a jednodušeho ho vyprávět, žádné příkrasy a finty už netřeba.
Znovu jsem si připomněla, jak jsem ráda za dobu a pohodlí, ve kterém žiju.

17.01.2015 5 z 5

Moc se mi líbilo spojení francouzské a ruské intelektuální tradice. Určitě patří mezi náročnější, dalo by se říct "školní" četbu, o to víc oceňuju čtivý styl.

17.01.2015 4 z 5

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

Od přečtení mě mírně odrazovaly zdejší komentáře, které knihu hodnotily jako nudnou, plnou faktografických pasáží, bez děje. O to příjemněji jsem byla překvapená. Pravda, děj není nijak dramatický, ale celé vyprávění je přes svoji pozvolnost velmi čtivé. Prokládání faktickými informacemi, někdy pojaté až encyklopedicky mi nevadilo, naopak, protože pojednávalo o dějinných obdobích a osobnostech, které mě velmi zajímají a dozvěděla jsem se spoustu nového.
Ústředním motivem je propojení českých a německých (rakouských) dějin i životů běžných lidí v minulých dvou stoletích, zasazení do tohoto kontextu je nesmírně důležité pro pochopení našeho dějinného příběhu. V postavě Anežky se určitě najde mnoho jejích současnic, vyprávění Kateřiny zase demytizovalo idylku venkovského života za starých časů. Je třeba vyzdvihnout autorčin mimořádně kultivovaný styl a jazyk.

25.05.2022 5 z 5

U Božího mlýna U Božího mlýna Josef Beránek

Skvělý knižní rozhovor. Jednak představí zajímavý životní příběh, v závěru především Heryánovy nesmírně inspirativní a osvěžující myšlenky, názory a přístup k víře.

31.12.2021 5 z 5

Dcery nové doby Dcery nové doby Carmen Korn

Tento román je často srovnáván s Geniálními přítelkyněmi, skutečně však nejde do takové hloubky a podstaty ženství jako Ferrante. Očekávala jsem hlavně hluboký vhled do milieu meziválečného Německa, což je nesmírně zajímavé časové a místní pozadí, s velkým románovým potenciálem, ten však bohužel zůstal nevyužit. Žádný hluboký vhled do různých struktur společnosti či lidských charakterů, které se vypořádávají s dějinnými bouřemi, bohužel nepřináší.

31.07.2020 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Pro mě zatím nejslabší díl z celé série. Detektivní linka nebyla vůbec zajímavá, ztrácela jsem se v zápletce i změti postav. V knize mi dominovala osobní linka Cormorana a Robin, což u detektivky nevyhledávám.

18.11.2019 3 z 5