Patrioti

Vysokoškolská studentka Florence Feinová ve 30. letech odjíždí z Brooklynu, z Ameriky, země zmítané hospodářskou krizí, do Moskvy – jednak za prací, jednak za příslibem lásky a nezávislosti. V Sovětském svazu se ovšem rychle ocitne ve spárech systému, z něhož nedokáže uprchnout. O mnoho let později její syn Julian emigruje do Spojených států. Kvůli svému zaměstnání v ropném průmyslu však pravidelně létá nazpět do Moskvy. Při té příležitosti se rozhodne rozkrýt pravdu o matce, na níž ulpívá podezření, že byla konfidentkou sovětské tajné policie. Julianův vlastní syn Lenny se na prahu nového tisíciletí vydává hledat štěstí zpět do Moskvy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/394395/patrioti-42X-394395.jpg 4.814
Vydáno, Bourdon

The Patriots, 2017

Kniha Patrioti

broskev28
01. prosince

Nepamatuju, kdy jsem četla knihu takhle dlouho. Ale moc dobře vím, proč mi to tak dlouho trvalo - já naivka jsem si myslela, že po mnoha knihách ze sovětských gulagů a obecně ze země, kde zítra už znamená včera, mě už nemůže nic překvapit.
Sana Krasikovová mi dokázala, jak hluboce jsem se mýlila. Pocit, který jsem měla při čtení této knihy, jsem naposledy zaznamenala při sledování filmu T. Abuladzeho s názvem Pokání. Pocit, že člověk nic neznamená, že jeho vztahy a vazby na rodinu i širší společenství jsou bezvýznamné, že my všichni jsme jen loutky, nebo možná spíš kuželky. A to vše ve jménu svaté věci lidu a národa; neuvěřitelná zrůdnost!

MacBara
23. listopadu

“Do posledního dechu bude dělat ústupky, donášet, lichotit, zrazovat,přistupovat na všechny ohavné, nesplnitelné požadavky, se kterými přijdou příště. V životě nechtěla nic jiného než volně dýchat. A nedočkali se ničeho jiného než zotročení. Protože nebyla jako Robbins. Protože neměla odvahu odmítnout -což byla cena, kterou se platilo za skutečnou svobodu.”
Tahle věta má v sobě esenci osudů mnoha lidí. Patrioti jsou mementem stejně jako niternou psychologickou sondou. Čtení to není lehké, nutí stále k přemýšlení, občas mě obrátilo naruby a vyždímalo. Zajímavé bylo i to, číst to právě letos v listopadu...

Denika

Tolik zničených životů kvůli jednomu režimu, tolik mrtvých, opuštěných, zbídačených, ponížených až na samé lidské dno. Kolik matek přišlo o své děti, kolik dětí přišlo o rodiče, kolik lidí přišlo o své rodiny, známé, kamarády. Jak jeden režim dokázal v mnohých udusit veškerou morálku a zdravý rozum, úctu, slitování. Nemám slov. Místy náročné čtení, které vyžaduje soustředění.
Děkuji autorce za to, jak důkladně a pečlivě nastudovala reálie Ruska a skvěle dokázala popsat dějinné události na jednotlivých, výborně vykreslených postavách.
Kéž by se tyhle věci už nikdy neopakovaly... Ať už Florence byla nebo nebyla inspirována reálnou postavou, snad konečně našla klid a odpuštění.

mmiirrkkaa

Výborná knížka. Nejvíce jsem byla fascinována pasážemi o praktikách v SSSR. Výslechy, manipulace... Doporučuji

knihovniceVS

Tak tohle je kniha roku. Naprosto mě uchvátila - a chybí mi aspoň jedna hvězdička navíc. Je to úžasné a děsivé. Krásné a odpudivé. Strhující a přitom zcela mě to zcela uzemnilo. Přiznám se, že se mi úplně nechce věřit, že by to bylo samostatné dílo autorky, je příliš mladá na to, aby tak důvěrně znala reálie, i na to, aby tak výborně charakterizovala jednotlivé (a velmi odlišné) postavy. Ale každopádně - výborná kniha. A vzhledem k jejímu konci doufám v pokračování.

miseb

Krásná knížka, ze které mrazí. Myslím, že v současné době by měla patřit mezi doporučenou četbu. Až při čtení si člověk uvědomí tu děsivou dobu, hrůzu, bezmoc. Dobu, kdy člověk nic neznamenal. Krásně napsáno, určitě stojí za přečtení.

Autor knihy

Sana Krasikov