Síť

Když se Janek Mitter jednoho rána probudí s příšernou kocovinou, najde svou ženu zavražděnou ve vaně. Sám si je jistý, že není vrah, ale dokázat to nemůže. V osudný předvečer s manželkou pořádně flámoval a nyní si nedokáže na nic vzpomenout.

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/131806/inspektor-van-veeteren-sit-xSZ-131806.jpg 3.6192

Inspektor Van Veeteren (1.)

Det grovmaskiga nätet (1993)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Michaeles

Nenáročná kniha na konec dovolené. Krátké, výstižné a čtivé. Dlouho jsem se k tomuto autorovi odhodlával, ale teď již vím, že to bude můj šálek čaje. Už se těším na další díly. Jediné co mě trochu vadilo bylo, že mi žádná postava moc nepřirostla k srdci.

Alex.rrr

Kniha nebyla špatná, ale v porovnání s jinými severskými detektivkami mi k srdci nepřirostla. Další díly si ráda přečtu, ale vadilo mi, že postavy nebyly vykresleny trochu víc. Neudělala jsem si žádný vztah ani k hlavnímu vyšetřovateli VV. Zápletka zajímavá, konec s postupem děje odhalíte i sami. Celkem je to takové chvílemi utahané a nezáživné.

trudoš

Kdo skandinávské kriminálky zatratil pro jejich únavný sociální vhled, může mu Síť udělat radost. Po stránce detektivní jde sice jen o jednohubku, čím ale kniha osloví nejvíc, je svéhlavá postava inspektora Van Veeterena - něco jako Hercule Poirot v důchodu, s náladou ledního medvěda, kterého někdo obral o kožich. Je chytrý a pronikavý, ale taky permanentně naštvaný na všechno kolem sebe. Protiva každým coulem, kterého buď milujete, nebo nenávidíte.
Kdyby Håkan Nesser na konci vyšetřování nevytáhl vraha z klobouku, bez problémů bych mu odpustil tu celkově prostou osnovu. Od začátku je jasné, že se zločinem to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, takže díky odkrývání minulosti si začnete dávat dohromady faktický obrázek. Jenže pak se přijde s figurou, o které člověk vlastně nic nevěděl a to je vysloveně nesportovní. Každopádně lehká stylistika, postavená z převážné většiny na sympatických dialozích, dělá z románu svižnou počtenou, která příjemně ukrátí jedno dvě odpoledne.

Sudin

Z knihy mám rozporuplné pocity, příběh i zápletka byly zajímavé, akorát to rozuzlení, kdy se nic nedělo a najednou je všechno jasné a letíme do Austrálie mi přišlo hodně přitažené za vlasy. Každopádně druhou knihu v sérii si určitě taky přečtu.

Alix

Kniha mne nebavila, byla suchá a nezáživná. Ani jedna postava mi nebyla sympatická a ani o jedné jsem se nic podstatného nedověděla. Vražda i motiv byly sice na konci vysvětleny, ale připadalo mi to křečovité a dočetla jsem jen silou vůle.

Belanna
31.12.2017

První knížka od Nessera a nezklamala. Jiný styl psaní, než u knížek, které jsem četla doposud. Má švih a není nudný. Van Veeteren možná působí dojmem mrzouta, ale osobitý humor jeho a dalších kolegů mě hodně pobavil.

ddkk
06.11.2017

Hm, asi dobrý záměr, ale nijak oslňující...rychle přečteno, rychle zapomenuto...

Lenka.Vílka
08.09.2017

Tohle moc nevyšlo. Samotná anotace slibila super jízdu (překvapilo mě, jak je košatá, když má kniha tak málo stran). Záhadná vražda a komisař, který má tolik nabručený projev, že je vlastně tím až sympatický. Tohle se tady nakonec neodehrává. Vraždička zajímavá, o tom žádná. Ale ten styl vyprávění? Suché a nerozepsané. Při prvním soudním kole jsem čekala nějaké emoce, když jsem je nedostala při výslechu. Ty mi autor ale nepředložil. Čekala jsem je dál v knize, ale to se taky nestalo. Žánrový průměr. Když to chcete vyzkoušet, tak proč ne. Ale znalci a milovníkovi detektivek a krimi (natož někomu koho znám) bych knihu s čistým svědomím nedoporučila.
(Jenom upozornění. Nesrovnávejte toto prosím se současnými autory. Rok vydání je u knihy uveden jasně a zřetelně. Na to nic nesvádim. S Nesbem nabo Mankellem jsem problém neměla.)

