Elegantní vesmír

Podtitul: superstruny, skryté rozměry a hledání finální teorie Bestseller, který umožní čtenářům nahlédnout na vesmír novýma očima. Kniha pojednává o jedné z nejambicióznějších teorií, teorii superstrun. Tato teorie strun je klíčem k jednotné teorii pole, jež Einsteinovi unikala víc než třicet let. Věda konečně překonala nevraživost mezi zákony velkého – obecnou teorií relativity – a zákony malého – kvantovou mechanikou. Teorie strun obratně sjednocuje tyto pilíře moderní fyziky do jediného harmonického celku na základě tvrzení, že všechny úžasné události ve vesmíru jsou projevem chvění jediného objektu – mikroskopicky tenkých smyček energie existujících v srdci hmoty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39281/elegantni-vesmir-39281.jpg 4.690
Literatura naučná, Vesmír, Přírodní vědy

Vydáno: , Mladá fronta

The Elegant Universe, 1999

Kniha Elegantní vesmír

burg

Opravdu mě na tomhle druhu čtiva sebemrskačsky baví ten fakt, jak jsem se prvních pár kapitol usmíval (v tomhle případě pět, či šest), protože vše zapadalo do informací, se kterými jsem byl (jakožto poučený laik) seznámen a pochopil jsem je. Nebo si to alespoň myslím. Pak následuje ta část, kde je třeba zapojit víc fantazie a abstraktního myšlení, než člověk běžně používá, a nakonec přijde kvantová geometrie, zrcadlitá symetrie a kapitola o trhání prostoru a od té chvíle mi úsměv více a více tuhnul do nefalšovaného zoufalství, protože od té chvíle to pro mě byly naprosto nepochopitelné a neuchopitelné teorie, které jsem si ani při nejlepší možné vůli nedovedl představit.
Nicméně mě čtení velice bavilo a já si jen velmi zhruba můžu představit, jakými uličkami a kam až se nakonec zatoulá fyzikova mysl při zkoumání nových teorií.
Pokud bych ale chtěl porovnávat s dalšími tituly, které jsem nedávno přečetl, tak Stručná historie času i cokoliv od Richarda Feynmana se mi četlo daleko lépe. Přesto ale: Doporučuji!

MMarcinek

Vrelo odporúčam každému kto má rád fyziku. Kniha bola dostatočne pochopiteľná aj pre mňa a to mám 13 rokov no v niektoré časti som musel čítať aj dva-krát(niekedy aj viac).
Kniha bola taktiež veľmi pútavá a veľmi ťažko sa od nej odchádzalo.
Ešte si plánujem že si kúpim ďalšie knihy od Greena.
Ale problém je v tom že v dobe písania tohto je kniha dostupná len z bazáru a ešte to že neviem či sa odvtedy zmenila strunová fyzika(LHC asi v tomto ohľade nič nepriniesol).

