loolee loolee komentáře u knih

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Nemůžu se knížek Kateřiny Tučkové nabažit. Formát mě trošku děsil, ale nakonec jsem si připadala, jako kdybych opravdu v divadle seděla a sledovala dění na jevišti. Pouštěla jsem si k tomu hudbu Vítězslavy Kaprálové, protože ač něco vím o Bohuslavu Martinů i Jiřím Muchovi, zjevně to nebylo dost, abych věděla o ní.

Obdivuji Vitku za to, jak si dokázala stát za svým, její cílevědomost, pracovitost, že žila svůj život jak uznala za vhodné sama a nikoliv nikdo jiný, obdivuji K. Tučkovou jak poutavě dokázala její příběh zpracovat.

10.07.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Z té knížky jsem úplně paf. Nejdříve mi byla protivná postava Leny, ale ono to tak muselo být. První vložená pasáž mě taky nepotěšila. Ale dávala smysl. A dala se číst! Takže ty další už jsem četla bez odporu. Líbila se mi mnohovrstevnatost - o postavách zpočátku nevíme nic, vše se odkrývá postupně, aby v závěrečných kapitolách vygradovalo. O hrůzách 50. let už jsem leccos četla, tohle je další rozměr. Jak je snadné lidi znesvářit proti sobě. Ačkoliv sama jsem bezvěrec, resp. nevěřím v Ježíše Krista, domnívám se, že vyvrácením víry komunisté napáchali (další!) strašné zlo a důsledky vidíme dodnes. Víra v rozumné míře, s jasnými morálními pravidly, je potřeba.
Tenhle román budu ještě dlouho přemílat v hlavě a stejně, jako u Žítkovských bohyní doufám, že kostel v Bílé Vodě a okolí navštívím. Kateřina Tučková rozhodně odvedla vynikající práci, napsala román, nikoliv přepis dějin (tolik k názoru S. Balíka), možná se mohl trochu víc snažit korektor (v jednom místě hovoří u matky Tobie o tom, že se jí třásly ruce, jenže ona má jen jednu, nadužívání některých přídavných jmen a podobně). A rozsah...jsem vděčná za knihy takového rozsahu, že mi vydrží déle :-). I tak jsem knížku přečetla během pěti dnů.

07.07.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

To je zvláštní příběh. Smutný. Složitý - asi neumím odpovědět na otázku, jak bych reagovala jako matka já. S vědomím "zákulisních" informací o hlavním hrdinovi se to rozhoduje jinak, ale vlastně ani on si není sám sebou úplně jist. Složité, složité. Obdiv k autorce, jak umí příběh vystavět, vystihnout, žádná zbytečná slova.

23.05.2023

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Druhá knížka této autorky a opět jsem nadšena. Jak jednoduše dokáže popsat problém, situaci. Všechny ženy mě vytáčely, tím, jak bylo snadné je zmanipulovat, jak se nebránily a braly vinu na sebe. Znám takové lidi i ve skutečnosti, vlastně i sama si často dávám leccos za vinu (ale nedávám to najevo, tedy myslím). A ono to může mít důvod i v dětství, na což mě přivedla další knížka autorky, Vrány. Asi nejvíc mě dostal třetí příběh, to zhroucení sebevědomí, jak málo stačí, když nejsou pevné základy vlastní sebeúcty a znalosti vlastní hodnoty. Opravdu dobré čtení, tohle není knížka, u které s poslední větou nevím, o čem vlastně byla.

27.04.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

To je tak silná knížka.... Tohle se ale i skutečně děje a utrpení dětí nakonec většina dospělých neřeší, nesnaží se pomoci a zavírá před tím oči. Tohle byl "jen" příběh. Bolela mě na tom ta skutečná bezmoc dětí, kterých se tohle týká v reálném životě. Protože ony většinou přes to všechno mají svoje rodiče rády a proto mlčí...a taky se stydí.

27.04.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

(SPOILER) Výborný příběh - hlavní hrdina mi byl veskrze sympatický, držela jsem mu strašně moc palce, aby to zase nepokazil (v jedné pasáži nevratně), přemohl alkoholové bažení a rozhodl se správně při řešení potíží v práci - ať již ve vztahu k pacientům či nadřízeným. Závěr se mi líbil, popis prostředí nemocnice mi přišel důvěryhodný, jestli to ovšem takhle je doopravdy, tak potěš koště.

19.04.2023 5 z 5

Druhý život pana Rosse Druhý život pana Rosse Håkan Nesser

Jako dvě stě stránek a pořád se nic neděje :), zajímavá detektivka. P. Roos mě trošku vytáčel svým přístupem k Anně po úrazu hlavy. Ale jinak dobrý, vlastně ani ne tak tolik jako detektivka, spíš právě pro ten příběh p. Roose a jeho vztahu k životu a svému okolí.

03.04.2023

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

(SPOILER) Jako mnozí přede mnou jsem poslouchala na můjRozhlas. Ale tak jako jo, dalo se, i když ohromená nejsem - více dějových linek v pohodě, množství souběhu "náhod", kdy oběti přicházejí o hlavu je divné a dost mě překvapilo, jaké štěstí měli policisté na svědky, kteří si vše tak detailně pamatují. Ke konci už to byla dost nuda, rozuzlení nezajímavé (ale ono to tak mnohdy asi bude, že za zločinem je něco zcela obyčejného, až malicherného). Neurazilo, nenadchlo, na poslouchání v autě a při běhu dobrý.

