Lokina Lokina komentáře u knih

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Moc povedená kniha. Autorka se mi strefila do noty. Příběh o třech ženách, o jejich strastech denního života se četl ne lehko, ne že by kniha nebyla čtivá, ale příběh se zaobírá i vážnými tématy jako domácí násilí, šikana, pocity méněcennosti, upadající sebedůvěra a když jsem to četla, bylo mi z toho úzko. Celeste, Madeline a Jane jsem si oblíbila, silné ženy, které si své potíže řeší každá po svém. Konec byl šokující a bravurně zakončen.
Autorčin styl byl velice poutavý a kniha se dobře četla, nemohu tedy hodnotit než pěti hvězdami.
Teď se kouknu na seriál a když se mi nebude líbit, dopředu vím, že kniha stála za to :-)

17.10.2017 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Ach, bohové! To zase jednou jsem měla co dělat, abych nedostala infarkt! Vážně Sarah, tohle mi nedělej, ale když tvé knihy budou i nadále takto skvostné, nabyté akcí, nečekaných zvratů a spojenectví, vše bude odpuštěno.
I když kniha zrovna není tenká, přečtenou jsem ji měla za chvíli. Bylo to dravé, energické, dynamické a nepopiratelně magicky nebezpečné, omamující čtení.
Aelin, Elide, Lysandra a Manon (která je zatraceně od každého dílu lepší a lepší postava) ukázaly, že to jsou silné osobnosti, ženy, které vládnou svému životu a nenechají si do něj mluvit. Jdou si za tím co chtějí, co považují za správné i s těmi riziky, nástrahami osudu, kterým musí čelit a nikdo je přitom nezastaví.
Musím se ale přiklonit k některým zdejším názorům, že Dorian tady neměl moc prostoru, jakoby autorka nevěděla, co s jeho postavou. Uvidíme jestli v následujícím dílu mu dá více svobody, ukázat, co v něm je. Jinak co mě tak kazilo příjemný zážitek ze čtení, byly nepřehlédnutelné chyby v textu, to je prostě neodpustitelné!
Nad koncem se mi svíralo srdce, ale věřím v dobrý konec. To čekání na další díl bude zatraceně úmorné!
Už teď se ale těším na díl, jež bude o Chaolovi a Nesryn.

11.10.2017 5 z 5

Po zemi bloudím dál Po zemi bloudím dál Rae Carson

Tak a mám to za sebou a mohu říci, že se mi kniha líbila :)
Kniha v podstatě líčí cestu do Kalifornie mladé Leah, která musí opustit svůj domov za velmi těžkých podmínek. Leah jako hlavní hrdinku jsem si oblíbila, měla svůj cíl, byla odhodlaná a nenechala si nikým, zvlášť muži, diktovat život. Kniha velmi realisticky popisovala nelehkou, vyčerpávající a smrti se nevyhýbající cestu do Kalifornie, která má být příslibem svobody, zlata a nového života.
Romantická linka zde byla vykreslena nenásilně, opravdově. Lee a Jeffovi jsem to hrozně přála.
Nečekejte žádný fantasy nabušený příběh. Pro mě to bylo příjemné, dobrodružné, napínavé čtení s prvky fantasy :-)

06.10.2017 4 z 5

Panika Panika Lauren Oliver

Taková hrůza to nebyla. Příběh byl čtivý, svižný. Děj nijak originální, ale snesitelný.
Bylo tam tak akorát napětí a akce i ta romantická linka mi nebyla protivná.
Úkoly, jež byly zadávány, mi přišly reálné, ze života a daly se zvládnout s velkou dávkou štěstí, odvahy a kuráže.
Dvě věci ale od půlky příběhu byly předvídatelné, takže když na to došlo, tak jsem nebyla překvapená.
K hlavním hrdinům jsem si za tu dobu čtení nenašla cestu, ale Heather mi z nich přišla nejvíc fajn.
Kniha přišla vhod v tyto nadcházející podzimní dny, taková příjemná, oddechová jednohubka :-)

