Lienilda Lienilda komentáře u knih

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Myslím, že jsem se o této knize a jejím pokračování dozvěděla z reklamy na Facebooku a přišlo mi to jako dobrý dárek pro mamku, které jsem obě knížky koupila i s nějakým přáníčkem a záložkou vyrobenou v Nepálu. Mamka si to přečetla a dala mi to také k přečtení se slovy, že "je to neřízená střela". Asi autorka :) a pak to pár let leželo u mě doma v knihovně, protože co si budem, pořád něco vychází a pořád je tolik možností. A když člověk nečte jen jednu kategorii knih, tak je prostě v pasti :)
A tak se na tuto knížečku dostalo až teď se Čtenářskou výzvou (Kniha nepřečtená z vlastní knihovny). Musím uznat, že Mysha byla opravdu v začátcích velice odhodlaná a přitom naivní. Hned zařídit pár dětem školu, byt, odcestovat zpět do ČR a v Nepálu přitom na ně nikdo denně nedohlížel. Nedivím se, že to dopadlo jak to dopadlo. Já bych se do toho zaprvé vůbec nepouštěla, za druhé to vzdala minimálně po druhé zradě. O to víc Myshu obdivuji, že to nevzdala a nakonec jí to nějak jede, i dětský domov i eshop.
Druhý díl si časem přečtu také, autorka psát rozhodně umí, i když na plný počet hvězdiček to zatím u mě není.

28.03.2024 3 z 5

Ateliér špičatých klobouků 10 Ateliér špičatých klobouků 10 Kamome Širahama

Líbilo se mi, stejně jako předchozí díly. Ale jelikož se slavnost Stříbrného večera táhne už přes tři díly, než vyjde další díl, asi už úplně zapomenu zápletku a motivace některých postav

09.03.2024 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 6 Ateliér špičatých klobouků 6 Kamome Širahama

Nádherně nakreslené. Autorka má úžasnou fantazii. V sérii pokračuji.

29.12.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 5 Ateliér špičatých klobouků 5 Kamome Širahama

Budu se opakovat, ale opět naprosto nádherná a podmanivá kresba, detaily na šatech, nakreslená runová kouzla. Musím si vypůjčit další díly.

13.12.2023 5 z 5

Babička drsňačka znovu v akci Babička drsňačka znovu v akci David Walliams

Zdařilé pokračování, ale první díl se nám líbil více.

19.10.2023 4 z 5

Ateliér špičatých klobouků 1 Ateliér špičatých klobouků 1 Kamome Širahama

První díl ze série Ateliéru špičatých klobouků jsem si půjčila z knihovny a v sérii budu rozhodně pokračovat. První mangu kterou jsem četla byl "Pokoj v barvách štěstí" a vůbec mě neoslnil, ani kresbou a hlavně minimem textu, který mi vůbec neseděl. Dívala jsem se, že jsem tomu dala 3 hvězdičky a ve srovnání s Ateliérem tady nemůžu jinak, než dát plný počet. Je to nakreslené líbezně na pohled, text dává smysl a je ho více a prostě celý děj má hlavu a patu.

Neříkám, že to není pro kluky, ale zvláště tato manga může učarovat holčičkám, slečnám či dospělým, co mají aspoň kapku rádi fantasy.

05.10.2023 5 z 5

Pokoj v barvách štěstí 3 Pokoj v barvách štěstí 3 Hakuri

Díl ve kterém se konečně něco děje, potkáváme nové postavy, ale jinak mě tento příběh nezaujal. V knihovně máme i jiné mangy, tak třeba ještě nějakou zkusím, jestli jim přijdu více na chuť.

02.08.2023 3 z 5

Nezbedníci Nezbedníci Martina Drijverová

Tak toto se nám hodně líbilo. Čtení o 12 chlapečcích ve 12 kapitolách s 12 různými zlozvyky. V každé kapitole se seznámíme s jedním chlapečkem, který se prostě jmenuje Chlapeček, což je docela milé, protože se třeba Karlík, Vašík či Vojtík nemusí cítit uražen.

Styl zlozvyků a vyřešení odpovídá "Paní Láryfáry", kterou mám ještě v docela živé paměti, ale kapitoly jsou mnohem kratší a rozhodně se mi velice dobře předčítaly. Nastíní se problém, začíná kouzlo nebo jiný zásah shůry na nešťastného chlapečka a v tom "Cože a to je konec?" krátké dovysvětlení a ponaučení.

Podívám se v knihovně i po jiných autorčiných dílech, toto se nám moc líbilo.

07.07.2023 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Je mi dost líto, že dávám jen 3 hvězdičky, ale s čistým svědomím můžu říct, že jsem se s touto poměrně krátkou knihou asi nepotkala tentokrát v nejlepším období nebo náladě. Celé to bylo takové poklidné až nudné, vyústění zápletky originální, ale málo uvěřitelné?
Snad budu mít příště šťastnější ruku při výběru detektivky z pera Agathy Christie.

