LG73 LG73 komentáře u knih

Jantarová komnata Jantarová komnata Steve Berry

Další ze skvělých "berryovek", tentokrát ovšem bez bývalého amerického agenta Cottona Maloneho. Honba za Jantarovou komnatou je však opět velice čtivě a poutavě napsaná a nechybí ani typická akčnost. Jediné, co bych této knize vytknula, je autorův pohled na Československo. Bohužel záměr ukázat, že když má člověk majetek, dokáže se domluvit s každým režimem se příliš nepovedl. Berry si asi zcela nedokázal představit realitu Československa mezi lety 1945-1960. V této době jednoznačně neexistovala možnost, že rodina kolaborující s nacisti by si dokázala udržet své majetky i přesto, že zároveň spolupracovala s Rudou armádou. I kdybych připustila, že se rodina českých průmyslníků dokázala nějakým způsobem vyhnout perzekuci za spolupráci s nacisty, tak nový komunistický režim by jim v 50. letech stěží nechal celý majetek, který z velké části zahrnoval podle autora všechny uhelné doly v severních Čechách. Ale budiž toto autorovy odpuštěno, snažil se napsat pouze fiktivní příběh a nakonec pokud jsem se jako čtenář od těchto historických faktů odprostila, tak jsem se skvěle bavila.

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Další kniha ze severních zemí, která mě "dostala" a podle ostatních komentářů nemusím její klady ani dlouze popisovat. Příběh je napsaný novým a osobitým způsobem a nelze ho přirovnat k žádnému jinému severskému autorovi. Od první stránky je děj napínavý, kombinují se zde prvky thrilleru, detektivky i psychologického románů. Propojení různých časových úseků, dějových linií i charakterů postav působí složitě, ale čtenář se bez větších problémů dokáže orientovat v ději a rozplétat všechny nitky složitého a napínavého příběhu.

Síť Síť Håkan Nesser

Výborně napsaná detektivka. Čtenář sice brzo pochopí, kdo je skutečný vrah, ale jednoduše vystavěná zápletka, dobře napsané dialogy a příměřené napětí jsou dostatečnou zárukou, že se při četbě nebudete nudit.

Neviditelný Neviditelný Mari Jungstedt

Poctivá severská detektivka. Výborně zpracovaný popis švédské krajiny i jednotlivých postav příběhu, nechybí i pasáže s myšlenkami vraha a skvěle propracovaná detektivní zápletka.

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Zajímavá detektivka. Autor především upoutá specifickým způsobem psaní. Přeskakuje mezi myšlenkami jednotlivých postav (mnohdy zcela nečekaně) a používá holé věty. Ze začátku jsem se musela zcela soustředit na čtení, abych se v ději neztratila, ale nakonec jsem si na tento styl psaní zvykla a kniha mě pohltila. Autorův příběh se věnuje mimo jiné i poměrům nižších švédských vrstev a skvěle dokáže vylíčit rozdíly života mezi chudými a bohatými. Ukazuje tak odvrácenou tvář vyspělé demokracie Švédského království. V Kallentofově podání dokonce i severská zima působí krutějším a nevlídnějším dojmem. Nejedná se sice o nejlepší severskou detektivku, kterou jsem měla možnost číst, ovšem nelze této knize ani příliš vytknout a jsem zvědavá na další pokračování.

06.06.2013

Box 21 Box 21 Anders Roslund

Je vidět, že autoři knihy se profesně specializovali na problematiku kriminality, mladistvých delikventů a narkomanů. Tyto dlouholeté zkušenosti se odrazili i v samotném námětu knihy. Byť se jedná o další z veleúspěšných severských krimi, Box 21 je svým pojetím úplně jiným typem krimi a nelze ho zcela srovnávat s dalšími úspěšnými švédskymi nebo norskými spisovateli. Příběh Roslunda a Hellströma je více realističtejší, spíše ukazuje smutnou realitu dnešního světa, soustředí se na problém obchodu s lidmi, nucenou prostituci a okolnosti, které ovlivňují proměnu charakterů těchto obětí a zabývají se otázkou, jak hodnotit jejich následné činy, které sebou mohou přinést nepříjemné následky. Tempo knihy je zpočátku pomalejší, ale děj postupně graduje. Kladně bych i ohodnila závěr příběhu, který zůstane vlastně otevřený bez velkého happy endu a ukazuje skutečný svět kolem nás.

