lazarus lazarus komentáře u knih

Černé léto 1 Černé léto 1 Dan Simmons

Vcelku úspěšný pokus o přepsání To od Kinga. Konec byl na mě trošku moc rychlý, ale jinak docela dobrý horůrek. Ovšem Terror se Danovi povedl mnohem víc.

03.06.2014 4 z 5

Pátý zázrak Pátý zázrak Paul Davies

"Vesmír vynalezl způsob, jak poznat sebe sama."
Alan Dressler

Pátý zázrak je velice hutná, co se množství informací týče, publikace o vzniku života a možnostech jeho výskytu ve vesmíru.
V první třetině vás Davies zahltí neskutečným množstvím informací o funkci DNA a RNA a genetickém kódu vůbec. Vysvětlí principy a funkce těchto aminokyselin a jejich významu při přenosu informací v živých organismech. Nebudu tvrdit, že jsem všechno pochopil. Nebyla to ani polovina toho, co chtěl autor vysvětlit. Nejsem totiž biolog. Ale i tak to stačí k přípravě pro další část knihy, kde se zabývá možností vzniku života vůbec a jeho schopnosti migrovat vesmírem z planety na planetu. Otázkou je, jestli život vůbec vzniknul na naší planetě a pokud ne, jak se sem dostal.
Paul Davies se mimo jiné zabýval zkoumáním meteoritů, pocházejících z Marsu, a vysvětluje existenci živé hmoty, která se díky nim dostala na Zemi. Teď jde o to, jestli se tyto organismy na Marsu vyvinuly a pak havarovaly u nás, nebo byly na Mars přeneseny ze Země a pak se "vrátily" do své domoviny. Mechanismy tohoto přenosu v knížce reálně vysvětluje a dokládá k tomu řadu důkazů z minulosti obou planet.
No, nebudu tady "mlet pantem", koho daná problematika zajímá, je pro něj Pátý zázrak nezbytnou četbou. Donutí vás zamyslet se nad vznikem života a jeho postavením "mimo běžné fyzikální zákony" jak je známe ze školy.
No, a závěrem ještě jedno moudro z knížky -
" nepřítomnost důkazů nelze ztotožňovat s důkazem nepřítomnosti "
I když se tato věta vztahuje taky na existenci Boha, Davies si toho je vědom a snaží se mechanismy vzniku života oprostit od jakýchkoliv zázraků a náhod a podat svou vlastní teorii biogeneze, vycházející ze soudobých poznatků a důkazů.

21.05.2014 5 z 5

Skanzeny České a Slovenské republiky Skanzeny České a Slovenské republiky Petr Dvořáček

Krásně vyvedený průvodce. Obdoba publikace na knižním trhu vpodstatě neexistuje. Informací o jednotlivých skanzenech mohlo být více, ale pro turistické účely naprosto postačuje. Každý skanzen doprovází několik fotografií a slepá mapka, kde se nachází. Nechybí kontakt na provozovatele a návštěvní doba.

20.05.2014 4 z 5

Pastorův sexuální slovníček Pastorův sexuální slovníček Zlatko Pastor

Nu, humorného není na tomhle naprosto zbytečném recyklátu nic. Jde o texty kterých je internet plný a objevného, neřku-li zajímavého se nedočtete nic. Tedy, pokud vám není 11let. Pak se něco nového možná dozvíte. Spíše ale ne, protože vám moudra z tohoto pamfletu dávno vykecali spolužáci. Stálo mě to 9Kč a litoval bych vyhozeného obnosu, ale což. Aspoň jsou tam hezké obrázky.

20.05.2014 odpad!

