Ostře sledované vlaky

kniha od:

Ostře sledované vlaky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36673/bmid_ostre-sledovane-vlaky-Hmd-36673.jpg 3.5 3727

Novela o milostných nesnázích mladého železničáře a jeho boji proti okupantům se odehrává na malé železniční stanici na konci druhé světové války.

Komentáře (386)

Komentáře 386 Recenze 1

Tedovál55
Tedovál55
14.11.2023 5 z 5

Tohle je mimořádně krásný příběh vzbuzující všechny možné emoce.

Nathally
Nathally
06.11.2023 3 z 5

Tuto knížku jsem dokázala přečíst během jednoho dne, což byla její jediná výhoda. Bohužel jsem z ní byla zklamaná. I když je kniha krátká, zdálo se mi, že se v ní neděje nic extra důležitého a zajímavého. Jediné, co mě skutečně bavilo, byl závěr knihy. Celkově mi však přišlo, že kniha nedokázala plně využít svůj potenciál


Zemlja
Zemlja
04.10.2023 5 z 5

V knížce je toho tolik. Poetika, smutek, nesmělost, odvaha, soucit. Krásný příběh.

roman6788
roman6788
21.08.2023

Hrabalovska klasika a malom nádraží, ľudských príbehoch a vojnových udalostíach.

Robodlak
Robodlak
14.08.2023 2 z 5

Zajímavě vyprávěný příběh, ze kterého vyčnívají popisy zrůdného zacházení se zvířaty. To ve mně zanechalo v posledku nejsilnější a znechucující dojem z knížky, jakkoli chápu, že jde o popis toho, co se skutečně dělo.

pani_ari
pani_ari
28.07.2023 2 z 5

Dle mého názoru novela Ostře sledované vlaky odhaluje dvě zajímavé roviny: přeměnu mladíka v muže a pohled na téměř poválečnou situaci. Obě z nich mají své kouzlo a navzájem se skvěle doplňují, a také příběh navzdory těžšímu tématu nepůsobí tolik depresivně. Přijde mi, že je dílo podáváno z více úhlů pohledu, což působí zajímavě.

Zprvu jsem se ztrácela v častém střídání vypravování děje a proudění Milošových myšlenek. Dále se mi vadil naturalistický popis zacházení se zvířaty. Myslím si, že se to k povaze díla vůbec nehodilo a zbytečně to kazilo celkový dojem.

Pjotr08
Pjotr08
19.07.2023 5 z 5

Děj knihy mě zaujal a rozhodně nelituji přečtení této knihy. Občas jsem se i zasmál. Zkrátka pro mě to už navždy bude ta stará dobrá česká klasika, která neomrzí.

Crozz
Crozz
11.06.2023 2 z 5

Příběh v tom sice je, ale literární styl mi nesedl.

vlkcz
vlkcz
26.05.2023 3 z 5

Asi jediný Hrabal, kde mi přišla kniha lepší než film. Ale i tak... Já se prostě s jeho poetikou míjím a tahle kniha mi to jen znovu potvrdila.

Jana_2
Jana_2
14.05.2023

Film mě nebavil, nejsem na černobílé filmy.. Ale knížka mě ohromila..

papeha
papeha
08.05.2023 3 z 5

Zdánlivě obyčejný příběh, ale se skvěle napsaným koncem.

Marbla2004
Marbla2004
01.05.2023 3 z 5

Vzhledem k tomu, že byla tato kniha velmi krátká, tak jsem neměla problém ji dočíst. Byla jsem od ostatních psychicky připravena na to, že mě to nebude bavit :D, ale mě to ani nestihlo nebavit. Za dvě hodiny jsem to zavřela a byl konec. Popisy zvířat opravdu nechutné, zbytek scén... takové zvláštní. Z knihy nemám dobrý pocit a u maturity bych si radši chtěla vytáhnout něco jiného, ale zas tak hrozná kniha to nebyla.

