Lokina Lokina komentáře u knih

Křišťálové království Křišťálové království Amanda Hocking

Obsahuje spoilery!
Musím uznat, že po druhém dílu, který se mi moc nelíbil, se mi do Křišťálového království, které mělo uzavřít celou sérii, moc nechtělo. Ale zvědavost přeci vyhrála.
Třetí díl se mi líbil, ale s mnoha výtkami. Přišlo mi to celé uspěchané, jakoby autorka příběh chtěla mít už z krku. Ale co se musí nechat, je její jednoduchý a lehký styl psaní, takže příběh je díky tomu čtivý a napínavý. Celé to rozuzlení, kdo stojí za velkým spiknutím, to bylo přeci jen překvapivé i motivy hlavních padouchů.
Bryn jsem si moc neoblíbila, bylo to s ní jak na houpačce. Chtěla všechny zachránit, hrát si na spasitele (i když dávala najevo, že žádná hrdinka není) a já jí to nějak nevěřila. Prostě její charakter mi nesedl. Romantická linka s Ridleym mi nijak nevadila a kupodivu jsem jim přála, aby zůstali spolu.
Konstantinova smrt mně hodně vadila, to jakým způsobem umřel, to bylo tak neuvěřitelně stupidní! To aspoň nemohl umřít lépe v nějakém boji muž proti muži?
Celkově sérii hodnotím jako lepší průměr, líbilo se mi to, ale už to číst znova nechci.

14.02.2018 4 z 5

Jiný svět Jiný svět Dmitrij Rus

Tak to byl slušný nářez. Jakožto nehráčka RPG a podobných her, se mi kniha velmi líbila a bylo to příjemné překvapení.
Kniha měla spád, jiskru. Moc se mi líbil svět, do kterého byl hlavní hrdina vtažen, svět byl nápaditý a těším se až ho v dalších dílech poznám více.
Gleb/Laith byl sympatický až někdy trochu arogantní hrdina, který neměl jinou možnost a musel být vtažen. Ve virtuálním světě poznává nové přátele i lásku a objevuje ale i jeho skryté a záludné kouty.
Co mi trochu dělalo potíž, ale to je moje chyba, že jsem se neorientovala v mnoha zkratkách a pojmech, které byly hojně používány během akčních scén. S tím mi ale naštěstí pomohl slovník, který je na konci, takže jsem nebyla za trubku. :-)
Už se moc těším na pokračující díl, který co nevidět, vyjde!

10.02.2018 5 z 5

Ledová jako sníh Ledová jako sníh Danielle Paige

Knížka má úžasnou obálku a díky ní mě kniha zaujala. I možná kvůli tomu, že příběh má být na motivy Sněhové královny, tak jsem si řekla, proč ne?
Na začátku nám příběh představí mladou dívku Snow, která je zavřená v blázinci, ale ona ví, že tam nepatří. A najednou se ocitne v mrazivé zemi Algid.
Kniha je trochu zvláštní, ale je čtivá. Mužských hrdinů, do kterých se mohla Snow zakoukat, to už bylo trochu moc. Snow mi někdy připadala nesympatická a někdy myslela jenom na sebe.
Ale díky pár zajímavým zvratům si kniha vyžádá vaši pozornost, abyste vydrželi až do konce.
Ledová jako sníh je dobrá kniha, ale četla jsem lepší a pokud v tomto chladném a mrazivém období hledáte co si přečíst, můžete zkusit tuto. :-)

06.02.2018 4 z 5

Robokalypsa Robokalypsa Daniel Howard Wilson

Robokalypsa je příběhem z nedaleké budoucnosti, kdy umělá inteligence začala terorizovat lidstvo pomocí aut, domácích a vojenských robotů, letadel a chytrých budov.
Kniha je rozdělena na několik částí, kdy první část se zaobírá incidenty z celého světa, ale nikdo tomu moc nevěří, že by stroje povstaly proti lidem. Další části už jsou o vypuknutí Nové války a snaha lidí bojovat se stroji jako například pan Nomuro v Tokiu nebo indiánský kmen v Oklahomě.
Kniha je nápaditá, akční scény mají tempo a jsou záživné a čtivé.
Mně se to moc líbilo a těším se na filmové zpracování.

02.02.2018 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Do ruky se mi zase po čase dostala kniha s nálepkou světový bestseller. A musím přiznat, že Hadrový panák je vydařený thriller. Příběh se odehrává v Londýně, kde je nalezena mrtvola, ale ne ledajaká. Co je na tom tak výjimečně bizarního? Je sešitá ze šesti obětí. Po tomto drastickém nálezu začne vyšetřování a vypukne sled nečekaných a krvavých událostí, které vyšetřování budou komplikovat.
Kniha je vskutku velmi dobrá, ale někdy mi připadalo, že autorův styl je těžkopádný a některé pasáže jsem musela dvakrát číst, abych pochopila jejich podstatu.
Hlavní hrdina William Fawkes zvaný Wolf, byl pro mě sympatický neruda, který spravedlnost nejednou vzal do svých rukou. Konec byl napínavý, záživný a jsem zvědavá, jak si Wolf povede v druhém díle.