Umění mrdati Umění mrdati Vítězslav Nezval

Nevybíravým jazykem a proklatě zábavně vyvedená instruktáž pro budoucího kance. Věru, máme se od předků co učit :)

16.05.2014 4 z 5

Píseň Kálí Píseň Kálí Dan Simmons

Velmi silný příběh okořeněný nemalou měrou mytologie. Znovu jsem dostal možnost vrátit se do Indie a znovu mě tato země oslovila. Ovšem poněkud jinak, než poprvé. Po Robertsovovo Šántárámu, kde jsem se do země našich předků takříkajíc zamiloval, přišla studená sprcha syrového, ledového a nadmíru nepříjemného deště. Nenávist hlavního protagonisty k Indii je cítit od prvních řádků a i když je to velmi efektní, vzhledem ke stavbě příběhu, trochu to narušuje moment překvapení v dalších fázích děje.
Dan Simmons má dar od Boha. Dar vyprávění příběhů. Dostalo se mu měrou vrchovatou a na mém osobním piedestalu všech vypravěčů světa stojící Ray Bradbury se každou další Simmonsovou knihou kymácí víc a víc.
Je neuvěřitelné, že je Píseň Kálí Danovou prvotinou, jelikož styl a forma vyprávění se zdá vybroušena k naprosté dokonalosti.
Smekám a doporučuji k přečtení.
Na závěr snad jen poznámku - není to horor, jak je uvedeno v žánru knihy. Je to "jen" velice sugestivně vyprávěný příběh, který se už dozajista mohl stát skutečností.

15.05.2014 5 z 5

Coldheart Canyon Coldheart Canyon Clive Barker

Vzhledem k tomu, že stejný autor napsal nejlepší fantasy horory, jako je Velká a tajná show a Everville, tak je tento počin mizerný. Zřejmě to měl Barker v šuplíku, jako své první dílko a teď se s ním vytasil, jinak totiž nechápu neskutečný pokles kvality jeho tvorby.
Coldheart Canyon je slaboučký, béčkový a plytký horůrek, bez většího prokreslení postav a s mizernou mytologií. Tři hvězdy dávám díky Honu a pár výborně popsaných porno-momentek. Tammy byla od začátku do konce nesympatická až hrůza. Slabé, slabé, škoda...

12.05.2014 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nemá cenu popisovat jednu z nejdokonalejších knih všech dob. Pro mě je vrcholem veškeré sci-fi literatury. Neskutečně sugestivní, depresivní a promyšlené do posledního detailu. Absolutní pitva lidského myšlení a manipulace s ním. Vzhledem k roku vydání běhá mráz po zádech při pomyšlení, jak moc se Orwell trefil do dnešní doby. Verne jako vizionář je proti jemu naprostý břídil.
2021 přečteno opět a zase na mě přišla hnusná depka. Ta knížka má prostě duši a není ani trochu hezká.
Doufám, že už to děcka mají v povinné četbě.

12.05.2014 5 z 5

Leonardo - umělec a vědec Leonardo - umělec a vědec Luca Antoccia

Knížka je velice hezká, ale mám jednu dost podstatnou výtku. Všechny reprodukce a obrazy v publikaci jsou zrcadlově převrácené. Pro tento druh knihy je to docela zásadní chybka, kterou nějak nechápu.

04.05.2014 4 z 5

Hřbitov prasátek Hřbitov prasátek Marcel Deli

Hrozná konina. Až na dva vtipné momenty slabá parodie na Řbitov zvířátek. Čekal jsem trošku víc. Styl vyprávění mě moc nesedl a přišlo mě to jako slohovka studenta. Jarmilka mě byla hodně nesympatická. Ale kvůli tomu civilizovanému praseti dávám aspoň tři hvězdičky.

24.04.2014 3 z 5

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

Zábavně a čtivě napsaný recyklát Propasti a mnoha katastrofických filmů dohromady. Hlavní myšlenka je originální a zajímavá, následné rozpitvání už tak promyšlené není. Hlavní protagonisty děje autor kosí jako na běžícím pásu a místy mě to přišlo jako hodně béčkový katastrofický film. Ovšem je poznat, že problematiku si pan spisovatel nastudoval a prokonzultoval důkladně.
Bavil jsem se první dvě třetiny knížky, poté nadšení dost pokleslo. Není tady problém kdekoliv přeskočit deset stran, aniž by čtenář o něco přišel. Schatzing se snaží všechno zeširoka "okecávat", ale příběh tím trpí. Naprostým protikladem mu jsou S.King, nebo R.Bradbury. Nebýt neskutečné roztahanosti a slabého zakončení, zasloužila by Vzpoura oceánů pět hvězd. Takto dávám čtyři a to s odřenýma ušima.

