Loxias Loxias komentáře u knih

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Obrovsky respekt panu Kmentovi za to, ze ma nervy, odvahu a zaludek tohle klubko hnusu rozpletat. Musim rict, ze i kdyz clovek tusi a citi, ze tady je vse spatne, tak realita popisovana v knize posunuje hranici za ta nejhorsi ocekavani. Diky za odvahu a preju mnoho uspechu v dalsi praci

29.03.2023 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Vlastne nemuzu rict zadne proti. Nektere casti pribehu byly dost zjednodusene a stejne tak nektere postavy. Ale kdyz to vezmu optikou 9 letych deti pro ktere je kniha urcena, tak je to vlastne akci narvana jizda v zajimavem tajuplnem prostredi, ktera bavi od zacatku do konce.

01.03.2023 4 z 5

Zaverecna kniha pracuje s jiz rozjetym pribehem z predchoziho dilu a od zacatku se tsk stale neco deje, coz je pozitivni zmena. Konstrukt vztahu postav a udalosti je misty az absurdni, ale presto mi to prislo zabavne a to je asi to nejdulezitejsi. Za grande finale v soudni sini jsem odpoustel hodne negativ, ktera sem si nasbiral od zacatku cteni trilogie a zavrecny dil me za moji trpelivost odmenil.

24.03.2024 5 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Ocenuji, ze kniha dala zrod novemu zanru i desitky mist, na ktere se pozdejsi scifi tvorba odkazuje, ale to, ze tato kniha stala u zrodu cyberunku jeste neznamena, ze je dobra. Troufam si rict, ze ani na podruhe se preklad nepovedl. Problem bude ale i v tom, ze autor mnohdy popisuje dost abstraktne veci, u kterych pochybuji, ze si je sam dokazal nejakkloudne predstavit. Casto se z toho proto stava jakysi psychotropni balast. I pres svou necitelnost si kniha alespon v nekterych pasazich dokaze zachovat atmosferu a charakteristicky feeling, ale sluselo by ji neco jako remake. slo by to podle me se stejnou stmosferou napsat daleko lepe.

27.02.2020 2 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

A pak ze to bez Harryho nepujde! Pomalejsi rozjezd je vlastne jen takove ticho pred bouri, ktera uz se neutisi az do konce knihy. Vsechno je tu vysponovane na hranici uveritelnosti, ale na to uz sem Nesboa zvykly. Tady to navic razantne pridavalo na zabavnosti. Celkove vzato pro me jeden z Nesboovych vrcholu (mam za sebou celeho HH, Krev na snehu I,II).

16.02.2019 5 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Premyslim, jestli tohle byl zatim nejlepsi dil nebo je to dany tim, ze sem ted cerstve po precteni. Kazdopadne posledni tretina byla dost brutalni jizda a bavilo to moc. Po pekelnem vrchu sem si rikal, ze to byla takova jednorazovka, ale dal sem sanci dalsim dilum a ted to vypada, ze to dotahnu do konce.

04.03.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Asi to bylo dobry no, ale byl to tak koncentrovanej smutek a frustrace, ze nemuzu rict, ze bych si to cteni nejak uzival, coz ale nejak je to, co od toho ocekavam.

07.12.2020 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Tohle byla asi jedna z nejhloupějších knih, co jsem kdy četl. Hloupa, nudna a jeste nedrzi pohromade. Autorům chybí elementární rešerše policejich postupu a reseni situaci, vymysli si vše na koleni. Ploché postavy se dostavavaji do absurdních situaci a absurdně je resi. Mnoho situaci je ciry surrealismus. Napada me ještě spousta kritických vet, ale už mi to ani nestojí za rozepisovaní. Úspěch knihy je za hranicemi mého chápání.

12.04.2023 2 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Napad dobry, destske postavy jsem taky unesl, ale celou knihou me provazi pocit nevyuziteho potencialu. Nechapu, ze Havraspar a Mrzimor nedostaly temer zadny prostor, zadnou historii nebo identitu a jsou vlastne zbytecne. Chybi podrobnejsi background dulezitych postav. podrobneji rozvedena kouzla, takhle to vypada, ze se naucite 3 a da se s nimi vyhrat kouzelnicka valka. Ustredni pribeh vlastne taky moc nezaujal a krom konce nebyla nijak podtrzena jeho dulezitost. Takze jako pro deti dobry no, bohuzel nicim neprekvapilo.

