lenkaBajza lenkaBajza komentáře u knih

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Z počátku jsem se nemohla do knihy vůbec začíst. Vadila mi er-forma vypravování (nejspíš jsem si úplně odvykla v tomto stylu číst) a také ohromné množství postav (musíte si nejen zapamatovat jména hlavních dospělých postav, ale také k nim přiřadit děti:)). Postupem jsem si na vše zvykla a parádně se mi četlo:-)
Autorka je paní spisovatelka. Nenapadají mne správvná slova proto, abych vše správně vystihla. Charakteristika hlavních ženských postav je prostě dokonalá. A to, jak ženy a jejich životy ke konci příběhu "stmelila" dohromady...super.
Kompozice je velmi netradiční - od začátku víte, že někdo někoho zabil, ale až do konce nevíte kdo koho:D Velmi dobře zpracované:)
Konec je možná trochu osekaný, ráda bych se dověděla víc i o ostatních hrdinkách.
Knihu doporučuji, teď jsem zvědavá na seriál:)

27.11.2018 4 z 5

Ochechule s ukulele Ochechule s ukulele Daniela Fischerová

Tvorbu paní Fischerové znám velmi dobře a považuji ji za nejvétší osobnost v tomto oboru.
Bohužel musím říct, že tato kniha u mne vůbec nebodovala a je zklamáním.
Básničky nudné, ilustrace také nezaujaly. Kladně hodnotím pouze snahu o zasažení básní do moderního světa.

18.11.2018 2 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Dávám nejvyšší možné hodnocení a kdyby to šlo, dám i víc. Příběh mne velmi zasáhl. Cítím se ale strašně smutně, že tu tak chválím knihu - příběh, který je tak příšerný, smutný, a pravdivý!
Co se týče struktury knihy, nemám co vytknout. Už i název nabádá k tomu, že se bude jednat o téma druhé světové války, je tam ale popsán celý život hrdinky - před i po válce. Je popsán akorát, žádná omáčka, podstatná, zajímavá fakta pěkně postupně popsány.
Obsahově nemám slov. Velmi silné. Plakala jsem, lapala po dechu, přecházelo mnou mrazení.
Stojí za přečtení, doporučuji všem. Musíte ale počítat s tím, že příběh je opravdu "strašný"!

15.11.2018 5 z 5

Dobrý pejsek pro kokínko přeskočí i přes hovínko Dobrý pejsek pro kokínko přeskočí i přes hovínko Hynek Vilém

Nemyslím si, že by byly básničky sprosté, hnusné, či jinak nevhodné.
Naopak chválím snahu udělat dnešní poezii pro děti jinou, možná i zábavnější.
Mě osobně se líbily jazykolamy v poslední části knihy:)

15.11.2018 2 z 5

Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje? Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje? Hynek Vilém

No já nevím.... není to úplna hrůza,básničky nejsou sprosté či jinak nevhodné...ale taky to není nic tak moc super, že bych se u rýmu smála se vážně říct nedá.
Věřím ale,že starší děti kniha rozesměje.

02.11.2018 2 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

z počátku velký guláš v postavách - přišlo mi jich zbytečně moc, moc příběhů, autorka se mohla věnovat jen jednomu.
Postupem čtení jsem ale zjistila, jak mistrně autorka dokázala všechno propojit, jak vše dávalo smysl.
Z konce jsem byla ze začátku nešťastná (až zhnusená), ale nemůžu trestat knihu za to, že nedopadla jak jsem si představovala.
Musím uznat, že tam prostě ten wow-efekt byl. A to se počítá:)

28.10.2018 5 z 5

Pandořina skříňka Pandořina skříňka Lauren Slater

Beletrizování největších světových experimentů mi přímo vadilo. Chtěla jsem se dozvědět čistá fakta, ne nesmysly o tom, jaké bylo počasí a jak byla cítit nějaká kancelář. Přečetla jsem celé tak 3 experimenty, kde jsem se bohužel nedověděla ani nic nového. Zbytek jsem musela přeskakovat - až jsem přeskočila na konec, nemělo to smysl. Velkááá škoda.

