lazarus lazarus komentáře u knih

Duna Duna Frank Herbert

Dočetl jsem po stranu 350. Dál už se trápit nehodlám.
Duna není těžké čtení. Není ani hodna nějakého hlubšího zamyšlení. Veškeré rádobyfilozofické dialogy a záběry z kronik jsou vesměs stejné jako Heinleinova moudra z knih Kočka, která prochází zdí a Dost času na lásku. Jenže Heinlein ta moudra nevycucává z prstu. Většinou mají odraz v reálném životě, i když jsou občas krapet přitažená za vlasy, stále jsou mnohem blíž k realitě, než u Herberta.
Snažil jsem se dočíst a pochopit kultovní knihu, ale zřejmě nemám sdostatek vůle a síly překonat polena hozená autorem do cesty.
Naprosto zbytečné okecávání děje a plácání kolem hlavních postav mě natolik unavilo, že mě děj a vývoj příběhu přestal zajímat.
Nestává se mě to často. Naposled jsem takhle odložil Drooda. Ovšem vím, že k němu se jednou vrátím. K Duně Ani náhodou.
Mimochodem - k předloze mě zlákali mizerné adaptace. Ať už Davidova, tak i ta česká verze. Doufal jsem, že Duna je prostě nezfilmovatelná, ale ejhle - pes bude asi zakopán jinde.
Ono totiž není co natočit a předvést člověku tohoto univerza neznalému.
Shrnuto - zpočátku zajímavá a sofistikovaná zápletka a mytologie kolem, ale ve skutečnosti nudná a roztahaná rádoby epická rozplyzlost, bez nějaké hlubší myšlenky. Veškerý děj románu by dle mého názoru vystačil na delší povídku.
- musím poopravit pohled na filmové zpracování. Nová Duna 2021 je nádherné, epické sci-fi dílo a zážitek v kině byl pro mé srdéčko pohlazením. Teď už jen čekat na druhou část.
Nakonec Duna přece jen zfilmovat jde a je to jeden z příkladů kde je film lepší než předloha

08.11.2013 2 z 5

Invaze Invaze Stanisław Lem

9 povídek celkem
1 vynikající a zábavná
2 velmi dobré
no, a zbytek mě naprosto nebavil.
Nevím, ale jako sbírka je to naprostá mizérie. Jako sesbírání zbývajících drobků není knížka nehorší.
Ovšem koupit si ji a zjistit to, co o ní vím teď, bych asi nadšený nebyl ani náhodou. Závěrečná sebereflexe mistra Lema je docela zajímavá a rozhodně lepší, než sedmdesát procent povídek v dílku.
3 hvězdičky - každá za jednu povídku, která se mě líbila

13.10.2013 3 z 5

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Bezesporu nejkrásnější pohádková knížka na českém trhu.
Moře vzpomínek na maminku, když nám z ní četla a učila nás říkadla a básničky.
Některé si pamatuju dodnes.

" Jak to bylo, pohádko?
Zabloudilo kuřátko
za zahradou mezi poli,
pípá, pípá, nožky bolí..."

10.09.2013 5 z 5

Idioti na plavbě kolem světa Idioti na plavbě kolem světa Ivan Orel

Zajímavé vyprávění o partě českých šílenců, kteří postavili kopii staré plachetnice a obepluli s ní svět.
Výborný byl začátek odysee, popisující stavbu lodi a veškeré problémy s tím související ...
Nedostatek peněz, celkem dost kolísavé vztahy mezi protagonisty a konečné vyplutí Viktorky.
No, neměli to lidi jednoduché a osobně je velice obdivuji.
Doporučuji každému, kdo má dobrodružství aspoň trochu rád.

05.09.2013 5 z 5

Dost bylo kokotů! Dost bylo kokotů! Xavier Crement

Zábavné a často pravdivé pojednání o kokotech :)
Pohodovka na odpoledne

04.09.2013 3 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Knížka výborná.
Film je úplně mimo a je to škoda.
Jinak naprosto nechápu Běh o život. Kdo to takhle přeložil, panebože?
Dvě předcházející vydání se jmenují samozřejmě Running man a teď úplně jinak?
Dost mě to připomíná debilní překlad Prcičky místo American Pie například.

27.08.2013 5 z 5

Neteleportovaný muž Neteleportovaný muž Philip K. Dick

Brilantní a velmi "Dickovské" drama.
Jedna z nejlepších autorových knih.
Závěr výborný a podle mě jedinný správný.