Vec1980
Vec1980
28.04.2023 5 z 5

"Kanape přetrhli! " křičel pan přednosta, "přednostovi přetrhli kanape vejpůl" ... a navíc dvakrát by se dalo dodat. Jednoduchý a krásně napsaný příběh. Promítáte si filmovou verzi a při čtení vnímáte text, stejně jako kdyby ho vyprávěl vypravěč.... je to klasické dílo, které je nesmysl hodnotit optikou dnešní logiky.

renefer
renefer
11.04.2023 2 z 5

Opravdu netuším, kdo určuje, co je klasické dílo a má se o něm učit ve škole. Film jsem viděla a byl zajímavý. Kniha je děs, číst o strašlivém týrání zvířat bez jakékoliv citové angažovanosti v jejím popisu, hlavní postava je duševně postižený chlapec, kterého je mi vlastně líto, ale ani jeho konec nevyvolává nějaké citové pohnutí. Celé dílo je takové celé odosobněné, asi jako dívat se krvák v kině a přitom nic necítit.

Booky84
Booky84
01.04.2023 4 z 5

Celkově smutný příběh, kde film předčil knihu, což se často nestává. Musím se přiznat, že se mi to nečetlo úplně snadno, ale díky útlosti knihy a tomu, že znám filmové zpracování tak to vlastně celkem šlo.

karel2700
karel2700
10.03.2023 5 z 5

Příběh o malém nádraží během 2. světové války s lehce eroticko-perverzním nádechem.
Některé pasáže jsou komické, třeba polibek přes plot a následná kundička na tváři.
Závěr se povedl, někdy se podívám na film.

PastorMal13
PastorMal13
06.03.2023 3 z 5

Do knihy jsem se vůbec nemohl začíst. Kromě začátku, kde se dozvídáme Milošův rodokmen, a hlavně bravúrního konce, mě kniha skoro vůbec nezaujala.

MilaSliacka
MilaSliacka
05.03.2023 4 z 5

Četní Ostře sledovaných vlaků jsem vnímala jako výlet do starých časů. Nahrával tomu jak květnatý styl Hrabalova psaní, ve kterém jsme nacházela neznámá slova a nebyla jsem si jista, jestli jde o zastaralé výrazy nebo Hrabalovy invence (jinováč, pucvole, hylák, švunk), tak i témata vyšlá z módy. V dnešní době pornfikované bychom se už sotva zasnili nad razítkem obtisknutým na něčí zadnici.

Lehký poetický styl této knihy je prošpikován naturalistickými výjevy, ze kterých se mi dělalo špatně (doprava zvířat na jatka, krmení husy). Je zarážející, jak už jsem v literatuře imunní obrazům z koncentračních táborů, respektive z transportů, ale jakmile někdo na místo vězňů dosadí zvířata, vnímám jejich bolest silněji.

Tak jako u všech svých knih se Hrabal při tvorbě Ostře sledovaných vlaků nechal inspirovat svým životem; za druhé světové války pracoval jako výpravčí. Zároveň stěžejní událost knihy se opravdu stala nedaleko stanice Podřipsko.

PS: U některých knih by měla být zvlášť sekce pro dobrovolné a nedobrovolné čtenáře. Ačkoli nevím, jestli bych nebyla stejný otrávený maturant, kdyby mi někdo v osmnácti letech předepsal tuto knihu.

Vendula39
Vendula39
04.03.2023 5 z 5

Dílo se mi nádherně četlo, nemůžu si ho vynachválit. Zpočátku mi novela přišla docela nudná, ale ukázalo se, že hlavní zápletka se nachází až ke konci knihy. Zaujal mě motiv holubů, které choval pan přednosta, ale i celková práce na železnici. I když dílo končí smutně, tak v něm najdeme znaky přátelství, ale jenom protože zuří válka, nejsou naplněny. Dědeček byl sice v příběhu pouze zmíněn, ale jeho počin s tanky je legendární, stejně jako hubička s Mášou při malování plotu. Ke knize se určitě někdy vrátím, byla psána srozumitelně a navíc se u ní nenudíte.

mia.com
mia.com
01.02.2023 odpad!

Tohle jsem četla na maturitu jen proto, že to bylo tenké. No velká chyba. Absolutně mě to nebavilo, ani jsem to nepochopila a po přečtení jsem nebyla schopná přijít na to, o čem to vlastně bylo. A samozřejmě jsem si to vytáhla u té maturity a dostala čtyřku :D. Díky bohu pak za sloh a test. Každopádně mám stále jen špatné vzpomínky.

Luluhappy
Luluhappy
25.01.2023 2 z 5

(SPOILER) Psychicky naruseny jedinec, hlavni hrdina Milos. Kniha se spatne cte, i pres nizky počet stran jsem mela problem docist. Nechutne sceny umucenych zvirat a sexisticke narazky a komentare na zeny. Podle vseho se z chlapce stane muz, az kdyz smoci. A o to hlavnimu hrdinovi jde. Pak jeste chce vyhodit vlak do povetri a nakonec umira..
Nenasla jsem v tom tu poetiku, o které se tady mluvi. A ne, nejsem maturantka. Je mi 30 a nelibilo se mi to.

