Pátý zázrak

Jak vlastně začal na naší planetě život? A kde? Byla to neuvěřitelná náhoda, která se odehrála pouze a jedině na naší Zemi, nebo se tak stalo podle zákona platícího pro celý vesmír? A tak se fyzik a spisovatel Paul Davies ve své knize snaží poodhalit jedno z největších tajemství lidstva - tajemství původu života. Tvrdí, že zárodky života leží v horkých útrobách Země, daleko hlouběji, než se domníval jeho slavný předchůdce Charles Darwin. Vědci objevili bizarní mikroby například v hlubinách podmořských vulkánů, což mnohé nadšence inspirovalo k úvahám o možném životě na Marsu. Přestože k otázce mimozemského života se mnoho pilířů vědy staví značně skepticky, Davies předkládá fakta o meteoritu, který před třemi a půl miliardami let dopadl do Antarktidy a který mohl obsahovat zárodky života. Země byla tehdy horká a vlhká, a tak je možné, že ony hypotetické primitivní organismy přijala. Může-li se tedy život šířit z Marsu na Zemi, proč by se - prostřednictvím komet a meteoritů - nemohl dostat i ze Země na Mars? Všechno nasvědčuje tomu, že život je spíš projevem dokonalé a funkční "matematiky" než zázračné náhody. Kdyby tomu tak ale bylo, pravděpodobně nebudeme ve vesmíru sami......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58777/paty-zazrak-58777.jpg 54
Literatura naučná, Přírodní vědy
Vydáno, Columbus (ČR)

The Fift Miracle

Kniha Pátý zázrak

lazarus
21.05.2014

"Vesmír vynalezl způsob, jak poznat sebe sama."
Alan Dressler

Pátý zázrak je velice hutná, co se množství informací týče, publikace o vzniku života a možnostech jeho výskytu ve vesmíru.
V první třetině vás Davies zahltí neskutečným množstvím informací o funkci DNA a RNA a genetickém kódu vůbec. Vysvětlí principy a funkce těchto aminokyselin a jejich významu při přenosu informací v živých organismech. Nebudu tvrdit, že jsem všechno pochopil. Nebyla to ani polovina toho, co chtěl autor vysvětlit. Nejsem totiž biolog. Ale i tak to stačí k přípravě pro další část knihy, kde se zabývá možností vzniku života vůbec a jeho schopnosti migrovat vesmírem z planety na planetu. Otázkou je, jestli život vůbec vzniknul na naší planetě a pokud ne, jak se sem dostal.
Paul Davies se mimo jiné zabýval zkoumáním meteoritů, pocházejících z Marsu, a vysvětluje existenci živé hmoty, která se díky nim dostala na Zemi. Teď jde o to, jestli se tyto organismy na Marsu vyvinuly a pak havarovaly u nás, nebo byly na Mars přeneseny ze Země a pak se "vrátily" do své domoviny. Mechanismy tohoto přenosu v knížce reálně vysvětluje a dokládá k tomu řadu důkazů z minulosti obou planet.
No, nebudu tady "mlet pantem", koho daná problematika zajímá, je pro něj Pátý zázrak nezbytnou četbou. Donutí vás zamyslet se nad vznikem života a jeho postavením "mimo běžné fyzikální zákony" jak je známe ze školy.
No, a závěrem ještě jedno moudro z knížky -
" nepřítomnost důkazů nelze ztotožňovat s důkazem nepřítomnosti "
I když se tato věta vztahuje taky na existenci Boha, Davies si toho je vědom a snaží se mechanismy vzniku života oprostit od jakýchkoliv zázraků a náhod a podat svou vlastní teorii biogeneze, vycházející ze soudobých poznatků a důkazů.

Sapiens - Od zvířete k božskému jedinci
Sapiens - Od zvířete k božskému jedinci