lazarus lazarus komentáře u knih

Marsovský skluz v čase Marsovský skluz v čase Philip K. Dick

Klasicky Dickovské psychologické drama.
Po čertech zábavná knížka, přehrabující se v lidské mysli plné temných a občas i těch světlejších stran.
Nikdy si nemůžete být jisti co je skutečnost a co už je jen výplodem vašich představ a snů.
Perfektní záležitost, ale pro mě je stejně na prvním místě u tohoto autora Ubik.

22.07.2012 5 z 5

Vykoupení Kryštofa Kolumba Vykoupení Kryštofa Kolumba Orson Scott Card

Pro mě první kniha od Carda a zároveň velmi příjemné překvapení. Do posledního detailu promyšlená alternativní historie Ameriky s dostatkem filozofických myšlenek, nutících k zamyšlení nad možnou a pravděpodobně mnohem lepší budoucností lidstva.
Škoda, že tohle je možné jen v knížce. Realita je ač mnohem lidštější, bohužel mnohem horší.
Celý příběh je prostoupený silným náboženským podtextem, ale v tomto případě je to jedinně k dobru.
Při čtení se jsem si nemohl nevzpomenout na podobnost s myšlenkově podobným Dickovým Mužem z vysokého zámku.
Doporučuji každému, kdo ještě na O.S.Carda nenarazil

04.07.2012 5 z 5

Půlstoletí kosmonautiky Půlstoletí kosmonautiky Karel Pacner

Historie lidské exkurse do vesmíru.
Přehledně a čtivě zpracovaná knížka od nejlepšího českého odborníka na ruskou kosmonautiku

27.06.2012 5 z 5

Kantos Hyperionu Kantos Hyperionu Dan Simmons

Dana Simmonse jsem objevil díky Terroru, který mě zaujal a po přečtečtení totálně nadchnul. Tohle jsem teda ale nečekal....
První část knihy je příjemně filozofická a druhá je megalomansky-metrixoidně sajs-fikšn kyberpankově, těžce SG1 - gibsonovská.
Pro mě je první část best-of všech knih a to i před Besterovým megagigadílem Hvězdy, můj osud.
Musel jsem po kratší době svůj komentář podstatně poupravit, protože jsem panu Simmonsovi trochu ukřivdil, ale to bylo tím rozpoložením mysli těsně po dočtení.
Hyperion je rozhodně opus magnum autora i sci-fi literatury jako takové.
Hyperion je literární skvost!

27.06.2012 5 z 5

Testament: Miliony milionů Testament: Miliony milionů Carl Sagan

Tak jako u Stínů zapomenutých předků - kniha literárně ani náhodou nedosahuje kvalit Draků z ráje, ale je to sbírka podnětných úvah o tom, kam naše rasa a potažmo civilizace spěje a jak PLANETU, na které jsme dostali možnost žít, devastujeme.
Je to zpráva o slepé likvidaci světa na který nemáme právo!
Je to o lidské aroganci a zaslepenosti vůči všemu živému kolem nás.
Testament - kniha jako taková se mě osobně dotkla víc, než bych si přál. Je to poslední kniha Carla Sagana, a jako taková je mementem, nejenom lidstvu jako takovému, ale hlavně člověku samotnému a jeho nicotnosti a smrtelnosti vůbec.
Pro mě je C.Sagan prorokem dneší doby a člověkem s nadčasovými názory, na kterého se bude vzpomínat a poukazovat i po stu letech!

14.06.2012 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Převelice sugestivní vyprávění o poslední polární výpravě sira Johna Franklina.
Nádherně provedenou, příjemně tlustou knížku jsem přelouskal během pěti dnů jedním dechem.
Finále pro mě bylo překvapující tečkou za fantastickým a místy docela dost drsným zážitkem.
Simmons je výborný vypravěč a při čtení máte pocit, že se díváte na špičkově natočený film.
- doplněno: seriál se nijak zvlášť nepovedl. Ne, že by se na něj nedalo dívat, ale vůbec nedokázal vystihnout bezútěšnou atmosféru knihy. Raději si sežeňte audioknihu. Ta je namluvená famózně.
Tenhle román nelze jinak než DOPORUČIT !!!

