Hlavolam

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Za slunečného srpnového dne je z vězení propuštěn dlouho vězněný muž. V jednom z deštivých dubnových dnů najdou hrající si děti jeho mrtvolu. Byl zabit, protože si někdo myslel, že nebyl potrestán dostatečně?

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173571/big_inspektor-van-veeteren-hlavolam-a8G-173571.jpg 3.5255
Série:

Inspektor Van Veeteren 3.


Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)
Originální název:

Återkomsten, 1995


více info...
Nahrávám...

Komentáře (55)

Kniha Hlavolam

endymio
25. února

Výborné čtení. Hladce plynoucí text je zásluha nejen autora, ale nepochybně i překladatelky. Komisař VV je přesně takový inteligentní svéráz a protiva, abych si ho zamilovala ( aspoň na papíře). A neuspěchaný styl vyprávění rozplétající jednotlivé osudy, který mě vtáhl a nepustil - připomněl mi snad tenhle příběh mého nejoblíbenějšího inspektora Wexforda?

kolacky
04.10.2022

Hodně dobré čtení. VV vyřeší případ z nemocniční postele... A zase, tragédie plná tragédie. Vrah je obětí. Naštěstí má VV i po operaci hlavu v pořádku.


mi-380
07.07.2022

Neoriginální název, každá detektivka je hlavolam, ale přesto, pozor, originální děj. Tohle není běžná detektivka. Kdo byl spokojen s nevšední poetikou a zvláštním rakousko-uhersko-německo-dánsko-beneluxským prostředím předchozích dvou knih (Síť a Čtvrtá oběť), musí být spokojen i tentokrát. Pohledy do myslí a rodin hlavních postav jsou tak všedně nevšední, a pátrání, včetně nečekaného zakončení, tak neobvyklé, že pro čtenáře hledajícího stravitelnou originalitu (jak jednou příhodně zvolala kap66: já chci detektivku, ale ať to není detektivka), jde o poklad, který má naštěstí celkem deset částí a tahle je teprve třetí.
85 % (239 hodnotících je na modrých 69 %).

Benny215
12.05.2022

ten nikdy nezklame

kap66
31.01.2022

Známka výborné detektivky:
- pamatuji si ji, včetně vraha,
- přesto mám chuť přečíst si ji ještě jednou, protože je tam Něco, co jiné postrádají.
Sérii s Van Veeterenem jedu znovu – ne, oprava: procházím znovu, toulám se pěkně beze spěchu tím Holandskošvédskem, v němž vyšetřují vraždy policisté nadaní intelektem i smyslem pro humor, vedení mrzoutským a mnou milovaným VV, jemuž rakovina – snad bych to neměla ani takhle napsat! – pomohla vyjadřovat se a přemýšlet o světě i o sobě ještě sarkastičtěji. A to činím pouze pro své čiré potěšení z četby.
Bonusy v tomto dílu: Dvořák a Zátopek jsou známí i v této fiktivní zemi, představte si :-); a je tu zmíněn „případ G“, o němž víme, že ho Nesser neodeslal na pohřebiště, ale celou sérii jím korunoval.
Kdo voláte po realistických detektivkách? (Já jen občas.) Pokračujte o autora dál.
Kdo v nich hledáte ono Něco – skvělý jazyk, originální postavy, netradiční vyšetřování,…? Jste tu správně.

Chesterton
30.11.2021

První rande s Hakånem i inspektorem svérázem. Ráda čtu série od třetích dílů . . . snad i tady se to vyplatilo. Vplula jsem do světa netradiční 'švédské' mordparty jako po másle a hlavně s úsměvem. Seznámení s Van Veeterenem proběhlo na nemocničním lůžku s pivem v ruce a tak to mám ráda !
Podruhé jsme se sešli na balkoně a padli si do noty natolik, že odpouštím i závěr, co byl morálně na hraně, ale zde logický.
Podmanivý mi přišel nejen jazyk, ale celkový přístup k řemeslu. Detektiva i spisovatele.
5/5

harena
01.11.2021

Hakenův styl psaní je nezaměnitelný a já si ho užívám. Nejsou tu divoké honičky, jeho hlavní hrdina inspektor Van Veeteren je přemýšlivý, rozvážný introvert, který spoléhá hodně na svoji intuici. Se svými nápady se moc nesvěřuje ani kolegům, ani nám, ale jestliže pečlivě čteme, můžeme vraha objevit, protože každý výslech je důležitý, i když to tak nevypadá.

"Na ústřední otázku však stále neznal odpověď.
Pokud by selhaly zákony a příslušné instituce, byl by schopen vzít věci do svých rukou? Neboli, pokud by si byl na sto procent - na sto procent!- jistý, že někdo spáchal vraždu nebo jiné násilí, bylo by z morálního hlediska správnější ho pustit pro nedostatek důkazů, nebo vykonat spravedlnost na vlastní pěst?"

Jsem teprve u třetího dílu a těším se na další.

EliskaD
14.01.2021

Opravdu ztráta času. Knihu jsem měla na dovolené a neodložila jsem ji jen kvůli tomu, že jsem neměla jinou. Postavy nesympatické, příběh ve kterém se nic neděje, vyšetřování se neposouvá...

1