LG73 LG73 komentáře u knih

Opravdu báječná kniha dnes již legendární dvojice Šimka a Grossmanna. Jedná se o bezkonkurenční nejlepší lék na špatnou náladu a depresi.

Kopyto, Mňouk a černá magie Kopyto, Mňouk a černá magie Miloslav Švandrlík

Dobrodružství Kopyta a Mňouka patřila v dětství k mým nejoblíbenějším knihám. Dodnes s láskou vzpomínám na jejich laskavý humor.

07.06.2013 5 z 5

Taková normální rodinka Taková normální rodinka Fan Vavřincová (p)

Dnes již legendární kniha proslavená díky neméně úspěšnému seriálu. Ale i její původní knižní podoba stojí za přečtení a rozhodně nejednou se budete smát nahlas.

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Má nejoblíbenější Vieweghova kniha. Bravurně dokázal vykreslit charaktery typické pro Čechy. Snad každý z nás už se někdy s podobnou postavou setkal ve skutečném životě.

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Určitě zajímavá kniha s osobitou poetikou a humorem Jana Wericha. Mě osobně však některé pohádky zaujaly a pochopila jsem jejich podstatu až v pozdějším věku a jako dítě jsem je nedokázala naplno docenit

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Úžasná kniha potrhující jedinečnost Karla Čapka.

Led v žilách Led v žilách Yrsa Sigurðardóttir

tvrtý příběh, jehož hlavní postavou je právničká Tóra, spisovatelka zasadila do nehostinné krajiny Grónska. Kruté životní podmínky v této zemi plné ledu a sněhu navozují ve čtenáři specifickou tajuplnou atmosféru. Yrsa Sigurdardóttir opět nezklamala a napsala další fascinující příběh rozvíjející se v několika liniích a samotné odhalení vrahů tvoří nečekaný zvrat a působivé vyvrcholení knihy.

Meč Boží Meč Boží Chris Kuzneski

Tento díl s hlavními hrdiny Paynem a Jonesem mi prozatím se čtyř vydaní překladů Kuzneskiho přišel "nejslabší". Ovšem tím nechci snižovat kvalitu této knihy. Příběh je opět velmi čtivý a od knihy se dá těžko odtrhnout, ale v porovnání s ostatními příběhy mi samotná linie nepřišla tak strhující. Pro čtenáře, kteří si oblíbili knihy točící se kolem historických a uměleckých tajemstvích rozhodně doporučuji Meč boží přečíst a nechat se strhnout dalším zajímavým příběhem odehrávajícím se tentokrát na území Koreje a Saudské Arábie.

07.06.2013 5 z 5

Čas zemřít - série brutálních vražd ve stínu Vatikánu Čas zemřít - série brutálních vražd ve stínu Vatikánu David Hewson

První díl detektivních příběhu z pera Davida Hewsona, s hlavním hrdinou v podobě italského detektiva Nica Costy, ve mně zanechal trochu rozporuplné pocity. Zajisté jde o kvalitně vykreslenou detektivku, ale narozdíl od dalších pokračování na mě působí trošičku slabším dojmem. V každém případě oceňuji napínavou zápletku se sérií vražd, kdy zavraždění umírají smrtí raně křesťanských světců a jejich těla jsou nalézana v římských kostelech. Postupně se rozplétající osnova děje ukazuje skutečné důvody vedoucí vraha k těmto ohavným činům a odhaluje boj mocných o peníze a jejich postavení.

Mrazivé světlo Mrazivé světlo Yrsa Sigurðardóttir

Další díl z řady vynikajících detektivních příběhu s hlavní hrdinkou advokátkou Tórou mě zatím zaujal nejvíce. Yrsa jako vždy mistrně vystavěla zápletku příběhu, z které vás hned od začátku mrazí v zádech. Advokátka Tóra přijiždí na místo bývalých starých statků, které pomáhala zakoupit příteli Jónasovi, který jednu z budov přebudoval na hotel. Důvodem jejího příjezdu je skutečnost, že v hotelu prý straší. Tóra sice na duchy nevěří a zpočátku ani na vyprávění místních o podivém pláči dětských duší, ale po nálezu mrtvoly přece jen získá pocit, že všechno není v pořádku a pustí se do vyšetřování, které ji nakonec zavede do hluboké a velice smutné minulosti. Překvapující je především odhalení samotného vraha v závěru knihy i perfekně zvládnuté rozzuzlení hodně zamotaného příběhu.

Relikvie mrtvých Relikvie mrtvých Diana Norman

Opět skvěle napsaný detektivní příběh zasazený do středověké Anglie, jehož hlavní hrdinkou je mladá lékařkou Adélií. Skvělá zápletka nepostrádající napětí s nečekaným vyvcholením a odhalením skutečných pachatelů. Lze jen doporučit k přečtění.

