Dívka, která nikomu nechyběla

Dívka, která nikomu nechyběla

Ve Švédsku je parné léto a vrchní komisař Van Veeteren už se nemůže dočkat dovolené. V té době se vyšetřování zaměří na tajemnou a značně podezřelou náboženskou sektu. Jedna z jejich členek, dívka na prahu dospělosti, je nalezena mrtvá v lese nedaleko letního tábora skupiny. Byla brutálně znásilněna a uškrcena. Objevení jejího těla telefonicky oznámil anonymní volající. Členy sekty Čistý život vede Oscar Yellinek, charismatická, ale obezřetně hlídaná postava s mesiášským komplexem. Členové sekty Čistý život nebrání vyšetřování události, ale rozhodli se o celé věci zcela mlčet, čímž matou a rozčilují Van Veeterena a jeho kolegy......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/250722/divka-ktera-nikomu-nechybela-S6X-250722.jpg 3.796

Inspektor Van Veeteren (5.)

Kommissarien och tystnaden (1997)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Kira128

Ale jo, bylo to dobrý. Nikdy jsem se moc k detektivkám nedostávala a toto navíc patří k těm klasických švédským, takže to pro mě byla hodně zajímavá zkušenost.
Autor má chytlavý a odlehčený styl psaní, jen bych trochu umírnila určitá vyjadřování - sprostých slov tam není málo.
Konec překvapí, jedna část ne, ale ta druhá už rozhodně.
Kniha za přečtení stojí, mně osobně se to líbilo.

000nugatovej

Průměrná detektivka. Stárnoucímu komisaři napomáhá intuice, ví, že se na ni může spolehnout. No, jo. V tom množství (severských) detektivek není jednoduché přijít s něčím originálním...

Jessybelle

All right. Kniha se četla dobře, ale přišla mi průměrná. Velké plus je, že vrah není jasný.
Ale asi jsem zvyklá na jiný typ severských detektivek.

koolsavage

Vraha bych neuhodla a bylo zajímavé, jak i samotný VV na něj přišel. Každopádně překvapil i dobrý humor.

ddkk
06.11.2017

Každý čtenář severských detektivek už dávno tuší (nebo najisto ví), že se pohybuje v terénu plném nejrůznějších pěkně hnusných sekt vedených vychytralými samozvanými guru, kterým jde většinou jen a jen o peníze nebo jsou to jen a jen obyčejní úchylové. V dílech většiny švédských, norských i dánských autorů, i těch nejvíce respektovaných, se alespoň jednou podobná partička objevuje.
Není divu, že se s podobnou potká i Van Veeteren a že je z ní pěkně vytočený. Kdo by taky nebyl, že...
Jenže pro mne už je to trochu takové regionální (skandinávské) klišé. Takže za tři.

Dani25
10.07.2017

Moja prvá kniha od tohto spisovatela a myslim, ze precitam dalsie, najviac ma zaujalo, ze v tejto detektivke sa fakt nedalo predpokladat kto je vrah :)

marrrsch
25.10.2016

Mám detektivky Hakana Nessera ráda, ale připadá mi, že jejich kvalita kolísá zejména kvůli překladatelům. Někdo ty drobné vtípky úplně zabije, a z textu je tím pádem suchopár. Tahle knížky ve srovnání s Mužem bez psa třeba.

Roubas
15.09.2016

Ten postarší komisař s párátkem v ústech, ateistickým smýšlením a mnohdy ironickou mluvou bez větších servítek si mě získal během prvních pár stránek. Klasická detektivka ze zajímavého prostředí, s příjemnými postavami a zajímavou zápletkou, kterou předem rozlouskl asi málokdo. Jako člověka bez náboženského vyznání, mě všechny ty narážky na členy sekty a jejich styl života pobavily.

Ajrad1981
02.09.2016

Pokud se člověk drží základního pravidla, že nejvíc podezřelý nebývá vrahem, tak se tady silně zúží okruh možných pachatelů, čili jsem poměrně brzy začala tušit.
Na úplném začátku jsem se lekla, že to bude prošpikováno nějakou romantickou lovestory, naštěstí se tak nestalo. V první polovině knihy se nic moc neděje, výslechy lidí, co odmítají mluvit, jsou nuda. Zápletka na konci je tam patrně proto, aby se vůbec něco dělo, nicméně bez ní by to byla děsná suchařina. Humorné hlášky příběh doplňují a krásně se tam hodí.

anarkia
16.05.2016

Příjemná četba a velmi příjemný humor.

