magnolia magnolia komentáře u knih

Komnata ozvěn Komnata ozvěn John Boyne

Jsem nadšená, jako už dlouho ne, a to z mnoha důvodů. Kromě toho že anotace je trefná a překlad výborný, jsou všechna témata nanejvýš aktuální, děj pestrý, humor přesně takový, jaký mám ráda a postavy, ty jsou nejlepší - skoro všechny příšerné a všechny, včetně těch vedlejších, skvěle napsané. Zasmála jsem se mnohokrát. A jak by řekla Beverly: "Mám-li mluvit jako matka" - knihu doporučuji, k pobavení i k zamyšlení.

07.03.2023 5 z 5

Mořský detektiv Mořský detektiv Mark Douglas-Home

Tento román otevírá několik závažných témat a rozvíjí se v několika liniích vyprávění, které se propojí. Máme tu sympatického Cala, který pátrá v dávné rodinné historii, rozumí problematice mořských proudů, a když je potřeba, zasáhne a pomůže. Potom je tu Basantí, dívka prchající ze zajetí - ta je obětí organizované sítě překupníků s dětskou prostitucí, těžících z chudoby a zvrácených zvyků, dodržovaných v její původní vlasti. A ještě je tu bystrá a vtipná policistka Helen. Všem držíte palce do poslední stránky. Teorie mořského proudění mě někdy trochu uspávaly, ale ostatní děje a osudy byly zajímavé a místy i dost napínavé.

20.09.2021 4 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Moje první E.F. a dobré to bylo, přes počáteční zvykání i nutkání odložit knihu nedočtenou. Je to působivé vyprávění hlavní hrdinky, která vzpomíná na svoje dospívání a rodinné i jiné vztahy. Giovanna je inteligentní pozorovatelka, zraněná, chybující, odhodlaná i provokující. Její myšlenky se nám tu odkrývají a jako u každého (nejen dospívajícího) jsou všelijaké. Zklamání z nejbližších a nalézání sebe sama. Manipulace a lhaní. Některé věty a úvahy jsou úžasně napsané, jednoduše a přesně. Trochu problém jsem měla s věkem Giovanny, připadala mi svým vyjadřováním starší a (jak už někdo napsal v komentářích) také doba mě pořád "házela" hlouběji do 20.století. Je to zajímavý psychologický román z Neapole pro dcery, matky i otce.

23.06.2021 4 z 5

Zápisník cholerika Zápisník cholerika Aleš Křen

Mám v naší knihovně jednoho čtenáře , který čte jenom "něco veselýho" (a on sám mě často rozesměje, takže si zaslouží speciální péči :). Jenže napsat humoristickou knížku opravdu není žádná sranda a každý má také jinou představu o humoru. U této novinky a prvotiny jsem se zpočátku docela bavila, když jsem si zvykla na způsob vyprávění. Ke konci knížky už mi to sypání historek moc vtipné nepřipadalo a dost mě štvaly nepovedené obrázky, které někdy dokonce prozradily pointu dřív, než jsem se k ní dostala v textu (naštěstí je jich tam málo). Pochvala za odborně pojaté názvy kapitol. A k názvu - autor mi jako cholerik nepřipadá, což je nakonec dobře :) Snad bude mít knížka úspěch.

14.04.2021 3 z 5

Stromy znamenají svět Stromy znamenají svět Richard Powers

Nepamatuji se, že bych s nějakou knihou tak "bojovala", prokládala její čtení několika dalšími, přeskakovala v textu a zase se vracela... bylo to náročné. Nakonec jsem druhé půlce knihy věnovala víkend a po jejím dočtení mi bylo všelijak, nejvíc pak smutno. Jedna hvězda je za téma, stromům je tu věnováno mnoho textu a zaslouží si tu pozornost (některé z nich znám dobře, jako staré známé). Lidské osudy jsou také zastoupeny různorodě, i ty, které v první části nebyly tak zajímavé, v průběhu vyprávění dostávaly od autora opravdu "naloženo". Mrzí mě, že některé věty byly tak složité, že jsem je nechápala ani po několikerém přečtení. Některé věty (a hlavně fakta) jsou, bohužel, jasné až moc. Byl to silný zážitek, tahle kniha - pestrá i temná, rozhodně k zamyšlení.
"Kdy je nejlepší doba na zasazení stromu? Před dvaceti lety. A kdy druhá nejlepší? Právě teď."
(Pozn. k obálce - ať je jakkoli zajímavá, ta u slovenského vydání je - dle mého mínění - překrásná a závidím i tu pevnou vazbu knihy).