05.06.2012 5 z 5

Stíny zapomenutých předků Stíny zapomenutých předků Carl Sagan

Hm, hm, hm... Tohle dílko mě celkem zklamalo. Nejprve jsem totiž dočetl Draky z ráje, což je neskutečná a podnětná kniha o lidském mozku a vývoji člověka vůbec.
Stíny zapomenutých předků jsou z devadesáti procent o vlivu sexu na naše myšlení. Respektive, je to spíš exkurze do života šimpanzů, než anotované strhující líčení nástupu člověka na Zemi. Místy úsměvné, místy zarážející. Je tam jedna kapitola, která mě vyloženě urazila a naprosto mě nesedí do obrazu Carla Sagana, který na něj po přečtení Kosmu a Draků z ráje mám.
Knížka by snesla sestříhat na cca polovinu. Pak by byla fakt dobrá. Teď jdu na Testament což je Saganova poslední kniha, doufám, že mě nadchne jako Draci

21.05.2012 3 z 5

Kolumbové vesmíru 1. - Souboj o Měsíc Kolumbové vesmíru 1. - Souboj o Měsíc Karel Pacner

Vyčerpávající exkurze do historie kosmonautiky od Ciolkovského po Apollo 11.
Dozvíte se detailní informace ze života von Brauna a jeho sovětského protějšku Koroljova.
Nejlepší pasáže z knihy pro mě byly pozadí startů nejdůležitějších výprav. Ať už Jurije Gagarina, nebo zmíněného Apolla 11.
Jdu si koupit druhý díl ....
Aha, tak nejdu. Nejde totiž sehnat. A pokud se někde objeví tak ti hajzlíci chtějí opravdu přemrštěné ceny za bazarový stav. Už jsem se ptal v nakladatelství a dotisk se nějak neplánuje. Velká škoda.

21.05.2012 5 z 5

Říše Bafometova Říše Bafometova Pierre Barbet

Slaboduchý příběh a mizerné vyprávění. Tohle je sci-fi od 12ti letého začínajícího spisovatele. Knížečka mě hrozně zklamala.

24.04.2012 2 z 5

Odyssea na Marsu Odyssea na Marsu Stanley G. Weinbaum

Povídky z této sbírky mě naprosto dostaly. Některé za moc nestojí, třeba s tím profesorem, to je Wells jak vyšitý, ale ostatní jsou neskutečné. Nejzajímavější je na nich to, že mají skoro 90.let.
Já si teda nejsem jistý, ale neuniká nám něco?
... Třeba Däniken a podobní kašpaři....
Ony totiž ty pyramidy a egyptští bohové z hvězd nemají v lidských dějinách zas tak dlouhého trvání, jestli se nemýlím.
Je totiž docela zajímavé, že v roce 1934 - v roce, kdy prakticky neexistovaly jakékoliv mapy Marsu a v povědomí lidí byli ty slavné marsovské kanály, někdo přišel s nápadem tam umístit pyramidy a nějaké ty bohy.
Pro mě otázkou, jestli Stanley G. Weinbaum byl první koho to napadlo. Pokud ano - je vše vyřešeno.
Pokud to nebyl jeho prvotní nápad, zajímá mne a hodlám to dohledat, kdo to vlastně byl.
No, nechám keců - pro mě se pan Weinbaum stal tímto základním kamenem veškeré sci-fi.
Bradburyovské - snové příběhy mám nejraději a tento pan spisovatel mě svým vyprávěním naprosto dostal.
Kam se hrabe sociologický Clarke či přetechnizovaný Gibson.
Příběhy, které po bezmála století nadchnou si zaslouží bezmezný obdiv.
Nadčasové a nutící k zamyšlení.
Takové jsou povídky v této knížečce.

17.04.2012 5 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Nejoriginálnější příběh. co jsem kdy měl možnost přečíst.
Jak už přede mnou napsal jiný čtenář i mě to donutilo polozit po netu a hledat informace o mravencích, jestli
jsou některé skutečnosti reálné, či jen výplodem autora.
Napínavá - dramatická až do poslední stránky, záležitost.
Závěr mě dost překvapil. po dočtení se nelíbil, ale jak se mě to rozleželo v hlavě, tak se mě zdá v pohodě.

15.03.2012 5 z 5

Prométheus Prométheus Franz Fühmann

Krásný poeticky vyprávěný příběh, který pohladí po duši.
Není potřeba v jednání bohů a titánů hledat nějaké analogie.
Prostě hodně příjemné čtení...

