magnolia magnolia komentáře u knih

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Delphine opravdu umí psát a její další skvěle zpracované téma se mnou doslova zamávalo... Navíc je tu sympatická postava Clary - moc doporučuji k přečtení a k zamyšlení.
(Během čtení se mi vybavily dva moje oblíbené filmy: Malá Miss Sunshine a potom Truman show, o které se na konci této knihy také píše. Ale to jsou starší filmy, které hlavně pobaví. O tom, co se děje nyní na sociálních sítích mám sama jen minimální přehled, ale tuším, že knížka není daleko od skutečnosti, a to je smutné a mírně řečeno, trestuhodné.)

19.01.2022 5 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Zajímavé téma, chronologicky uspořádané životní příběhy dokumentující dobu, hornickou profesi a region. Nejvíce ze všeho je to kniha o ženách, které zůstaly náhle samy s dětmi a nevzdaly to. Každá z nich (a myslím tím nejen ty z knihy, znám takové i ve svém "nehornickém" okolí), si zaslouží obdiv a uznání. Některé příběhy byly zpracované opravdu působivě, včetně fotografií. (Díky filmu Dukla61 jsem si něco zde popisovaného uměla aspoň trochu představit, něco málo, ale i tak děkuji tvůrcům i autorce).

02.01.2021 4 z 5

Deník knihkupce Deník knihkupce Shaun Bythell

Deníky, to je moje parketa, a ještě když jsou k tomu okolo knih...
Začetla jsem se hned, nadšená z těch poznámek a popisů situací. Potom začalo přibývat jmen a opakujících se činností, ale to k deníkům patří. Pravda je, že některým narážkám jsem úplně nerozuměla a některé informace nebyly až tak zajímavé. Není to však jen tak obyčejné knihkupectví a naštěstí tam byla Nicky :) Takže, i když jsem se nesmála tolik, jak jsem čekala (jako např. u Black Books), autor mě pobavil, poučil i naštval (nesnáší to, že knihovny razítkují a polepují knihy :) Je patriot, to se cení.
Já osobně bych si nikdy netroufla smlouvat v antikvariátu ani jinde, a často jsem chápala i další kritizované chování návštěvníků... lidé jsou všelijací... Kdysi dávno jsem chtěla prodávat knížky, teď jsem šťastná, že je půjčuji. (Jako obvykle super komentář od trudoše - knihkupce :)

04.03.2020 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Jak se mi do téhle knihy nechtělo, tak dávám bez váhání plné hodnocení, protože jsem byla mile překvapená (na rozdíl od četby jiných českých novinek, které mě spíše zklamaly). Petra Dvořáková umí zpracovat i takové ožehavé téma citlivě, působivě a čtivě.

31.08.2023 5 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

S touto knížkou mám spojené 3 věci: 1.už jsem pracovala v knihovně a mohla se dostat k "podpultovkám" od knihkupce 2. bylo to tenkrát velmi napínavé čtení, zvláště některé scény 3. od té doby si rozmýšlím, komu a jestli vůbec soukromou knížku půjčím (poté, co jsem novou knížku půjčila jednomu členu volejbalového oddílu a on ji půjčil dál, a pak se mi vrátilo ušmudlané cosi - no, byla to svým způsobem osvěta - pro některé určitě:) Hodnocení nechám plné, i když dnes už by to asi tak nebylo.

20.06.2021 5 z 5

Už zase sloužím o Vánocích Už zase sloužím o Vánocích Adam Kay

Adam Kay podruhé (naposledy?) a opět výborné čtení! Nejvíc jsem se smála u "starého dědka, co bydlí dole" a potom u popisu anglických Vánoc a bavila se určitě ještě častěji :) Nejen smích, další můj dojem z knihy je velký obdiv za to, jak autor zábavně i odvážně píše, a také vysvětluje (s pomocí mnoha poznámek, které jsou nutné a neméně vtipné) - a v závěru děkuje skoro všem :). Děkuji mu též za předvánoční nadílku humoru.

13.12.2020 5 z 5

Bláznův kabát Bláznův kabát Martin Fahrner

Tak dlouho jsem váhala, a potom se nemohla od čtení odtrhnout... Osudy několika lidí, trochu návrat v čase, psaní o věcech, které platí stále, ať je jakákoli doba. Prostě moc dobrá knížka od autora, který svým pojetím vyprávění překonává ty současné, přehnaně medializované (autorky). I na pohled hezká kniha, proto jí dávám plné hodnocení. A ze všech postav, mužských i ženských, mě nejvíc bavilo číst o německém řidiči kamionu, tak je to dobře napsané a celé se to pěkně prolíná.

