Setkání s Heechee

Setkání s Heechee https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8929/bmid_setkani-s-heechee-4bn-8929.jpg 4 120 15

Heechee série

Před půl milionem let se Heecheeové ukryli před zbytkem Galaxie v černé díře. Lidstvo, které začalo vyhledávat stopy heecheeské civilizace, nezůstalo pouze u odkrytí tunelů na Venuši a asteroidu Gateway. Bohužel, pokročilé technologie Heecheeů posloužily nejenom ke kolonizaci planety Peggy a likvidaci hladu na Zemi. Některá zařízení, která mohla sloužit jako zbraň, přinesla nové formy terorismu, a když se dostaly do nepovolaných rukou, začaly být hrozbou pro celou Galaxii. Zlo, kterého se Heecheeové obávali, by se díky nepředloženým Wanovým činům mohlo vrátit. A tak je průzkumná heecheeská mise donucena navázat přímý kontakt s lidmi. A Robinette Broadhead, bývalý prospektor z Gatewaye, v současnosti těžce nemocný multimilionář, se musí vypravit na nebezpečnou cestu do vesmíru. V sázce je budoucnost celého lidstva...... celý text

Romány Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Heechee Rendezvous , 1984

R47
21.06.2023 4 z 5

Lehce slabší než první díl (vadily mi některé vyloženě ploché postavy jak od Asimova, maňásci a podobná nesmyslná veteš), o několik levelů výš než druhý díl. Překvapivé, kolik si z téhle knihy myšlenkově vypůjčil Temný les. Stylisticky opět lehce zajímavé, jak je u Pohla zvykem. Jenom nechápu, proč když Heechee nechají lidstvu rakety s přednastavenými kurzy, se pak zlobí, že lidstvo lítá křížem krážem vesmírem, a navíc do míst, která jsou nebezpečná ( třeba právě ta černá díra, ve které skončila Klára).

Terva
28.04.2023 5 z 5

Tehdy se nás to netýkalo, i když jinde,
v tom obrovském vesmíru, se děly věci,
které nám v budoucnu způsobily velké potíže,
některé dokonce bolestivé
a některé velké i bolestivé zároveň.

Opět se trochu posunula příběhová linie. Zatím, co jsme v předešlém příběhu opouštěli Boba Broadheada skoro chudého, zde je opět bohatý. Zásluhu na tom má hlavně Nebesa Heechee, obrovská kosmická loď, kterou se podařilo odpoutat od její letové dráhy a lidé se jí naučili řídit. To vše je už minulost. Příběh se posunul o další desítku let do budoucnosti. Nejvíce zde sledujeme počínání muže se jménem Audee Walthers, pilota, co přišel o práci i manželku a pokusí se z Bobyho Broadheada dostat nějaké peníze. Sledujeme tu jeho počínání, jeho postup. Do toho se nám míchají odstavce o životě samotného hlavního hrdiny, tedy Boba. Není to moc napínavé, jako předchozí dva příběhy, ale už podle názvu této knihy čtenář tuší, kam to všechno povede. V příběhu, alespoň do jeho poloviny, nenajdeme nic závratného, převážně se tu opakuje, co už známe.

Malá ochutnávka:
Tak tam Kapitán seděl nad ovladači lodi, zatímco se žhnoucí křemičitý oblak, obklopující jádro před nimi, zmenšoval. Mezitím už na Twice byly znát příznaky úsilí, které ji vyčerpávalo až na pokraj sil; a mezitím se chladní zablácení lidé z plachetnice plahočili svými dlouhými pomalými životy; a mezitím se jedno plavidlo s lidskou posádkou ve vesmíru blížilo k další černé díře . . .

Zhruba od půlky příběhu to nabralo na obrátkách. Zajímavé je, že i když se lidé dostali tak daleko s technologiemi díky Heechee, nechal pan spisovatel v příběhu hodně kulturních rozdílů, které známe z dnešní doby. Zanechal také spousty politiky a různých náboženských stran. Díky tomu (možná), je příběh víc ukotven v naší době a čtenář má pocit, že se to děje právě teď. Ale to jen má domněnka. Jsou tu také teroristé. Tak že napáchají dost škody. Mezi tím nás příběh seznamuje z dalšími mimozemskými rasami a to nejen s Heechee. Je to dokonce rasa, které Heechee říkají Vrahové. Tak je čtenářům vysvětleno, proč se Vrahů bát. Ke konci se to pořádně rozjede a dojde i na několik překvapení. Další velmi povedený příběh z této série.