iška
06.09.2017

Po padesáté stránce jsem uvažovala, zda knihu už neodložit. Pak jsem ji přeci jenom spíše prolistovala než přečetla do konce, ale nijak zvlášť mě nenadchla.

michaela2338
27.08.2017

Pachatele i motiv mi byl znám už po dvou třetinách knížky. To by se u dobré detektivky stát nemělo.

chlo0opek
27.08.2017

No, tentokrát po přečtení knihy nepřišlo nějaké to vau, to bylo překvapivé, promyšlené či tak něco, ale spíše: to jsem nějak nepobral... Nevím, zda to bylo zapříčiněno množstvím postav s podobnými přijmeními nebo tím, že jsem četl knihu nějak moc přerušovaně, ale ani to spíš ne... ale jelikož byla tahle kniha relativně krátká, rozhodl jsem si to znovu ověřit a přelouskat ji znovu. Tentokrát již byly detaily i osoby jasnější, ale ani tak jsem z toho vyloženě na větvi nebyl. Přišlo mi, že komisaři k odhalení zločinu pomahla z velké části intuice či náhoda, a že to nebylo způsobeno vyloženě důsledným vyšetřováním... Zkrátka to vypadá, že při dalším pokračování z této série se nejspíš bude muset komisař obejít už bez mé přítomnosti...

dzafik
24.08.2017

Kniha se četla pěkně, žádné zbytečné popisy, apod. Akorát mi přijde nepředstavitelné, že by policisté kvůli vyslýchání svědků podstupovali akce typu jít s někým do sauny, na večeři, apod. ...:-)

MonicaMonique
05.08.2017

Taková průměrná oddechová detektivka.

SilvieSisinka
22.04.2017

Knihu jsem přečetla za dva dny.Velice mě bavila.Žádná krvavá hrůza.....prostě relax kniha :-)

Akimus
21.02.2017

Příjemná, nenásilná detektivka.

iveta3689
16.02.2017

Dobře vymyšlený příběh, uprostřed se zamotá a ke konci ještě víc. Určitě si přečtu od autora další.

astroweb
31.01.2017

Hodně líbilo. Něco mezi Indridasonem a Simenonem. Určitě zkusím další autorova díla.

3nitka
01.11.2016

Súhlasím s názorom, že ide o priemernú detektívku a komisár nie veľmi sympatický. Skúsim ešte jednu.

Izzurr
21.09.2016

Ačkoli mi Síť zezačátku připadala jako vytržený kus zprostřed jiné knížky, postupem času se z ní stala téměř klasická krimi. Styl psaní není možná mistrovský, ale i tak se čte celkem fajn a celková zápletka je hluboká, propracovaná. Ke konci je kniha o mnohem napínavější a dokonce jsem měl chuť ji dočíst najednou. Nicméně i tak je to "pouze" průměrný (krimi) thriller.

gomaki
17.05.2016

Chm...co dodat ke komentářům níže?

Van Veeteren není úplně sympatický, trvalo mi tři knížky, abych si na něj zvykla. Není špatný, jen je jiný. Faktem je, že pokud se někdo dostane k HN po jiných seveřanech současnosti, pak mu bude trvat poměrně dlouho, aby se mu zažral pod kůži.

Přijde mi, že dnes už se díky JN, JA-O, LK, KO, ... píše tak trochu jinak - zápletka je víc zamotaná, hlavní vyšetřovatel je naprosto nemožnej týpek, kterýho musíte milovat (JN, JA-O) nebo naopak takový "neomylný všeznalek" - klasický polda (KO, LK). Kdežto tady, tady je to trochu jiný kalibr, VV je sympatický jako osina v zadku a tenhle způsob příjemnosti mu zůstává minimálně 2,5knihy...pak už si zvyknete. Je to divný to takhle říct, ale prostě si vážně jen zvyknete.

