lucygreen lucygreen komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Neskutečně mě to dostalo. Vůbec jsem neočekávala, že se bude zápletka takto vyvíjet a že kniha bude tak neskutečně poutavá a napínavá. Bylo to fakt skvělé a skoro nikdy jsem se nenudila (jen část asi za půlkou týkající se knihy). Farmu zvířat také obdivuji, ale toto mě dostalo snad ještě víc, jelikož jsem nevěděla do čeho jdu. Nějaké části knihy na mě byly docela dost drsné, ale patřilo to k tomu. Každému bych doporučila přečíst si tuto knihu.

22.12.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Opravdu překvapila. Asi před rokem jsem viděla animovaný film a už tehdy mě to docela dostalo a v knize mi to přišlo ještě opravdovější. I když moc nečtu klasiku tak musím uznat že je to opravdu poutavé a kniha nelze odložit dokud nebude přečtena. To co se tam i mimo knihu dělo a děje je smutné a autor to podle mě vystihl přesně. Velice doporučuji, skvělá na zamyšlení a hodně toho dokáže předat.

12.12.2020 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Já prostě nevím. Četla jsem všechny Dvory a spokojená jsem opravdu nebyla, čekala jsem, že tato série pro mě bude o dost lepší (hlavně na základě tak vysokých hodnocení) a to se bohužel nestalo. Opravdu jsem se snažila si to užít jelikož mám v knihovničce už hodně dlouho 6 dílů této série, ale asi byla chyba číst to po Orwellovi. Na začátku mě nejvíce frustrovalo, jak může být 18ti letá (vlastně 17- pak byla zavřená) holka nejhorší ze všech vrahů (co třeba vrazi s 30ti letou zkušeností?) a navíc mít úplně nezkaženou duši a řešit malichernosti. Asi nějakých 50 stránek mě to i dost bavilo, ale ke konci jsem zase nějak ztratila zájem. Zkrátka momentálně jsem docela frustrovaná z toho, že jsem této knize věnovala tolik hodin mého času. Opravdu mě zajímá, co budu dělat s celou sérií... (dárek asi před 2 lety). UPDATE: Snažila jsem se dát šanci 2. dílu, ale skončilo to na 100 straně a já doufám, že mě již nikdy nenapadne pokračovat! Neskutečně ploché postavy, extrémně nelogický děj a neskutečně blbá/nesympatická hlavní hrdinka. Hlavně, že jí to sluší :).

09.01.2021 odpad!

Knihu jsem četla dost dlouho (absence odstavců a skoro i kapitol). První asi třetina mě moc nebavila, ale pak se to rozjelo a já zase koukala, kolik všeho možného je autor do svých knih schopný dát. Opravdu hodně různorodý a působivý děj. Mám pocit, že bylo skvělé vidět hl. postavu jak postupně kráčí životem, někdy i trochu s absurditou.

24.12.2022 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Velice originální. Na knihu jsem se těšila, originalitu jsem očekávala a také ji dostala. Díky délce jsem ji zvládla přečíst najednou a myslím si, že v příběhu bylo všeho tak akorát. Mně, jako asi spoustě dalším čtenářům, by se tedy také líbilo znát nějaký zajímavý důvod proměny Řehoře, ale Kafka už má zkrátka takový styl, moc toho o jeho postavách nevíme a děj je často nelogický. Myslím si, že to je ale právě jedna ze zajímavostí této knihy. SPOILER: Toho, že se Řehoř v průběhu knihy zmenšuje z velikosti postele na velikost vhodnou na jen vymetení koštětem jsem si při čtení vlastně ani nevšimla, ale asi to tak opravdu bylo, jen jsem prostě měla vžitou představu obrovského brouka.

04.02.2022 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Paul Remark

Nevěděla jsem, jestli se do této knihy mám pouštět. Bylo to náročné a ještě musím dlouho trávit, ale musím uznat, že takhle reálná a živá mi asi ještě žádná kniha nepřišla. S podobnou tématikou jsem četla knihu V šedých tónech, ale toto bylo asi ještě brutálnější. Postavy jsem si skoro všechny oblíbila a užívala si jejich kamarádský vztah. Jelikož v současné době nejsem žádný rychločtenář, dala mi i tahle 180ti stránková kniha časově zabrat. Moc se mi ale líbilo, že každá část knihy popisovala jinou situaci a nic v ději se zbytečně neopakovalo. Doufám, že současné nepříjemné pocity ze čtení za čas převáží hodnota této knihy. Určitě toho teď vím víc o fungování vojáků ve válce.

29.01.2022 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Tato maturitní četba se mi zdála o trochu hůře stravitelná, než jiné. Asi to bylo kvůli hodně dlouhému popisu lovení ryby, kde byl zmíněn skoro každý pohyb starce, nebo absence kapitol (to má podle mě na stravitelnosti a rychlosti čtení taky nějaký podíl). Na druhou stranu, jsem ještě knihu s rybářskou tematikou nečetla a příběh (líčení lidského úsilí) byl zajímavý.