Camelot

Řekl bych, že „Elegantní vesmír“ je nějaké 22. – 23. zastavení na mé cestě k pochopení fyzikální podstaty světa. Tolik populárně naučných knih věnovaných astrofyzice, kosmologii nebo kvantové mechanice jsem zatím přečetl.
A Greenovu knihu řadím k tomu nejlepšímu, co jsem zatím četl. Tedy za předpokladu, že její téma – strunová teorie – má tu fyzikální váhu, kterou sama sobě přikládá.
Je to první kniha z výše naznačených, která je věnována víceméně jen strunové teorii, byť se ve svém úvodu snaží o zasazení tématu do širšího fyzikálního kontextu, a to pasážemi o STR, OTR a kvantové mechanice. I když knih věnovaných „teorii všeho“ bylo i v češtině vydáno nemálo, takto podrobně, jak je tomu v této knize, se superstrunám věnuje málokterá.
Je to zajímavé čtení, které strunovou teorii objasňuje výkladem od jednoduššího ke složitějšímu a na závěr se zabývá její implementací do astrofyziky a kosmologie.
Rozhodně jsem se dozvěděl řadu zajímavých věcí a radost mi udělalo, že autor zmiňuje i našeho pravděpodobně nejcitovanějšího teoretického fyzika Petra Hořavu, který stojí spolu s Edwardem Wittenem za tzv. druhou strunovou revolucí (přesněji řečeno oba ji spolu iniciovali).
Jak to u takových knih bývá, čtení to není vždy úplně jednoduché, ale autor i překladatel se moc snažili, aby to podali čtivě. Zvláště překlad je třeba velmi vyzdvihnout. Luboš Motl nejenže věnoval pečlivou pozornost překladu fyzikálních termínů a obratů (což není překvapením vzhledem k tomu, že je sám špičkový teoretický fyzik), ale dokázal elegantně a hlavně přitažlivě přeložit řadu různých příměrů, alegorií a názorných příkladů. Většinou nejde jen o mechanické překlady, ale o jejich převod do českého kulturního kontextu.
Pokud si chce někdo přečíst něco smysluplného o superstrunách, je tato kniha asi tou nejlepší volbou.

mirRa_cze
24.10.2020

Úžasný náhled do světa pokročilé fyziky a teorie superstrun. Bohužel již 20 let starý, což je v tomto oboru docela hodně. Aktualizovat toto dílo a vydat ho znova by od Briana Greenea rozhodně nebyl hloupý nápad. :)
Obsahově je publikace opravdu hutná a jako nefyzik, ale člověk, který fyziku (alespoň na laické úrovni) má rád a obdivuje, jsem se dozvěděl opravu velké množství informací. Kniha je místy pro laika VELMI těžká, pokud tedy čtete "na pochopení", ne "na zapamatování".

Petanee
03.06.2020

Ouu jééé, tak tohle byla jízda..... by jeden nevěřil, že ti fyzici jsou vlastně taky nakonec jen věřící...

Marek.Sc
20.04.2020

Titul som si zadovážil ešte v roku 2002 z edície Kolumbus. V knihe je načrtnutá M-teória alebo tiež teória všetkého. Aj keď sú dnešné poznatky možno len o trošku ďalej, kniha má stále čo ponúknuť aj v novšom šate. Pre všetkých , ktorí majú radi populárno-vedeckého B. Greena a kto je hladný po nových vedomostiach, knižku odporúčam.

mararemes
10.07.2018

Hodně náročné čtení.

R.E.M.
27.06.2018

První výborná věc, které jsem si všimla, bylo zařazení slovníku fyzikálních pojmů. Doporučuji si jej projít a pojmy osvěžit, pokud nejste zrovna hvězda fyziky.

Elegantní vesmír je napsán s velkou snahou o srozumitelnost, takže zvídavý čtenář skutečně může nabýt dojmu, že chápe sdílené informace. Na druhou stranu, proč ne? Proč prostě nevzít v úvahu třeba sdělení, že známý vesmír je možná 11rozměrný, ačkoli naše smysly jsou schopné rozlišit pouze 3 prostorové dimenze. Je opravdu nutné se pokoušet matematicky vyjádřit teze a prakticky si ověřovat, zda rozumíme stoprocentně autorovým tvrzením nebo, např. u existence vícerozměrného vesmíru, zkoušet graficky znázornit zmíněný 11rozměrný vesmír? Jistě, pro pár šťastlivců políbených dámou jménem Fyzika to bude nejlepší způsob, ale u drtivé většiny normálních lidí by tyto snahy způsobily zoufalství provázené škubáním vlasů.
Takže čtenářova spokojenost s knihou bude ovlivněna nejen úrovní znalosti kvantové fyziky, teorie relativity apod., ale také jeho očekáváním.

Opravdu, první stovka stránek je perfektní.

Pokud vás zajímá, jest-li se mi takový vesmír líbí, odpovím, že tak na 80 %, stejně jako kniha :-).