22.04.2014 4 z 5

Endymion Endymion Dan Simmons

Neskutečný gejzír nápadů a myšlenek ve fantastickém pokračování příběhu. Je příjemné vracet se do tohoto světa, který si mě podmanil a získal. Před čtením Endymionu jsem si před časem zopakoval Kantos Hyperionu a dávám se právě do čtení závěrečné části eposu s chutí a očekáváním jak se věci vyvinou.

Univerzální podstata univerzální hmoty, jako by šlo o obyčejný vosk, jednu chvíli stvoří postavu koně, a jakmile postava zemře, z materiálu vznikne strom, pak člověk, pak něco jiného a každá z těchto věcí trvá jen krátkou chvíli. Ale nádoba nestrádá, pokud se rozbije, neboť svou existencí nic nepoutala.
- Marcus Aurelius, Meditace

Musím ještě upozornit na příšerný překlad a neskutečné množství chyb v knize a mít víru, že LaserBooks vydá Endymion znovu ve stejném provedení jako Kantos Hyperionu. Tohle veledílo si to zaslouží.

upraveno 2021 - očekávání naplněno a nové vydání je přeloženo mnohem lépe - díky za to

01.04.2014 5 z 5

Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction * antologie

Výběr mě docela zklamal, čekal jsem mnohem zajímavější povídky. Dvě jsou opravdu dobré a zbytek slabší průměr.

29.03.2014 3 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Mistrně zvládnutá forma vyprávění stylem rozhovorů. Tak trochu povídková forma o tak trochu celosvětové válce.
Pro mě perfektní počin. Zábavné a proklatě čtivé. Doporučuji přečíst a nejen těm, kteří mají rádi sci-fi.

09.03.2014 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Klasické minidílko. Trochu mě vadilo, že jsem prvně viděl filmovou verzi. Takže žádné překvapení a napětí se nekonalo, ale i tak velmi hezké počtení.

02.03.2014 4 z 5

Kam zmizel zlatý poklad republiky Kam zmizel zlatý poklad republiky Stanislav Motl

Tahle knížka by měla patřit do povinné četby ve škole, protože o událostech a skutečnostech o kterých pan Motl vypráví by měl mít aspoň minimální povědomí každý, kdo se hlásí k naší zemi.
Nehodlám se tu hrát na nějakého patriota, i když se jím cítím, ale skutečnosti, které se tady dočtete, většina lidí nezná a prakticky ani netuší, že nějaký zlatý poklad, respektive jeho zbytek, vlastně vůbec máme.
Okolnosti jeho vytvoření našimi předky a posléze rozprodání našimi současníky jsou vyprávěny velice čtivou formou.

23.02.2014 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Silný a zároveň hodně drsný příběh, který se čte skoro sám. Paní spisovatelka mě dost překvapila, tohle jsem věru nečekal. Jen lituju, že jsem si koupil brožované vydání namísto vázaného. K Žítkovským bohyním se totiž určitě budu vracet. Začínají mě tak nějak chybět hvězdičky k hodnocení. Měla by se přidat šestá, protože tahle knížka si ji zaslouží.
Upraveno 2023
Brožované jsem podaroval a pořídil klasiku. Hezčí v knihovně, příjemnější v ruce

02.02.2014 5 z 5

Ilias Ilias Homér

Velkolepé i když drobet roztahané dílo.

29.11.2013

Rádio Svobodný Albemut Rádio Svobodný Albemut Philip K. Dick

Hodně zvláštní kniha od pan Dicka. Zpočátku jsem si nebyl jistý, jestli se mě příběh líbí, čekal jsem totiž další paranoidní sic-fi nářez od nejrenomovanějšího spisovatele na tomto poli, ale po "přeladění" na jiný způsob vyprávění musím uznat, že je Rádio Svobodný Albemuth opět skvostnou perlou.
Je to klasický Dick, jen je mnohem více filozofem, než paranoikem. Jeho podání Boha je mě velmi sympatické.

29.11.2013 5 z 5

Klany Alfanského měsíce Klany Alfanského měsíce Philip K. Dick

Zábavná a typicky Dickovská zápletka.
Královsky jsem se při čtení bavil. PKD prostě nikdy nezklame a je rozhodně nejlepším spisovatelem sci-fi všech dob.

19.11.2013 5 z 5