16.01.2022 2 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Opravdu výborná kniha. Četla se velice lehce a každá stránka mě moc bavila, což se neděje běžně. Svět zase něco originálního a prostě super. Akorát bych asi doporučila nečíst anotaci v knize, aby pak byly zvraty v první polovině knihy nečekanější.

02.06.2020 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Jsem dost ráda, že jsem si knihu přečetla. Na to jak je krátká, tak mě dokázala zaujmout (hlavně v druhé polovině). Styl psaní mi ani moc nevadil (zase je to něco jiného) a asi se pustím i do knihy Obsluhoval jsem anglického krále. Obsaženy byly i vtipné části a konec mě zasáhl více, než jsem čekala, že by mohl.

16.04.2022 4 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Kdybych si za celý život měla přečíst jen jednu knihu, určitě by to byla tahle. Opravdu mi moc pomohla a dokonce působila i terapeuticky v situacích kdy člověku není nejlépe. Je to pro mne vlastně taková bible. Také se mi tu po dlouhé době stalo, jak u knihy už dlouho ne, že jsem ji nechtěla dočíst, aby vydržela co nejdéle. Moc děkuji a těším se na další knihy- má to VELKÝ smysl a život má obrovskou sílu tak mu více věřme a méně s ním bojujme :).

31.08.2021 5 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Miluju to. Naprosto moudrá kniha, která se mě v mnoha ohledech dotkla. Dokáže působit i terapeuticky a je skvělá pro lidi, co se o duchovní rozvoj zajímají. Četla jsem ji dost dlouho, ale spíš proto, aby mi co nejdéle vydržela. Opravdu mě i dokázala vytáhnout z krize. Jedna z nej knih.

19.11.2022 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Sice povinná četba, ale na to z jaké je doby, byla prostě svěží. Na konci bylo i pár pasáží, které mě rozesmály a to mám u knih vždy velice ráda :). Dokonce mě pár zvratů i velice překvapilo, až si člověk říká, že to není možné, jak se vše semlelo.

16.01.2022 4 z 5

Dobytí severního pólu Dobytí severního pólu Zdeněk Svěrák

Čekala jsem, že to bude dobré a opravdu bylo. Když se u knihy zasmějete i nahlas, tak je to super. Četla jsem z knihy, kde jsou všechny hry a tato měla 43 stran. Úvod do hry týkající se roztrženého dítěte a živých obrazů mě také bavil, i když se to netýkalo dalšího děje. Jsem ráda, že je tato hra v mé maturitní četbě.

19.11.2021 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Podle mě byl tento díl o dost lepší, než první. Bylo to pro mě tedy čtení na delší dobu, ale už se moc těším na 3. díl. Asi úplně nejvíce se mi líbila povídka Věčný oheň a pak epilog- opravdu je skvělé, když je kniha vtipná. Také se mi líbily povídky- Hranice možností a Meč osudu. Skvělá byla také pasáž z Trochu se obětovat s Marigoldem jakožto lovcem perel :D.

02.10.2021 4 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Dala jsem si rereading asi po třech letech a ze začátku jsem úplně nevěděla, jestli to byl dobrý nápad, ale pak mě to zase chytlo, miluji čtivost i postavy. Zpětně byla opět celá kniha super, i začátek :). Chystám se udělat rereading i na ostatní díly a už se na to těším.

04.05.2020 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha fajn, četla se mi trochu déle (možná zastaralejší čeština?). Byly vtipné části a pár kapitol, u kterých jsem se smála opravdu hodně. No nevím, jestli bych si přečetla znovu a k maturitní četbě jsou asi i jiné vhodné knihy s méně rozsáhlým dějem, ale myslím, že se dá i o Saturninovi dobře mluvit.

10.09.2022 3 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Už je to sice dost dlouho, co jsem tuhle knihu přečetla, ale vzpomněla jsem si na ni a musím ji taky moc doporučit. Je to moc krásné čtení a každému bych ji doporučila (pořád si pamatuji na tu pokličku :D ).

22.09.2018 5 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Pro mě fajn kniha, ale nic převratného. Nějaké strany zaujímaly útulností, nějaké nudily. Bylo to celkem dobré, ale nejvíce mě na knihu nalákala obálka. Posílám dál a myslím si, že mi dlouho v paměti neutkví. PS: část na konci knihy (za poděkováním) týkající se minulosti hlavní postavy se mi ani nechtěla číst, ale nakonec se mi svou akčností líbila a nebyla tak předvídatelná.

07.02.2024 3 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

No, co k tomu říct... Byla to prostě nuda. První třetina knihy pro mě byla prakticky o ničem a celkově to zase bylo zdlouhavé a docela i předvídatelné. Jsem ráda, že teď budu číst něco jiného. Vždy se mi líbil obal, ale knihu bych moc nedoporučila.

02.02.2020 1 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Hodně mě tato kniha bavila, byl to můj druhý thriller a musím říci, že se mi líbil více, než V pasti lží. Od začátku mě bavilo prostředí a popis jídla a jiných věcí. Celkově ta atmosféra je super. Ani to nebylo nejak nechutné a napětí bylo dostatečné. Doporučuji!

01.06.2019 5 z 5