Citát: Jest-li se nemůžu stát nesmrtelným tak, že doletím na jinou hvězdu, tak alespoň zplodím syna.

Ivan F
16.03.2022 4 z 5

Tretie pokračovanie príbehu Robinette Broadheada síce nie je také dravé ako prvé dva diely, ale mnoho sa v ňom udeje, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá. Objavujú sa tiene minulosti, ktoré dej pekne pomiešajú a vyskytuje sa tu neskutočne odporná postava menom Wan - mať tak po ruke voodoo figurínu a Wan by bol skutočný, tak voodoo figuríne vykrútim krk a budem dúfať, že aj Wan sa začne pozerať dozadu, zatiaľ čo bude kráčať vpred. Frederick Pohl to napísal dobre, nie je čiernobielym spisovateľom a mne sa jeho knihy skutočne páčia. Ako príklad Frederikovej vydarenej predstavivosti môžem uviesť potraviny CHON, sieť reštaurácií rýchleho najedenia sa, plachetnica v diaľavách vesmíru, no a v podstate všetky artefakty Heechee. Za mňa veľká spokojnosť.

B4LU
17.08.2020 4 z 5

Tenhle díl trochu ubral co do tempa oproti Modrému horizontu, ale čtení šlo ještě snáz. Kniha působí daleko kompaktněji a přístupněji. Události, byť ne závratně komplikované, svižně ubíhají až do z mnoha důvodů nepříliš překvapivého, ovšem i tak působivého finále. Příjemné počtení.

berry1009
03.04.2020 4 z 5

Třetí pokračování nejen o rase Heechee má zatím nejpomalejší tempo ze všech. Po poměrně dlouhou dobu jsem se u knihy i nudil. Může za to možná i velké množství vyloženě nesympatických postav a vlažný děj. Konec to však vytahuje alespoň na 4 hvězdy, jelikož mě opět donutil se u knihy delší dobu zastavit.

Adapa
04.01.2020 4 z 5

Po katastrofálním prvním díle, po průměrném druhém díle je třetí díl konečně knížka, co upoutá a stojí za to si přečíst. Jak kdyby se autor vyvíjel a dával pryč své nedostatky. Styl psaní mi v něčem dost připomínal některé knihy od Roberta Heinleina.
Multimilionář Broadhead stárne, je jedním z nejmocnějších lidí a pátrá po všem ze světa Heechee. Nadržený spratek Wan ze druhého dílu zůstal stále nadržený a k tomu se stal teroristou, který škodí lidem a pátrá po galaxii po svém ztraceném otci. Lidský pokrok za několik posledních desetiletí upoutá ukryté Heechee, kteří se rozhodnou zkontaktovat lidstvo a vysvětlit jim důvod svého ukrytí. Schovali se před tajemnými energetickými Vrahy, kteří ničí vyspělé civilizace, aby dokázali smrštění vesmíru zpět před vesmírný třesk.
Wan vysvobozuje z černé díry ztracenou Kláru, milenku Broadheada z prvního dílu. Spolu s ní létá křížem krážem galaxií a Broadhead má potřebu se s ní usmířit. A přitom přichází Broadheadova smrt, která vlastně není smrtí.
Zatím nejlepší díl. Z recenzí dalších dílů jsem četl, že mají být o dost slabší, takže zbytek série odkládám na neurčito.

TERRORDROME
22.11.2019 4 z 5

Tretí diel série je zatiaľ najlepší. Broadhead stále pátra po Heechee a stopu mu prihrá starý kamoš ktorý strčil hlavu tam kam nemal. Zároveň však autor spakruky eliminuje tajomstvo okolo Heechee tým, že vypráva časť knihy z ich pohľadu, čo však vlastne nevadí lebo dianie okolo nich je dostatočne zaujímavé. Ich schovávanie v čiernej diere má ten prostý dôvod, že sú platonicky poondený z akýchsi energetických bytostí ktoré chcú aby sa vesmír zmrskol do pôvodnej veľkosti. V tomto diely k samotnému ohrozeniu nedôjde, ale keď Heecheovia zistia že ľudkovia si bezstarostne lietajú naverímboha vesmírom, skoro dostanú zrádnika a musia na svetlo sveta. Podobne je na tom aj linka s dávno stratenou Klárou, ktorá je z čiernej diery len tak mimo záber oslobodená Wanom, z ktorého vyrástlo riadne indivíduum na zabitie a keď zisťuje že "prespala" 30 rokov je z toho tak trochu v háji, že kam teraz z konopí. Tento diel teda nahradzuje mystérium priamočiarym polopatizmom, ale ukázalo sa že mi to v tomto prípade nevadí. Ideme ďalej.

