Pád výletního mola

Známý britský spisovatel napsal svou první povídkovou sbírku a rozhodně se u ní nudit nebudete. Ať už prožijete dobrodružný viktoriánský příběh, zabrousíte do žánru sci-fi, přehoupnete se do reality dnešního světa, nebo se zamyslíte nad morálním přesahem jedné z povídek, vždy budete ohromeni autorovým vhledem a pověstným empatickým vcítěním, díky nimž se i vy stanete součástí vyprávění. Postavy jsou většinou fyzicky odloučeny od svých rodin, ale zoufale touží po spojení. Příběhy se tak stávají meditací nad podstatou lidské osamocenosti, ale zároveň zkouškou, hledáním tenkých nitek, které lidské bytosti navzájem propojují. Všechno dění je protkáno strachem, beznadějí, nečekaným násilím a smrtí. Expedice na Mars se nezdaří, molo na pobřeží spadne, muž je uvězněn ve svém obývacím pokoji, žena zůstane opuštěná na malinkém ostrově uprostřed oceánu, dva chlapci objeví zbraň v krabici na boty, skupina dobrodruhů nalezne v amazonské džungli jeskyni netušených rozměrů, muž střelí cizince na Štědrý den do krku… Mark Haddon dokazuje, že je mistrem vypointovaného krátkého vyprávění a že jeho představivost je temnější, než jsme si mysleli. Šťastné konce tedy nečekejte....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354134/pad-vyletniho-mola-F0r-354134.jpg 4.225
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Argo

The Pier Falls, 2016

Kniha Pád výletního mola

magnolia

Tak jsem si koupila zlevněného Haddona, abych ho měla komplet přečteného - a byla to síla. Hned první povídka mě vcucla, popisem atmosféry náhlé tragédie (té z názvu knihy) a lidských osudů s ní spojených. A to byl teprve začátek. U Ostrova jsem se rozhodovala, jestli mám vůbec číst dál... Vzhledem k době, kdy čtu, tedy před spaním, jsem se bála, že budou nějaké noční můry - a nebyly, tak jsem pokračovala, každý večer, až k poslednímu příběhu (a u něho jsem, po všech těch předešlých dramatech a v očekávání nejhoršího, nakonec byla šťastná za "aspoň, že tak"). Mark Haddon píše geniálně, nenudí, přibližuje nám nejrůznější prostředí a niterné pocity pestré řady hrdinů. Je mi jen hrozně moc líto, že to bylo tak smutné a často kruté čtení (ale zase si po tom přívalu neštěstí řeknete, že se máte vlastně dobře - tedy aspoň já jsem si to po dočtení pomyslela. Ale smutný to je až moc.)

E.Hyde
17.04.2019

Zajimave pocteni..
Kazda povidka je jina a kazda ve me zanechala takovou tu cernou tecku, nad kterou dlouho dumate a diky niz si knihu pamatujete, coz je spravne.
Pad vyletniho mola - hned zkraje takhle zhurta? Ok. 100%.
Ostrov - nevadil mi pribeh, ale styl psani alá je mi 12. 30%
Bunny - no to bylo miloucke, skoro na slzu. 90%
Zeleny rytir - nejak jsem nepochopila pointu, ze by Duch minulych Vanoc..? 80%
Pistole - cekala jsem vic. 60%
Datel a vlk - jooo, napinani jak na skripec. 100%
Dychej - 60%
Jak sli chlapci - ja bych se na ne vyprdla. 100%
Jez - ne kazdy kamos musi byt hned sympatak. 100%

Precteno diky ctenarske vyzve - mene nez 10 komentaru :)

knihovniceVS
06.01.2019

Nečekaný příliv zoufalství a beznaděje, smíření; podvolení se neodvratitelnosti.

grillica
08.12.2018

V recenzi na iliteratura.cz Markéta Musilová hovoří o nemilosrdných povídkách. A tak tomu skutečně je. Jsou to takové malé romány, sondy do situací, při kterých se ošíváte a je vám trochu nepříjemně; o to víc se zakusujete do dalších a dalších stránek, přestože podivný pocit zůstává. Nejvíc mě zaujala hned první povídka, která dala název celému souboru. Počet nýtů, tun materiálu, mrtvých a uběhnutých minut, reportáž mě pohltila. Stejně tak absurdní Zelený rytíř, začínající typicky rodinnými nervózními Vánocemi bez většího očekávání, ale tenhle dojem je okamžitě a násilně přerušen nezvaným hostem... Bezesporu jedna z nejlepších povídkových knih, které jsem četla.

Marekh
15.09.2018

Jedná se o první knihu, kterou jsem přečetl od tohoto autora. V průběhu čtení jsem si myslel, že knihu ohodnotím nízkým hodnocením, ale nakonec jsem se rozhodl pro 3 hvězdičky. Kniha obsahuje 9 povídek. Některé povídky se mi líbily (např. Dýchej, Jak šli chlapci do světa, aby se naučili bát, Jez), jiné povídky mne bohužel neoslovily (např. sci-fi povídka Datel a vlk aj.). Povídky pojednávají o vztazích mezi lidmi, některé končí tragicky, u některých povídek je třeba se zamyslet nad závěrem.

Podle lákadel, která se vyskytují na zadním přebalu knihy, jsem očekával, že všechny povídky budou vynikající a čtivé a budou mne bavit, bohužel v mém případě tomu tak nebylo. Některé povídky mne nebavily a nudil jsem se, text jsem vnímal, ale do některých jsem se nezačetl. Z druhého hlediska některé povídky byly vynikající a vtáhly mne do děje. Jedná se o první povídkou knihu, kterou autor napsal. Celkově knihu hodnotím průměrně. Možná časem vyzkouším nějakou další knihu od Marka Haddona a snad se mi bude líbit více.

iška
20.08.2018

Chvílemi jsem měla pocit, že je to něco mezi reportáží, dokumentem či pouhým popisem a stejně mě všechny povídky oslovily a chytly.

saumur
18.01.2018

Velké překvapení... Konečně kniha, jejíž příběh (v tomto případě příběhy) nekončí hepyendem, a přesto vám z ní není smutno. Možná díky tomu, že Haddon se dokázal vyhnout patosu a líčí děj někdy až příliš odtažitě a dokumentárně. Ale to mě právě dostalo, to spojení čistě pragmatického líčení s hlubokým příběhem...

Tydvik
09.11.2017

"Každý okamžik je kulka, které jste se dokázali vyhnout, každý okamžik je nevyužitá příležitost".
Tentokrát Mark Haddon zabrnkal na temnější strunu.
Jeho první povídková kniha dokáže být místy velmi neúprosná, mrazivá.
Obsahuje devět příběhů - devět různých a zároveň tolik stejných světů.
A je fantasticky napsaná. Nekáže, nepoučuje, nevysvětluje...ale vy stejně víte, co chce říct.