Jirka430
Jirka430
20.01.2023 5 z 5

Famózní kniha famózního autora. Obecně nemám v oblibě čtení knih, které jsem již viděl zfilmované, u této knihy ale rozhodně nelituji. Je plná silných myšlenek a její děj je dojemný.

dzejn187
dzejn187
05.01.2023 3 z 5

Ostře sledované vlaky byla první kniha, kterou jsem si od Hrabala přečetla a mám z ní rozporuplné pocity. Velmi se mi líbily pasáže, ve kterých se řešil na tu dobu poměrně otevřeně sex a další tabuizovaná témata. Dokonce i na dlouhá souvětí jsem si docela dobře zvykla. Na druhou stranu jsem měla problém se do knihy začíst a samotný děj mě příliš nezaujal.

sabina5156
sabina5156
27.12.2022 2 z 5

S rukou na srdce přísahám, že Hrabala jsem zkoušela číst několikrát. A opravdu to není můj šálek a mám k tomu několik pádných argumentů. Zprvu, jeho styl psaní mi přijde umělý a zároveň prázdný úplně stejně jako svět, který v kniháh vytváří. Postavy se chovají uměle a téměř jakoby z jiné planety, vše je příliš afektované a nevytváří to dojem skutečného života ač o skutečném životě píše - (samozřejmě jen subjektivní názor). Ostře sledované vlaky jsem nejprve viděla (1966), film se mi líbil, vyprávěl o tom malém druhu odvahy, který v sobě může každý jedinec bez ohledu na výšku, váhu a věk nalézt...je to takový dobrý vývar, v němž sice není příliš zeleniny ale je tam chutné a libové maso. Kniha vedle toho je miska s horkou vodou, ve které plave několik koleček mrkve a pórku. Opět ze mě mluví zaujatost...

Littlemonday
Littlemonday
26.12.2022 2 z 5

Ostře sledované vlaky - Bohumil Hrabal

Anotace:

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

Recenze:

Hrabala nemá úplně každý rád, já ho znám díky Postřižinám a nevadí mi.
Ostře sledované vlaky jsem neviděla ani jako filmové zpracování, takže jsem se rozhodla přečíst si knihu.
A jako umím ocenit klasiku, ale toto… to teda ne. Krátká novela úplně o ničem. Jediné, co byla alespoň trochu zajímavé byl konec.
Příběh se odehrává za války, silný podtext té doby se tam zlehka odráží. Hlavní dějová linka je však o Miloši Hrmovi a kterak o panictví přišel. K tomu můžu také dodat, že Hrabal neumí psát o sexu.
Kdyby se možná soustředil míň na holuby, které na stanici chová přednosta a víc na lidské vztahy a popis té doby s jeho perfektní nadsázkou, kterou tak umí, tak by to pro mě bylo kvalitnější čtení.
Každopádně věřím, že někomu, kdo Hrabala zbožňuje se dílko líbit může. ️

2/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

ujira
ujira
13.12.2022 4 z 5

Hrabalovy knihy jsou lidsky opravdové, autor v nich na čtenáře nic nezkouší, na nic si nehraje. Píše obyčejně o obyčejných lidech a možných osudech. Ale přes všechnu opravdovost se nestal mým oblíbeným autorem.

Elea
Elea
11.12.2022 2 z 5

Hrabala nemám ráda a tato kniha to nezměnila.

Alena3029
Alena3029
17.11.2022 3 z 5

Vyprávění sotva dospělého mladíka, který nám jakoby jedním dechem přibližuje historii své rodiny a svého dosavadního života a v atmosféře konce války nám nenápadně předvede, co je to opravdové hrdinství obyčejných lidí. Byla jsem připravena na velkou nudu, ale nakonec mne kniha opravdu bavila.

dufkys
dufkys
10.11.2022 2 z 5

nezazivny dej víceméně o ničem. docetla jsem jen z důvodu počtu stran.

chlupydupy
chlupydupy
12.10.2022 odpad!

Kniha sice velmi útlá,ale čtení velké trápení. Vůbec mě nebavila,ani pořádně nedokážu popsat děj..prostě mi nesedla..