07.03.2021 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Tak se přidávám k uživatelce Pett, která to vystihla - bylo toho moc, těch neštěstí a nahozených témat... nejvíce jsem uvítala, že hrdinkou je konečně jednou i "obyčejná" prodavačka v supermarketu a ráda jsem nahlédla do tohoto pracovního prostředí. Také téma stáří a stárnutí blízkého člověka, je v knize docela dobře přiblížené, bez idealizování. Jenže, jakkoli je román čtivý (pořád se něco děje, jste zvědaví, co bude dál), čekala jsem větší hloubku a uvěřitelnost postav, vztahů a činů.

17.10.2020 3 z 5

Zpověď knihkupce Zpověď knihkupce Shaun Bythell

Tentokrát jsem k Shaunu Bythellovi přistupovala jinak - bez srovnávání se sérií BB, s pocitem, že se už tak trochu známe a především s velkou radostí, že vyšlo pokračování, které jsem málem přehlédla (také pro tu perfektní obálku, tak podobnou té předešlé). Takže jsem zajásala, objednala a potom už jen četla a užívala si každý zápis, ať byl věnován čemukoli a že je o čem číst. S.B. píše především o svojí práci, která má mnoho podob, z nich ta nejzajímavější je (myslím si a chápu) objevování knižních pokladů v soukromých knihovnách v širokém okolí. Ale zajímavé jsou i poznámky o lidech, místě, knihách. Mám ráda deníky, mám ráda knížky a čtení a mám ráda i Shauna Bythella.

(K odkazům v předešlém komentáři doporučuji také video o Wigtownu a také ta, kde je Nicky, třeba to vánoční :).

13.09.2020 5 z 5

Knihy o válce a holocaustu čtu velmi výjimečně. Nyní jsem se pro jednu takovou rozhodla na základě zdejších komentářů, pro její název (připadá mi, že nyní vedeme "odložené životy") a také proto, že knihu Osvětimská knihovnice jsem kdysi odložila nedočtenou. Tuto vzpomínkovou knížku paní D.K. jsem četla pomalu a přečetla ji celou, se zájmem a obdivem. Skutečné osudy jsou vždy působivější a o to víc, když je vypravečka upřímná a prozradí i to, co si vyčítala nebo v čem chybovala. Velmi čtivé, lidské, poučné a hodnotné čtení.

14.04.2020 5 z 5

Vytěženej kraj Vytěženej kraj Veronika Bendová

Takové knížky se psaly/četly dřív, to byl můj hlavní pocit. Ale v tom dobrém smyslu, jinak je to příběh současný, trochu komorní (jenže tou komorou je zde většinou kabina auta:). Bavil mě námět cestování dvou hledačů filmových lokací, kteří si byli před lety hodně blízcí. Místy jsem trochu ztrácela pozornost, ale to tak někdy při večerním čtení bývá. Líbilo se mi to (a tak nějak vzdáleně připomínalo Rybí krev od Hájíčka). Hezký komentář má uživatel puml.

25.01.2020 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Je to čtivý, vážný i humorný román, zajímavý díky hrdince a moc dobře napsaný, s jasným poselstvím o tom, co je důležité. S odstupem jednoho dne po dočtení dumám o tom, že to není na plné hodnocení, to když se začnu zamýšlet nad tím, jaké měla Eleanor štěstí v neštěstí, jak se proměnila (na začátku jsem byla na vážkách, jestli číst a co je ona vlastně zač... ), ale celé je to napsané tak poutavě, dojemně a s vtipem, že toho přemýšlení nechám a doporučuji dalším k přečtení (a to hodně rychle, protože knihu určitě zfilmují a to už rozhodně nebude takový zážitek :).