02.05.2021 5 z 5

Králík je taky jenom člověk Králík je taky jenom člověk Komára (p)

Nádhera! Takhle si představuji dokonalou knížku pro malé děti - je něžná a roztomilá a není hloupě jednoduchá (už aby si ji přečetl někdo další :).

14.01.2021 5 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

Po Pustině jsem sáhla poté, co se mi nedařilo začíst se do knihy Před povodní. Do této jsem se ponořila raz dva a přečetla ji velmi rychle (dokonce jsem výjimečně i ponocovala :) Četlo se mi zkrátka velmi dobře všechno, popisy přírody, obě časová pásma, ale především vztahy - uvnitř rodin a mezi lidmi na řídce obydleném maloměstě. Bála jsem se a držela palce těm, co si zasloužili lepší život. Ta syrovost byla všudypřítomná. Připomínky a nějaké otazníky by se našly, ale nechám to tak.

17.11.2020 4 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Mnoho komentářů již vystihlo o čem kniha je, a také kdo by se jí měl vyhnout. Já sama jsem si na začátku říkala, že je to moc drsný styl humoru (taky že jo:), přesto jsem deník dočetla. Při čtení se rozhodně nebudete nudit, dozvíte se mnoho z oboru gynekologie a porodnictví a emoce s vámi budou cloumat ... Varování je na místě, místy je to až nechutné, naštěstí nejen to. Tak podrobné nahlédnutí do života lékaře (začínajícího a nabírajícího zkušenosti) jsem ještě nečetla. A právě ta vyváženost "zážitků" a nečekaná vážnost zamyšlení, dělá knihu tak dobrou a působivou. Dostal se mi pod kůži, tenhle Adamův deník a některé jeho části i do srdce.

10.11.2020 5 z 5

Další knížka M.S. o autistických dětech (i dospělých) je opět povedená, úsměv i vážno bylo rovnoměrně dávkované. Při čtení mě často napadala myšlenka, jaké je to štěstí, když je někdo tím správným člověkem na svém místě - tak, jako autor. A jak by bylo (zvláště v pečujících a zdravotnických profesích, školách i jinde) lépe, kdyby každý dělal to, pro co má předpoklady. Někdy se to podaří.

20.11.2019 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Na další případ Cormorana a Robin jsem se těšila, stejně tak i na každé večerní nebo ranní postelové čtení téhle tlusté knihy. Neznámý svět současných britských (nej)vyšších vrstev s jejich "starostmi" (a rodinnými přezdívkami) i další společenské náhledy potvrzují známé rčení, že peníze kazí lidi. Také různá prostředí a vztahy mezi postavami byly zajímavé, to autorka skvěle umí, i ty zápletky a překvapení. Robinino manželství bylo od začátku neudržitelné, takže konec dobrý, všichni dostali, co si zasloužili. A ti správní, chytří a odolní zvítězili. Vysvětlení názvu knihy byla taková třešnička na dortu.

01.10.2019 4 z 5

Milá paní Birdová Milá paní Birdová A. J. Pearce

Je to taková milá knížka o (nejenom) ženském přátelství, o životě ve válečném Londýně a také o odvaze a odhodlání. Většinou "ženské válečné" knížky nečtu (a že jich vychází dost), tuto jsem dočetla a docela jsem byla i zvědavá, co Emmelina ještě dokáže - sama sobě i ostatním. I když dochází v jejím okolí k tragickým událostem - je válka a časté jsou nálety - převažuje takový sympatický vtipný tón vyprávění. Také jsem si myslela, že to bude jen o dopisech a o tom, jak hlavní hrdinka mění životy čtenářek časopisu - a je to důležitá linka, ne však jediná. Příběh ve mě zanechal příjemný dojem a připomněl známou pravdu, že se má vždy zkusit dělat to, co se dá. A paní Birdové, ty tu byly a budou :)

27.10.2021 4 z 5

Pád výletního mola Pád výletního mola Mark Haddon

Tak jsem si koupila zlevněného Haddona, abych ho měla komplet přečteného - a byla to síla. Hned první povídka mě vcucla, popisem atmosféry náhlé tragédie (té z názvu knihy) a lidských osudů s ní spojených. A to byl teprve začátek. U Ostrova jsem se rozhodovala, jestli mám vůbec číst dál... Vzhledem k době, kdy čtu, tedy před spaním, jsem se bála, že budou nějaké noční můry - a nebyly, tak jsem pokračovala, každý večer, až k poslednímu příběhu (a u něho jsem, po všech těch předešlých dramatech a v očekávání nejhoršího, nakonec byla šťastná za "aspoň, že tak"). Mark Haddon píše geniálně, nenudí, přibližuje nám nejrůznější prostředí a niterné pocity pestré řady hrdinů. Je mi jen hrozně moc líto, že to bylo tak smutné a často kruté čtení (ale zase si po tom přívalu neštěstí řeknete, že se máte vlastně dobře - tedy aspoň já jsem si to po dočtení pomyslela. Ale smutný to je až moc.)