02.10.2017 4 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Abych byla upřímná, čekala jsem trochu něco jiného. Rozhodně bych to neoznačila za krimi ani za thriller z právnického prostředí. Označila bych ji jako mírný psychothriller. Nečekejte nějakou super akci a napětí. Kniha v podstatě líčí myšlenky a pocity mladé dívky Maji, která byla obviněna z velice vážných důvodů a vypráví nám svůj pohled na celou situaci před tragédií a po ní, tedy u soudu a z vězení.
V knize jsem se musela hodně orientovat, co byla přítomnost a co minulost. Vzpomínky, to co se stalo před tím jako bouřlivý vztah se Sebastianem, to jak postupně odhalovala, co je jeho otec zač nebo zvláštní přátelství s Amandou, tyto části se mi četly velmi dobře. Maju jsem moc nemusela, ale neměla to lehké. Na začátku před tím prožívala štěstí, radost, svobodu. Postupem času byla nerozhodná, cítila odpovědnost, za někoho, kdo si to nezaslouží. Chtěla pomoci se situací v níž se nacházela, ale o pomoc si nepoprosila.
Naopak kdy kniha líčila Majin soud a její pobyt ve vazbě, příběh se pro mě trochu táhnul, nedokázala jsem se do něj pořádně začíst.
Konec knihy nijak pro mě nebyl šokující ani překvapivý. Kniha vás nenadchne, ale ani neurazí. Já osobně ale už se k ní vracet nebudu.

28.09.2017 4 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Sci-fi podle mého gusta! Originální, čtivé, akční. Nevadilo mi ani, že se do toho autor nebál zapojit politické tahanice a hrozbu války, kterou způsobil tak nečekaný objev v celé historii lidstva.
Z postav se mi velice líbil pan tajemný, o kterém nikdo nic nevěděl. Mám ráda takové typy charakterů, tajemné, nikdo o nich nic neví a vše jako s mávnutím kouzelného proutku bez povšimnutí řídí. Kara, jako ženský charakter, mi též byla sympatická. Měla bojovného ducha a nechyběla jí svéráznost a prořízlá pusa.
Kniha psaná formou zpráv a rozhovorů se četla úplně sama i s těmi občasnými vědeckými popisy.
Už teď se těším na druhý díl, protože konec knihy byl hodně šokující a překvapivý.

24.09.2017 5 z 5

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

Úchvatné, poutavé a kouzelně mrazivé čtení. Takovými slovy popisuji knihu, kterou jsem přečetla jedním dechem. Z postav jsem si velmi oblíbila, jak statečného a romantického Šprýmu, potrhle roztodivného Klóbrce i tajemně intrikářského Šklíbu. Cath jsem ze začátku moc nemusela, ale ke konci, kdy přišla o to nejmilovanější, se udála u ní změna, která ji poznamenala na celý život a k její postavě jsem pocítila empatii. Konec knihy se táhl v divně ponuré a skličující atmosféře, ale to mě neodradilo a já si vychutnala ortel zpečetěný nad tím, jež Cath sebral toho, koho milovala.

21.09.2017 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Severské detektivky byly až do nedávné doby pro mě čínská vesnice, ale po několika knihách jsem v nich našla zalíbení. A Lovec králíků mě ještě více přesvědčil o tom, že severské krimi jsou důkazem kvalitní četby.
Kniha mě od první kapitoly neuvěřitelně bavila, díky čtivému stylu příběh ubíhal rychle a mě mrzelo, že za chvíli budu mít přečteno.
Jinak Joona jako hlavní hrdina byl fajn a sympaták. Ale ještě více se mi zalíbil záporák Lovec králíků, který byl ztotožněným zlem. Jeho myšlenkové pochody a vzpomínky byly zajímavé a dodávaly knize mrazivou atmosféru, někdy mi naskakovala husí kůže z popisu, proč to dělá a jakým způsobem to provede. V polovině knihy jsem měla pár tipů, kdo by to mohl být a proč. No a světe div se, já se trefila! :-D
Mám ráda více napětí, akce, krve a brutality a tady byly vraždy dost podrobně popsány. Takže za tohle u mě kniha stoupla ještě víc.
Už teď se těším až si přečtu předešlé díly. A samozřejmě budu i netrpělivě očekávat další díl.

