LG73 LG73 komentáře u knih

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Další z knih Dana Browna mě opět nezklamala. I když nutno přiznat, že autor ve všech svých příbězích dodržuje stejnou osnovu, takže hned od začátku tušíte, že kladní hrdinové nakonec přežijí všechny nebezpečné nástrahy (nutno říct někdy podávají až téměř nadlidské výkony) a zneškodní své protivníky. To ovšem nemění nic na faktu, že tento autor umí skvěle vystavět zápletku, která se točí se kolem morálky politiků a nejmodernějších vědeckých technologií a vzbuzuje ve čtenáři napětí nedovolující se od knihy odtrhnout.

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Děj příběhu se odehrává v německém městečku Schongau po třicetileté válce. Zde je nalezeno tělo mrtvého chlapce, který má na zádech podivné znamení. Lidé propadnou panice a věří, že tento hrozný čin má na svědomí čarodějnice a obviní místní porodní bábu. Následují další hrůzné nálezy mrtvých děti se stejnými znameními, které ještě více prohloubí strach obyvatel malého městě. Jak už název knihy napovídá, tak hlavní hrdinkou knihy je dcera kata. Vedle ní však příběhu dominují i další postavy, samotný kat a mladý medik, kteří se snaží společně dokázat, že tyto zločiny nemají na svědomí žádné čáry, ale naopak zlé lidské počínání. Pötzch dokázal napsat skvělý příběh a dokázal ho báječně vygradovat. V okamžiku, kdy už to vypadá, že musí dojít k rozluzlení celé zápletky se děj neuvěřitelně zamotá a těžko se dá od knihy otrhnout, protože netušíte, jak to s hlavními hrdiny dopadne.

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Od Vlastimila Vondrušky jsem prozatím s velkým nadšením přečetla několik detektivních románu, jehož hlavní postavou byl Oldřich z Chlumu. Od tohoto románu jsem ovšem nevěděla, co mám očekávat, protože v podstatě pojednává o skutečném životě prvního českého krále. Ovšem autor mě opět nezklamal. Kniha je od začátku do konce napínavá a těžko se dá od ní otrhnout. A zvláště musím ocenit autorovou propojení skutečních reálií a určité míry fikce, která je zcela přirozená, protože se přece jen jedná o hodně vzdálenou historii a historické prameny, tak nemůžou doložit každý detail. Ovšem Vondruška se podle mého názoru tohoto úkolu zhostil báječně a čtěnáře svým příběhem dokáže dokonale pohltit.

Slepá skvrna Slepá skvrna Torkil Damhaug

Vynikajíci thriller vystavěný na dokonale propracované psychologické zápletce. Děj je od začátku strhující. Autor prolíná různá prostředí a důmyslně čtenáři odhaluje myšlenky jednotlivých postav a ukazuje tajemná zákoutí i bolesti jejich duší. Jedinou výtku bych snad měla k samotnému překladu respektive k tisku knihy. Ten totiž obsahuje celou řadu překlepů, které trošku ubírají na kvalitě této norské krimi.

Žhavý hrob Žhavý hrob Yrsa Sigurðardóttir

Třetí díl ze série příběhů s islandskou advokátkou Tórou mě asi zaujal nejvíce respektive jsem se absolutně nemohla odtrhnout od knihy a musela jsem ji co nejdříve dočíst. Autorka skvěle propojila příběh z minulosti se současnou dobou. A přestože jsem velice brzy přišla na to, jakým směrem se bude jedna linie příběhu vyvíjet, nic to neubralo na kouzlu celé detektivky. A především jsem byla absolutně šokována zjištěním, kdo je skutečný vrah.

07.06.2013 5 z 5

Vrahova modlitba Vrahova modlitba Ariana Franklin (p)

Poslední kniha ze série příběhů o středověké lékařce Adélii Aguilarové mě opět nezklamala. Čtivá a napínavá od začátku do konce a těžko jsem se od knihy mohla odtrhnout. Škoda jen, že autorka už nemůže napsat další pokračování, které určitě měla v plánu podle poměrně otevřeného konce příběhu.

