Stíny zapomenutých předků

Stíny zapomenutých předků https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6437/mid_stiny-zapomenutych-predku-MbX-6437.jpg 4 13 2

Strhující líčení příchodu člověka na Zemi je první z knih volné trilogie (Draci z ráje, Testament: Milion milionů), v níž se světoznámý americký astronom zamýšlí nad příchodem člověka na Zemi. Napsal ji společně se svou manželkou Ann Druyanovou, s níž vytvořil také scénář k filmu Kontakt podle stejnojmenné knihy

Literatura světová
Vydáno: , Eminent

Shadows of forgotten ancestors , 1992

jik60
05.11.2019 5 z 5

Špičkový popis chování živých společenstev, způsobu jejich organizace a utváření hierarchie společnosti. Ač se to nezdá, ale ve skutečnosti tato kniha vysvětluje, že naše (liberální) vzdělání - a vůbec současná liberální společnost - jsou v zásadním rozporu s povahou přirozené - tradiční společnosti. Tato kniha otevírá cestu pochopení základních mechanizmů fungování společnosti a vlastně vysvětluje i existenci metastabilních stavů. Autor je člověk se zjevně špičkovým přírodním vzděláním - podle mého čtenáři při pochopení této knihy velmi pomohou alespoň základní znalosti o termodynamice a vyšší matematice. Pokud tyto znalosti nemá, doporučuji například knihu Ilji Prigodina Řád z chaosu. S pochopením těchto záležitostí čtenář pochopí omezenost liberální mechaniky a přestane říkat, že "teoretická fyzika začíná tam, kde končí zdravý rozum".

lazarus
21.05.2012 3 z 5

Hm, hm, hm... Tohle dílko mě celkem zklamalo. Nejprve jsem totiž dočetl Draky z ráje, což je neskutečná a podnětná kniha o lidském mozku a vývoji člověka vůbec.
Stíny zapomenutých předků jsou z devadesáti procent o vlivu sexu na naše myšlení. Respektive, je to spíš exkurze do života šimpanzů, než anotované strhující líčení nástupu člověka na Zemi. Místy úsměvné, místy zarážející. Je tam jedna kapitola, která mě vyloženě urazila a naprosto mě nesedí do obrazu Carla Sagana, který na něj po přečtení Kosmu a Draků z ráje mám.
Knížka by snesla sestříhat na cca polovinu. Pak by byla fakt dobrá. Teď jdu na Testament což je Saganova poslední kniha, doufám, že mě nadchne jako Draci

Autoři knihy

Carl Sagan
americká, 1934 - 1996
Ann Druyan
americká, 1949

Kniha Stíny zapomenutých předků je v