Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

Mám rozečtenou úplně jinou knihu, se kterou se ale trochu trápím a tak jsem sáhla po něčem nenáročném, napínavém, ale 100% čtivém. A to tato kniha splnila dokonale, což jsem předpokládala, protože jsem četla i autorčinu knihu Kámen, nůžky, papír a ta se mi líbila moc. Mám ráda romány vyprávěné hlavními hrdiny odděleně jednotlivými kapitolami, u této knihy se to, vzhledem k názvu nabízí. Zde je ještě navíc jeden vypravěč, který je nám skrýt do posledních stránek, ale myslím si, že kdo má načteno, možná nebude až tak překvapen. Ale autorka mate a zavádí čtenáře dosti zdatně, samozřejmě, na úkor uvěřitelnosti, ale když mě příběh zaujme a baví, hodnocení za toto nesnižuju. Konec je komplikovaně zapeklitý, asi i překvapivý, ale právě za něj ta hvězdička dolů, já jsem na ty konce prostě přísná :-). Ale celkově hodnotím vysoko, příběh má atmosféru, není zdlouhavý a budete zvědaví kdo, kdy a proč. A já se poslušně vrátím k dočtení životopisu, na který jsem se moc těšila, ale ...to zase příště:-).

06.01.2024 4 z 5

Na dně Temné řeky Na dně Temné řeky Leslie Wolfe

Letos jsem rozečetla několik nových detektivních sérií (a dávat si předsevzetí do nového roku , že to příští rok neudělám jsem dávno vzdala :-)), tato je jedna z nich. A zase jsem si ověřila, že o tom, zda budu v sérii pokračovat či nikoliv rozhodují hlavně hlavní postavy detektivů, zda jsou mi sympatické, zda chci i dále sledovat jejich další osudy a také (samozřejmě:-)), celková atmosféra celého příběhu s alespoň malou kapkou originality. Tato série vše výše uvedené splňuje, Kay a Elliot jsou mi sympatičtí, prostředí je až dobrodružně lákavé a zápletka zahrnuje rodinné drama s tajemstvím v minulosti, což mám ráda. Jak už napsali jiní, věrohodnost příběhu silně pokulhává, ale budiž :-). Bylo to takové jednoduché čtení, ale výborně napsané, to autorka umí. Napsány jsou i další díly této čtivé série a já se příští rok k Temné řece zase podívám.

31.12.2023 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ, kniha plná metafor, přirovnání a symbolů. Kniha, která v krátkých kapitolách a jednoduchých větách vypráví o tom, že každý, bez ohledu na věk, v sobě schovává svého Malého prince. Jeho zvídavost, zodpovědnost, spravedlnost, schopnost odpouštět, přátelství a lásku. Vše, co lidi, a tím i svět kolem nás, dělá lepšími. A jestliže se někdy stane, že ho nemůžeme najít, hvězdy na obloze nám pomohou. Vždyť minimálně jedna svítí pro každého z nás vždy jasněji a ukazuje cestu, abychom nezabloudili.

28.12.2023 5 z 5

Irena Sendlerová: Anděl z Varšavy Irena Sendlerová: Anděl z Varšavy Lea Kampe

S životem této neobyčejně statečné Polky, Ireny Sendlerové , jsem se poprvé setkala v knize od mé oblíbené autorky Kelly Rimmel Varšavský sirotek, zde však byla pouze předlohou pro literární postavu sestry Sary. A hned jsem věděla, že si chci přečíst o jejím životě něco více, takže volba knihy , v mé oblíbené edici beletrizovaných životopisů, byla jasná. Kniha nemá mnoho stran, nejde příliš do hloubky, a tak , aby bylo zaznamenáno vše, co bylo důležité, možná chvílemi působí více popisně, zejména na úkor emocí. Ale.. čím déle jsem ji četla, tím více mě zajímala a druhou půli jsem dala za jeden večer, kniha je výborně napsaná. Samozřejmě se zde o životě této výjimečné ženy nedozvíte podrobnosti ani se Vám nedostane historických souvislostí v širším kontextu, to není úkolem těchto knih. Koho příběh zaujme a chce se dozvědět víc, doplňující literaturu si vždy najde. Dojemný příběh o statečnosti a člověčenství, který by v žádném případě neměl být zapomenut. Určitě doporučuji k přečtení.