25.02.2018 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Tak tato kniha mne opravdu pobavila. Smála jsem se po dlouhé době při čtení často a nahlas - v první třetině až polovině pokaždé,když jsem ji otevřela a přečetla pár vět. S každou další stránkou jsem zírala, jak nějaký "památkář" může napsat tak vtipný deník mladé holky. Tatínek a jeho psi, americká maminka, další osazenstvo zámku a jejich (často bojkotované) pokusy o pozvednutí úrovně vráceného dědictví - spousta nečekaných situací a trefných výroků všech zúčastněných. Nezapomenutelný byl již převoz popela předků:) A nějaké ty malé nedostatky přehlížím, včetně useknutého konce - těším se na další díl (mám pro české autory prostě trochu slabost, zvlášť pro ty vtipné:)

16.11.2013 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

S koupí jsem dost dlouho otálela, kvůli pocitu, že M.E. "na živo" mi už trochu vadí. A teď ji mám přečtenou za dva večery a jedno ráno a musím přiznat, že mě potěšila i několikrát rozesmála nahlas. Fejetonky nemají názvy, jsou jen datované. K vazbě knížky musím napsat, že takovou bych uvítala spíš u kuchařských receptů nebo u návodů na ruční práce (aby zůstaly pěkně otevřené), tady ne. Mohla to být taková pěkně padnoucí a lehoučká knížka do ruky a místo toho je to zbytečně pohyblivé, spíše šanonu podobné něco. A ten autorův důvod-úvaha-nabádání (vím, nadsázka) o trhání nevyhovujících stránek, to nevylepšuje. A ještě abych se bála, že při půjčování v knihovně dojde k opaku - vytržení těch povedených! Doufám, že knížka vydrží celá, pobaví i ostatní a další Myšlenky budou vydané jinak.

16.06.2023 4 z 5

Svoboda Svoboda Jonathan Franzen

Velmi dobře napsaný/přeložený psychologický román, který jsem četla dlouho a poctivě - až na nepatrné části z celé knihy mě hodně bavil a zajímal. Mnoho vět nebo pasáží bych si nejraději opsala. Je to román americký a klidně by se mohl jmenovat Rodina, protože je hodně o rodinných vztazích, o vlivu a chybách rodičů, ale nejen o tom. Pro mě je to zatím letošní objev roku (byť se zpožděním od roku vydání) a je to jeden z těch románů, které ráda doporučím.

03.04.2022 5 z 5

Z čeho je den Z čeho je den Dominika Prejdová

Knížka od neznámé české autorky začíná na dovolené u moře (čímž mi připomněla prvotinu P. Soukupové K moři) a hned mě zahltila několika postavami, u kterých jsem docela těžce tápala, než jsem si je správně zařadila - např. kdo je dítě a čí, kolik jim je roků, a to se dělo téměř pokaždé, když se objevilo další jméno bez upřesnění (babička, bratr). Také se skáče v čase, opět bez nějakého označení kapitol, vypravěčů, přímé řeči. Ale byla to taková hra, která mě spíš bavila (nežli vadila) a nutila mě číst dál. Hlavní hrdinka Hanka se přestěhuje do Polska za partnerem, rozvedeným otcem dvou dětí. Je mladá, hodná, ne moc průbojná, a před i po narození dcerky, se snaží zvládat soužití s "cizími" dětmi a partnerské krize. Zpětně se vyrovnává s problematickými vztahy ve svojí původní rodině, vzpomíná, přemýšlí. Bylo to zajímavé čtení, takové citlivé zachycení jednoho ženského zrání. Hodně je to o výchově dětí, o jejich povahách, starostech a potřebách. Škoda, že jsem se nedozvěděla některé další podrobnosti z Hančina života, někdy se jen tak naznačovalo. A některé situace a skutečnosti mě trochu udivovaly, i to, jak se taky dá žít.

