Patrioti

Patrioti https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394395/bmid_patrioti-42X-394395.jpg 4 103 103

Velkoryse pojatý román inspirovaný reálnými osudy vypovídá o rodině americké Židovky, která v době Velké krize ve 30. letech 20. stol. odešla za nadějí a láskou z USA do Sovětského svazu. Vysokoškolská studentka Florence Feinová ve 30. letech odjíždí z Brooklynu, z Ameriky, země zmítané hospodářskou krizí, do Moskvy – jednak za prací, jednak za příslibem lásky a nezávislosti. V Sovětském svazu se ovšem rychle ocitne ve spárech systému, z něhož nedokáže uprchnout. O mnoho let později její syn Julian emigruje do Spojených států. Kvůli svému zaměstnání v ropném průmyslu však pravidelně létá nazpět do Moskvy. Při té příležitosti se rozhodne rozkrýt pravdu o matce, na níž ulpívá podezření, že byla konfidentkou sovětské tajné policie. Julianův vlastní syn Lenny se na prahu nového tisíciletí vydává hledat štěstí zpět do Moskvy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Bourdon

The Patriots , 2017

adoli
23.09.2021 5 z 5

Knihu jsem četla dlouho. Nebylo to úplně lehké čtení, tím myslím obsah, ale stálo to za to. Musím souhlasit s komentářem níže, děj byl velmi propracovaný. Střídání vypravěčů, forem i časových rovin činilo knihu napínavou, přirozeně děj posouvalo. Psáno pěkným stylem, velmi čtivě. A to, že i když je kniha smyšlená, odráží skutečnou realitu, nahání člověku husí kůži. Neměli bychom zapomínat. Knihu doporučuji.

Sirkajirka
14.02.2021 5 z 5

Výborná kniha. Strhující děj. Obsáhlé, propracované dílo. Velice dobře se mi četla a vřele doporučuji.

Ctv
01.11.2020 5 z 5

Kniha záživná nejen co se týče počtu stran, ale i obsahu. Jedna z těch, u kterých se těším, až večer sednu do křesla a budu pokračovat ve čtení. Celou knihou mě provázel úžas. Ne obdivný nebo fascinovaný, ale vyděšený. Mám o tomto období už trošku načteno. Stejně mě ale pokaždé překvapí ruská mentalita i zvrácenost stalinismu. Jak píše v jednom z komentářů níže Broskev28 - člověk neznamená vůbec nic. Morální a rodinné hodnoty jsou zašlapány pod staré hnusné lino. Systém ničil nejen ekonomiku a hospodářství SSSR, ale především charaktery. Když už po někom hrábli, tak jim nestačil jeden. Ničili celé rodiny. Autorka skvěle popisuje bláhovou naději způsobenou nevědomostí a vírou, že "tohle nám přece nemůžou udělat". Skvěle popisuje ten neustálý strach, ve kterém lidé žili. Nikdy nevíš, kdo je donašeč, kdo tě vidí, kdo tě slyší. A tak raději ty něco řekneš na někoho jiného, o kom máš podezření. Protože kdo střílí první, ten přežije. Je tam bláhová naděje, že zrovna já nějak propluju. Sice mě chytili do sítě, ale já je obalamutím ... něco málo jim řeknu, ale ty hlavní věci utajím. Jak naivní.
Prostě - knížka je to skvělá, poučná, k zamyšlení, zajímavá, čtivá a za pět hvězdiček.

OliP
17.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, velmi poutavá a výborně napsaná. Zase jiný pohled na éru Stalinovy krutovlády. Vhled autorky do problematiky Stalinovy éry je značný, zřejmě si vyžádal dlouhé hodiny jejího času, na knize se to pozitivně projevilo. Často jsem navíc měla stažené hrdlo, zejména v částech týkajících se osudu Julika v době jeho dětství.