Pekelná síra Pekelná síra Lincoln Child

Dvojice autorů Preston a Child mě neustále ohromuje. Jejich knihy mají totiž neuvěřitelně vzestupnou tendenci. Zápletky jejich knih jsou fantastické a dokonale čtenáře pohltí. Pekelná síra je toto jedinečným příkladem. Příběhu nechybí napětí, akce, zajímavé charaktery postav i trocha "tajemného nadpřirozena" a hororových prvků. Prostě ideální čtení před spaním :).

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Další pokračování s inspektorem Linnou mi přišlo nejpoutavější. Příběh má opět poutavou zápletku, je plný napětí a nedá se od něj odpoutat.

Lovkyně informací Lovkyně informací Taylor Stevens

Dlouho jsem přemýšlela, jak tuto knihu ohodnotím. Asi jsem se nechala příliš strhnout všemi recenzemi a po přečtení knihy jsem zjistila, že jsem od knihy očekávala příliš. Rozhodně nechci tvrdit, že by Lovkyně informací byla špatná kniha. Naopak se jedná určitě o kvalitně napsaný thriller, nechybí mu napětí, odvážná a inteligentní hrdinka i zajímavá zápletka. Přesto jsem měla během čtení pocit, že mě kniha nedokáže dokonale pohltit. Možná to bylo prostředím Afriky, které na mě působili příliš vzdáleně a trošku nepředstavitelně. Přesto musím ocenit, jak autorka popsala samotné prostředí, které je velmi drsné a pro obyčejného Evropana zcela smrtelné i samotné rozuzlení příběhu a nechat se překvapit, jakým směrem se bude ubírat další autorčina kniha.

Zkamenělá krev Zkamenělá krev Johan Theorin

I další příběh od Johana Theorina mě zaujal a líbil se mi. Píše velice osobitým stylem, buduje vedle sebe několik dějových linií, které se většinou propojí až v samotném závěru a často působí velice protichůdně. Věřím, že by se z jeho knih dalo klidně vypustit i sto stran a přesto by příběh stále dával smysl. Mě však osobně tento pomalý styl psaní vyhovuje a dokonale se podle mě hodí k ölandské krajině. Co se týká samotné zápletky, tak mě přece jen více oslovila první a druhá Theorinova kniha, ale i přesto jsem se od čtení dokázala jen těžko odtrhnout.

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Velice dlouho jsem se odhodlávala k četbě knih od Nesba, až jsem se nakonec rozhodla počkat na novější a lepší překlad jeho první knihy. A musím uznat, že čekání se vyplatilo. Na knize je sice poznat, že se jedná o prvotinu (a podle mě další díly budou mít hodně vzestupnou tendenci), ale rozhodně se při četbě člověk nenudí. Na této knize je asi nejvíce zajímavé prostředí Austrálie, kde se příběh odehrává. Pro severského autora netypické, ale zároveň velice příjemná změna. Samotná zápletka má podle mě jisté nedostatky, ale celkově se příběh čte velmi dobře

Apokalypsa Apokalypsa Mario Giordano

Mario Giordano se vydáním této knih rozhodl hodně riskovat. Samotný námět přirozeně nutí čtenáře srovnávat s Danem Brownem. Podle mě ovšem Apokalypsa v takovém hodnocení obstála. Giordano píše vlastním osobitým stylem, který se dobře čte. Jeho příběhu nechybí napětí, dobře konstruovaná zápletka a trocha napřirozených sil. Z počátku se sice čtenář trochu v textu ztrácí, protože autor rozehrává vedle sebe větší množství linií příběhů, které spolu zdánlivě nesouvisejí, ale postupně do sebe začínají zapadat a čtenáře naplno pohltí.

Leda Leda Ed O'Connor

Opravdu dobře napsaný thriler, kde se pátrá po ztraceném obraze od Michelangela. Nechybí napětí, akce, několik podivných rituálních vražd a tajemné, nebezpečné bratrstvo, které udělá všechno proto, aby nebylo jejich tajemství odhaleno.

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Když se dívám na ostatní komentáře ke knize, tak už nemusím příliš dodávat. Můžu dát jedině pět hvězdiček. Lars Kepler opět nezklamal a vytvořil další strhující příběh se zajímavou zápletkou.

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Skvělá detektivka. Děj je napínavý od začátku do konce, dvě dějové linie v rozdílných časových osách se navzájem báječně prolínají a nechybí ani brilantní (i když trochu nerudný) kriminalista, kterému skvěle sekunduje jeho asistent. Jediné mínus je snad fakt, že již v polovině knihy jsem věděla, kdo je pachatel, ovšem příběhu to nijak neuškodilo