17.09.2017 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Při dočtení knihy se ve mně mísily různé pocity a dojmy. Především se mi líbilo, jak autor popsal krajinu, kde byl s tatínkem Leem rybařit, už jenom to je zamyšlení hodné uvědomění, že naše země je krásná. Úsměv na tváři mi i vykouzlily situace, do kterých se hlavně tatínek dostával, a jak s humorem a vztyčenou hlavou, je obstál. Kniha popisuje i náročné situace, jako odchod do koncentračního tábora, kdy tatínek musel sehnat jídlo pro své syny, ve čtení v těchto částech jsem nacházela velkou naději a velkou ochotu, obětování tatínka Lea udržet svoji rodinu naživu.

11.09.2017 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Úsměvná kniha s kritikou nešetřící minulý režim. S Kvidem a jeho jaksi normálně nenormální rodinou mi bylo při četbě fajn. Pokud hledáte v české tvorbě, kde se snoubí humor, ironie, rodinné trable, sáhněte po této knize :-)

11.09.2017 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Knihou jsem opovrhovala, když jsem byla mladší, ale jak přibyly léta, knihu jsem si vybrala do povinné četby. A mohu říct, že Stoker předčil svoji dobu.
Příběhu nechybělo napětí, po které vám strachy přešel mráz po zádech. Kniha se díky deníkovým záznamům a dopisům četla úplně sama.
Za mě dobrá, mrazivá klasika, kterou by si měl přečíst každý fanoušek hororového žánru.

10.09.2017 4 z 5

Paní půlnoci Paní půlnoci Cassandra Clare (p)

Už dlouho jsem laškovala s myšlenkou přečíst si Nástroje smrti. Když se mi naskytla příležitost přečíst si Paní půlnoci, vůbec jsem neváhala. A kniha o dalším příběhu ze světa lovců stínů, se mi strašně zalíbila.
Příběh byl poutavý, napínavý a magický svět nefilim, démonů a kouzel mě dokázal upoutat tak, že jsem kolem nic jiného nevnímala.
Emma mi přišla jako správňácká hrdinka, pro mě byla sympatická, měla bojovnou duši a kousek drzosti a pro své blízké by udělala cokoliv. Co mi přišlo líto, byl ten konec, kdy učinila za mě těžké rozhodnutí, protože jí k tomu vedla nevyhnutelná a nebezpečně vyhlížející pravda. Jen mi stačí doufat si, že to autorka nějak vyřeší, protože Emma a Julián by pro mě tvořili tak hezký, stabilní a milý pár. Už teď se nemohu dočkat dalšího dílu a já se zase ponořím do úžasného světa lovců stínů.
A abych si ten čas zkrátila, přečtu si Nástroje smrti, protože tahle kniha mě přesvědčila, že je to jistá záruka kvalitní a uchvacující četby.

10.09.2017 5 z 5

Nebe je všude Nebe je všude Jandy Nelson

Od J. Nelson jsem četla Dám ti slunce, které se mi velice líbilo a oslovilo mě. Takže přišla i na řadu další kniha z její tvorby.
Příběh byl čtivě napsaný, doplňovaný útržkami, které psala Lennie. V první polovině mi Lennie někdy připomínala chováním nerozhodného, nevrlého mopsíčka, který neví ke kterému z páníčků dřív se svou oddaností a náklonností. Nakonec si ale uvědomila, co doopravdy cítí a hlavně k tomu správnému klukovi. No ale po zvratu, který nastal, se vše v dobré obrátilo a konec přešel do krásného, naivního a očekávaného finiše.
Co se mi v knize líbilo, bylo popisování, jak se každý jinak vyrovnával se smrtí blízkého člověka či jejím odchodem od rodiny, to jak Lennie psala různé útržky o ztrátě, bolesti a vyrovnání se s tím, bábi zase se svými bolavě upřímnými dopisy či obrazy, určené její dceři.
Nebyla to jaká Bůh ví extra četba, ale někdo si tam své pasáže najde, ať už romantická duše nebo osoba zkropená žalem. :-)

04.09.2017 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

I tato kniha si mě našla skrz povinnou četbu. A nelituji stráveným časem s příběhem o velké lásce, vášni, pomstě a zlobě.
Heatcliffem jsem byla okouzlena i zděšena, jak autorka bravurně vykreslila jeho charakter. V tak šarmantním, okouzlujícím muži, kolik se vejde zla a nenávisti. Kateřina zase mě otravovala svou nesympatičností a protivností.
Jinak co musím vyzdvihnout, je popis krajiny, okolí sídel, která na mě doléhala svou depresí a chmurností.
Ale nakonec se v i tomto smutném a podmanivém příběhu, našel dobrý konec pro postavy, které si to zasloužily.

