Rádio Svobodný Albemut

Rádio Svobodný Albemut

Philip K. Dick se ve svém románu Rádio Svobodný Albemuth, který vznikl v roce 1976, ale publikován byl až v 80. letech, věnuje tématu svých vrcholných filozofujících děl Valis či Temný obraz. Vystupuje tu hrdina s autorovým jménem, který se chce vyhnout světové válce, rozpoutané vyšinutým prezidentem Spojených států amerických, jehož jméno je Ferris F. Fremont (tedy FFF, tedy 666, tedy číslo ďáblovo). Dickův přítel právě začal chytat rádiové signály z vesmíru, které by mohly pocházet jednak od příslušníků neznámé civilizace, ale taky od samotného Boha. Vláda však tuší nebezpečí a kuje plány, jak mimozemskou družici a všechny, k nimž promlouvá, bez skrupulí zlikvidovat. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/8797/radio-svobodny-albem-8797.jpg 4.346

Valis

Radio Free Albemuth (1985)

Literatura světová, Sci-fi
Vydáno:, Argo

RomanTilcer

Tuhle dystopii napsal Dick v roce 1976, ale vyšla mu až posmrtně, v roce 1985. Původně se měla jmenovat VALISystem A a vlastně se jedná o ranou jednosvazkovou verzi díla, ze kterýho se nakonec vyklubala trilogie VALIS. Představuje nám alternativní historii, kde se prezidentem USA stal šmejd šmejdů Ferris F. Fremont (FFF = 666). Zavládla totalita plná šmírování, donášení, pracovních táborů a tak vůbec, a kdo vyjadřuje protiválečný či protivládní názory, může počítat s pěkným malérem nebo i likvidací. O průšvih tak má postaráno i dvojice střídajících se vypravěčů. Jedním z nich je Nicholas Brady, člověk, co začal přijímat záhadný signály, který mu postupně obrátily život vzhůru nohama. O jejich původu se tu hodně spekuluje, teorie střídá teorii, chvíli to vypadá na posednutí, pak zase na zprávy z paralelního vesmíru, od mimozemšťanů anebo rovnou od Boha. Díky poslední zmiňované možnosti autor rozehrál množství filozofickejch úvah, kniha ale nenudí, protože povětšinou dávkuje informace postupně, a drží si tak spád. Druhým vypravěčem je sám autor, Philip K. Dick, a když se zrovna nezabývá totalitním režimem, vede s pomocí ostatních postav rozhovory o vlastní tvorbě. Jeden příklad za všechny:
„Hodláš mi odpovědět?“ houkl na mě Phil.
„Řekl bych, že už jsem toho napovídal dost,“ vzpamatoval jsem se. „Fakt nemám chuť si o všem přečíst v nějaký slátanině, co po tuctech chrlíš pro bůhvíjaký obskurní nakladatelství.“
Tahle rovina už pro mě byla jen taková třešinka na dortu, i bez ní mě tahle „slátanina“ vážně bavila, ale pro někoho, kdo s Dickem ještě neměl tu čest, by to zřejmě nebylo to pravý ořechový.

Fremr
03.04.2016

Velmi zábavná vize naší společnosti, ve které je jednou z důležitých postav sám autor. V knize se setkáváme s Philipem a jeho nejlepším kamarádem Nicholasem. Nicholas začne brzy komunikovat s bohem/Valisem a snaží se s jeho pomocí narušit chod celého systému společnosti, které vládne velký FFF. Stačí ale spojení s bohem na to aby byl znovu nastolen rovný řád pro všechny lidské bytosti? Skutečně povedená utopická sci-fi ve které se i mezi řádky dozvídáme střípky z Philova života.

opic 12
27.08.2014

Díly s Philem se pro mě osobně četli lépe. Stále aktuální story,ve smyslu jedinec v soukolí systému,nemožnost se vymanit,všeprostupující strach,neduvěřivost,paranoia bezmezné moci,politicky zabarvený příběh,jako vždy nezklamal. Kniha se poté spíše věnuje,Dickovskému pojetí víry,hlavně z velké části zážitku samotného autora. Spojení s Valisem se tu propojuje,možná je ideální přečíst si právě Albemuth dříve.

lazarus
29.11.2013

Hodně zvláštní kniha od pan Dicka. Zpočátku jsem si nebyl jistý, jestli se mě příběh líbí, čekal jsem totiž další paranoidní sic-fi nářez od nejrenomovanějšího spisovatele na tomto poli, ale po "přeladění" na jiný způsob vyprávění musím uznat, že je Rádio Svobodný Albemuth opět skvostnou perlou.
Je to klasický Dick, jen je mnohem více filozofem, než paranoikem. Jeho podání Boha je mě velmi sympatické.

3DD!3
27.07.2013

Usazen v pohodlí stále probíhající studené války je (opět) tenhle z části autobiografický román připomínkou strachu a humoru, který rudí v američanech vzbuzovali. Mimozemský satelit, kterému je přisuzována role Božího posla není tak důležitá jako její vliv na postavy. Myšlenky, které mají a rozhovory, které vedou. Dick je vypravěčem první a poslední části knihy a mnohem promyšlenější postavou než hlavní hrdina Nicolas (proč asi?), kritizuje sám za sebe (např. se vysmívá Heinleinovu propolitickému militantnímu stylu) a zpovídá se. Jeho pasáže se mi četli lépe. Nechybí samozřejmě potřebný nadhled a specifický humor. Temný, depresivní a přesto šťastný konec patří asi k těm lepším co napsal.

Tanker
10.03.2013

Rádio Svobodný Albemuth nie je moja prvá kniha od P. K. Dicka, a predsa vo mne zanechala zo všetkých najhlbší dojem. Nie je to bežný sci-fi román. Mám z neho pocit, že sa viac zaoberá autobiografickým záznamom hľadania Boha a vyjasnenia si vzťahu k nemu, než efektne vymysleným príbehom. A to ma zaujalo. Častokrát sa tu rôzne myšlienkové vplyvy miesia bez vyjasnenia, ale celok zostáva poctivou výpoveďou autora o svojom hľadaní.