22.08.2013 5 z 5

Velké a tajné show Velké a tajné show Clive Barker

Mysteriozní, megalomanské fantasy. Četl jsem před mnoha lety, ale doteď vzpomínám.
Everville bylo už trochu jiného ražení, ale Velká a Tajná Show je jedinečná.
Velmistr hororu chrlí nápady jako na běžícím pásu a nenechá vás do poslední stránky vydechnout.

19.08.2013 5 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Přečteno během jednoho odpoledne jedním dechem. Výborné scifi a musím uznat, že jedna z nejlépe zfilmovaných knih.
Film mám hodně rád a viděl jsem ho nesčetněkrát. Netušil jsem, že se předlohy drží tak neskutečně přesně.
Při čtení mě ze začátku vadilo přiřazování herců postavám v knížce, ale ke konci jsem si zvyknul.
Vyjma Sharon Stone. Ta mě v předloze opravdu nesedla.

19.08.2013 5 z 5

Kočičí pyžamo Kočičí pyžamo Ray Bradbury (p)

Pro mě nejslabší sbírka povídek mého nejoblíbenějšího spisovatele.

19.08.2013 3 z 5

Poselství od protinožců Poselství od protinožců Marlo Morgan

Rozhodně z devadesáti procent fiktivní, ale čtivě napsané poselství pro rádoby-civilizovaný svět.
Ano, poselství to je rozhodně, ale ten průvodní děj je dle mého názoru z valné většiny smyšlený.
Autorka je určitě reinkarnací Coelheho, protože jeho knížky mě tohle dílko připomínalo snad každou stránkou.
Valná většina myšlenek v knížce má hlavu a patu a z pohledu světa, který jsme si uzurpovali je rozhodně správná.
Občas ale autorka plácne naprosto zcestnou ptákovinu, která narušuje celkové vyznění knihy.
Není to příběh. I když se tak tváří, není to příběh. Je to změť myšlenek a názorů, které jsou obalené tou obligátní omáčkou,
kterou Marlo nestaví do zrovna kladného světla, co se naší civilizace týče. Tu omáčku ovšem pochopí jen ten, co knížku přečte.
Vřele doporučuji. I když bych zhruba pětinu kapitol škrtnul, stojí za to přečíst.
Tímto bych zároveň rád poděkoval svému kolegovi z práce, který mě na knížku navnadil a posléze půjčil k přečtení.

28.07.2013 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Slabé, jednoduché a předvídatelné. Nejsem jedinný, kdo nechápe ta ocenění, co knížka dostala. Musel být slabý rok zřejmě a tak nebylo z čeho vybírat. Podle toho, co jsem se o Enderově hře dosud dočetl, jsem čekal mnohem, mnohem víc.
Velké zklamání z mé strany. Chápu, že je to Cardova první kniha, ale nechápu tu modlu, která se z ní stala.
Další díl raději číst nebudu. Nerad bych si svůj dojem o panu O.S.Cardovi kazil, protože třeba Vykoupení Kryštofa Kolumba je pro mě jedna z nejlepších sci-fi co jsem četl.

28.06.2013 3 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Zábavné, nápadité sci-fi s výbornou pointou.
Snad jen ty paluby byly vzhledem k jejich množství trošku prázdné.
Dovedu si myšlenku knížky představit přetvořenou perem S.Kinga, jako druhé Svědectví.
Ten by hluchá místa bravurně zaplnil.
Pokud jste neviděli film Pandorum, je v něm závěr trošku víc šokující a dramatický, než v Nonstopu.
Inspirace tvůrců Aldissovým dílkem je více než zřejmá.

25.06.2013 4 z 5

Když ještě žili lidé Když ještě žili lidé Clifford D. Simak

Příběh protínající několik tisíc let, plný hlubokých myšlenek a nápadů jak to všechno může dopadnout.
Zábavné, chytré a trochu Bradburyovsky poetické vyprávění.
Velmi doporučuji přečíst.

20.06.2013

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Čistokrevné sci-fi. Perfektně vymyšlenému technologickému pozadí příběhu sekunduje hluboce prokreslená psychologie postav.
Od pana Lema se má dnešní rádobytechno generace pisatelů pořád co učit.
Četl jsem to před cca 20ti lety na základce a dneska po přečtení zjišťuji, že je to pořád absolutně bezkonkurenční špička žánru.
Doufám, že natočit Nepřemožitelného jednou opravdu někoho napadne. Byl bych pro Neilla Blomkampa. To je tak jedinný režisér, který na to momentálně má. Vyjma Camerona, který ovšem má momentálně ty své šmouly. Po dlouhé době bych se vydal do kina.

