Robokalypsa

V ne příliš vzdálené budoucnosti se vyspělé technologie řídící svět lidí obrátí proti svým stvořitelům. Za pomoci superinteligentního stroje zvaného Archos se jim podaří téměř kompletně vyhladit lidstvo; ti, co přežili, však ukryti chystají odvetu… Sci-fi technothriller o zoufalém boji člověka proti vzpouře strojů – zdá se to jako otřepané téma, Daniel H. Wilson, původním povoláním inženýr robotiky, ho však dokázal zpracovat tak lákavě a originálně, napínavě, drsně a zároveň humorně, že se jeho námětu chopil slavný Steven Spielberg a natáčí podle něj film....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/143947/robokalypsa-143947.jpg 4.1212

Robopocalypse (2011)

Romány, Thrillery, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Israha
30. listopadu

Nosná myšlenka okoukaná a dějové postupy jsou taky povětšinou klišé, tady originalitu nemá cenu hledat. Stejně tak v portrétování lidských postav, a i ta forma vyprávění skrz výňatky z deníku už tu několikrát byla. Takže chápu zklamání čtenářů, kteří očekávali hluboký, promyšlený a emotivní příběh o konfliktu lidství a technologie, který je evokován přebalem knihy a anotací. Robokalypsa je totiž v podstatě scénářem k akčnímu, drsnému post-apo cyberpunkovému filmu s Rkovým ratingem, jehož veškerá kreativita je vložena do portrétování strojů, jejich vlastností a charakteristik. Svého druhu brak (z obsahového hlediska), ale zatraceně čtivý a docela vkusně využívající rozkouskovanost deníkového stylu vyprávění, aby téma pokryl globálně, a zároveň dějové linky v závěru elegantně spojil. Bavilo mě to, a hodně, a bude bavit každého, kdo si rád přečte popisy bojových scén, vzhledu strojů, dystopického cyberpunkového světa a nebezpečí života v něm. Ale inteligentní sci-fi tu nehledejte. Kniha je sice psána inteligentně a kvalitně, ale obsahově se nějakých komplexnějších myšlenek jen dotkne a nesází na ně.

azazel1
18. listopadu

Zklamání!

PierRe Vesper

Už od začátku jsem měl z té deníkovosti vyprávění pocit, že budu číst další Světovou válku Z, ale bohužel se tak nějak nestalo....

Všechno bylo dobré, prostě dobré...až to sklouzlo do průměru, kdy vás něco nadchne, zatímco jiná věc na stejné stránce nestojí ani za zmínku.

Velká škoda je i nepřeložení pokračování této knihy..no snad se někdy dokopu k přečtení anglické verze...

vlkodlaq

Některé knihy jsou takové, že nemají valný děj, přesto jsou dobře napsány a skvěle se čtou. Robokalypsa to má naopak. Skvělý a promyšlený děj poněkud sráží styl psaní a chvílemi pokulhávající spád. Přesto se jedná o zajímavé dílo, ze kterého by měl Asimov radost a rozhodně stojí za přečtení.

Nomia

Robokalypsa podle mě spadá spíš do průměru sci-fi žánru. Rozhodně to není špatná kniha, námět a příběh je celkem zajímavý (i když tu samozřejmě byl již xkrát), ale samotné zpracování trochu drhne. Nevím, jestli je to tím, že je autor spíš inženýr, než spisovatel, ale jeho styl vyprávění mě úplně neoslovil. Nedokázala jsem se do knihy pořádně ponořit a začíst.
Od robotické války bych očekávala ještě větší napětí a akci, hodně mi chyběla gradace příběhu, konec prakticky vyšuměl do prázdna. Rozhodně si autor mohl ještě více pohrát s atmosférou a hlavně postavami. Celkem obstojné sci-fi, které ovšem brzy upadne v zapomnění.

Ladys

Kniha ležela přes dva roky u partnerky na stole.
Chyba!
Takovou už neudělám.
Od první strany až po vcelku očekávaný závěr nabušená a vybroušená akční záležitost.
Není to žádné literární veledílo, ale za to, že se mi po dlouhé době stalo, že jsem v napětí točil jednu stranu za druhou dám klidně 5/5.
A řeknu vám jedno. Vůbec bych se nedivil, že mi jednou zazvoní mobil a v něm mi automatický hlas oznámí, že z důvodu havárie nevím na čem se mám dostavit tam a tam a čekat na to a to atd....
Přesvědčivá kniha.
A ten jeden nenápadný odstavec v závěru knihy, kde je schovaná skulinka pro další možnou apokalypsu, co vlastně obrátí hepáč v nejasnou budoucnost.
Sice trošku kalkul od autora, ale kdo má rád happy endy, co?
Jak jsem psal. 5/5.