28.10.2018 2 z 5

Velké dobrodružství piráta Nata Velké dobrodružství piráta Nata Katarzyna Ziemnicka

Krásná knížka:) Oproti jiným dětským knihám, které v současné době vychází, tato skutečně obsahuje text s příběhem. Několik kapitol, kde je vždy malé dobrodrůžo, které dohromady tvoří jednu velkou a krásnou zápletku - opravdu povedené.
Dávám pouze 4 hvězdičky, kniha byla krásná, milá, ale ten wow efekt chyběl:)

28.10.2018 4 z 5

Kostík hledá přátele Kostík hledá přátele Pawel Pawlak

Těko hodnotit,když příběh má tak 20 vět.
Ilustrace krásné, někteŕe stránky jsou pouze ilustrované. Což je zase fajn, děti mohou přilběh vytvářet v hlavě sami. Obsahově hrozň krátké. Myšlenka tam je, ale ne moc dobře zpracovaná.

24.10.2018 3 z 5

Zubr si hledá hnízdo Zubr si hledá hnízdo Oksana Bula

Bože,to jsou parádní ilustrace, budu si knížkou ještě několikrát listovat a stále se smát:D
"Tukoni" je úžasný název-překlad pro tvory, kteří ukládají zvířata k zimnímu spánku...a jak chodí s peřinama na zádech:)
Ilustrace jsou prostě ty nej´žasnější,škoda, že pohádce chybí konec☺️

24.10.2018 4 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Krátký, ale krásný příběh s mnoha krásnými myšlenkami. Ilustrace snové, nádherné.
I když děj postrádá hlubší zápletku, mohu ho doporučit všem čtenářům. Najdou zde mnoho milých myšlenek k zamyšlení:)

20.10.2018 3 z 5

Šedík a Bubi Šedík a Bubi Ester Stará

Knihu s tak nádhernými ilustracemi a grafickou podobou jsem dlouho (či dokonce vůbec) neviděla. Opravdu nádhera, děti z toho musí být nadšené ještě víc než já:D
Text má velká písmena, barevně (však nenápadně) rozlišené slabiky - pro začínající čtenáře vážně super!
Bohužel se musím ztotožnit s názorem JessieEX, že děj příběhu dost pokulhává, zápletka velice slabá (nevím, třeba je to pro začínající čtenáře lepší, že se soustředí na text a ne tolik na obsah?!). Uvítala bych propracovanější děj. Mám i typ - Kde sakra byla ta Míla?:D N azápletku mohlo být zadělané už na čtvrté straně, škoda že to autoři nepropracovali:)
Obsahové zpracování 3 hvězdičky, grafické zpracování minimálně 5hvězdiček:) Super:)

20.10.2018 4 z 5

Poštou havraní Poštou havraní Radek Malý

Nevšední, však krásné ilustrace. Jsou doplněné milými básněmi Radka Malého. Jsou napsané krásnou češtinou, rýmy jsou bezvadně promyšlené (Narozdíl v jiných básnických sbírkách, kde se sice slova rýmují,ale vůbec nedávají smysl). Pan Malý mne učil, jeho tvorbu pro děti dobře znám. Je skvělá. Ale dle mého určena až pro dost starší a bystré děti, které pochopí smysl veršů.

"Blaze je tomu, kdo ví, kde je doma.
Blaze je tomu , kdo je na cestách."