10.03.2023 2 z 5

Úplně jiný příběh Úplně jiný příběh Håkan Nesser

(SPOILER) Děj se mi líbil, je to opravdu úplně jiný příběh, protože všechno je nakonec jinak. Jen rozuzlení se mi nelíbilo, postrádám vysvětlení, jak na to Asunander přišel (teda ne, jak na to přišel, to víme, ale co bylo to, co roztočilo kolečka jeho přemýšlení správným směrem). Jinak počet mrtvol odpovídá severské detektivce ;-).

20.02.2023

Tyrkysové oko Tyrkysové oko Lenka Chalupová

Ze zatím přečtených knížek autorky mi tahle přišla nejslabší. trochu překombinované, postava Alfréda tak nějak "moc", vlastnosti oka taky (i když o ně vlastně nejde), rodinné konstelace a průniky taky. Neříkám, že se to nemůže stát, ale tohle už je pro mě za hranicí. Dočetla jsem se zájmem, ale ...ale prostě úplně ne.

19.12.2022 3 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

(SPOILER) Velmi dobře se to četlo, ale celým příběhem, vlastně příběhy, se mi jako nit linul pocit marnosti. Což je vzhledem k tématu asi správně. Nechtěla bych se ocitnout v kůži takového rodiče. A ani v rukách rodiče, jako je bývalý partner zubařky Šárky. Tohle se mi nestává často, ale i když je kniha napsána dobře, byla jsem ráda, že jsem ji dočetla, vlastně mě tohle čtení fyzicky trápilo.

19.12.2022 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Tohle byla jízda. Nemohla jsem se od knížky odpoutat. Reálný příběh, jeho vývoj jsem neočekávala, takže závěr byl překvapení. A charaktery postav skvělé vykreslené, obdivuji, jak do celkem útlé knížky lze vměstnat tolik lidských příběhů. Jen ji nevnímám úplně jako detektivku, byť tato dějová linka tam je. Výborné čtení.

12.12.2022 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

(SPOILER) První knížka od této autorky a považuju to za dobrý výběr. Osudy postav vylíčeny uvěřitelně, závěrečný zvrat to celé trochu obrátil vzhůru nohama. Knížka se dobře četla, jen mě strašně vytáčela postava Gustava Brůny, ještě víc proto, že jeho násilí na Lotě zůstalo nejenže bez trestu, ale ještě jím znovu škodil.

21.11.2022 4 z 5

Na dvou židlích Na dvou židlích Michal Viewegh

Fejetony pěkně vypointované. V průběhu jsem si párkrát hledala aktuální osudy některých aktérů, například Milana Knížáka. Opravdu se mi líbil fejeton Nebezpečí romantizujícího přístupu a pobavily mě možné názvy literárních cen a nanejvýš aktuální mi přijde Zeman na Vyšehrad! (věnec s černou stuhou - "Děkujeme, že jste definitivně odešel").

24.10.2022 3 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Přiznám se, že od tohoto autora toho příliš nečekám, jen zábavu, příjemně a nekomplikovaně strávený čas s knížkou (ale to ostatně taky není málo). Nevěděla jsem, do čeho jdu a překvapilo mě to. Jestlipak by se k sobě lidé chovali jinak, kdyby věděli, že je to jejich poslední setkání? Někde jsem četla, jak je dobré se ráno rozloučit v dobrém...co kdybychom už další možnost neměli? Dobré čtení, líbilo se mi to.

24.10.2022 4 z 5

Knížku jsem v podstatě "vdechla", tak mě chytila. Ale je to kruté, velmi kruté.

22.08.2022 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Příběh zajímavý, ale trošku moc růžový na začátku a obrat téměř nereálný. Takže přečteno, do konce spíš ze zvědavosti, protože od půlky bylo jasné, co se asi stane, ale jak to autorka zaonačí. Neurazilo, ale nadšení se nekoná.

19.08.2022 2 z 5

Vina Vina Věra Kadlecová

Jak to může být někdy zamotané. Výborná kniha, lepší snad než Panenka, uvěřitelnější. Velmi jsem Beatě záviděla pobyt v Rudě pro sport, klid a tvorbu.

19.08.2022 5 z 5

Panenka Panenka Věra Kadlecová

zajímavý příběh, i když s postavou Evy úplně nesympatizuji, protože závislost na drogách odsuzuji bez ohledu na údajné důvody a považuji ji za osobní slabost; ale pravda je, že Eva je v jistém smyslu velmi slabá a měla se vzepřít svému okolí dříve, a to platí nejen pro vztah k rodičům, ale i manžela a posléze pro Richarda.

Rozhodně dobré čtení.

18.08.2022 4 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

(SPOILER) Tak to bylo slabý. Děj dost přitažený za vlasy, možná přidat více ekonomických pouček pro trochu vzdělání, a dále erotiku, což by z nevalného thrilleru udělalo slušný erotický román, ovšem Jack je z více důvodů dost odpudivý a nemusel by dostávat tolik prostoru v tomto smyslu, jinak ať si klidně páchá nepravosti.

11.08.2022 1 z 5