Zatmění Zatmění John Lawton

Detektivka s řadou špionážních prvků zasazená do válečného Londýna mě mile překvapila. Autor dokázal vytvořit strhující děj, zajímavou zápletku a dokáže udržet čtenáře v napětí při odhalování skutečného vraha. Snad jedinou výtku bych měla k hlavní postavě detektivu seržantu Troyi, který utrží neuvěřitelné množství šrámu a dostane se tolikrát do přímého ohrožení života až začne mít čtenář pocit, že je skutečným superhrdinou :).

07.06.2013 4 z 5

Město stínů Město stínů Ariana Franklin (p)

Spisovatelka Ariana Franklinová patří k mým oblíbeným autorkám díky své sérii historických detektivních příběhů zasazených do středověké Anglie. Na nově vydanou knihu jsem se tedy opravdu těšila, protože jsem opět očekávala napínavý a skvěle napsaný příběh. Ovšem moje očekávání byla výrazně překonána. Především jsem byla uchvácena popisem samotného prostředí Německa 20. a 30. let 20. století. Velice realisticky pojatou ukázkou zklamání z porážky a ponížení tohoto národa po 1. světové válce, rozrůstající se nezaměstnaností, inflací a beznadějí lidí, kteří nemají ani co jíst a hlavně důkazem toho, jak snadno může zoufalost lidí napomoci k tomu, aby začali podporovat a věřit hnutí, které svou zvráceností změní tok veškerých světových dějin.
A do této skvěle zvládnuté atmosféry jednoho místa respektive Berlína zasadila spisovatelka svůj příběh o mladé dívce umístěné do blázince, která se považuje za jedinou přeživší dceru ruského cara. Ovšem lidé pohybující se v blízkosti této dívky tzv. velkovévodkyně Anastázie z počátku ani netuší, jak ve velkém smrtelném ohrožení se ocitají. Teprve až s přibývajícími mrtvými začne hlavní hrdinka Ester, ruská židovská emigrantka a posléze i detektiv berlínské policie věřit tomu, že kolem velkovévodkyně je mnohem více tajemství než se původně zdálo. A především masový vrah, který se nezastaví před ničím.

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Kniha mě překvapila a rozhodně nebude poslední ze série, kterou si přečtu. Děj se rozvíjí v několika liniích, knize nechybí napětí až jsem někdy skutečně zatajovala dech a čekala, jak vše dopadne. Samotný příběh je určitě dobře vystavěný a postava vraha, která je v tomto případě dost netypická, je skutečně originální.

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Další z detektivních příběhů v hlavní roli s královským prokurátorem mě opět nezklamal. Vondruška opět napsal knihu s kvalitními zápletkami, napínavým dějem a dokazuje, že dobré detektivky není nikdy dost.

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Larssonová je další skvělá představitelka severských detektivek. Její kniha je psaná v pomalejším tempu a spíše než na akci je zaměřená na psychologické vykreslení jednotlivých postav a jejich myšlenek. Atmosféru knihy ještě potrhuje zasazení děje do mrazivé švédské zimy. Samotný příběh ubíhá plynulým a dokonce až velice poklidným tempem i přes nález hrůzně znetvořeného těla. A odhalení vrahů v závěru rozhodně není zklamaním, ale spíše překvapením.

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

Prolitá krev navazuje na první díl Sluneční bouře a vrací se k osudům mladá advokátky, která se zatím nedokázala srovnat s tím, že musela v sebeobraně zastřelit tři osoby. Autorka opět vykreslila skvělou detektivku, kdy klade výrazný důraz na psychologickou hloubku všech postav. Příběh působí opět velice poklidným dojmem a odhalení vraha kontroverzní farářky přichází v závěru knihy jakoby jen tak mimochodem.

Utajená koruna Utajená koruna Chris Kuzneski

Další příběh z pera Chrise Kuzneskiho opět nezklamal. Dokonce bych řekla, že se mi hlavní hrdinové Payne a Jones dostávají stále více pod kůži a přestože vím, že je dost nepravděpodobné, že by je autor knihy nechal umřít, děsím se každé zbloudilé kulky, která by je mohla jen lehce zranit :). V tomto příběhu je pátrání zaměřeno oproti dřívějším titulům na trochu reálnější historickou relikvii, respektive objekt, který nepředává nějaké tajné proroctví nebo nemění historii náboženství. Ovšem jinak je kniha opět velice napínavá a díky informacím o králi Ludvíkovi i poučná.