08.02.2021 4 z 5

Zážitky z karantény Zážitky z karantény Halina Pawlowská

Kdo už nějakou knížku H.P. přečetl, neměl by být překvapený ani touto. Nyní na podzim si můžeme přečíst, jak autorka trávila jarní 1. vlnu (víme čeho) a co vařila a co si myslela. K tomu přidává pár vzpomínek a historek. Hodnotím knížku vyšším počtem bodů proto, že mě to většinou bavilo číst (po několika náročnějších knihách), protože popisuje soužití generací a vystihuje realitu (přehání jen občas, to k ní patří) a nešetří nikoho, a už vůbec ne sebe (a to taky každý nedokáže).

13.10.2020 5 z 5

Zeď Zeď Marlen Haushofer

Neobyčejná kniha... vlastně knížečka se světle zelenými stránkami, hustě popsanými a bez kapitol. Jde tu o přežití, ale thriller (ani sci-fi) nečekejte. Je to pozoruhodný psychologický příběh jedné ženy bez jména a jejích zvířecích přátel - silný, dojemný, nadčasový. Snaží se přežít, jak jen to jde a píše, aby nepřišla o rozum. Na všechno je sama a mluvit může jen se svými zvířaty, která se pro ni stávají opravdovými společníky a smyslem jejího bytí. Jedna z těch knih, na které se nezapomíná, i proto se smiřuji s celkově smutnějším laděním, daným námětem a okolnostmi příběhu.
(Velký dík patří nakladatelství, obdiv autorce, o které se více dozvíte na konci knížky. Ráda bych si od ní ještě něco přečetla.)

15.12.2019 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Všechny příběhy jsou zajímavé, dramatické a působivě zpracovné. Četla jsem je vždy vcelku, nejdřív ten indický, potom italský a nakonec kanadský. Tak mi to připadalo jedině možné. Při jejich čtení jsem se seznámila s (pro mne) neznámými prostředími a zažívala silné pocity smutku, beznaděje a naštěstí i ty opačné. Kromě oslavy ženské síly a odvahy tu jsou naznačeny i vlivy víry a náboženství, které někdy pomáhají a někdy škodí. Společný motiv vlasů byl originální a nenásilný.

17.06.2018 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Od první věty mě čtení bavilo, bylo to jako návrat někam, kde to znám a kde to mám ráda. Staří známí, nové případy, lidé, vztahy, dramata současná i z minulosti. A zlo... mnohonásobné. Obdivuji, jak autorka umí psát a popisovat prostředí i situace tak, že jste dokonale v obraze a jakoby tam, s nimi. Malinko mě unavovaly části s astrologií a vším tím okolo, ale jinak, i přes to množství postav - paráda.
(Při čtení jsem musela nalézat nové polohy abych knihu udržela a docela jsem se bála, aby mi nespadla - přimlouvám se za méně objemné pokračování.)

10.07.2022 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Kdysi dávno Skleněné peklo, Mayday a potom hodně dlouho žádný podobný "katastrofický" román, pokud si dobře vzpomínám. Plusem (pro mne) je málo stran a česká jména účastníků-hrdinů, popis prostředí a způsob vyprávění (na konci knihy jsou vysvětleny všechny použité zkratky a termíny). Po několika omylech jsem sáhla na tu správnou, čtivou knihu, která dobře popisuje práci i pocity hasičů při komplikovaném zásahu v podzemí.

14.06.2022 4 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Osmdesátky jsem zažila (i zemědělské brigády), pamatuji si i vyhlášení výjimečného stavu v Polsku i to, jak jsem v sedmnácti nechápala, co to znamená. Knížka se velmi dobře čte, vystihuje přesně zvolenými slovy pocity hrdiny i atmosféru prostředí, ať už jsou příjemné nebo naopak. Léto, láska, sblížení ... citlivě a krásně podané autorem. Potom následuje zklamání, jak to v životě často bývá.

13.03.2021 4 z 5