Lienilda Lienilda komentáře u knih

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Přečteno v rámci výzvy - příběh odehrávající se v horách. Jako malá jsem v devadesátkách dostala vydání s růžovou obálkou a ilustracemi Marie-José Maury a zkrácenou verzí příběhu. Ty ilustrace byly prostě nádherné a já tu knihu četla stále dokola. Musím se u rodičů po té knížce podívat.
V současnosti jsem si půjčila v knihovně vydání od původní autorky, nezkrácené, ilustrace se mi až tak nelíbily (nakladatelství XYZ), ale číst ten příběh v nezkrácené verzi bylo zajímavé. Hodně prostoru je věnováno náboženství a mravokárným poučením a také je tu více zmíněna minulost dědečka.
Hodnotím jako velmi pěknou a lehce přečtenou knihu.

18.07.2022 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Vypujcila jsem si knihu jako takoveho romantického rychlopruvodce Paříži pri mych par dnech dovolené v Parizi. Necim jsem se i inspirovala. Třeba tolikrát zmiňovanou cukrárnu Laduree (zakusek Ispahan je fakt boží), bych bez knihy naprosto minula.

Co se mi opravdu libi, s jakou vášní autorka popisuje jidlo a pamatky, ktere překrásně doplňují dojem z místa. Na druhou stranu u rozhovorů hlavnich hrdinu jsem chvílemi "mlátila hlavou do zdi" jak to bylo špatně popsané a trapné.

Celkově je to průměr. Jenny Colgan, která píše podobné knihy jako Caplin, to má podle mě mnohem lépe propracované.

13.06.2022 3 z 5

Kanálníčci: Strašidla z podzemí Kanálníčci: Strašidla z podzemí Michaela Fišarová

Ilustrace Anety Žabkové známe z časopisu Puntík a máme je moc rádi. Syna čeká k narozeninám kniha Botička od A.Ž., tak jsem zvědavá. Od pani Fišarové je toto moje první kniha a je tedy suprova. Krátké kapitoly na večerní čtení, ale stejně jich přečtěte vic... děsivě krásné obrázky a vtipný, místami nechutný příběh :) dětem se stoprocentně bude líbit.

21.01.2022 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Krátké kapitoly, svižný děj, pro mě sympatičtí hlavní vyšetřovatelé a ostatní členové týmu (u kterých bych uvítala větší pohled do soukromí). Jediné co mi vadilo byly dialogy, které občas vypadaly jako kdyby se potkal "hluchý s blbým".

21.09.2020 4 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Po první kapitole jsem si říkala, že to bude asi dost filozofické a náboženské, jestli to vůbec dám. Ale po čase jsem si na ten styl zvykla a pokračovala víceméně bez problémů. Takže se nezalekněte a dejte tomu šanci.
Podobnou knihu, kde by se prolínalo tolik témat jako sci-fi, ekologie, duchovní a filozofická témata, jsem ještě nečetla. Mrzelo mě, že tam nebyl větší prostor dán popisu toho co se dělo s planetou Země, všechno jsme se jenom dozvídali z dopisů a velice zjednodušeně. Asi by to bylo na další knihu. Taky jsem se nedozvěděla co se stalo s tím člověkem, kterého hlavní hrdina potkal v tom prázdném městečku, kde žil jako poustevník. Byl to výplod jeho fantazie nebo skutečnost?
Moc se mi líbil popis těch mimozemšťanů a co jsem se o nich dozvěděli na konci. Podle mě by to chtělo ještě více informací. Byla to trochu náročnější četba, ale obohacující.

17.04.2020 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Nad touto knihou budu premyslet jeste dlouho. Zanechala ve me hodně pocitu a bezmoci kvuli vymirani ktere se jim deje. Na zaver nebylo uplne vysvetleno, jak se po katastrofe takovych rozmeru muze jeste neco objevit. Tri dejove linky super, uplne mi prislo jako bych cetla 3 ruzne knihy, ktere se na zaver krasne propojily. A mam v planu se na youtube podivat na dokument Vanishing of the bees s anglickymi titulky. Svuj boj jsem zacala tim, ze cast zahrady nechavam neposekanou a jak to v ni zije... vcelky, motyly, broucci.