Bašťák
07.04.2019 5 z 5

Výborný díl. Pohl za použití minimalistického stylu vyprávění (žádné dlouhé popisy, spíše náznaky a rychlé skoky v ději) konečně odkryje tajemství HeeChee, které v sobě zahrnuje problém celé Galaxie a asi i celého vesmíru. A to nečekaným způsobem, který pobaví. Vše je doplněné výbornými obrazy a narážkami na lidstvo a jeho možné problémy v budoucnosti, které se vlastně nijak neliší od dnešních problémů, jen jaksi dostávají kosmický rozměr. Určitě i pro mě jedna z top sérií světové sci-fi. Oblíbená citace: "Když si platíš plnou lékařskou péči plus, tak si nedovolí nechat tě zemřít dřív, než ti bude sto - byla by to totiž špatná reklama." Oblíbená citace 2: "Bůh ví, že na to potřebovali čas, protože interpersonalní dynamika skrytá mezi nimi třemi byla dost velká na to, aby dokázala způsobit explozi hvězdy"

Schary
20.07.2017 4 z 5

Na knize mi vadily psycho rozbory Robineta,jinak zapletka dobra.Az na konec,kde se mohl trochu vic autor rozepsat a tom prvnim kontaktu lidstva s Hechee...

opic 12
16.09.2015 3 z 5

Pohlovo třetí pokračování,je ze začátku dosti vlažné,tak nějak postává i pomrkává za originalitou Gateway i nápaditostí Horizontu modrého jevu. Jinak to jede dobře,ale funguje to opravdu jen jako pokračování. Vše podstatné bylo řečeno,už to není tak objevné,čelist vám asi nespadne s osudu známých postav a navíc Robinette nejen že trpí duševně,ted navíc fyzicky opravdu dost strádá. V rámci série,je přečtení tohoto dílu,samozřejmě jasnou volbou.

Terva
08.06.2015 5 z 5

Zase trochu malá změna, příběh se posunul o notný kus dál a vyvrcholení je opět povedené.

kurcatovium
25.11.2014 5 z 5

V průběhu knihy jsem sice chtěl dát spíš čtyři hvězdičky, ale ke konci to chytilo řádný spád, tak dám hvězdiček opět oněch obligátních pět. Pěkně to do sebe celé zapadá a je pěkné vidět tu na jedné ploše hned několik neznámých civilizací a nikoliv jen očekávané Heechee. Lidé z plachetnice jsou krásným příkladem pěkně popuštěné fantazie a vše dostává další grády i s objevením se (zatím jen bájných) Vrahů.

flippercz
02.04.2014 3 z 5

Slabší pokračování, nějak jsem se nemohl dopracovat na konec knihy.

lazarus
05.06.2013 5 z 5

Prozatím nejlepší část jedné z nejlepších space oper co jsem četl.
Ze začátku malinko slabší rozjezd, ale k závěru knihy se děj strhnul do megalomanských rozměrů zahrnující celý vesmír.
Snad jen podle mě trošku nedotažené nelogično, co se týče děje.
Myslím, že Vrahové se určitě zajímají vzhledem k jejich cíli o celý vesmír a ne jen o naši část galaxie.
To samé Heechee. Ale podle Pohla to tak není, nebo to rozvede v dalších dílech. Uvidíme...
Zasloužených pět hvězd, kdyby byla ještě jedna bonusová, dal bych ji taky.

Mayanea
05.01.2012

Uchvátilo, ale místy vážně nepřekvapilo, hlavně co se černých děr, smrti a partnerských vztahů týče. Je libo jeden Big CHON na zajedení pěkného zážitku? Já si teda určitě dám, když mi ho udělá sama Essie.