lazarus lazarus komentáře u knih

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Veskrze epické dílo o přerodu lidské společnosti na začátku dvacátého století, kdy rudý satanáš začal pomalu a jistě vystrkovat růžky.
Provázanost osudů lidí stojících na opačných pólech tehdejší společnosti je skoro až neskutečná.
Pád titánů připomíná jak málo stačí k rozpoutání světové války a jak malá hrstka zabedněných vládců dokáže svou bezohledností a touhou po moci zasáhnout do dění celého světa.
Měl jsem strach, že půjde o politický román, který mě nebude bavit, ale nakonec se z toho vyklubala nejčtivější "učebnice dějepisu"
jakou jsem měl možnost kdy číst.
Těším se na pokračování trilogie, protože Follet je výborný vypravěč.

18.04.2013 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Salem's Lot mě docela bavil, ale S.K. umí mnohem lepší příběhy.
Tenhle má mizerný a odfláknutý konec.
Příběh a rostoucí napětí za 5, ale závěr to celé zoral, takže dávám 4 hvězdy.

11.04.2013 4 z 5

Planeta, která neexistovala (I) Planeta, která neexistovala (I) Philip K. Dick

Pěkný výběr povídek. Tuším, že tři nestály za nic, ale zbytek byl výborný. Osobně mám od Dicka raději romány. Povídky jen tak na cestu autobusem

Vyděděnec a jiné povídky Vyděděnec a jiné povídky Howard Phillips Lovecraft

Podotýkám, že knížku jsem nečetl a ani nebudu, protože všechny povídky už dávno znám.
Chci jen ohodnotit grafické zpracování dílka. Je opravdu krásně udělaná, ale hrozně malinkatá a podle mě pěkně drahá.

09.03.2013 4 z 5

Dunwichská hrůza Dunwichská hrůza Howard Phillips Lovecraft

Jedno ze stěžejních děl hororového žánru. Naprostá klasika ze které bezostyšně čerpá a kopíruje King, Barker a podobní chrliči bestselerů dnešní doby.Tímto nehodlám snižovat kvalitu jejich příběhů, jenom prostě nebyli první.
Lovecraft je jen jeden a nejlepší. Škoda jen filmových zpracování.Nestojí totiž za nic, snad až na La Herencia Valdemar. Tahle dvoudílná lovecraftovina se mě líbila velice. Vynikající hudební složka obou filmů parádně podtrhuje atmosféru šíleného mýtu Cthulhu.
Málem bych zapomněl na pekelně atmosférické obrázky od Santiaga. Dělají z knížky po řemeslné stránce opravdový skvost.

Velká kniha komiksů #1 Velká kniha komiksů #1 Vlastislav Toman

Perfektní zavzpomínání na na dobu, kdy jsem každý den vyhlížel ABC v trafice hlavně pro další část komixu. Se speciály jsem to měl jednodušší, protože paní ve stánku mi je schovávala. Díky

Temný obraz Temný obraz Philip K. Dick

Typicky Dickovské psycho. Film podle knížky je výborným a doslovným přepisem s povedeným grafickým zpracováním.
Doporučuji oboje

09.03.2013 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Výborně napsaná Vánoční pohádka. Nejen pro děti

Oko na nebi Oko na nebi Philip K. Dick

Zábavná a docela promyšlená hříčka. Konec mě byl jasný ještě před vyzrazením, ale i tak jsem se velmi dobře bavil.
Jako ve většině Dickových knih se paranoia střetává s nejistotou co je ještě skutečnost a co už Vaše osobní " haluz ".
Překlad originálu je rozhodně v pohodě a nějaké rušivé české nářečí je samozřejmě kravina.

29.01.2013 5 z 5

Předposlední pravda Předposlední pravda Philip K. Dick

Výborné, akční postapo drama, ne nepodobné svou myšlenkou filmu Vrtěti psem. Dick umí pokaždé překvapit a zaujmout. Čte se to jedním dechem. Pro mě vynikající záležitost dorážející svou kvalitou na vrchol Dickovi tvorby. Na Ubik.

27.01.2013 5 z 5

Blade Runner je výborná knížka, ale protože film patří k mým nejoblíbenějším, tak jsem se během čtení nemohl přeorientovat na trochu jiný děj a postavy se mě s těmi z filmu prolínaly. Directors Cut filmu se mě nakonec zdá trochu lepší, než předloha, protože některé postavy mě ve filmu byly sympatičtější i když děj byl možná jednodušší. Jako vrcholné Dickovo dílo bych to taky neoznačoval. Pan mistr dle mého názoru napsal působivější díla. Například neskutečně zábavný Ubik, nebo Marsovský skluz v čase.
Pět hvězdiček, ale s odřenýma ušima.