29.05.2019 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Fakt se mi líbí jak autorka píše, nejdřív Losos v kaluži byl dobrý, Panda v nesnázích je ještě lepší. Nejvíc vtipné mi přišly dialogy protkané Terezinými úvahami, které si pouze myslela. A hodně se mi líbily popsané Tereziny úzkostné stavy. A potom ten Králíček, haha :)

12.04.2024 5 z 5

Vážka Vážka Leila Meacham

(SPOILER) Raději jsem si do čtenářské výzvy na téma "odehrává se za války" měla vybrat Slavíka od Kristin Hannah, lepší hodnocení a větší počet hodnotících lidí mě mělo varovat před Vážkou.

Spoustě čtenářům se to určitě bude líbit a četlo se to lehce, ale mně hodně vadila nereálnost a naivita románu. Všichni krásní, šikovní, téměř bez přízvuku a narazí jen na hodné Němce, popřípadě cizí zlé Francouze v okupované Paříži. Samozřejmě mám ráda dobré konce, ale tady toho bylo v celé knize skoro příliš.

15.02.2024 3 z 5

Ateliér špičatých klobouků 9 Ateliér špičatých klobouků 9 Kamome Širahama

Nádhera, nádhera. Příběh nám začíná temnět a děj se rozšiřuje, s takovou to bude mít snad dalších 10 nebo více dílů. Nečekám, že by se zápletka dala ukončit během pár dílů.

12.01.2024 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 8 Ateliér špičatých klobouků 8 Kamome Širahama

V tomto dílu měl být Stříbrný večer, ale nebyl. Tak asi příště. Linka pribehu s Costasem mohla být propracovanější, úplně jsem ze začátku netušila o kom je řeč. Zkušební krabičky s oblečením by se mi také líbily.

01.01.2024 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 7 Ateliér špičatých klobouků 7 Kamome Širahama

Konečně se dozvídáme Qifreyho tajemství. Jsem zvědavá kam se příběh bude ubírat.

30.12.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 4 Ateliér špičatých klobouků 4 Kamome Širahama

Opět nádherná kresba, detaily. Tentokrát se děj odehrává behem jedné kouzelnické zkoušky a je to dost napínavé a místy temnější. Jsem zvědavá co se z krempáků vyklube.

Štětináč začíná být mé oblíbené zvířátko a dokonce je tam o něm pár stránek na konci navíc.

10.12.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 3 Ateliér špičatých klobouků 3 Kamome Širahama

Nádherné kresby, detaily u šatů, kouzelnických plášťů a klobouků, radost pohledět. Začínají se nám rýsovat nějaká tajemství a já jsem zvědavá jak to bude pokračovat.

08.12.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 2 Ateliér špičatých klobouků 2 Kamome Širahama

Nádherné kresby a detaily, líbí se mi kam zatím příběh směřuje. A zbožňuju jak jsou nakreslené dívkám vlasy :) Toto je manga pro děti i dospělé.

30.11.2023 5 z 5

Sen o Zeleném domě Sen o Zeleném domě Liz Rosenberg

Biografie je to moc hezky napsaná, úplně jsem si v začátcích říkala, týýýjo, autorka psala Annu ze Zeleného domu úplně podle sebe. Ano, až tak mě to překvapilo. Ale Anna na rozdíl od ní měla přece jenom život o dost jednodušší, jak už to v pohádkách bývá.
To, že měla autorka psychické problémy a ještě si nevědíc vzala muže, který trpěl jinými psychickými problémy, to byla jistě neuvěřitelná zátěž na celý život. A pak ještě ten syn, u kterého jsme se přesně nedozvěděli, co ohavného vyváděl.
Kniha má být od 13 let, ale nevěřím, že by z ní byl někdo v těchto letech nadšený. Začátek super, ale pak je to stále smutnější a depresivnější. Ale čtení rozhodně nelituji a jsem moc ráda, že jsem si doplnila obrázek o autorce mé milé Anny ze Zeleného domu.

25.10.2023 4 z 5

Pokoj v barvách štěstí 2 Pokoj v barvách štěstí 2 Hakuri

V první polovině tohoto druhého dílu se nic neděje a já měla strach, že snad dříve usnu. Druhá polovina to spravila a závěr nalákal na díl třetí, který si také přečtu, když už jsem si ho půjčila. Pořád se toho však dozvídáme zoufale málo o Sači i jejím "únosci".