28.12.2023 5 z 5

Dívka na pláži Dívka na pláži Anna Johannsen

Vůbec se mi v tyto dny nečetlo lehce a s obvyklým nasazením a chutí :-((. A tak se není co divit, že mě kniha moc nebavila, čekala jsem , že to vylepší aspoň konec, ale nestalo se, spíše naopak. Více k němu nenapíšu, abych nespoilerovala, ale takové konce, kdy si autor, dle mého, dosti usnadní práci, mě nenadchnou. Tato knížka je druhý díl ze série, kdy první díl se mi docela líbil, ale zde se mi děj (navíc opět sekta) dost vlekl a ani vývoj soukromé linky vyšetřovatelky Leny mě příliš nezaujal, spíše mě ty vztahové dialogy mírně iritovaly. A tak se, zřejmě, s touto sérií rozloučím, ač úplný závěr avizuje pokračování.

26.12.2023 3 z 5

Patrioti Patrioti Sana Krasikov

Knihu jsem odkládala z důvodu počtu stran, anotace mě zajímala velmi. A protože čtenářská výzva se neptá:-), nakonec jsem ji (přiznám se, trochu s obavami), otevřela v tomto, adventním období. A opravdu nelituji, bylo to fascinující čtení, nemohla jsem se odtrhnout. Ač bylo pojetí románu opravdu velkorysé když se jednalo o historické reálie či popisy míst a událostí, styl, jakým je napsán mně absolutně vyhovoval, četl se jedním dechem a stránky letěly. O hlavní hrdince, Florence, zde bylo již dosti napsáno. Ano, ta naivita v jejím myšlení, těžko se to chápalo i její další rozhodnutí, která udělala, jsou určitě kontroverzní. Ale nikdo nevíme, jak bychom se v mezní situaci zachovali sami, proto nesoudím. Výborné čtení, silný příběh, poučný, zajímavý a poutavě napsaný , i když dosti drsný. Díky čtenářská výzvo, letos jsi mě už poněkolikáté velmi potěšila:-).

19.12.2023 5 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Knihu jsem si původně chtěla vzít na dovolenou do Španělska, no, možná kdybych na rezervaci nečekala skoro půl roku!?!, možná bych ji tam dočetla. Já nejsem cílová skupina romantických knih, ale občas nějakou zkusím a občas jsem mile překvapená, jak se bavím a děj, byť předvídatelný, mě chytne. Bohužel, zde jsem bojovala do strany 63, potom jsem si přečetla několik hodnocení a zjistila, že začátek je lepší než to, co přijde poté :-). Takže to vzdávám, knih, na které se opravdu těším je mnoho a času málo. Ale věřím, že mnoha ženám udělá příběh radost a to je nejdůležitější.

16.12.2023

Jablka ze stromu nepadají Jablka ze stromu nepadají Liane Moriarty

Je málo autorů, kteří z minimalistické zápletky umí vytvořit několika set stránkové dílo, a to tak, že většinou nenudí. Ano, i já bych o pár desítek stran krátila, přece jen se, pro mě, v poslední třetině to napětí trochu vytrácelo a já čekala na pointu, o které jsem tušila, že nebude nijak šokující, tak Liane nepíše, ale bude skvělá a zcela v souladu s poselstvím knihy. Přesto si pro čtenáře tu svou třešničku na dortu, v poslední kapitole, připravila:-). A tak tohle "tenisové" rodinné drama čtenářům, kteří preferují pomalejší, psychologicky výborně propracované příběhy s kapkou napětí určitě doporučím. A po přečtení doslovu, kdy jsem se dozvěděla, že autorka román psala v době lockdownu, chápu a odpouštím tu mírnou rozvláčnost, vše, co nás v té době bavilo dělat bylo nad zlato :-). Pěkný příběh, mnohovrstevný, s mnoha zajímavými myšlenkami i situacemi, které budete znát i ze svých životů. A to i tehdy, jestli Vám tenisové prostředí nic neříká. A ještě zmíním obálku, je nádherná:-). Za mě tedy, maximální hodnocení a spokojenost.

16.12.2023 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Počtem stran taková lehká knižní jednohubka, ale po přečtení se budete cítit jako po vydatném kalorickém obědě, těžce. Téma psychického násilí se v knihách, zejména v poslední době, objevuje docela často. Zde ho autor uchopil trochu jinak, popisuje gaslighting. A kapitoly řadí časosběrně, sledujeme příběh dívky, posléze mladé ženy, Daniely vždy jeden měsíc v roce v období několika let. A není to lehké čtení, psychický teror a manipulace začíná většinou drobnostmi, které můžeme vnímat jako starostlivost či pomoc, ale důsledky, jestli nenajdeme sílu se jí zavčas postavit, jsou často nenapravitelné. Predátor svou oběť většinou nepouští a oběť sama, pochybující již o všem, zejména o sobě, o to ani nestojí. Výborně napsané, drsné, ale potřebné. Doporučuji.