03.09.2017 4 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Ach Jane, Jane ty tvé knihy mi nedají spát a nepřestávají mě uchvacovat. Opravdové potěšení a radost číst je. Příběh hrdinek Dashwoodových jsem si ihned zalíbila. Nechybělo vykreslení krásné, leč těžké doby pro ženu. Nechyběl i humor, zamyšlení hodné pasáže, ani trochu toho napětí. Jsem ráda, že na světě ještě existují takové skvosty, krásné, čisté a okouzlující na svou dobu. Jinak plukovník Brandon je můj hrdina, milý, galantní, spravedlivý, takových by mělo po světě chodit víc.

03.09.2017 5 z 5

Nevítaní Nevítaní Sophie Jordan

Na knihu jsme náhodou narazila v knihovně a upoutala mě lákavá anotace. Příběh byl jednoduchý, ale chytlavý. Hlavní hrdinka se mi zdála někdy protivná a naladová. Ale v takové situaci v jaké se ocitla ona, to bych i chápala. Vedla šťastný a plnohodnotný život a nejednou bum a všechno se zhroutí, jako domeček z karet. Přátelé, rodina i blízcí z okolí na vás najednou nahlíží jako na časovou bombu, která v nestřežený okamžik může způsobit tragédii. Za mě je to prima čtení, které určitě neurazí ;-)

02.09.2017 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Z české tvorby toho moc nenačtu, ale tahle kniha, si mě našla skrz povinnou četbu. A můžu s klidným svědomím prohlásit, že se mi to velice líbilo. S hlavní hrdinkou, mojí jmenovkyní, jsem prožívala její trápení, úsilí a nelehký život, který proti své vůli vedla a se vztyčenou hlavou se nenechala zlomit. Jestli bych měla doporučit něco z české literatury, byla by to tahle volba. No a jenom na závěr, knihu jsem si u maturity vytáhla, takže jsem s radostí odmaturovala. ;-)

02.09.2017 4 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Jako i první díl, je tato kniha prostě skvělá. Líbilo se mi, že jsme měli možnost sledovat a být součástí jednotlivých dějových částí, jak Rorana, tak Eragona. Kniha měla chytlavý, čtivý a napínavý styl psaní. A Paolini opět ukazal, že je princem fantasy.

02.09.2017 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Při čtení této knihy jsem si nechávala určitý odstup, ale musím říci, že se mi velice líbila. Lákala mě jak krásná, ale i děsivá obálka, tak i anotace slibující tajemný příběh odkrývající dávné pravdy. Samozřejmě nesměla chybět veliká reklama, která knihu doprovázela, takže jsem se rozhodla do toho jít a udělat si vlastní obrázek.
Jak jsem napsala výše, kniha se mi líbila. Příběh byl čtivý, udržoval si napětí a pomalu odhaloval, co se stalo. Velice se mi líbily kapitoly o utonulých ženách, které knize přidaly na svižnosti a ucelily mi jednotlivý pohled na příběh.
Co se týče více postav, které figurovaly v knize, s tím jsem problém neměla. Bylo příjemné nechat se trochu víc ponořit do příběhu a nechat trochu víc zapracovat mozek. Konec pro mě byl malinko šokující, měla jsem své odhady, ale asi by ze mě moc dobrý detektiv nebyl.
Už se moc těším, až autorka napíše další knihu. :-)

31.08.2017 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Musím přiznat, že tato kniha, obdařená nálepkou bestseller, si to zaslouží. Velice originální, poutavě a napínavě napsaný příběh.
Už teď se těším na filmové zpracování, doufám ale, že mi to radost z knihy nesebere.

29.08.2017 5 z 5