01.08.2023 3 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Čteno dětem 7 a 4 roky. Půjčili jsme si z knihovny na doporučení kamarádky, která s dětmi poslouchala audioknihu a byli nadšení. Moje děti knihu vnímali jak kdy, možná je ještě na ně opravdu dlouhá, ale "babiččin kvákajici zadek" měl úspěch vždy, nepřekvapivě:) Přemýšleli jsme i, se kterou z našich babiček by děti podnikli loupežné přepadení :)
Kolem půlky mě čtení o 11letem Benovi moc nebavilo, hlavně zmínky o tanečních soutěžích a Flavio Flaviolim a také o neustálé kapustě (odpor ke kapustě zaručen). Ale konec to naprosto spravil, byl dojemný, s krásnou myšlenkou a vánoční poselství královny v tv byla třešinka na dortu :) podíváme se i jestli seženeme navazující pokračování.

25.06.2023 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

"Co by můj syn měl vědět o světě" jsem nejprve viděla zinscenované jako Listování, před nedávnem jsem viděla "Deníček moderního fotra" a teď se dostala i k této knize kvůli žluté obálce do Čtenářské výzvy.
Chápu to jako oslavnou ódu na narození syna a zážitky s ním spojené od 0 do 2 let, ale stejně mi přijde že hlavní úlohu hraje tatíček a jeho vzpomínky a zážitky na svůj život.

Svoje děti už mám malinko odrostlejší, ale i tak jsem si zavzpomínala na plínky, lahvičky a kupu krámů, které člověk "potřebuje" k dítěti a zabírá mi ještě místo doma.

Nejvíc se mi líbila kapitolka "Co bys měl vědět o IKEA" a "Co bys měl vědět o fotbale" a ten úryvek z knihy v příspěvku od Andulino je prostě nejlepší :) :) :)

17.04.2023 3 z 5

Anna z Ingleside Anna z Ingleside Lucy Maud Montgomery

(SPOILER) Tento již šestý díl Anna z Ingleside by měl dostat pět hvězdiček jen díky opět nádhernému novému vydání od Albatrosu a ilustracím Ivony Knechtlové.

Tři hvězdičky dávám autorce za to, že se jí tento díl tak úplně nepovedl narozdíl od dílu pátého - Annin vysněný domov - ten se mi líbil hodně. V Anne z Ingleside nesledujeme žádný ucelený příběh, spíš každé ze šesti Anniných dětí má nějakou svou tu kapitolu a dobrodružství. V další kapitole se objeví jiné dítě, jiný příběh (většinou s ponaučením), některé jsou uvěřitelné, jiné méně. Občas je mezi to vložena kapitola, kde se sejde spolek šití u Anny a klábosí naprosto o milionu neznámých lidí a zmiňují milion pohřbů neznámých lidí. Takže jsem se naprosto ztrácela, protože toto nemělo žádný děj a význam. Také poslední kapitolka (alá jakés takés odcizení Gilberta a Anny mi přišlo psané na sílu a předchozí děj to vůbec nenaznačoval). Co mi přišlo hodně úsměvné bylo jak před dětmi zatajovali příchod nového sourozence, děti absolutně netušily co se s maminkou děje, že má miminko v bříšku a byly většinou v období porodu odklizeny k příbuzným. Podobně je to popisované i v Kájovi Maříkovi, tak to byla před 100 lety asi běžná praxe :)

Pokud však v Albatrosu vydají další díl, určitě si ho koupím a s chutí přečtu, abych měla sérii kompletní.

23.03.2023 3 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Kniha se sice čte pěkně, lehce, ale jaksi ty postavy a příběhy nejsou úplně propracované jak bych si představovala. Například láska naší hlavní hrdinky je postava jak z červené knihovny. I popisované události jsou sice zajímavé, ale prostě jen o nich čtete. Neprožíváte žádný jejich žal, smutek, vyčerpání z každodenního bombardování a spaní v úkrytu.
Měla jsem od knihy mnohem větší očekávání...

18.07.2022 3 z 5