LucyPevensie LucyPevensie komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Krásně napsaný příběh života mladé dívky za druhé světové války doplněný úžasným vypravěčem - smrtí. Co k tomu dodat? :)
Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla :)

03.10.2016 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Několik měsíců před Pánem much jsem četla Humankind od Rutgera Bregmana, který říká, že by se lidé mimo civilizaci rozhodně takhle zle nechovali a dokládá to i na skutečných příkladech různých malých společenství a i jednom případu s chlapci, kteří ztroskotali podobně jako ti v Pánovi much, ale na ostrově si pomáhali. Myslím, že právě Bregmanovi věřím spíš než Goldingovi. Ale zároveň je popis úpadku a barbarství děsivě realistický a myslím, že Golding skvěle vystihuje to, jak může korumpovat touha po moci a také náš sklon jako lidí rozdělovat se na "my" a "oni".

08.06.2023 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Mám ráda moderní zpracování biblických nebo antických témat, kvůli kterému mě kniha zaujala a které tu bylo velmi originální (třeba Znečištění jako čtvrtý jezdec je super). Také humor obou autorů mě hodně bavil. Jediné, co se mi úplně nelíbilo, byla struktura vyprávění, která podle mě byla trochu náhodná.

20.11.2022 4 z 5

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Jednoduše klasika! Čtení je to docela náročné a zabralo mi asi dva měsíce, ale Bídníci za tu námahu stojí.

12.01.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Děsivé, úchvatné a naprosto úžasné!

03.10.2016 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Celkem depresivní knížka. Zároveň se mi ale hodně líbila. Murakami skvěle a věrohodně popisoval pocity postav.

29.03.2020 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Úžasná knížka! Skvěle se mi četla, zvládla jsem ji za 4 dny. Bavil mě příběh i filozofické pasáže, ty pro mě byly možná i zajímavější než děj samotný. Samozřejmě si všechen filozofický výklad nepamatuju, kdybych knížku chtěla použít jako učebnici filozofie určitě bych ji musela přečíst vícekrát. Ale i tak jsem se dozvěděla mnoho nových zajímavých informací.

29.10.2017 5 z 5

Umění milovat Umění milovat Erich Fromm

Krásná kniha, o tom, že láska je dávání a umění a že naše moderní kapitalistická společnost lásce (ani tvořivosti celkově) nepřeje. Vede člověka k zamyšlení nad naší společností v tom smyslu, že se dnes věnujeme mechanické práci, která nás nijak nerozvíjí, ale po této práci jsme moc unaveni na to, abychom se mohli věnovat skutečné tvůrčí činnosti (kam patří i opravdová láska a přátelství) a svůj volný čas jenom "prolenošíme". Mě osobně znovu připomněla to, že tuto absenci kreativity často vidím na sobě samé a měla bych se snažit překonat svojí pohodlnost a pěstovat nějaký řád, který mi umožní se smysluplně věnovat kreativní činnosti, která mi nyní často chybí. A samozřejmě to, že láska není o "dostávání", ale o "dávání", což už jsme všichni slyšeli mnohokrát, ale myslím, že je důležité, si to znovu připomenout.

17.03.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Četlo se velmi dobře, je to silný příběh.

21.04.2019 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Přečteno asi za 20 minut v knihkupectví :D Mile mě to překvapilo. Na čtyřiceti stránkách (které by bez obrázků a v normálním formátu zabraly asi 10) je pěkný příběh, na kterém se mi líbí ta "nadějnost"

26.03.2017 5 z 5

Určitě velmi zajímavé čtení. Na jednu stranu nemám ráda literaturu faktu, která obsáhne velmi široké téma, ale zůstává jen na povrchu, což je přesně případ této knihy. Takový text nemůže být seriózní vědeckou publikací, ale "jen" populární literaturou. Na druhou stranu jako příběh o dějinách lidstva kniha funguje skvěle. Stručně, čtivě a srozumitelně vysvětluje vývoj člověka a jeho důležité momenty a dává je do nečekaných souvislostí. Také otevírá spoustu zajímavých filosofických a vědeckých otázek, kterým se ale nevěnuje do hloubky.

23.07.2022 3 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Skvělá studie toho, jak člověka může zničit moc. Taky se mi líbí zamyšlení nad chováním lidí na pohřbech a také nad neviditelností fotografa. Vadilo mi jenom, že některé myšlenky a úvahy se opakovaly a děj z minulosti byl vyprávěný dost popisně a někdy nezáživně.

21.08.2021 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Podle mě nejlepší díl Zaklínače. Kdybych hodnotila celou sérii tak taky 5*. Děj rychle ubíha, je to celkem dobře napsané a chvílemi dost vtipné a hlavně jsou v Zaklínači skvělé postavy.

10.01.2021 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Skvělá autentická kniha o tom, jaký je to pocit, když je člověku patnáct.

13.02.2020

Od hlouposti k šílenství. Zprávy o tekuté společnosti Od hlouposti k šílenství. Zprávy o tekuté společnosti Umberto Eco

Některé poznámky byly velmi zajímavé, jiné si už dneska, kdy jsem knížku dočetla nepamatuju. Každopádně hodně zajímavých myšlenek, čtivě napsané, někdy i vtipné. Jsem ráda, že jsem na knihu narazila.

13.06.2019 4 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Děj ubíhal rychle a docela mě bavil. Ale Danny mě štval svým přístupem k dívkám a tím jak mu pak vadilo, že s ním nechtějí nic mít.

03.10.2016 3 z 5

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

Krásný příběh. Ze začátku jsem si nemohla zvyknout na jazyk, ale pak se mi u ten začal začal líbit a ke konci jsem se už od knížky nemohla odtrhnout. Chvílemi jsem si říkala, jestli oběť, kterou Evička přináší, není až moc velká. Připadalo mi, že silná ženská hrdinka by měla být schopná postavit se proti tomu, jak jí její muž ubližuje. Pak mi ale došlo, že sebeobětování nemá být omezeno vlastním utrpením, to už by nebylo pravým sebeobětováním. Nakonec jsem tedy s celkovým vyzněním příběhu byla spokojená.

24.03.2024 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Skvělá oddechovka:)

25.08.2019 4 z 5

Velmi zvláštní, ale pěkná kniha. Líbí se mi, jak všechny ty nesmysly dávají smysl. Akorát se mi do toho kvůli absenci opravdové zápletky nedařilo začíst.

12.05.2019 4 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

V podstatě sbírka různých momentek, které líčí konec války bez patosu, přikrášlování a idealizování. Tenhle realizmus, který popisuje, že na konci války byl pro mladé důležitý jazz a jak získat nějakou holku nebo kluka a pro starší zase jak se zachránit před obviněním z kolaborace a nešlo hlavně o nějaké vznešené hrdinství, se mi hodně líbil. Jenom myslím, že kniha mohla být o něco kratší, protože Dannyho vnitřní monology začaly být už trochu nudné a témata některých příhod se taky opakovala.

29.09.2022 4 z 5