Lokina

Robokalypsa je příběhem z nedaleké budoucnosti, kdy umělá inteligence začala terorizovat lidstvo pomocí aut, domácích a vojenských robotů, letadel a chytrých budov.
Kniha je rozdělena na několik částí, kdy první část se zaobírá incidenty z celého světa, ale nikdo tomu moc nevěří, že by stroje povstaly proti lidem. Další části už jsou o vypuknutí Nové války a snaha lidí bojovat se stroji jako například pan Nomuro v Tokiu nebo indiánský kmen v Oklahomě.
Kniha je nápaditá, akční scény mají tempo a jsou záživné a čtivé.
Mně se to moc líbilo a těším se na filmové zpracování.

Radusak

Zklamání, moc velké zklamání. Možná tím, natěšením na ni.
Po 100 stránkách jsem myslel že knihu ani nedočtu, ale motor pro mě bylo, že jsem si knihu koupil po tří ročním váhání.
Styl jakým byla knížka popsána, byl celkem zajímavý, ale nedokázal vtáhnout do děje. Absolutně ne, kvůli velkým časovým prodlevám mezi dějem postav. Příběh postavy v kapitole skončí a pokračování děje za půl roku na "hausbótu", nebo někde "na promáčeném blátivém poli" a ani nevím, jestli postava bude vůbec ještě zmíněna a bude se dále vyvíjet.
Izolované incidenty byly nudné, možná kromě dvou, a dle mého názoru zbytečná část knihy, alespoň zbytečná na 100 stran ze 372. Problematika zlobících strojů by se dala popsat na 20 stránkách.
Když mě začala kniha aspoň trošku bavit, tak jsem byl už na dvousté straně, ale od strany 250 by za mě měla ****, ale bohužel.
Jak se autor na začátku dlouze rozepsal tak konec na mě působil že chce knihu už rychle utnout.
Co se postav týká, tam mě ničím nějak extra nenadchly, až na Stopaře (velice výrazná postava), Jacka a oba Blantony.
Jestli bude zfilmovaná, tak určitě nebude chybět zmínka o Oblati 51, pak že je americký prezident nejmocnější muž světa a jako perlička na závěr ukázka síly US army s vlajkou USA v popředí.

B4LU
13.12.2017

Já vám nevím. Nebylo to špatné, to vůbec ne. Zvlášť sekce izolovaných incidentů, popisující tápavé kroky počítačové superinteligence za světovou dominancí, je podaná opravdu působivě. Pak to ovšem sklouzne v podstatě do dalšího Terminátora a těch několik zajímavých myšlenek, v jejichž rozvinutí jsem doufal (hybridizace, příslib přežití lidstva), nakonec zůstává trestuhodně nevyužito. Lehký nadprůměr.
Edit: zajímavé myšlenky jsou možná rozvinuté v druhém (pochopitelně česky nevydaném) díle jménem Robogenesis. Oh well...

miska98
10.08.2017

Netvrdím, že se jedná o přelomové dílo, které se zapíše do dějin. Jak už tu bylo řečeno, toto téma už bylo zpracované tisíckrát. Je těžké slovně vyjádřit, co přesně se mi na tom líbilo - nejpřesnější slova, která mě napadají jsou ta, že ačkoliv je hlavní osa příběhu naprosto jednoduchá, vtip je v jeho rozvětvení, které velice chytře a nenásilně mapuje vše, co mělo na válku vliv. Kdyby Cormac vyprávěl příběh jen ze svého pohledu, jednalo by se o typický dystopický román. Takto jde o víc, jde o sugestivní záznam doby, kterou autor vytvořil.

Napadá mě srovnání s Čapkovou Válkou s mloky, kterou jsem taktéž hodnotila velmi vysoko. Robokalypsa je více o příběhu, Válka s mloky o skrytých významech a podtextu, který musíte hledat. Obojí má něco do sebe, obojí doporučuji.

Julinka679
30.07.2017

Umělá inteligence, roboti,... Tohle téma tu bylo už několikrát, od Isaaca Asimova asi nejznámější.
Očekávala jsem možná trochu něco víc než jsem dostala, na 5* to není ale pokud máte rádi "roboknihy" tak je to dle mého sázka na jistotu... :-)

analizátor
10.01.2017

Tak tohle už tu bylo – já nevim, tisíckrát?? Každopádně jsem se nenudil, odsýpá to. Jaksi odtažitej styl vyprávění mi většinou nesedí, ale tady mi to kupodivu nevadilo, možná proto, že je průběh apokalypsy uvěřitelnej. Hapyjend je kýč jak Brno, ale budiž.

