Poštou havraní

Kniha básní Radka Malého na obrazy Pavla Čecha. SBRATŘENÍ BAREV A PÍSMEN: Pavel Čech je malíř a jeho obrazy jsou okna do jiných světů, které je radost prozkoumávat. Tak nějak mi přišlo líto, že některé ty obrazy, které toho tolik říkají, zůstanou u malíře v ateliéru a případně u někoho doma na zdi. ... A tak jsem ty Pavlovy obrázky, které mi toho šeptaly nejvíc, zkusil dopovědět. Copak dopovědět, prostě jsem zkusil napsat ve verších, co jsem v nich – taky – četl. Protože ty obrazy vyprávějí. Každému vyprávějí něco trochu jiného a tomu se říká umění. Ze všeho nejraději bych byl, kdybyste slyšeli, jak si ty obrazy s těmi básničkami povídají....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371556/postou-havrani-blc-371556.jpg 4.732
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Petrkov

Kniha Poštou havraní

Litocha

Pavel Čech maluje štětcem, Radek Malý slovy - tady se sešli a úžasně to zapadlo dohromady. Z obrázků se mi tajil dech a z některých básniček jsem měla mrazení (a to jsem prosím četla v tramvaji!). Jsem moc ráda, že se najde současný básník pro děti, který se neschovává za nonsens, umí to s jazykem, jeho metafory jsou objevné, ale přitom srozumitelné, rýmy nepodbízivé a ještě si básničky uchovávají tajemství a lehkou melancholii - stejně jako obráz(k)y. Škoda, že mi některý nevisí na zdi.

lenkaBajza
19.10.2018

Nevšední, však krásné ilustrace. Jsou doplněné milými básněmi Radka Malého. Jsou napsané krásnou češtinou, rýmy jsou bezvadně promyšlené (Narozdíl v jiných básnických sbírkách, kde se sice slova rýmují,ale vůbec nedávají smysl). Pan Malý mne učil, jeho tvorbu pro děti dobře znám. Je skvělá. Ale dle mého určena až pro dost starší a bystré děti, které pochopí smysl veršů.

"Blaze je tomu, kdo ví, kde je doma.
Blaze je tomu , kdo je na cestách."

triatlet
07.10.2018

Radek Malý obohatil obrázky Pavla Čecha o verše a vznikl a zve čtenáře do země Jakokdyby. Mohou se tam setkat s andělem, poutníkem, rytířem, hodinářem, námořníkem, malířem i kominíkem. Minou Mys Beznaděje a čekají i na zastávce.
"Doleva? Rovně? Zpátky? Vpravo?
Nebo si sednout na ten most?
Rozhodnout se je tvoje právo
a někdy, ach jo, povinnost." (s. 31, Rozhodnutí)

"Přeplaval jsem už moře knih
a spousta soli bylo v nich.
Konečně vidím na obzoru
knihu knih tyčit se jak horu.
Ještě tu rád bych přečíst stih." (s. 19, Moře knih)

haki34
07.06.2018

nádherné obrázky Pavla Čecha (evokující mi naši oblíbenou "snovou" hru Dixit...) doplněné básněmi Radka Malého...které však nebyly až tak dle mého gusta, prostě jiná krevní skupina...z básní na mě občas padl smutek a melancholie, které z obrázků nedýchali...proto dávám o hvězdu méně...každopádně od nákupu zatím každý večer prohlížím, přemýšlím..:)

nejhezčí za mě asi Poutník..ale i Město a Zahrada

mirek69
31.03.2018

Krásu obrazu doplňuje krása slova! Co chtít víc!

Lodestar
23.03.2018

Kniha je moc zajímavá tím, že Radek Malý psal básně podle obrazů Pavla Čecha, přestože je to u knih obvyklé obráceně, tedy tvořit ilustrace k textu. Básně jsou nádherné, intimní, ponoukají k hlubšímu zamyšlení. Moc jsem si je užila a díky nim i zajímavé obrazy, které jsem zkoumala mnohem důsledněji, než mám ve zvyku.

Ceile
08.03.2018

Spolupráce Radka Malého a Pavla Čecha nemohla přinést nic menšího než naprostou a skvělou četbu i potěchu pro oči :)

jasmína
04.03.2018

Skvělé, jako vždy Pavel Čech !

básně

Autoři knihy