Konec kruhu Konec kruhu Tom Egeland

Tuto knihu jsem se rozhodla přečíst po zjištění, že její autor je označován za norského Dana Browna. Protože mám ráda příběhy, které se snaží odhalit tajemství dávných dějin, začala jsem knihu číst s velkým očekáváním a jak se vzápětí ukázalo, tak jsem rozhodně nebyla zklamaná. Zaujal mě už samotný začátek, kdy celý děj je psán v první osobě, což nebývá u knížek tohoto typu zcela běžné. Od prvního okamžiku se tak prolíná samotný děj s úvahami a myšlenkami hlavního hrdiny mladého archeologa Bjorna Belta. Ani on sám není tím typickým hrdinou, který se vyzná v každé oblasti historie a přitom učarovává svým výjimečným charismatem :-). Hlavní hrdina je naopak spíše zvláštní, je albín, který je sice zásadový a stojí tzv. na správně straně zákona, ale přesto odhaluje své nejtajnější myšlenky, které vás nutí přemýšlet o tom, kdo vlastně Bjorn Belto ve skutečnosti je. Samotný příběh již tvoří typickou zápletku obdobných příběhů o odhalování historie a dávných poseltství našich předků, které ovšem nebudu pro případné zájemce, kteří by si knihu chtěli přečíst, rozvádět. Místy se může zdát popis trochu rozvláčnější a není vždy zcela akční, ale rozhodně Tom Egeland vytvořil skvělý příběh, který můžu všem jen doporučit.

Rembrandtovo tajemství Rembrandtovo tajemství Alex Connor

Prvotina Alex Connor v oblasti kriminálního thrileru je více než povedená. Děj příběhu, točící se kolem dopisů odhalující velké tajemství Rembrandta, které by otřáslo s dějinami umění i samotným obchodem s uměním, má od začátku spád. Příběh je plný napětí, zvratů a neočekávaných odhalení a především samotný závěr má překvapující a skvělé vyvrcholení.

07.06.2013 5 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

První detektivní příběh se středověkou lékařkou Adélii v hlavní roli jsem četla až jako třetí v pořadí. To mi samozřejmě narušilo děj především osobních vztahů hlavních hrdinů, ale rozhodně jen potvrdilo kvalitu příběhů, které vzešli z pera Ariany Franklinové. Pátrání po vrahovi, který velice sadistickým způsobem vraždí děti má skvělou zápletku a vyvolává nepříjemné mrazení v zádech. Snad jediným záporem pro mě byla až přílišná zamilovanost hlavní hrdinky, která stála až na hranici červené knihovny :) a výrazně kontrastovala se sadismem vraha, i když na druhou stranu lze říct, že vlastně tvořila jakési uvolnění napjatého děje. Knihu mohu stejně jako navazující díly k přečtení jen doporučit.

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Byla jsem velice zvědavá na detektivní román zasazený do období vlády Přemyslovců a byla jsem mile překvapena. Vlastimil Vondruška dokázal vytvořit klasický detektivní příběh s příjemnou zápletkou a nečekaným odhalením skutečných vrahů.

07.06.2013 4 z 5

Vila mystérií - Temné přízraky minulosti ožívají Vila mystérií - Temné přízraky minulosti ožívají David Hewson

Další skvěle napsaný díl z pera Davida Hewsona se zajímavě pojatou zápletkou a s nečekanými zvraty, které vás nechávají v napětí až do úplného závěru. Hewson rozhodně překonal tímto pokračováním svůj první díl.

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Pokračování příběhů ze středověkých Čech s Oldřichem z Chlumu v roli jakéhosi detektiva mě příjemně překvapilo především lepé propracovanou zápletkou, napětím i trochou tajemna, které se objevují od začátku této detektivky.

Zlatý řez Zlatý řez David Hewson

Třetí díl mě prozatím zaujal nejvíce. Hewson opět dokázal vytvořit skvělou zápletku s několika neočekávanými zvraty. Děj plyne velice rychle a nechává čtenáře v neustálém napětí a samotné vyvrcholení příběhu pro mě bylo velmi neočekávané.

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Další výborná detektivka v hlavní roli s královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu. S každým dalším dílem spisovatele Vondrušky jsem více nadšená a nemohu se dočkat pokračování. Kdo má rád klasickou českou detektivku obzvláštěnou umístěním do středověkých Čech, by rozhodně neměl váhat a knihu si přečíst.

Společenství stínů Společenství stínů Ruth Newman

Na tuto autorku jsem narazila zcela náhodou a rozhodně mě četba její prvotiny nezklamala. Volnější začátek se rychle proměňuje ve velice napínavé čtení, kde se znenadání objevují agenti FBI nebo mafie a děj se několikrát nečekaně převratí. A samotné zakončení je více než překvapující.