Martiiiik
17.04.2016

Výborná kniha, doporučuji. Četla jsem všechny Hakanovy knihy přeložené do češtiny a tak už jsem mírně tušila kdo bude mít ve vraždách prsty :-).

kuruteku
03.04.2016

Komisař Van Veeteren si mne získal - člověk, který dělá, co musí, protože ví, že to nikdo za něj neudělá. A i když tenhle příběh je z těch, co jsem četl, asi nejslabší, zaujal. Až do konce "otrava" z toho, že autor ani nenaznačí, kudy vede cesta. Tyhle detektivky se kvůli ději nečtou ;-)

JessyPitt
28.03.2016

Za me prvni severska krimi, kterou jsem cetla, takzr nemuzu porovnat.Ale kniha samotna neni spTna, jen mi prijde malo akcni, vysetrovani je vlekle a spis se tam popisuje denni rezim vysetrovatele jeho popijeni nez samotny dej vysetrovani...

Lenka40
22.03.2016

Kniha se pěkně četla ,ale co se týká děje je to klasická detektivka .Celou knihu se popisuje vyšetřování, výslechy atd. Konec knihy je slušný . Kdo je vrah jsem nevěděla až do konce . Takže kdo má rád klasické detektivky doporučuji

konicekbily
11.03.2016

Meditace našeho oblíbeného komisaře najdou pozorného místního posluchače, který sehraje roli Dr. Watsona. Velmi průměrný příběh.

TerkaM
03.03.2016

Po pravdě? Nemám tušení, co si o této knize myslet. Po dočtení se cítím hrozně rozporuplně, a i když se mi kniha líbila, nedokážu vypsat jakési nadšení, že jsem se dozvěděla, kdo je vrah. Hlavně také proto, že jsem si to určitým způsobem celou dobu myslela - teda, domnívala jsem se, že to bude někdo z téhle strany barikády, pokud to tak mohu říct.

To, jak komisař Van Veeteren přišel na rozhřešení případu bylo obzvlášť chytré - to, jak si to tak dokázal spojit. Když měla proběhnout zatýkací akce, musela jsem se vrátit o pár stránek dál, abych si osvěžila jakési indicie k dopadnutí vraha. Nakonec musím přisvědčit, že v tomhle ohledu to bylo inteligentní, i když se tedy nedokážu zbavit dojmu, že to byla prostá náhoda a žádné "Náhody neexistují," mne od toho neodradí či jak jinak bych to řekla.

Kniha se mi líbila, skvěle se četla, přesto se nedokážu zbavit dojmu, že jsem něco ze čtenářské nepozornosti vynechala a časem bych si knihu třeba přečetla znovu. I když si asi nejdřív přečtu předcházející díly, jelikož právě ta rozporuplnost může pocházet odtud. Tuším, že kdybych knihy přečetla popořadě, každý kousíček by do sebe zapadl jako puzzle. :)

Nagadir
22.02.2016

Líbilo se mi zpracování tématu sekt, předpojatosti.... velmi realistické, rovněž postavy jsou skoro jako živé, jen mě mrzí, že jsem nečetla předchozí díly, bez toho mi chvíli trvalo než jsem se do postav dostala...

DariDerek
13.02.2016

Mé první setkání s autorem a líbilo se! Recenzi v záložkách najdete :)

lubosh
09.02.2016

Asi nejslabší kousek série. Když v knize Van Veeteren několikrát přemítá, jestli by neměl se svou prací skončit, říkám si, že proč vlastně ne...

newtory
28.01.2016

Príjemná detektívka. Hlavná postava stárnúci komisár, ateista, cinefil milovník klasickej hudby a dobrého vína. Rozlúštenie prípadu sa zdá spočiatku jednoznačné a jednoduché. Na konci sa ukáže, že tomu tak aj naozaj je, len s malým rozdielom, všetko je inak.
Nádherná je scéna, keď sa komisár vyberie premýšľať na jazero a prenajme si kanoe, vybaví sa vankúšikom aj slnečníkom nakoľko panujú neznesiteľné horúčavy tak aj výdatnou zásobou minerálky...a potom niekde uprostred jazera začne premýšľať, ako "uľaviť" svojej minerálkou preplnenej schránke v kanoe, kde sa človek pomaly bojí pohnúť, aby sa neprevrátil.
Nájde sa zopár maličkostí, kedy logika riešení kríva, ale nevadí.
Postavy sú celkom milé ľudsky vykreslené a príjemne pôsobí aj suchý humor v dialógoch.
Na rozdiel od trápnych a prihlúplych "Dievčat vo vlaku" v ktorých reklama sľubuje nadpozemsky dobré čítanie je to poctivá detektívka, ktorá sa nesnaží nikomu nič dokazovať taký "zlatý štandard".

krimi Švédsko sekty

Håkan Nesser