25.02.2023

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Neni to uplne zklamani, ale nemuzu ani rict, ze by to dostalo ocekavani. Postavy celkem dobre vykreslene, ale moc jich vlastne neni (a motivace nekterych z nich je mi opravdu vzdalena - asi kulurni rozdily, napr obetovani dcery Jie Wen Tie pro jeji idealy). Vedecka cast vlastne neprinasi nic moc noveho a nejde ani prilis do hloubky a tim se jevi zbytecna. Stejne tak filozoficke otazky, ktere sice donuti k zamysleni, ale zaroven, alespon u me, jsou vetsinou rychle vyreseny. Co me opravdu zklamano, ze koncept civilizace trisolaranu v podstate kopiruje civilizaci pozemskou. Pro me nejak ztraci kniha smysl, kdyz autorova predstavivost narazi na jeden z prvnich mantinelu.
Dalsi dil si dam bez problemu, ale ocekavani se kterym jsem prvni knihu oteviral uz je nenavratne pryc. Dosavadni vrcholy scifi zustavaji nepokorene

10.05.2023 3 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Opet solidni detektivni jizda rudolfinskou dobou. Tentokrat mstive spolceni snazici se trestat v nejvyssich patrech Vidne. Da se rict, ze kniha drzi standard predchozich dilu, nic vic, nic min.

21.03.2023 4 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Svizne se to cte, vsechno dava smysl a funguje to dohromady. Postavy zabavne a kazda ma svoji ulohu. Za me dobra detektivka a dam si dalsi.

22.02.2023 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Styl vypraveni, vypravecka a jeji vsuvky, nahodne rozdrolene preklady do nemciny a zpet (i kdyz se cela kniha odehrava v nemcine) a spousta dalsich, vice ci mene, neprijemnych drobnosti rozbiji jinak potenciálně silny pribeh na milion kousku. Pri cteni pak skladate kousky dohromady, ale s kazdym kouskem se sila knihy ztraci a celkovy dojem je vlastne docela nevyrazny.

20.11.2020 3 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Vlastne docela zklamani. Od Prazskeho jara jsem cekal daleko vetsi naboj. Ale prakticky cela kniha se zameruje primarne na jakysi milostny mnohouhelnik nezajimavych postav. Obratky kniha nabira v poslednich 80 strankach, kdy dochazi k okupaci, ale prokousat se temi predchozimi 320 neni vubec lehke.

04.08.2019 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Napad dobry, destske postavy jsem taky unesl, ale celou knihou me provazi pocit nevyuziteho potencialu. Nechapu, ze Havraspar a Mrzimor nedostaly temer zadny prostor, zadnou historii nebo identitu a jsou vlastne zbytecne. Chybi podrobnejsi background dulezitych postav. podrobneji rozvedena kouzla, takhle to vypada, ze se naucite 3 a da se s nimi vyhrat kouzelnicka valka. Ustedni pribeh vlastne taky moc nezaujal a krom konce nebyla nijak podtrzena jeho dulezitost. Takze jako pro deti dobry no, bohuzel nicim neprekvapilo.

16.06.2019 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Dlouho sem premyslel jestli mu v hodnoceni odpustim ten pomaly rozjezd a fakt, ze tam je hodne pasazi, ktere jsou proste naprosto postradatelne. No a neodpustim, protoze aktualne v dalsim dile prozivam podobnou frustraci. Nutno dodat, ze druha polovina je celkem epicka jizda a celkove je to hodne dobre cteni, tak ocekavam podobny zlom i nasledujicim dile.

06.02.2024 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kniha, ktera me zaroven bavila a zaroven nevim co si o ni mam myslet. Zaroven trochu prezita a zaroven torchu nadcasova. Celkove vlastne zajimava vec k rozjimani.

11.09.2023 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Na uvod je to spise slabsi kousek. Obecne Mrakoplas neni moc zabavnej a zachranuje ho spis deni okolo nebo mimo nej.

22.02.2023 3 z 5

Sehnat jidlo, prespat, jit, sehnat jidlo, prespat, jit. Readhack - staci precist ctvrtinu, zbytek je stejny ;)

03.01.2020 2 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

(SPOILER) Moje prvni a asi neoblibenejsi kulhankova kniha. Obzvlast mam rad ten uvod, kdy ten twist clovek proste neceka :)

11.03.2024 5 z 5