Tída
18.03.2020 5 z 5

Nesmírně zajímavá a poutavá kniha. Pomalu jsem začínala mít pocit, že v záplavě vydávaných knih vycházejí samé braky a tahle kniha mě přesvědčila o opaku. Rozhodně vřele doporučuji a budu doufat, že od autorky u nás vyjdou další knihy.

kirkpatrick
09.02.2020 4 z 5

Barvitý příběh ženy Florencie, která opustila Ameriku a odcestovala do Sovětského svazu, kde postupně nalézá manžela a mají rodinu. Těžké časy kdy se pořádají stalinistické čistky a nuzná období bídy v třicátých letech 20. století prokládány příběhem dneška Florenčina syna Julika a jeho syna Lennyho, kdy se snaží Julik odhalit historii své matky.

broskev28
01.12.2019 5 z 5

Nepamatuju, kdy jsem četla knihu takhle dlouho. Ale moc dobře vím, proč mi to tak dlouho trvalo - já naivka jsem si myslela, že po mnoha knihách ze sovětských gulagů a obecně ze země, kde zítra už znamená včera, mě už nemůže nic překvapit.
Sana Krasikovová mi dokázala, jak hluboce jsem se mýlila. Pocit, který jsem měla při čtení této knihy, jsem naposledy zaznamenala při sledování filmu T. Abuladzeho s názvem Pokání. Pocit, že člověk nic neznamená, že jeho vztahy a vazby na rodinu i širší společenství jsou bezvýznamné, že my všichni jsme jen loutky, nebo možná spíš kuželky. A to vše ve jménu svaté věci lidu a národa; neuvěřitelná zrůdnost!

MacBara
23.11.2019 5 z 5

“Do posledního dechu bude dělat ústupky, donášet, lichotit, zrazovat,přistupovat na všechny ohavné, nesplnitelné požadavky, se kterými přijdou příště. V životě nechtěla nic jiného než volně dýchat. A nedočkali se ničeho jiného než zotročení. Protože nebyla jako Robbins. Protože neměla odvahu odmítnout -což byla cena, kterou se platilo za skutečnou svobodu.”
Tahle věta má v sobě esenci osudů mnoha lidí. Patrioti jsou mementem stejně jako niternou psychologickou sondou. Čtení to není lehké, nutí stále k přemýšlení, občas mě obrátilo naruby a vyždímalo. Zajímavé bylo i to, číst to právě letos v listopadu...

Denika
26.07.2019 5 z 5

Tolik zničených životů kvůli jednomu režimu, tolik mrtvých, opuštěných, zbídačených, ponížených až na samé lidské dno. Kolik matek přišlo o své děti, kolik dětí přišlo o rodiče, kolik lidí přišlo o své rodiny, známé, kamarády. Jak jeden režim dokázal v mnohých udusit veškerou morálku a zdravý rozum, úctu, slitování. Nemám slov. Místy náročné čtení, které vyžaduje soustředění.
Děkuji autorce za to, jak důkladně a pečlivě nastudovala reálie Ruska a skvěle dokázala popsat dějinné události na jednotlivých, výborně vykreslených postavách.
Kéž by se tyhle věci už nikdy neopakovaly... Ať už Florence byla nebo nebyla inspirována reálnou postavou, snad konečně našla klid a odpuštění.

mmiirrkkaa
24.07.2019 5 z 5

Výborná knížka. Nejvíce jsem byla fascinována pasážemi o praktikách v SSSR. Výslechy, manipulace... Doporučuji

iceVS
24.02.2019 5 z 5

Tak tohle je kniha roku. Naprosto mě uchvátila - a chybí mi aspoň jedna hvězdička navíc. Je to úžasné a děsivé. Krásné a odpudivé. Strhující a přitom zcela mě to zcela uzemnilo. Přiznám se, že se mi úplně nechce věřit, že by to bylo samostatné dílo autorky, je příliš mladá na to, aby tak důvěrně znala reálie, i na to, aby tak výborně charakterizovala jednotlivé (a velmi odlišné) postavy. Ale každopádně - výborná kniha. A vzhledem k jejímu konci doufám v pokračování.

miseb
27.01.2019 5 z 5

Krásná knížka, ze které mrazí. Myslím, že v současné době by měla patřit mezi doporučenou četbu. Až při čtení si člověk uvědomí tu děsivou dobu, hrůzu, bezmoc. Dobu, kdy člověk nic neznamenal. Krásně napsáno, určitě stojí za přečtení.