19.10.2018 3 z 5

Dr. Moul Dr. Moul Michal Šanda

Když jseem knihu vzala poprvé do rukou a prolistovala ji,zarazila jsem se - to je pro děti? Ale když jsem začala číst,postupně jsem básním přicházela na chuť. Mnoho přesmyček,zašifrovaných názvů měst, skvělá hra se slovy....super.
Co mi nevyhovalo bylo,že i když je místy souvislý text,je vždy bez interpunkce. Vím,že u básní to být může,ale v básních pro děti by to dle mého názoru bez interpunkce být nemělo. Už tak je poezie pro mnohé náročná na čtení.
Básně jsou fajn,ale budou určitě až pro starší-školou povinné- děti, které básním porozumí. A pro dospělé:)
Ale jinak dobrá. MyšLenka:)

19.10.2018 3 z 5

Já, štěně Já, štěně Lenka Rožnovská

Super:) Škoda jen, že má dcera z toho ještě prd má:D
Ilustrace jsou jednoduché, ale nádherné. Příběh je napsaný krásnou češtinou, plný citoslovcí a humorných scének. Velmi oceňuji "dramatickou" (i když malinko fantasktní - je to ale pohádka) zápletku. Na to, kolik v poslední době čtu pohádek, jsem takové napětí dlouho nezažila:).
Vřele doporučuji:)

17.10.2018 5 z 5

Smrt včel Smrt včel Lisa O'Donnell

Podivné, zvrácené...ale dobré a čtivé.
Oceňuji krátkost kapitolek - čtenář má možnost na danou situaci nahlédnout očima více postav, a to v rychlém sledu.
Postava Lennieho se skvěle vyvíjí. Možná by se mohla více vyvíjet i postava Nelly, ale nevadí, i tak je dějová linka kvalitní.
Závěr je mile překvapující. Super:)

17.10.2018 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Z obsahu - ačkoliv je to porno, při čtení dokola a dokola téhož prostě začne nudit. Nehledě na to, že druhá čas z pohledu muže má více popisných pasáží, které nejsou prakticky o ničem.
Část první o Lady Fuckingham je živější, čtivější.
Co mne ale nejvíce fascinuje je, že něco takového vzniklo v roce 1880?!
V porovnání s příběhy žijeme nyní v puritánské době.

22.09.2018 3 z 5

Nejšťastnější dívka na světě Nejšťastnější dívka na světě Jessica Knoll

Knihu jsem si vybrala kvůli žánru - detektivka, thriller. Bohužel do půlky děje sem myslela, že čtu nějaký "drama pro puberťáky". S detektivkou to nemělo nic společného. Myslím, že autorka mohla kapitoly ze současnosti úplně vypustit, stejně jsem je potom začala přeskakovat, byla to jen omáčka na zaplácnutí a vůbec nic zajímavého nepřinesly.
Kapitoly z minulosti byly zajímavější, i když i tam bylo spousta popisných pasáží.
Uprostřed děje je jedna kapitola, jedna jediná, která mne opravdu zaujala a je podstatou celé knihy. Bohužel jen jedna. Potom se zase autorka pustila do nudných popisných pasáží. Je to výborný námět, ale opravdu mizerné zpracování.
Velká škoda

06.09.2018 2 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Příběh mne velmi poznamenal, tak ´skvělé´ čtení jsem nečekala. Ráda jsem se seznámila s novým tematem války, a to z druhé strany, strany ´českých němců´. Neuvěřitelné, co všechno se dělo, jakých činů jsou lidé schopni.
Fascinující znalosti autorky, podala nový náhled na danou problematiku, musí mít skvělé znalosti tématu.
Od příběhu se mi těžko odcházelo, hlavně v jeho první polovině. Druhá polovina už tak svižná nebyla- pro me z důvodu rychlé časové posloupnosti, kdy v první části autorka popisuje jeden rok, ve druhé let padesát. Ale nic to nemění na velkém zážitku z četby. Všem doporučuji.

09.08.2018 5 z 5

Malá máma Malá máma Lenka Sadvarová

I když jsem cílová skupina, moc mne to nenadchlo.
Pochválilm výtvarné umění autorky,komiksové obrázky jsou vážně super.
Některé frky jsou úsměvné, pár mne jich pobavilo víc (posledni je super:D). Ale jako celek zkratka nic moc, po knize znovu nesahnu.

24.07.2018 3 z 5