VerčaFF
01.01.2017

Nejsem vůbec fanoušek sci-fi, ale tahle kniha mě úplně chytla. Budoucnost lidstva tu nevypadá úplně růžově, ale ono to masakrování lidí roboty je v ní hrozně zábavné. Autor to má dobře promyšlené, na to celkem ohrané téma je knížka opravdu originální. A pěkná je taky ta důvěra v lidi, že se spojí bez ohledu na rozdíly a že se někteří obětují pro společné přežití... Jen jestli nás trochu nepřeceňuje.

deedulka
06.11.2016

Ze začátku mne kniha vůbec nezaujala. Vadil mi styl psaní, kdy každá kapitola byla jakoby reportáž z jiného místa a s jinými postavami. Trochu mi to připomnělo styl psaní Světové války Z, kterou jsem kvůli tomu odložila. Naštěstí se však po nějaké době začaly kapitoly vracet k postavám, které se již objevily, děje se prolnuly a vše do sebe krásně zapadalo. Zajímavý námět a napínavý příběh mne nakonec uchvátil.

groula
28.02.2016

No nevim. Příběh jako takovej je hodně zajímavej. Všechno to do sebe docela hezky zapadá, jenom mi nějako nesedí tenhle styl vyprávění. Přeskakování, strohý popis událostí a nevim, celý mi to přišlo hrozně sterilní.
Podle mě se to dalo napsat mnohem záživnějc.
Jedinej příběh, kterej mi fakt bavil byl z tý plošiny co vrtali tu díru na Aljašce....

Ale rozhodně to neni špatná kniha, to vůbec ne....

Andy0892
07.02.2016

Líbí se mi jakou formou je kniha psaná, také to, že sleduje život několika postav, přesto se v ní dobře orientuje. Téma knihy velmi současné - protože jednou takhle dopadnout opravdu můžeme. :-)

E_Lan
24.01.2016

Velmi realistická a uvěřitelná sci-fi kniha. Zpočátku trochu zmatečné a možná i pomalý rozjezd, ale postupem času kniha nabírá na obrátkách a poslední třetinu člověk čte jedním dechem. Navíc u těchto knih často dochází ke zklamání ze závěru a díky bohu v tomto případě tomu tak za mák není, příběh šlape smysluplně až do konce. Divil bych se kdyby nebyl brzy natočen film podle tohoto námětu. Navíc kniha má až scénáristické zpracování...

zoew
26.10.2015

Spíš než obsah hodnotím zpracování, neboť jsem si opět ověřila, že apokalyptické náměty nejsou můj šálek čaje. Nicméně velmi pozitivně hodnotím styl psaní - román je čtivý, propracovaný, má spád a myslím že i pro netechnické typy je dost srozumitelný. A navíc působí velmi sugestivně, takže by se člověk skoro začal bát i svého mobilu nebo mikrovlnky.

Petrasuvicka
20.09.2015

Zprvu podivné, protože jsem si musela zvyknout na ten násilně přítomný čas a styl vyprávění. O pár stránek později chytlavé a neskutečným způsobem děsivé. Bohužel pro nás lidstvo někdy v budoucnu i dost možná reálné (minimálně část z toho, co Robokalypsa obsahuje). Autor má bezesporu slušnou fantazii, s popisy strojů a různých scénických výjevů toho, co budoucnost a povstání strojů přineslo bylo skutečně zajímavé a neotřelé. Celkem vzato i originálně pojal celou knihu, kterou vlastně rozčlenil do povídek z různých pohledů nejdůležitějších postav příběhu. Překvapivě tenhle tah čtenáře nemate, ale naopak... aspoň má přehled o různých úhlech pohledu, názorech a pocitech jednotlivých charakterů. A i když od první kapitoly víte, jak celá kniha skončí, stejně se s každou další kapitolou děsíte pokračování a svým způsobem i toho, jestli na vás zaútočí váš vlastní mobil nebo ovladač na televizi.

trudoš
16.09.2015

Apokalyptický román podle mého gusta - přeskakování z postavy na postavu, změny vypravěčských stylů, popis absolutní zkázy civilizace. Autor s chladným novinářským odstupem zaznamenává konflikt s nelítostnými roboty, kteří zcela ignorují pravidla boje, jež si lidstvo za těch pár let co existuje, vymyslelo.
Trochu škoda je, že se Daniel H. Wilson drží zpátky, co se týče brutálnosti střetů. Zatímco by člověk čekal totální válku alá Terminátor, mají zdejší roboti tendence humanoidy zavírat do pracovních táborů, což s logikou věci nemá moc společného. Hodně se taky soustředí na vývoj situace v přetechnizovaných oblastech a záměrně se vyhýbá méně zalidněnému venkovu. Vynahrazuje to rychlým tempem vyprávění a nápaditostí partyzánského boje. Komplexnost celé války ruší jen vztahové propojení hlavních aktérů. Aby autor čtenáři usnadnil orientaci, nechává vybrané hrdiny dělat to, na co by ve skutečnosti byly třeba desítky osob. Ale jinak bezvadný kousek, i když možná zbytečně kýčovité finále.