11.12.2023 4 z 5

Mrtvý v kostele Mrtvý v kostele Nadine Matheson

Takže:-). Kdyby detektivku s tímto námětem (exorcismus, církevní rituály, zneužívání) napsal někdo jiný než Nadine Matheson, asi bych byla v hodnocení přísnější, tato témata jako nosnou zápletku nemám příliš v oblibě. Ale tato autorka mě zaujala již v první knize Krvavé skládanky a ani tato kniha nebyla, navzdory námětu, který příliš nepreferuji, o nic horší. Je pravda, že i zde jsem vynechala několik odstavců v popisu nalezených mrtvol, v tom si autorka dosti libuje a ne každý na to má žaludek, ale jinak je to výborné, napínavé čtení se zajímavou inspektorkou Anjelicou Henleyovou, která mě baví. Souhlasím s názorem, že přirovnávat tuto sérii ke knihám Angely M. anebo Patricie G. není příliš šťastné. Tohle je hutnější, pomalejší a temnější čtení, autorka je právnička a tak se nesoustředí pouze na samotný případ, ale v knize narazíte i na další ožehavá témata této doby. Ale to mě vůbec nevadilo, právě naopak, já tento typ detektivek vyhledávám. Za mě tedy výborné, napínavé čtení, které jsem si užila a případné pokračování série určitě nevynechám.

10.12.2023 5 z 5

Paříž pro jednoho a jiné povídky Paříž pro jednoho a jiné povídky Jojo Moyes

Milé povídkové překvapení a musím říct, že i pěkné předvánoční čtení, byť přímo k Vánocům se váží dva příběhy. Ale i ty ostatní, ač na pár stránkách, nebo i ta první, rozsáhlejší, Vás okouzlí a navodí sváteční, dojemnou atmosféru, která k těmto svátkům neochvějně patří. Jojo opět ukazuje, že i na malém prostoru umí vymyslet opravdu lidský, krásný příběh. Po dlouhé době povídky, které jsem si vychutnala maximálně. Mají v sobě vroucné člověčenství, teplo domova i vůni tajemných dálek. Dojemně romantická knížka v tom nejlepším smyslu slova na dva, třeba předvánoční, večery. A ještě chválím obal a ořízku, obojí v pastelových barvách mých oblíbených makronek:-).

06.12.2023 5 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Z této série mám v minulosti nahodile přečtené nějaké díly a tak , když letos po dlouhé době vyšel další případ, jsem si řekla, že by bylo fajn si dočíst všechny díly série. A začala jsem hned tím prvním a po pár kapitolách se mi jevil podvědomý a já zjistila, že už jsem ho kdysi také četla. Ale vraha jsem si na první dobrou nevybavila a znovu si potvrdila, že vrátit se k těmto detektivkam a dočíst vynechané díly je dobrá volba. Krvák nečekejte, je to v rámci žánru spíše poklidné čtení, ale s moc sympatickou dvojkou Erikou a Patrikem a nějaké té vraždy s vazbou na minulost se vedle milostného jiskření také dočkáte:-). Maximální spokojenost.

06.12.2023 5 z 5

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

Začátek mi moc nesednul, říkala jsem si, "ach jo, to bude zase naivní zápletka, ale aspoň se to dobře čte:-)". Ale potom děj začal houstnout a vygradoval v nečekaný závěr, který, popravdě, byl asi jediný možný, jak příběh tří sester uzavřít. A musím říct, že název knihy Mezi nimi je více jak výstižný. A to nejen vzhledem k postavě Davida, nerozhodného a mně dosti nesympatického, ale hlavně tím, jak autorka opravdu umně (a jelikož se jedná o prvotinu, tak velmi chválím) nechá čtenáře sledovat myšlenkové pochody, hodnocení situací, ale hlavně křivdy a nedorozumění, plynoucí z minulosti, každé z nich. A to opravdu přehledně, střídavě vypráví vždy jednu kapitolu. A potom je tu Milada, jejich máma, která skrývá také svá tajemství a hýčká si svou křivdu, aby dospěla k tomu, že k šťastnému vztahu stačí muži dobře navařit a chválit. No, i já, ač jsem její vrstevnice, zdvihám údivem obočí :-). Je to zvláštní příběh, dosti originální, docela odvážný v několika erotických scénách, ale určitě není povrchní a nutí k zamyšlení. Zajímavý debut, držím autorce moc palce a dávám silné čtyři *.