28.01.2018 4 z 5

Kdybychom se neviděli Kdybychom se neviděli Cynthia Hand

Knížka vypráví o mladé studentce Lex, jejíž život byl radostný, naplněný přáteli, matematikou, kterou milovala. Měla báječného přítele, skvělé vyhlídky na budoucnost. Co trochu kazilo ten dobrý dojem šťastného života, bylo, že žili se svou mámou a bratrem sami, protože otec je opustil kvůli jiné ženě. Ale i to nebylo tak tragické, aby se váš život obrátil vzhůru nohama. A najednou váš bratr spáchá sebevraždu a už jste "ta, jejíž bratr se zabil" a s tímto cejchem se musíte naučit žít.
Kdybychom se neviděli je milá, smutná a dojemná kniha, hlavně tedy konec, který je velmi emotivní. Takže já jenom doporučuji :-)

24.01.2018 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Asi si budu muset přečíst další knížky od Jodi Picoult, protože Velké maličkosti mě přesvědčily, že je to výborná spisovatelka, která se nebojí psát o kontroverzních věcech.
Kniha byla i přes svoji délku neuvěřitelně čtivá, atraktivní a emocionálně silná. Když jsem se dostala k částem popisující soudní přelíčení, bála jsem se, že by mě to mohlo nudit, ale naopak to mělo spád a nutilo mě to pokračovat ve čtení.
Kniha vypráví příběh o Ruth coby vynikající porodní asistentka, která má dům v dobré čtvrti a syna jedničkáře. Najednou ale přijde zvláštní nařízení a její život se zhroutí jako domeček z karet. I když jsem soucítila s Ruth, někdy mi přišla trochu arogantní. Turk mě vytáčel svými neustálými řečmi o nenávisti, nadřazenosti bílých, proto mě překvapilo, jako to s ním dopadlo, i když poslední kapitola s ním byla mírně zidealizovaná, ale proč ne.
Knihu velice doporučuji, určitě vás nezklame.

20.01.2018 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Kdo chtěl zakusit od pana Čapka něco jiného než například R.U.R. nebo Bílou nemoc, určitě se mu zalíbila Dášeňka. A komu taky ne? I já jí podlehla. Milovníci psů toto dílo ocení, už jednom pro ten fakt, že Karel Čapek měl psy rád a o to víc knihu Dášeňku jsem měla a mám ráda. Dílo je i poučné a ukazuje dětem, co obnáší mít mazlíčka a že pes není věc, ale živá bytost, která má své city. Plusem jsou dobové fotky, které dávají knize magickou moc. Knížka je líbezné, miloučké a roztomilé dílečko, které by nemělo chybět v každé knihovničce.

20.01.2018 5 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Úžasná knížka s ještě úžasným příběhem. S Letopisy Narnie jsem odstartovala moji závislost na fantasy žánru. A dodnes je to moje srdeční záležitost.
Příběh, jež nám popisuje zrod Narnie, kde zvířata mluví, kde je vše protkáno magií, jsem se vracela mnohokrát, moc se mi líbily i kresby, které příběh doprovází. Vždycky mě uchvátil mocný, moudrý a tajemný Aslan.
Pokud chcete začít u svého dítěte s četbou, doporučuji příběhy z Narnie.

17.01.2018 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Nehledali jste náhodou, když jste byli malí ve své skříni cestu do jiného světa? Ne? Já ano. A mohu tomu poděkovat, této krásné knížce s čistě ryzím příběhem o čtyřech sourozencích, kteří musí bojovat proti Bílé čarodějnici, aby zachránili nevinnou Narnii před jejími temnými kouzly. Aslan byl opět moudrým rádcem a jeho ponaučení a rady se stávaly nadějí v těch nejtěžších chvílích.
Lev, čarodějnici a skříň jsem viděla i jako filmové zpracování. A to se mě moc líbilo.

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Opět jedna z mála knížek pro děti, na kterou jsem pyšná, že je od českého autorka. Kdo by netrávil dětství s Ferdou mravencem, který vše spraví, pomůže kde jen to jde, i když někdy, to může mít za následek menší pohromu.
Nejenže je knížka Ferda mravenec po formální stránce pro děti čtivá, zábavná, ale součástí knížek jsou i nádherné ilustrace, které ucelují celkový dojem z knihy a děti to i ocení a více je to zláká ke čtení.

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Klasika, která nikdy nezklame. S pejskem a kočičkou od pana Josefa Čapka jsem strávila dětství. A bylo to nezapomenutelné dětství. Knížka je výstižná, humorná, poučná. K mým nejoblíbenějším částem samozřejmě patří jak vařili dort, jak si pejsek roztrhl kalhoty či o Noční košilce.
Pejsek a kočička je ideální knížka pro děti, když jim ji budete večer číst, nepřekvapí vás, že na dětské tváři se ukáže úsměv, který vás zahřeje u srdce.