21.06.2023 3 z 5

Jaro je tu Jaro je tu Andrea Popprová

Opět krásná kniha z dílny Andrey Popprové, četli jsme s přestávkami s dětmi od masopustu. Seznamuje děti zábavnou formou s tradicemi o Velikonocích, pálení čarodějnic, otvírání studánek či 3 zmrzlí.
Občas mi to trošku chronologicky nesedělo - třeba o 3 zmrzlích se čte ještě před čarodějnicemi. Ale to je víceméně detail. Hodně nás baví dívat se na obrázky a plnit úkoly a hledačky, které tam jsou popsané.
Mně osobně se nejvíc líbila čarodějná kniha receptů a kuchyň čarodějnice.

23.05.2023 5 z 5

Paní Láryfáry Paní Láryfáry Betty MacDonald

Koupila jsem si toto souhrnné vydání, které se skládá ze 4 menších knih o paní Láryfáry. V každém příběhu se opakuje stejný vzorec, seznámíme se s rodinou, nejčastěji nejdříve s maminkou a jejími dětmi. Tatínek má většinou vždy jen okrajovou úlohu (čte si noviny u snídaně, odveze děti do školy). Maminka je vždy (a to mě překvapilo)... vždy v domácnosti a nechodí do práce. Přitom Betty byla sama zaměstnaná žena a měla kolem sebe také spoustu zaměstnaných žen.
Takže maminka vaří snídaně, vaří obědy, vaří večeře, udělá si konvici kávy a u toho většinou zavolá nejprve svým známým okolí a pak paní Láryfáry kvůli "nemoci" jejího dítěte se kterou si neví rady. Paní Láryfáry vždy pomůže.
Všechny příběhy byly v pohodě, snad až na ředkvičky a dávkovala jsem si je postupně. Myslím, že se to nedá číst v kuse, neboť šablona je opravdu stále se opakující.
Jednou to svým dětem plánuji číst, ale spíše jednou za čas a příběhy klidně napřeskáčku. Nijak významně na sebe nenavazují. Ale rozhodně je to originální a nadčasová myšlenka psát o těchto zákeřných dětských chorobách :)

13.04.2023 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Poslechnuto na Českém Rozhlase, skvěle načteno, hezké podkresleni každého dílu, ale jinak mi toto melancholické útržkovité vyprávění vůbec nesedlo.

27.02.2023 2 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Vlastně se to četlo docela dobře... Jsem ráda, že hlavní hrdinka neustrnula v nijakém prostoru plácání se ode zdi ke zdi...

27.01.2023 3 z 5

Temná dcera Temná dcera Elena Ferrante

Příběh se mi vůbec, ale vůbec nelíbil. Napsaný je bravurně, ale to jak se dokáže zavrtávat do niterných pocitů ženy, hlavně mateřských, z toho mi někdy běhal mráz po zádech.
Posloucháno jako četba na pokračování na Českém rozhlase.

07.10.2022 3 z 5

The Crown: Podrobná historie The Crown: Podrobná historie Robert Lacey

(audiokniha) poslechnuto na Českém rozhlase. Pro mě trošku zklamání, seriál zatím neznám, ale měla jsem představu, že v knize bude stručně celý život Elizabeth. Je tam však víceméně jen její mládí do nějakých 30let, spoustu podrobností o Churchillovi, o jeji sestře, matce i babičce. Bylo to rozhodně zajímavé a pěkně načtené.

24.09.2022 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Některé části se mi četly velmi dobře (Hošino a Nakata), jiné pasáže nebyly tak dobré. Souhlasím se zhodnocením Metuje, některé otázky zůstaly nezodpovězené a to já velmi těžce nesu.
Moje první kniha od Murakamiho a na dlouhou dobu asi i poslední.

18.08.2022 3 z 5

Zrcadlo Zrcadlo Táňa Keleová-Vasilková

Jako bych už v jiné autorčině knize o stejné hlavní hrdince četla. Unavená životem, nespokojená v manželství, ztrhaná z práce a péče o domáctnost, o dospělé dítě a o rodiče. Alespoň že ten závěr to spravil, ale popravdě jsem postavám takový obrat nevěřila.

Knihu jsem měla přečtenou velmi rychle, kdyby tam nebyly takové mezery mezi řádky, možná by to bylo i jen 150 stran, jednohubka.

21.07.2022 2 z 5

Obsahově velice zajímavé, jen těch bas piv co jsem "vypila" při čtení s autorem knihy bylo opravdu mnoho :) :)
Knihu určitě doporučím dále, bylo to nesmírně zajímavé čtení. Jen mě mrzelo, že se více pan Etzler nerozpovídal o politice jednoho dítěte. Byla tam zmínka na začátku, že "ještě se k tomu dostanu" a pak už jsme více méně nic moc nedozvěděli.
Líčení reportáží skvělé a byla jsem v šoku co všechno zažil a co všechno Číňané kamuflují.

18.07.2022 4 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Mimořádná kniha o extremistické formě mormonské víry.

Po 2 letech přečteno znovu a už teď vím, že ještě někdy se k ní vrátím. Jedna z knih, která mě přiměla googlit další podrobnosti, rodinný business s oleji, dům na google maps, youtube rozhovory s Tarou atd. Doufám, že někdy v životě autorka ještě napíše pokračování svých memoárů.

31.05.2022 5 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Novinářka s vlastní bolestí, která bere spravedlnost do svých rukou. Pěkné zakončení, otevírající dveře druhému dílu.

22.04.2022 4 z 5