02.12.2023 4 z 5

Hluboký sníh Hluboký sníh Brian Freeman

Můj velký oblíbenec, Brian Freeman, ve vrcholné formě, tahle knížka mě tedy vzala u srdce. Netajím se tím, že autora mám hodně ráda, zejména jeho sérii s Frostem Eastnem, ale Shelby Lake, hrdinka této nové série, mu minimálně šlape na paty. Freeman umí obdařit své hrdiny sympatickým člověčenstvím, dá Vám nahlédnout do jejich hlavy a porozumět jim (stejně tak to umí i jiný mistr a to M . Robotham). Celý příběh se jeví jako detektivka, ale pro mě byl něčím víc. Emotivní, smutný, ale hlavně originální. Líbila se mi část "před" a možná ještě více ta druhá "po deseti letech". A moc mu slušel i konec příběhu, překvapivý, dojemný, zcela v souladu s celkovým laděním příběhu. No, snad se dočkáme i prequelu Ursulina, který je napsán a budu doufat, že i se Shelby, v případných dalších knihách, ale u Briana nikdy nevíte :-). Poutavá kniha, kterou nebudete moci odložit. A tak posílám velké doporučení.

29.11.2023 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Jsou knihy, do kterých se musíte začíst a ten čtenářský zážitek si musí tak trochu vybojovat. A potom jsou knihy, kdy přečtete pár stránek a už víte, že od knihy budete těžko odcházet, že jste se, ač pouze zprostředkovaně, stali součástí příběhu a prožíváte ho spolu s hrdiny od prvního okamžiku. Tato kniha je , pro mě, ten druhý případ, nemohla jsem se odtrhnout. A ta metafora řeky v názvu opravdu vystihuje tento jedinečně napsaný příběh dívky Victorie, silné hrdinky, jejíž život se řece, se všemi ztrátami i nálezy, podobá. Opravdu krásné čtení, poetické, smutné ale i laskavé. Doporučuji.

27.11.2023 5 z 5

Než padne tma Než padne tma Emma Haughton

Na knihu jsem se těšila, chtěla jsem si navodit, aspoň pravým zimním počasím, přicházející advent, mít za okny v tomto čase stále kvetoucí muškáty není zcela běžné :-). Ale... četla jsem ji tak dlouho, že i u nás, na okraji Prahy, během četby nasněžilo :-). Já nevím, dle hodnocení se příběh dosti líbil, ale já se do té mrazivé atmosféry (a hledání vraha v uzavřené komunitě lidí, což mě většinou baví) nějak nemohla dostat a celé se mi to zdálo postavené na více jak vratkých nohách. Už jen to množství medikamentů, které hlavní hrdinka polykala ,dle knihy, po hrstech, a do toho vyšetřovala vše možné, včetně lidí:-)), se jeví více jak úsměvně. Ale je třeba říct, že kniha gradovala, druhá půle je určitě čtivější než první, ale v konkurenci napínavých příběhů, kterých vychází více jak dost, hodnotím jako průměr. Prostě dalo se to, ale určitě si za pár měsíců nebudu pamatovat, o čem kniha byla. Kdysi jsem četla knihu Mráz pod kůží, která také pracuje s mrazivou atmosférou a vraždou v uzavřené komunitě lidí a ta byla, pro mě, o hodně lepší. Takže průměr, pocitově i v hodnocení.

26.11.2023 3 z 5

Ženy na lovu Ženy na lovu May Cobb

Potřebovala jsem něco jednoduchého a čtivého a tak jsem zkusila tuhle knížku, kterou brzy musím vrátit do knihovny a nějak se mi do ní pořád nechtělo. Má nízké hodnocení, ale já jí ho trochu vylepším, od knihy jsem dostala vše, co jsem potřebovala. Jednoduchou zápletku, nějaké to napětí, ale hlavně velečtivost, já se fakt nemohla odtrhnout:-). Samozřejmě, zápletka je celkem jednoduchá, ani vraždy v půli knihy nevnesou do děje kdovíjaké napětí, navíc s vysvětlením motivů si autorka moc hlavu nelámala :-). A potom ta partička "žen na lovu" v čele se Sophií:-)), ty její dobré úmysly a předsevzetí a vysvětlovací verze pro manžela ( který by zasloužil svatozář:-)) a vypité litry vína k tomu, no, fakt jsem se pobavila. Možná proto, že jsem celý příběh, byť je na přebalu prezentován jako dechberouci thriller (což fakt není), brala s nadsázkou. Je to čtení plné vášnivých tužeb, zvláštních libůstek, lží, intrik a pomluv. Nečekaně příjemné překvapení, které mi, v tyto dny, skvěle sedlo. A vysloužilo si téměř maximální hodnocení:-).