10.06.2013 5 z 5

Setkání s Heechee Setkání s Heechee Frederik George Pohl Jr.

Prozatím nejlepší část jedné z nejlepších space oper co jsem četl.
Ze začátku malinko slabší rozjezd, ale k závěru knihy se děj strhnul do megalomanských rozměrů zahrnující celý vesmír.
Snad jen podle mě trošku nedotažené nelogično, co se týče děje.
Myslím, že Vrahové se určitě zajímají vzhledem k jejich cíli o celý vesmír a ne jen o naši část galaxie.
To samé Heechee. Ale podle Pohla to tak není, nebo to rozvede v dalších dílech. Uvidíme...
Zasloužených pět hvězd, kdyby byla ještě jedna bonusová, dal bych ji taky.

05.06.2013 5 z 5

Za horizontem modrého jevu Za horizontem modrého jevu Frederik George Pohl Jr.

Výborné pokračování jedné z nejzajímavějších sci-fi ság.
Vadilo mě jen "vykecání" vzhledu Heechee na konci. Mohlo zůstat trochu tajemna do dalšího dílu.

03.06.2013 4 z 5

Šántárám Šántárám Gregory David Roberts

Šántárám je za prvé - jedna z nejlépe napsaných knih, co jsem měl doposud možnost číst. Takže pět hvězdiček je málo na hodnocení. Budu asi muset veškerá svá dosavadní hodnocení o hvězdičku ponížit, abych byl spravedlivý :)
Šántárám je za druhé - velmi spletitým příběhem několika let života G.D.Robertse aka Šántárám aka Linbábá, jenž by nám "normálním smrtelníkům" vystačil na několik životů.
Šántárám je za třetí - člověkem plným protikladů. Na jedné straně naprosto regulérní zločinec, příležitostný narkoman a kriminálník a na straně druhé citlivá, inteligentní bytost zamýšlející se nad svým životem a nad vlastními vztahy k lidem proplouvajících jeho životem.
Šántárám jako kniha je velmi akční a spletité dobrodružství svého autora a zároveň velmi niternou průvodkyní po světě pro většinu z nás velmi vzdáleném a cizím. Dozvěděl jsem se díky jí hodně o myšlení lidí v Indii a jejich přístupu k životu a lidským hodnotám.
Tahle knížka Vás do Indie vyrazit navnadí mnohem víc, než jakýkoliv leták, nebo průvodce nějaké cestovky.
Doufám, že Roberts napíše pokračování svého příběhu tak jak slibuje, protože tohle dílo mě dost zasáhlo.

25.05.2013 5 z 5

Man Plus Man Plus Frederik George Pohl Jr.

Veskrze komorní sci-fi se zajímavým námětem, které celkem slušně zapadá do vesmíru Schismatrixu.
Přišlo mě to jako prequel ke Sterlingově sáze.
Žádný hektický děj se nekoná, spíše jde o duševní pochody člověka, kterému z lidství mnoho nezbude.
Na závěr přichází překvapení, které psychologickou sci-fi přesouvá do kyberpunku.
Příjemné a k zamyšlení vybízející čtení na jeden večer.

21.05.2013 4 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Tak dobojováno, zapečetěno, utopeno.
Oproti Marguisovi mě příběh bavil zhruba po tu obligátní 400stou stranu. Další děj se zvrhnul v hektickou honičku za duchy, která byla míň a míň uvěřitelná s blížící se poslední stránkou.
Docela dost mě vadilo Kingovo vyhrožování - toho vidím naposled, to se zase posere, to bude ještě horší, etc.
Moc mě to do jeho stylu psaní nesedí. Okrádá to děj o napětí a hlavně moment překvapení.
Přišlo mě to jako když děcko nemůže s vyprávěním vydržet a v rámci upoutání pozornosti vykecává předčasně pointu.
Úvod děje, až do vernisáže byl příjemným čtením s roustoucím napětím a prvkem mystiky. Zbytek byl na mé gusto trochu moc béčkovou akcí.
Škoda. Mistr King podle mě nepotřebuje líbivé, jednoduché finále. Jeho vyprávění je výborným čtením samo o sobě.
Nesla-li by se dějová a linka v duchu prvních čtyřset stran až do závěru, dostal by zasloužených pět hvězdiček.
Takhle dávám jen čtyři a to ještě s odřenýma ušima.

28.04.2013 4 z 5