Babička Babička Božena Němcová

Babičku jsem si k maturitě nevzala, ale přeci jenom jsem si ji přečetla. Jde o náš národní klenot a alespoň jednou za život by si to člověk měl přečíst. Babička je líbezné, kouzelné a laskavé dílo. Nečetla se mi zrovna nejlíp, jazyk v knize je krásný, ale pro naši generaci zastaralý a nesrozumitelný. Do paměti se mi asi nejvíc z celé knihy vryla zpívající Viktorka na splavu. Moc se mi líbily popisy krajiny, zase to dokazuje, jak ta naše malá zemička je nádherná.

15.01.2018

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

"V tu chvíli si uvědomuju, že není důležité to, co si vezmeme, ale to, co zanecháme."

Nádherná, citlivá knížka s tématy jako hledání sebe sama, pocit viny, psychické nemoci, která ať už jsou či nejsou nám blízká. Autorka Jennifer Niven vše toto podala s tak lehkou a čtivou formou, ale přesto silné poselství zůstává v knize hluboko zakotveno. Přečetla jsem si i poznámky autorky a pocit z knihy byl ještě silnější, když jsem se dozvěděla, že si autorka prošla něčím podobným.
Finche, zvlášť on a Violet zůstanou v mém srdci hodně dlouho.
U každé knihy, která stojí za to, píši, aby si ji lidé přečetli a u Všech malých zázraků to platí stonásobně.

14.01.2018 5 z 5

Tíha vesmíru Tíha vesmíru Jennifer Niven

Autorku Jennifer Niven jsem měla v hledáčku už nějaký čas. A tak jsem si řekla, že teď přišla správná doba, si přečíst její knihy. A po díle Tíha vesmíru, autorku zařazuji do mých oblíbených spisovatelů. Její styl je pěkně čtivý, osobitý a v jejích textech se ukrývá tolik vzácných a krásných myšlenek.
Tíha vesmíru je líbezná, upřímná, bolestivá a srdceryvná kniha. Libby jsem si hned oblíbila. Byla tolik plná energie, nechyběla jí statečnost ani vnitřní síla. Typ holčiny, kterou si nelze neoblíbit.
Jack byl typický středoškolský rebel. Ani on to však neměl lehké, když den co den nepoznával své sourozence, rodiče, kamarády. Ale jen co potkal Libby, něco uvnitř se v něm změnilo a svět začal vidět jinak.
Tíha vesmíru je moc hezká kniha, ukazuje, že ať si o vás kdokoliv myslí co chce, vy zůstaňte sami sebou, věřte si a mějte se rádi :-)

10.01.2018 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Krásné dílo, které je ukázkou, že krátká kniha vás dokáže zaujmout a vyvolat ve vás větší citovou odezvu. V těžké době první světové války se v Paříži potkají dva neznámí lidé a vypukne u nich láska na první pohled. Novela je romantická, smutná, při čtení ve vás zasévá naději, že to s Petrem a Lucií dopadne dobře a budou mít, dá-li Bůh, před sebou šťastnou budoucnost. Bohužel osud zasáhl jinak a konec skončil tragicky. Za mě mohu doporučit.

09.01.2018 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Karel Čapek je a bude jeden z nejlepších českých autorů. To, že se to nebál napsat a vydat, můj obdiv k němu ještě stoupl. V dobách předválečných se nebál apelovat na nebezpečí hrozící ze strany fašistického Německa. I když kniha je krátká, najde se zde plno silných myšlenek a varování.
Bílou nemoc jsem viděla i zinscenovanou, hlavní roli maršála hrál pan Martin Štěpánek a na mě to udělalo velký dojem.

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Nikdy bych neřekla, že Shakespeare jako autor a jeho tvorba, se mi bude líbit. A to ještě navíc na střední škole! Co víc příběhu chybí, znepřátelené rody, dva mladí lidé, kteří se milují, ale kvůli tomu do jaké kolébky se narodili, společnost jim nedovolí být spolu. Souboje o čest, o pomstu, spravedlnost, to vše i po tolika seti let, Romeo a Julie je velkolepé dílo, které si zaslouží naši pozornost.

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Být či nebýt...jedna z nejznámějších vět. U mě to bylo, mám či nemám Hamleta si vzít k maturitě? Rozhodla jsem se, že Hamlet je dílo, které jen tak něco nepředčí a jen tak nějaké dílo jako je Hamlet, nebude v dohledné době napsáno. Četla jsem Hamleta delší dobu, musela jsem mít čas všechno to pobrat, ale když jsem to dočetla, nelitovala jsem. Hamlet je těžké dílo, plné hutných myšlenek a citátů a každý si tam něco najde.

09.01.2018 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Královna mezi komediemi! Pro každého herce je poctou, zahrát si v ní. Tak jako Čapek s R.U.R. předčil svoji dobu, Moliere zajisté předhonil tu svou. Klasicistní komedie Lakomec, jejímž hlavním ústředním motivem je lakomství, je i aktuální dnes. Co si budeme nalhávat, lidí, jako Harpagon běhá po světě spousta.
Moliere dílo pojal vtipně a vysmívá se lidem zlým, hamižným, kteří nevidí nic jiného než sebe a neuvědomují si, že ubližují svým blízkým.