21.11.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Moc se mi do knihy nechtělo, ač jsem se mediální humbuk, který kolem knihy před časem nastal, snažila nevnímat, těch článků bylo požehnaně a síla médií, ač chceme nebo ne, umí názory lidí neuvěřitelně ovlivnit. Mám Alenu Mornštajnovou moc ráda, její knihy mě nikdy nezklamaly, naopak. A tak jsem měla o tento román trochu strach, že bude jiný, povrchnější, vypočítavý, psaný na efekt, ale....nemusela jsem se bát. Ten hluboce intimní příběh jedné nemilované holčičky zvané cácora mi bral dech od prvních stran. Prožívala jsem ho hluboce a niterně, použité metafory skvěle dokreslovaly křehkost i syrovost příběhu. Bylo to opravdu bolestné čtení, často bezútěšné. Po dočtení si budete klást otázky, budete přemýšlet kdo na všem nese největší vinu. Ale je třeba o tomto tématu psát, je třeba tyto knihy číst, to téma je více jak aktuální. Myslím na všechny cácorky, osamělé, zmatené, ponižované a hlavně doufající v něco, co by mělo být samozřejmostí, v lásku a pocit bezpečí. Tento příběh je těžké čtení, ale nebudete moci od něj odejít. Děkuji, paní Mornštajnová.

19.11.2023 5 z 5

Zapomenutá dívka Zapomenutá dívka Karin Slaughter

Dobrý psychologický thriller, který jsem četla docela dlouho, leč s kvalitou knihy to nesouviselo, jsou v životě smutné okolnosti, ve kterých ani dobrá kniha nepomůže :-(. Ale zpět ke knize. Začátek byl pomalejší, na maximální hodnocení to nevypadalo, ale druhá půle vše vynahradila, děj se rozjel a těžko se odkládal. Od této autorky jsem četla kdysi její samostatný thriller, dosti drsný, který se také skvěle četl. I tento příběh je drsný, zejména v psychologické rovině. Parta přátel ze střední a jedna nevyřešená vražda v kapitolách z minulosti vyprávěná Emily a potom o mnoho let později linka ze současnosti, která je neméně zajímavá a napínavá a nevyřešená tajemství z minulosti vyjdou na povrch v opravdu gradujícím finále. Kniha je druhá v sérii s vyšetřovatelkou Andreou, dá se číst samostatně, ale , zejména v soukromé linii, odkazuje na první knihu Mozaika lží a dosti mě to navnadilo půjčit si i tuto knihu. No jo, nových detektivních sérií vychází strašně moc, i fajnšmekr tohoto žánru se v nich už nemá šanci úplně orientovat, ale i v těch starších se najde opravdu dost autorů, kteří píší výborné, propracované detektivko/thrillery a stojí za to je objevit:-). Tato autorka je jedna z nich a že je z čeho vybírat:-). Výborné čtení , doporučuji.

18.11.2023 5 z 5

Naše ztracená srdce Naše ztracená srdce Celeste Ng

Zajímavý dystopický román mé oblíbené autorky, u kterého lehce znejistíte, zda se spíše nejedná o znepokojivou blízkou realitu, ta hranice je více jak křehká a to zejména v dnešní turbulentní době. Celeste Ng otevírá otázky rasismu, diskriminace menšin, ale i otázky rodičovství a mateřství. A dělá to tak, jak jsme od ní zvyklí, autenticky, opravdově a hlavně sugestivně. Žene své hrdiny do mezních situací, neodpouští laxnost či zbabělost. Se zlem je třeba bojovat, vzepřít se mu, vždy to stojí za to, i když cena je vysoká. Tou cenou jsou totiž naše ztracená srdce. I o tomto je tento smutný příběh, který se nečte úplně lehce, je trochu jiný, možná složitější, než autorčiny předchozí knihy, ale mě určitě nezklamal. Hodnotím maximálně.

12.11.2023 5 z 5