04.12.2021 4 z 5

Babička Babička Irena Obermannová

Knížka přečtená za jeden den, líbila se mi a krásně jsem u ní relaxovala po náročnějším závěru pracovního týdne. Je to knížka pro ženy po padesátce, je současná, česká a čtivá. Často jsem s autorkou souzněla. Za mnohé zajímavé myšlenky (ať už autorčiny nebo citované), za témata, která nebývají zrovna častá v románech pro ženy a za převažující optimistický tón celé knihy, dávám nakonec plné hodnocení.

03.07.2021 5 z 5

Zadní pokoj Zadní pokoj Jørn Lier Horst

Mohla bych okopírovat komentář uživatelky alžběta4340, včetně poslední věty.
Detektivky čtu málo a když už, tak mám ráda takové, kde vyšetřovatel není alkoholik a neřádí v nich sadističtí vyšinutci. Takže - moc dobré to bylo (četla jsem, kde se dalo a nemohla přestat).

17.06.2021 5 z 5

Zahrada přítelkyně Zahrada přítelkyně Kamil Bednář

Knížka si aspoň jeden krátký komentář zaslouží. Četla jsem ji po mnoha letech znovu a nejhezčí jsou v ní deníkové stránky ze života zahrady (a jejích majitelů), něžné ilustrace Ludmily Jiřincové, které miluji vždy a všude - a název, ten je krásný. Kdo má rád zahradničení a pobyt v blízkosti přírody, může zkusit tento poetický, místy i praktický, retro návrat K.B. a jeho ženy Emily.

29.05.2021 4 z 5

Řeka Řeka Peter Heller

Na další knihu autora jsem se dost těšila, Psí hvězdy mě okouzlily a nastavily laťku, jak se říká. Něco je jiné: žánr, doba, prostředí (a také vydavatel, překladatel), podobné oběma knihám je téma přátelství a boje o přežití a taková jistá poetika, která je v obou knížkách přítomná. V Řece je hodně stránek věnováno působivým popisům přírody a živlům - vodě a ohni, které hlavní hrdiny dost potrápí. Autor nás zasvětí do vodáckých a zálesáckých fíglů, ale nahlédneme i do nitra obou přátel, odlišných vzhledem i povahou. Zkušeností mají oba dost, ale na to nejhorší, co je potkalo, připraveni být ani nemohli. Nakonec jsem si to čtení celkem dobře užila, Jackovi a Wynnovi držela palce, ale na plné hodnocení to tentokrát není.
(Jsem zvědavá na další komentáře).

19.10.2020 4 z 5

Olga Olga Bernhard Schlink

Nevím, jestli je chyba, že jsem nečetla Předčítače, který je tu často zmiňován. Autorův styl není špatný, čtivě popisuje jeden ženský život, jen je to takové chladné vyprávění a místy zase až moc idylka... Samostatné ženské hrdinky mám ráda, ale tady se to nějak mísilo - její svobodomyslnost a současně taková oddanost tomu jednomu... Ale žila si podle sebe, překonala a dokázala mnohé, jen to hezké se jí dostalo spíš od cizích lidí, jak se to někdy stává. Závěrečná část s dopisy, ve kterých se čtenář dozví další detaily Olžina života, mě nenadchla tím hromadným umístěním na konci příběhu (ani nevím proč). Ocenila jsem zeměpisně-historické dobové informace v pozadí.

08.10.2020 3 z 5

Dobývání nebe Dobývání nebe Paolo Giordano

Konečně jsem si užila čtení, na takovou knihu jsem čekala - a dočkala se. Psychologický román s nepředvídatelným dějem, někdy ne takovým, jaký bych si přála... Ale i když jsem měla třeba výhrady k vývoji příběhu, úplně mě uchvátil způsob psaní tohoto autora. S těmi odeonskými písmenky jsem se úplně laskala, stejně tak s obálkou a potěšil mě i doslov paní překladatelky. Je to tím mým dlouhým čtenářským půstem, ale i bez něho si kniha zaslouží plné hodnocení.

19.08.2020 5 z 5