Řezník Řezník Thomas Laird

Vynikající detektivka především díky tomu, že autor zde popisuje příběh nejen z pohledu vyšetřujících detektivů, ale i z pohledu samotného vraha a odhaluje jeho zvrácenou mysl a uvažovaní. Příběh tak působí velice realisticky a při čtení některých (hodně morbidních) scén člověk pociťuje skutečný strach

Vraždy bez trestu Vraždy bez trestu Ken Bruen

Zajímavě pojatá detektivka. Spíše než na akční pátraní po vrahovi se soustředí na životní eskapády soukromého detektiva, který bojuje s alkoholismem i drogami. Samotný zločin proplává celou knihou jakoby mimochodem a rozuzlení a řešení případu bylo vlastně velmi překvapivé. Ovšem kniha rozhodně stojí za povšimnutí pro každého čtenáře, který má rád detektivní příběhy a chce si přečíst tak trochu jinou detektivku.

07.06.2013 3 z 5

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

Vynikající thriller s děsivou zápletkou o masovém vrahovi, kterého policejní detektivové dlouho nemohou dopadnou. Vrah po sobě nezanechává žádné stopy a z počátku ani není jasné, jak si vybírá své oběti. Po odhalení klíče podle něhož vrah vraždí, dostává samotný příběh velice rychlý spád a stává se ještě více napínavější a rozhodně stojí za přečtění.

Relikviář Relikviář Lincoln Child

Autoři knihy navázali na události, které se odehráli v Muzeu dějin přírody v New Yorku před 18 měsíci. Nálezy nových obětí brutálních vražď opět spojují hlavní protagonisty z předešlého případu a hlavní hrdinové brzy zjišťují, že nové události mají příliš mnoho společného s děsivým Mbwunem, který ve všech zanechal hrůzné zážitky. Kniha je podle mě ještě více děsivějším pokračováním. Především popisy odehrávající se v tajuplném podzemí pod New Yorkem nahánějí skutečný strach. Preston a Child rozhodně dokážou spojit detektivní příběh s thrillerem a scifi.

Temná stezka Temná stezka Åsa Larsson

Třetí díl mě opět nezklamal. Larssonová umí opravdu dokonale vykreslit jednotlivé postavy a to, co je podle mě na jejich románech nejdůležitější, je psychologický náhled a až neuvěřitelný vhled do myslí různých lidí. Děj této knihy se odchýlil od těch předchozích, ale rozhodně neztrácí nic na své atraktivitě.

Sorry Sorry Zoran Drvenkar

Čtyři lidé, kteří se ocitají na hranici třicítky zjišťují, že se jim příliš nedaří naplňovat své přání a ideály, které měli během studia. Jednoho dne se však v jejich hlavách zrodí nápad na založení agentury, která se omlouvá za jiné lidi. Agentura uspěje, začne vydělávat peníze a zdá se, že hlavní hrdinové knihy konečně mají to co chtějí. Ovšem všechno se změní v okamžiku, kdy vstupují do jednoho Berlínského bytu a zjišťují, že se mají omluvit mrtvole, která rozhodně neumřela přirozenou smrtí. A v tomto momentě se začíná rozvíjet spletitý příběh plný špatných rozhodnutí, vnitřního boje s vlastním svědomím i snahou dohnat skutečného vraha, který je stále o krok napřed a všechny problémy způsobil. Zajímavá a originální zápletka románu s neobvyklou psychologickou sondou do nitra lidské duše (vrahovi i nevinné oběti) vás drží v neustálém napětí a teprve až na konci příběhu odhalíte skutečného vraha, který vám uniká po celou dobu četby knihy.

Bouře Bouře Boris Starling

olné pokračování románu Mesiáš mě zaujalo a překvapilo. Opět skvěle vystavěná zápletka, neobvykle pojaté vraždy a nečekaný závěr příběhu.

06.06.2013 4 z 5