zimela
13.09.2015

Tahle černá skříňka boje o trůn vám díru do hlavy neudělá. Ani se tak ale neprezentuje. Úplně hloupá zas taky nebyla a já se bavil.
Za svižně odsýpající, pohodově napsanou oddechovku, 3 pohodové ***
Dejte na mě lidi, jednoho dne se jim uvnitř ta žárovka rozsvítí sama od sebe. Ledničky, dostanou nás ledničky!

sheepy
24.07.2015

Na 5* to není, neboť originalitou kniha nijak neoplývá, ale líbil se mi styl vyprávění. Četba se dá přirovnat ke skládání puzzle. Z malých dílčích příběhů na konec dostanete celek, v tomto případě rozuzlení. Nenudila jsem se, žádná z postav mi nelezla na nervy, byl to zkrátka takovej správnej robo-lidskej masakr. Kde jinde si počtete o "robozombie" ?(pár stránek na konci). Promiňte za SPOILER, ale musím to napsat. Neoblibujte si žádnou z postav, stejně jich většina dřív či později umře :)
PS. proč se na pokraji apokalypsy, kde každý umírá, musí vždy někdo zamilovat, hm?

glombas
23.07.2015

Podle mě je to dobrá kniha, ale trochu mi vadí ty velké časové přeskoky.

Beovulfak
18.05.2015

Není to zrovna vrcholné dílo, ale je to kniha čtivá a zábavná, takže účel plní dokonale. Moc mě baví.

martunka
04.05.2015

Musím uznat, že tahle kniha není tzv. "velké" dílo, ale myšlenka příběhu se mi líbila, i když to není nic nového. Líbí se mi zpracování a autorův styl vyprávění. Je to taková lehčí literatura, ale skvěle jsem si u této knížky odpočínula. Těším se na další knihu od tohoto autora.

Knižní špajz
21.04.2015

Opět zklamání... Snad kdyby autor hned na začátku nevyzradil konec knihy, knihu bych dočetl s chutí. Takhle to bylo je z povinnosti

stobard
10.03.2015

Mozaika robotické vzpoury. Kniha se zaměřuje spíše na akci než na nějaké zajímavé myšlenky. Jako filmový materiál ideální, jako originální kniha moc nefunguje. Koncem jsem se musel vysloveně prokousávat. Pozitivní je autorův syrový přístup k tématu.
K ne úplně pozitivnímu pocitu z knihy přispívá překlad, kdy tvrdí vojáci zocelení bojem proti robotí přesile používají spojení typu "ty bláho" a "ty kráso" :)

Schmetti
03.03.2015

Kniha mě bohužel zklamala. Nemohla jsem se pořádně sžít s postavami. Chystám recenzi.

Hudis
01.03.2015

Stylem je to podobné jako Světová válka Z od Brookse. Akorát, že tady neřádí zombíci, ale rebelující roboti.

callahanh
07.02.2015

Velice solidní žánrovka, která mě mile překvapila. Dlouho se mi do ní nechtělo, nakonec jsem se do ní konečně dal a nelituju. Wilson získává body tím, že poněkud neoriginální téma vypráví deníkovými záznamy, střídá vypravěče i styly vyprávění, čímž to celé osvěžuje a notně oživuje, takže to plyne rychle dopředu. Příběh je sice strohý, ale je plný zajímavých nápadů a bohužel ne nemožných vizí, které by se brzy mohly vyplnit. Wilson píše stejně úsporně, ničím se moc nezdržuje a čtenáři sděluje jen to nejnutnější, což je ku prospěchu věci, protože ten se pak nikdy nenudí. Je pravda, že tu vlastně až na výjimku "Koumáka" neexistují až tak zajímavé charaktery a žádná postava nemá dostatečnou hloubku a Wilson příliš neumí prodat myšlení robotů. I závěr mohl být možná víc strhující a trošku rozsáhlejší, protože není až tak působivý, jak by si možná téma zasloužilo. Ve výsledku je ale Robokalypsa dost slušná sci-fi, která má co nabídnout a její zfilmování, které se zatím posunulo na nedohledno, by nemuselo být úplně marné. Vracet se k ní ale určitě nebudu. 70%