03.01.2013 5 z 5

Zrada Zrada Orson Scott Card

Vynikající příběh, plný myšlenek, které vám nedají spát.
Děj je plný zvratů a morálních rozhodnutí hlavní postavy, kdy jsem si vůbec nebyl jistý, co je správné a co špatné.
Četl jsem zatím jen dvě knihy od Carda - Vykoupení Kryštofa Kolumba a Zradu a obě mají duši s velkým D.
O.S.Card na vás chrlí jednu myšlenku za druhou a nutí vás o rozhodnutí postav přemýšlet.
Mnohem hlubší přístup a knížky vám v hlavě zůstanou napořád,
narozdíl od třeba D.Simmonse, který se dobře čte, ale nemá hlavu ani patu.
Pro mě jednoznačně 6 hvězdiček a doporučení přečíst !!!

30.12.2012 5 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Výborný, napínavý příběh. Obálka bez Willa je mnohem lepší, dokresluje mnohem víc atmosféru děje.
A nové vydání od Arga má obálku ještě mnohem hezčí. Nezbylo holt nic jiného než koupit podruhé.
Mimochodem jedna z knížek u kterých je opravdu škoda, že se autoři filmové verze nedrželi předlohy a vzali z ní jen námět.

26.12.2012 5 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Pekelná jízda. Nenechá vydechnout, případně knížku odložit dokud nedočtete.
Ze začátku to chce dát Neuromancerovi čas zvyknout si na styl vyprávění, ale jak to přejde do krve, je to k nezastavení.
Pro mě parádní definice kyberpunku. I když.....
Schismatrix je o ždibíček dokonalejší.

01.12.2012 5 z 5

Ílion Ílion Dan Simmons

Tak v polovině knihy mě bylo naprosto jasné, jak ji ohodnotím. Megalomanské dílo a lavina nápadů, kdy nestíháte všechno pobrat.
Jenže závěr mě tak nějak zklamal. Nedávno jsem dočetl Hyperion - měl jsem to čekat. Moje chyba. Podobný případ.
Pravda, je to pěkně napsané a krásně se to čte. Hluchá místa nejsou. Jenže ta lavina nápadů se začne zvrhávat v konstrukt, kterému jen těžko uvěřit.
Nějak nevím, jestli je dobře, že nemůžu sehnat Olymp, protože po dočtení Ilionu si nejsem jistý, že chci vědět co bude dál.
A taky ty recenze na druhý díl mě moc chuti do pokračování nepřidávají.
Simmons to parádně vymyslel, ale závěr nějak nesedí. Nedá mě to a musím srovnat s podobným dílkem a to Schismatrix.
To byl domyšlený, ucelený příběh a děj. Ilion tohle není ani náhodou.
Ale stejně je to špička v žánru a proto těch pět hvězd i když s výhradami.
Doufám, že Drood mě nezklame, protože Terror byl fantastický počin a čekám něco podobného.
- upraveno 2023
Tak jsem si zopakoval Ilion v rámci vydání pokračování a nakonec předčasně. Druhé vydání Olympu se odkládá na 4.10.2023. Bohužel

29.10.2012 5 z 5

Podivný ráj a jiné povídky Podivný ráj a jiné povídky Philip K. Dick

Výborná sbírka povídek. Pro mě nejlepší povídka - Svět vyjímečných

14.10.2012 5 z 5

Jízda naslepo Jízda naslepo Ray Bradbury (p)

Celkově mě sbírka přijde jako nejslabší povídky od Bradburyho vyjma Žena je neposedný piknik.
Ta je opravdu dobrá a docela jsem se při ní zasmál.
Zbytek nedosahuje mnou očekávaných kvalit tohoto velikána mezi spisovateli.

14.09.2012 3 z 5

Schismatrix Plus Schismatrix Plus Bruce Sterling

Schismatrix je vynikající román, našlapaný dějem a napětím bez jediného hluchého místa.
Sterling se nechal inspirovat mou nejoblíbenější knížkou od Bestera - Hvězdy, můj osud a zároveň Asimovou Nadací.
Je to příběh neskutečně divokého života jednoho člověka, kterého nic nezastaví při cestě za svým cílem a zároveň reálnou budoucností lidstva, jenž odstartuje opuštěním své kolébky - Země.
Mnohem zábavnější a dramatičtější, než třeba Hyperion, nebo Ráma.

01.09.2012 5 z 5

Skunčí dílny firmy Lockheed Skunčí dílny firmy Lockheed Jay Miller

Velmi detailní encyklopedie pobočky firmy Lockheed - Skunk`s Works, zabývající se vývojem technologicky nejdokonalejších letadel v celé historii letectví.
Kniha rozebírá nejenom historii společnosti od jejího vzniku, ale taky zveřejňuje veškeré dostupné, respektive odtajněné parametry letadel, které Skunčí dílny vyvinuly. Patří mezi ně například nejimpozantnější špionážní SR-71 Blackbird, jeho předchůdce U2, F-117 Nighthawk, nebo nejnovější stroj americké armády F-22 Raptor.
Závěrem se Miller zabývá budoucím vývojem vojenských letadel a budoucností S.W. vůbec.
Publikace obsahuje detailní specifikace společností vyvinutých strojů.

27.08.2012 5 z 5

Z prachu zrození Z prachu zrození Ray Bradbury (p)

Nádherné, mystické vyprávění o tak trochu jiné rodině. Není to román, je to snivá poezie, ve které je R.D.B. ten nejlepší na světě.

25.08.2012 5 z 5