K vyšetřovní - proboha, ta knížka je 13let stará, takže o nějaké technice se nám může jen zdát a rozhodně ji to neubírá na kráse:) to že mobil a pc jsou jen "pohádka" a že se vypojuje telefon ze sítě, aby nikdo nerušil je celkem úsměvné a pravdou je, že tohle mě na tom bavilo. V dnešní době mi občas přijde mít PC a telefon tak normální, že "vrátit se v čase" do dob bez těchto vymožeností mi je naprosto příjemné:)

Suma sumárum - 13 let stará kniha, která byla čtena mnou, holkou co miluje Nesba a Adler-Olsena. První shledání s VV sice neproběhlo podle plánu, ale přece jsem si koupila další díly a sérii dočtu tak jako tak:)

Aymira
09.05.2016

Tato kniha šla úplně mimo mě. Celé mi to přišlo příliš zjednodušené, nerozepsané. Spousta dialogů o ničem - ty by nerušily, kdyby ale někam vedly. Pro mě osobně velké zklamání. Ano, motiv vražd byl dostačující, ale vůbec nebyly vykreslené postavy. Ani obětí, ani detektivů. Zaujal mě snad jen hodně suchý humor, který mi sedl a díky němu dávám o jednu hvězdičku víc, než jsem měla původně v plánu.

Barette
02.02.2016

Jistě, nemá to kvality Nesba, Nešba, nebo jak se to vlastně čte. K jeho knížkám mám kladný vztah, jelikož kdysi dávno byl Hlavolam první krimi, kterou jsem přečetl. Zjednodušeně tahle knížka u mě už předem měla vyhráno.
Postava Van Veeterena mi byl příjemná, takovej maník skoro jako já. A za to, že hraje badminton, velký palec hore. A taky jsem se místy zasmál, takže vyližte si s nízkým hodnocením, mě to uspokojilo!

Styblice
02.01.2016

Kniha mi byla doporučena knihovnicí, ale bohužel mne tolik nezaujala. Po polovině mi to přišlo zamotané a celkově to byla nuda. Jsem zvyklá na trochu jiný "drive" stylu Nesbø.

Morrighan
29.10.2015

Nějak mi tato kniha příliš nesedla. Není špatná, to rozhodně ne, ale k mému stylu bohužel velmi daleko, což je u skandinávské literatury dost podivuhodné, ale výjimky jsou třeba.

konicekbily
25.07.2015

Stará dobrá klasická detektivka, taková, jak se tenkrát psalo.

marek1278
27.03.2015

Knihu jsem přečetl takříkajíc jedním dechem, styl psaní i zápletka mě fakt sedla, sice se dal uhádnout vrah už někdy po polovině knížky, ale vůbec mě to nevadilo a těším se na další díl :)

Vikomtka
19.11.2014

Kdybych tuto knihu četla zkraje devadesátých let, kdy byla napsaná, jistě by se mi líbila mnohem víc. Je to řemeslně poctivá práce, ale přece jen tento žánr hodně pokročil, takže ve srovnání se současnou tvorbou mně tento román přijde poněkud nezáživý, toporný, až nudný... Nejsem nijak zběhlý čtenář detektivek, ale tentokrát jsem znala vraha už od poloviny knihy :-( Mrzí mě to, ale Síť mě moc nezaujala a k Nesserovi se už nevrátím.

keselylenka
11.05.2014

Na mě příliš mnoho jednoduchých vět, ne příliš záživně napsané. V ději jsem se hodně ztrácela a musela se často vracet.

Efca
24.02.2014

Pro mě byla kniha zklamáním, už jsem nějaké ty "severské krimi" přečetla a tahle mi zatím přišla asi nejslabší... Mnoho postav, ke kterým jsem si nebyla schopná vytvořit nějaký vztah (aspoň nějaké sympatie) a bez nějakého většího tahouna děje (udávanému "hlavnímu" hrdinovi Van veeeterenovi je dáno málo prostoru - vlastně skoro stejně jako dalším členům týmu, škoda). Co se týče samotného děje, zápletka není moc napínavá a rozuzlení je nasnadě už asi ve 3/4 knihy a to kniha nemá nijak závratný počet stran.

Marie F.
19.02.2014

Vyřešila jsem to, protože tam byla stopa - něco ve škole:-))))))) Styl psaní má švih, čte se to rychle a nenudí. Pointa mě nešokovala, docela jsem ji čekala

severská krimi švédské detektivky švédská literatura

Håkan Nesser

Håkan Nesser