10.03.2012 5 z 5

Amber - Chodba zrcadel Amber - Chodba zrcadel Roger Zelazny

Pěkná sbírka povídek. Úvodní část knihy je věnována světu Amber a zbytek je výběr několika příběhů s naprosto odlišnými tématy.
Až na dvě, které se mě opravdu nelíbily, jsou příjemným čtením s neotřelými nápady. Závěrečná Variace s jednorožcem mě stylem a příběhem silně připomíná Raye Bradburyho a jeho snivé světy. Je podle mě nejlepší z celé knihy a po právu dostala cenu Huga za best povídku.

08.03.2012 4 z 5

Draci z ráje Draci z ráje Carl Sagan

Skvěle napsané pojednání o vývoji lidského mozku od počátku dějin do dneška. Není to jednoduché čtení a místy jsem se musel k vyřčeným myšlenkám několikrát vracet, abych je vstřebal.
Sagan probírá lidské myšlení z mnoha pohledů a v zajímavých souvislostech vzhledem k historickému vývoji lidstva od předchůdců člověka až po dopady dnešní civilizace na naše myšlení.
Některé názory se na dnešní dobu zdají lehce úsměvné a překonané, ale vesměs se jeho vývody dle mého názoru zdají správné.
Ke konci knihy je hezká kapitola o vývoji počítačů a umělé inteligence, která ale, vzhledem k roku napsání knihy,
končí u prvních jednoduchých krůčků techniky. Je zajímavé tyto myšlenky porovnat s momentálním stavem techniky, která od napsání knihy velmi pokročila.
Ocenění, které knížka obdržela, je podle mě zcela zasloužené a měla by patřit k povinné četbě ve školách.
Věřím, že čtenáři dají Draci z ráje mnohem víc námětů k přemýšlení, než třeba Babička od B.Němcové.

25.02.2012 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Bezkonkurenčně nejlepší povídková kniha všech dob.
Bradbury je prostě génius na povídky. Neexistuje ve světové literatuře srovnatelný autor.
Miluju soubor Ilustrovaná žena, ale tyhle jsou prostě nej

05.02.2012 5 z 5

Diamantová sekera Diamantová sekera Jaroslav Tichý

Krásné pohádky - krásné obrázky. Jedna z nej pohádkových knížek z dob kdy jsem ještě byl kluk.

31.01.2012 5 z 5

Kouzelná knížka, nutící k zamyšlení se nad chováním nás - lidí - k tomuto světu. K planetě, která nám nepatří a již se snažíme zničit včetně všeho živého na ní. Kdo nám k tomu dává právo? Nejsme tady sami a nejsme ochotni to připustit.
Člověk jako rasa se snaží si pro sebe urvat veškeré bohatsví Země při honbě za vlastním pohodlím a blahobytem.
Po nás potopa!!!
Existuje vůbec cesta k rovnováze mezi potřebami lidí a okolním prostředím?
Gene Brewer v knize nastiňuje některé hlavní problémy lidstva a zároveň jeho neschopnost se starat o svět na kterém dostalo možnost žít a vyvíjet se. Člověk se stal poživačným, nezodpovědným a bezohledným parazitem.....

22.01.2012 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nejpůvabnější příběh co jsem kdy četl...

16.01.2012 5 z 5

Druhy vědecké zkušenosti Druhy vědecké zkušenosti Carl Sagan

Snad zajímavé přednášky, ale na mé gusto - vzhledem k ceně knížky velmi velké množství volného - prázdného papíru.
Je tam hodně malinkatých obrázků - jeden na stránu a na druhé straně dvě věty k němu.
Tohle už je snad plýtvání papírem a potažmo lesy.

16.01.2012 2 z 5

Elegantní vesmír Elegantní vesmír Brian Greene

Je to perfektně napsané - jednak mám pocit, že tomu vůbec nerozumím, a jednak se mi ten vesmír taky líbí. :)
Chvilkama mě přišlo, že už to chápu, ale pak jsem musel některé pasáže číst znovu a znovu.
Strávil jsem s touhle knížkou snad měsíc cestou do práce a mám po přečtení pořád o čem přemýšlet.

16.01.2012 4 z 5